İstanbul 19°C
12 Kasım 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BU ANAYASA İLE SÖZ SAHİBİ OLMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL
26 Eylül 2011 Pazartesi 14:35

BU ANAYASA İLE SÖZ SAHİBİ OLMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, en ideal sistemin Başkanlık sistemi olduğunu söyledi

HAS Parti, yeni anayasa çalışmaları kapsamında `Yeni Türkiye Yeni Anayasa` başlığı altında Ankara İlci Otel`de bir panel düzenledi. Açılış konuşmasını Genel Başkan Numan Kurtulmuş`un yaptığı panele, Prof. Dr. Sami Selçuk, Prof. Dr. Vedat Bilgin, Prof. Dr. Ethem Atay konuşmacı olarak katıldı. Yeni Türkiye Yeni Siyaset Yeni Anayasa başlığı altında Türkiye`de yeni bir siyasal sistemin oluşmasının zorunlu olduğunun altını çizen Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmalarını yakında bitirerek, bunu yazılı hale getirdikten sonra başta Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı olmak üzere bütün siyasi parti liderlerini ziyaret edip yeni anayasa çalışmalarına katkı yapacaklarını dile getirdi. 

 

Yeni anayasadan beklentilerini 5 konu başlığı altında açıklayan Kurtulmuş, birinci olarak niçin Türkiye`de yeni bir anayasa gerekiyor sorusuna cevap aradıklarını aktardı. Bu anayasanın 12 eylül ürünü olduğu için, bu mantığı taşıdığı için kurtulmak istediklerinin yanlış olacağını bildiren Kurtulmuş, Türkiye`de topyekün anayasa ruhunun değişmesi, anayasanın arkasında ki siyaset felsefesinin değişmesi ve buna bağlı olarak da siyasal rejimin değişmesi gerektiğine dikkat çekerek, milletin içinde aktif olabileceği yeni bir siyasal rejimin kurulması gerektiğini ifade etti.

 


"TÜRKİYE`NİN SÖZ SAHİBİ OLMASI BU ANAYASA İLE MÜMKÜN DEĞİL"
Yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulmasının nedenlerinden birisi olarak ta Türkiye`nin yeni sosyolojisinin gelecek dönemde daha iyi taşıyabilmesi için gerekli olduğunu kaydeden Kurtulmuş, Türkiye`nin bir taraftan tarihten getirdiği yönetme biçimi, kültürü, medeniyeti ve özellikle son günlerde iyice kendisini gösteren yeni dünyada Türkiye`nin bir şeyler söyleyebilmesinin bu anayasa ile mümkün olamayacağına vurgu yaptı. Kurtulmuş, devletçi, Kemalist sistem içerisinde, kendi içine kapalı bu sistemle istenilen düzeye gelinemeyeceğini bu ruhun kökünden değişmesinin şart olduğunu ve Tanzimatdan beri yaşanan bu çelişkinin artık ortadan kalkarak, metin değiştirmekle sistemin ve ruhun değiştirilmesinin mümkün olmadığının anlaşılması gerektiğinin altını çizdi.

 "HÜKÜMETİ CESARETLENDİREREK ARKASINDA DURMALIYIZ"
Anayasanın nasıl yapılaması gerektiği noktasında da değerlendirme yapan Kurtulmuş, kendilerinin diğerlerinden farklı olarak yeni anayasayı doğrudan doğruya büyük katılım ile halkın yapması gerektiğini savunduklarını söyleyerek, anayasa meclislerinin kurulmasını savunduklarını dile getirdi. 12 haziran seçimlerinden sonra oluşan siyasi havanın buna pekte mümkün kılmadığını bildiren Kurtulmuş, bundan sonra ki süreçte hükümete büyük iş düştüğünü, mecliste çoğunluğu olduğu için tek başına bu işe kalkışmaması ve statükocu zihniyetin dayatmalarına prim vermemesi gerektiğini ifade etti. Kurtulmuş, onun için hükümetin statükoculardan korkmaması gerektiğini belirterek, herkesin hükümetin arkasında durarak hükümeti cesaretlendirmeleri gerekliliğini hatırlattı.

