İstanbul 14°C
22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BU İŞLERİ YAPAN HEP KAR EDİYOR
07 Ekim 2011 Cuma 17:53

BU İŞLERİ YAPAN HEP KAR EDİYOR

İş kurmak ve patron olmak isteyenler için en çok talep gören gıda bayilikleri

 

 

Ersan Çıplak/Para

Kebapçıdan pideciye, köfteciden hamburgerciye ünlü fast food markaları şube açma yarışına girdi. Yoğun rekabet, bazı markalarda franchise maliyetini yarı yarıya azalttı. Bazıları ise belli bir sürede istediği ciroyu yapamayan girişimciye yatırım harcamasını iade bile ediyor...

ULUSLARARASI fast food zincirleri 1980’li yıllarda Türkiye’ye adım attıklarında karşılarında hemen hiç rakip yoktu. Bu yüzden çok hızlı büyüyüp tüm şehirlere yayıldılar. Onlar şimdi Anadolu’da büyüme planları yaparken, yerel markalarımız da büyük şehirlere yöneldi. Üstelik kısa bir sürede çok başarılı bir büyüme performansı ortaya koydular. Örnek mi istiyorsunuz? İzmir’de doğup 196 şubeye ulaşan Pizza Pizza, 100 restoran hedefine doğru koşan Köfteci Ramiz, Köşebaşı, Cızbız Köfte, Çiçek Izgara...

Artık Türkiye’nin her köşesi yiyecek içecek firmaları için yüksek potansiyel sunuyor. Çünkü insanların yaşam tarzları ve tüketim alışkanlıkları hızla değişiyor. Değişmeye de devam edecek. Türkiye’nin genç nüfusu ve gelişen ekonomisi de bu sektörün büyümesi için ideal şartlar oluşturuyor. Alışveriş merkezlerinin (AVM) hızla yaygınlaşması da başta fast food olmak üzere yiyecek içecek sektörünün büyümesine katkı sağlıyor.

İşte bu ve benzeri olumlu etkenlerle hızla büyüyen yiyecek içecek pazarında faaliyet gösteren firmalar birbirini ardına şubeler açıyor. Para dergisi olarak girişimci ve yatırımcılar için cazip fırsatlar sunan, son dönemin popüler işlerini araştırdık...

MCDONALD’S
Yeniden franchise vermeye başladı
McDonald's, 2001’den bu yana Türkiye’deki franchising çalışmalarına ara vermişti. Bu dönemde sadece kendisi restoran açan şirket, şimdi yeniden franchise vermeye başladı. Bunda özellikle gelişen il ve ilçelerden gelen yoğun franchise talebi ve yeni açılan alışveriş merkezlerinin yarattığı potansiyel etkili oldu.
Yıl sonuna kadar 30 yeni restoran açmayı hedefleyen McDonald's Türkiye, bunların 20’sinde franchising sistemini uygulayacak. Franchise giriş bedeli olarak 30 bin dolar talep ediliyor. Ortalama 300 metrekarelik bir McDonald's şubesi için gerekli ekipman ve mutfak yatırımları 400-500 bin dolar arasında değişiyor.
Yeni açılacak şubeler için öncelik Anadolu’ya verilmiş. Türkiye’de 25 yıldır faaliyet gösteren McDonald's’ın halen 160 şubesi bulunuyor. 2010’da 290 milyon dolar ciro elde eden McDonald's Türkiye, bu yıl yüzde 30 artış hedefliyor.
Telefon: 0212 336 34 63
Web: www.mcdonalds.com.tr

