İstanbul 12°C
12 Kasım 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BOYNERDEN YABANCI YATIRIMCI MÜJDESİ
12 Ekim 2011 Çarşamba 15:06

BOYNER'DEN YABANCI YATIRIMCI MÜJDESİ

büyüme potansiyelinin ve hızla gelişen yatırım ortamının Türkiye'ye daha çok sermaye getireceğini düşünüyoruz'' dedi.

Boyner, Türkiye'ye Yatırım TPG Perspektifi Konferansı'nın ''Türkiye'de Büyüme İçin Yatırım'' konulu oturumunda yaptığı konuşmada, iş hayatının önemli bir bölümünü yatırım konferanslarında geçirdiğini belirterek, Türkiye'nin bugün artık hakikaten geleceğin ülkesi olduğunu ifade etti.

Türkiye'de 2001 krizinden sonra önemli değişiklikler yaşandığını ifade eden Boyner, güçlü ve etkili yapısal reformların gerçekleştiğini anımsattı.

Bütün yapılan reformların özel sektörün liderliğinde dinamizmin gelişmesine fayda sağladığını belirten Boyner, Türkiye'nin 2002'nin ilk çeyreğinden 2008'in üçüncü çeyreğine kadar aralıksız büyüdüğünü anlattı.

Kasım 2002 seçimlerinin ardından yeni Hükümetin yapısal reformları etkin bir şekilde devam ettirdiğini ve makro ekonomik çerçeveyi daha da geliştirdiğini söyleyen Boyner, atılan adımların Türkiye'nin 2008 yılında dünyada ortaya çıkan krizle başa çıkmasında çok önemli olduğunun altını çizdi.

Boyner, ''Türkiye aslında küresel krizi fırsata dönüştüren az sayıda ülkeden biri oldu'' dedi.

Krizin ardından Türkiye'nin tekrar büyüme dönemine girdiğini belirten Boyner, 2010'un birinci çeyreği ile 2011'in ikinci çeyreği arasındaki ortalama yıllık büyüme oranının yüzde 9,6'ya ulaştığını kaydetti.

Boyner, 2010 yılında özel sektörün yatırım harcamalarının da iyileşmeye başladığını hatırlatarak, 2010 yılından 2011'in ikinci çeyreğine kadar özel sektör yatırımlarının yıllık ortalama büyümesinin yüzde 34'e ulaştığını bildirdi.

Bu dönemde Türkiye'nin yeni ihracat pazarlarına da ulaşabildiğini anlatan Boyner, Türk ihracatçıların değişen şartlar karşısında ortaya çıkan zorlukları en iyi şekilde aştıklarını, geleneksel piyasalarındaki daralmanın etkilerini en aza indirebildiklerini söyledi.

Kuvvetli ve hızlı toparlama sonucunda cari açığın ise hızla yükselmeye başladığını belirten Boyner, cari açığın artmasının kritik olarak önemli bir yapısal zafiyet olduğunu dile getirdi. Boyner, bunun, Türkiye'nin dış rekabetçiliğini olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

-''Bankacılık sistemi güvenli olmaya devam edecek''-

Ümit Boyner, Türkiye'nin sahip olduğu avantajlar da bulunduğunun altını çizerek, özellikle banka ve şirketlerin sağlam bilançolarına işaret etti.

Siyasi istikrarın da Türkiye'nin önemli avantajlarından biri olduğuna dikkati çeken Boyner, Türkiye'nin üçüncü avantajının ise reel sektör ve özel sektöre duyulan güven olduğunu söyledi.

Türkiye'nin borç dinamiklerinin de olumlu gidişat gösterdiğini ifade eden Boyner, ''Türkiye'nin göreceli olarak borçlanma oranları açısından sağlam bir liman olduğunu, bankacılık sistemin de güvenli olmaya devam edeceğini öngörüyoruz'' dedi.

Boyner, TÜSİAD olarak şu anda borç yönetimi açısından herhangi bir olumsuz tablo görmediklerini bildirdi.

Ümit Boyner, Türkiye'nin avantajları göz önüne alındığında önümüzdeki dönemde cari açık probleminin Türkiye için geçmişteki kadar zorlayıcı olmayacağını umduklarını dile getirdi.

Küresel ekonomide devam etmekte olan risklerin herkesin dikkat etmesi gereken riskler olduğunu söyleyen Boyner, özellikle sermaye akışlarında aniden duruş veya yön değiştirme ihtimalinin olma ihtimaline karşı TÜSİAD olarak hükümete bir takım önerilerde bulunduklarını hatırlattı.

Makro ekonomik istikrara öncelikle önem vermeye devam etmek gerektiğinin altını çizen Boyner, mevcut ekonomiye olan güvenin muhafazasının da önemli olduğunu vurguladı.

Bunu yapabilmek için de ani politika değişikliğine gitmemek ve öngörülebilir ekonomik politikaları sürdürmenin önemli olduğunu söyleyen Boyner, şöyle devam etti:;

''Finansal istikrarı muhafaza etmek için bankacılık sektörünün istikrarını korumaya devam etmek gerekir. Yakın zamanda yerel para birimi üzerinden elde edilen kredi notu yükselmesi önemli bir gelişme. Mevcut şartlar altında büyüme oranının 2011'de yüzde 7'yi ulaşmasını bekliyoruz. Biz TÜSİAD olarak Türkiye'nin dinamik büyüme potansiyelinin ve hızla gelişen yatırım ortamının Türkiye'ye daha çok sermaye getireceğini düşünüyoruz. Gelecek yıllarda özellikle enerji, gayrimenkul, altyapı, finans sektörleri potansiyel sunuyor.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 22 °C
İzmir
13 / 27 °C
Antalya
12 / 27 °C
Adana
12 / 29 °C
Konya
3 / 21 °C