 

"YÜKSEKOVA`DAKİ ÇOBANLA ÇANKAYA`DAKİ CUMHURBAŞKANIMIZ DEVLET KARŞISINDA EŞİT OLMALIDIR"
Yeni anayasanın temel özelliklerini ise Kurtulmuş şu şekilde sıraladı: "Birincisi bu anayasa eşitlikçi bir anayasa olmalıdır. Bu anayasada sözde ve özde vatandaşlar tanım gereği vardır. Hiç kimsenin özde ve sözde vatandaş olarak ayrılmadığı, herkesin bu devlet karşısında eşit gördüğü bir anayasa olmalıdır. İdeal Türkiye, Hakkari Yüksekova`daki çoban kardeşimizle, Ankara Çankaya`daki Cumhurbaşkanımızın eşit olduğu bir Türkiye inşasıdır. İkinci olarak özgürlükçü olmalıdır. Birey devlet karşısında özgür olması gerekiyor. Üçüncü olarak da yeni anayasanın katılımcı olmasıdır. Bugün egemenlik milletindir ama bu egemenlik anayasanın kurum ve kuruluşlarının izin verdiği ölçüde. Onun için YAŞ`tan MGK`ya kadar, YÖK gibi birçok kurum anayasal kurum olmaktan çıkarılmalıdır. Yine yeni anayasa sosyal adaletçi ve insan odaklı olmalıdır. Devletçi, statükocu anlayış ortadan kalkmalıdır." şeklinde konuştu.

Yeni anayasa ile 20-25 yıldır süregelen sorunların var olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, 4 tane başlıca sorunun baş gösterdiğini kaydederek, baş örtüsü, kürt kimliği, Alevilerin sorunları ve azınlıklarla alakalı problemleri ortadan kaldırarak özde ve sözde vatandaş tanımının bitirilmesi gerektiğini söyledi.

"BAŞBAKAN`IN MASANIN BAŞ KÖŞESİNDE OTURMASI BENİMDE İÇİMİN YAĞLARINI ERİTTİ"
Bürokratik oligarşinin sözde değil, bütün kurum ve kuruluşların millete açılmasının zorunlu olduğunu belirten Kurtulmuş, asker-sivil ilişkileri konusunda da şu şekilde konuştu: "Sayın Başbakan`ın masa başında oturması benimde içimin yağlarını eritiyor. Ama iç hizmetlr kanununun 35. maddesi hala orada duruyor, Kenan Evren savcının karşısına geçiyor savcı ile dalga geçiyor. Yine askeri şura problemi çözülmeli, Genelkurmay Başkanlığı MGK`ya bağlanmalıdır.

"DEMOKRASİ AÇISINDAN EN İDEAL SİSTEM BAŞKANLIK SİSTEMİDİR"
Son olarak Türkiye`deki siyasal sistemde düşündüklerini açıklayan Kurtulmuş, Türkiye`nin bugün ki siyasi yapısı itibariyle parlamenter sistemin güçlendirilmiş, güçler ayrılığı prensibiyle takviye edilmiş, siyasi partiler yasasının değişeceği, her bir oyun değerli olacağı bir parlamenter sistemin bugün ki Türkiye şartları için en uygun siyasal sistem olarak gördüklerini dile getirerek, "Ancak ileri bir demokrasi içerisinde Başkanlık sistemi konuşulabilir, ileri bir demokrasi sisteminde Başkanlık sisteminin uygun bir sistem olabileceğini de teorik olarak kabul ediyoruz. Evet, ideali budur Başkanlık sistemidir. Ama bugün ki Türkiye şartlarında güçlü bir parlamenter sistem, ileri bir demokrasi tesisi ve bundan sonra Başkanlık sistemine geçiş düşünülebilir."

"YENİ ANAYASA İLE BİRLİKTE BÜTÜN İLLER KENDİ MECLİSİNDE KENDİNİ YÖNETEBİLMELİDİR"
Demokratik açılım sırasında gündeme getirilen Federasyon ve buna benzer tekliflerin bölünme korkusu yarattığına dikkat çeken Kurtulmuş, "Biz bütün illerin kendi kararını kendinin verebileceği, İl genel meclisleri ve belediye meclislerinin kaldırılarak, seçilmiş il meclisleri vasıtasıyla bütün illerin kendi karar verebileceği bir kamu yönetiminin olabileceğini düşünüyoruz.

 KURUCU MECLİS OLUŞTURULMALI

 Paneli yöneten Yargıtay eski Başkanı Sami Selçuk,  Yeni bir Anayasa yapmanın önemine işaret ederek, "Yeni bir Anayasa yapmak için toplumun bütün kesimlerinin içinde olduğu kurucu meclisi oluşturmak zorundadır. Mevcut Anayasa, diktatörlüğü teşvik eden bir Anayasa`dır.  Bu Anayasa halkla devlet arasında bir sözleşme olacaktır. Devlet bu anlamda vatandaşlarına sözler verecektir" dedi. Milletvekillerinin belirlenmesi noktasında yapılan hatalar olduğunu belirten Selçuk, "Türkiye`de milletvekili yoktur. Genel Başkanın vekilleri vardır. Gerçekçi olalım halkı aldatmayalım. Yargı erki Türk milleti adına karar verir maddesinin pratikte karşılığı yoktur. Halkın yargılamaya katılmasının tek yolu jüri oluşturmaktır. Kendi kendimizi sürekli aldatıyoruz" diye konuştu. 
 

YENİ ANAYASA ŞART

 Gazi Üniversitesi  Öğretim Üyesi Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Ethem Atay, 1982 Anayasa`sının meşruiyet debisi az olan bir Anayasa olduğunu belirterek "1961 Anayasa`sı dardı. Elbiseyi genişlettik ve 1980 Anayasa`sını yaptık. Bu kez de ortaya ucube bir şey çıktı. Yani yen bir Anayasa şart oldu" dedi. Yeni Anayasa ihtiyacının özellikle hak ve hürriyetler konusunda toplumun ihtiyaçlarından doğduğunu belirten Atay, Başörtüsü konusunda yaşanan sorunların bunun en somut örneği olduğunu dile getirdi. Vatandaşlık tanımı konusunun hassas bir konu olduğunu belirten Atay, Türklük kelimesinin Anayasa`dan tamamen çıkarılmasının doğru olmadığını belirtti.  Devletin eksenini tamamen değiştirecek bir takım ifadeleri doğru bulmadığını söyledi.

SİVİL VE DEMOKRATİK BİR ANAYASA YAPILMALI

 Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin ise, Yeni Anayasa`da özgürlükçü bir yaklaşıma ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, "Yeni bir Türkiye yeni bir toplumla olur ve maalesef bu yeni toplumun gerisinde kalmış bir Anayasa var. Bu nedenle de yeni toplumun taleplerini karşılayacak bir Anayasa`ya ihtiyaç vardır. Türkiye`nin militer özellikler taşıyan bir Anayasa`dan kurtulması gerekir. Toplum denilen varlık tamamen askerci mantığın dışında bir yapıya sahiptir. Homojen değildir" dedi. Bireysel özgürlüklerin çok önemli olduğunu belirten Bilgin, "Bireyin özgürlüğünü korumak için de sivilleşmek ve demokratikleşmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Sivil toplumun iktidar alanı oluşturulmalı ve bu da sivil toplum örgütleri tarafından kullanılmalıdır. Laiklik demokrasinin değil, demokrasi laikliğin teminatıdır. Yeni Anayasa`nın olmazsa olmaz şartı geniş katılımlı bir meclistir" diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 21 °C
İzmir
14 / 26 °C
Antalya
14 / 26 °C
Adana
12 / 29 °C
Konya
3 / 20 °C