CARL’S JR
25 hamburger restoranı açacak
Otantik Amerikan hamburger markası Carl’s Jr, ilk şubesini Nisan 2011’de İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi’nde açtı. İstanbul’daki diğer alışveriş merkezlerinde ve işlek caddelerde yeni restoranlar açılacak. Önümüzdeki üç yılda restoran sayısının 25’e çıkarılması hedefleniyor.
Carl’s Jr, yaratıcı menüleriyle burger’a farklı bir boyut getirme iddiasında. Amerikan stili hamburgerleri alevde ızgara ateşinde pişiriliyor. Köftelerin içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmuyor ve yüzde 100 dana eti kullanılıyor.
Telefon: 0212 276 19 19
Web: carlsjr.com

PAPA JOHN’S
Girişimciler için yeni bir fırsat
ABD’li Papa John’s Pizza’nın halen 32 ülkede 3 bin 800’ü aşkın restoranı bulunuyor. Papa John’s Pizza, Türkiye’ye pazarına 2008’de girmişti. Şirketin halen İstanbul’da 10 şubesi bulunuyor. Şube sayısını 2011 sonuna kadar 18’e, 2014’te ise 50’ye çıkarmayı hedefliyor.
Papa John’s Pizza, franchise almak isteyenlere profesyonel danışmanlık hizmetini sunuyor. Franchise adaylarına anahtar teslim konsept, tek merkezden tedarik, eğitim, reklam ve tanıtım, işletme konusunda servis ve destek garantisi veriyor. Franchise giriş bedeli 40 bin dolar. Toplam yatırım bedeli ise 200 bin dolar.
Telefon: 0216 478 01 77
Web: papajohns.com.tr

BURGER BAR
Yeni şubeler açıyor
Burger Bar, yeni nesil hamburger restoranlarının öncülerinden. İlk Burger Bar restoranı yaklaşık 4 yıl önce İstanbul Reşitpaşa’daki iki katlı bir binada hizmet vermeye başladı. Restoranın mönüsünde çok çeşitli hamburger seçenekleri var. Orijinal, cheeseburger, dana bacon’lı ve peynirli steak sandviç bunlardan ilk akla gelenler... Franchising altyapısını tamamlayan şirket yeni şubeler açacak
Telefon: 0212 229 60 92
E-posta: resitpasa@burgerbar.com.tr

İLLEDE KEBAP
Urfa’dan günlük alışveriş yapıyor
Yıllarca ünlü bir kebapçının franchise işletmeciliğini yapan Kadir Teprek, Mayıs 2011’de İllede Kebap markasıyla kendi işletmesini kurmuş. İlk şubesini İstanbul Forum AVM’de hizmete sokan İllede Kebap, ikincisini Nişantaşı’nda açmaya hazırlanıyor. Malzeme seçiminde çok titiz davrandıklarını belirten Kadir Teprek, “Uçakla günübirlik Şanlıurfa’ya gidip baharat ya da başka malzemeler getiriyorum. Kullandığımız eti Güneydoğu Bölgesi’nden ve Balıkesir’den temin ediyoruz. Tereyağımız ise Bursa’da geliyor” diyor.
Önümüzdeki dönemde franchise vermeye hazırlanan İllede Kebap’ın yurtdışında da büyüme planları var. Şirket, bu doğrultuda Londra’da bir şube açmayı planlıyor.
Telefon: 0212 437 11 20

BURSA KEBAP EVİ
Girişimcilere yüzde 50 indirim fırsatı
Bursa Kebap Evi, daha önce belirlemiş olduğu 25 bin TL’lik franchise bedelini yarı yarıya düşürdü. Bir süre daha devam edecek bu kampanya kapsamında franchise giriş bedeli için 12 bin 500 TL alınacak. Ayrıca Bursa Kebap Evi, ilk bir yıl içerisinde şubeden verim alamayan girişimciye yatırım bedelinin yüzde 70’ini iade etme garantisi veriyor. Yeni açılacak şubeler için öncelikle tercih edilecek iller şu şekilde sıralanıyor: Ankara, Trabzon, İzmir, Adana, Antalya, Konya, Kayseri, Diyarbakır, İzmit ve Gaziantep.
2003 yılından bu yana faaliyet gösteren Bursa Kebap Evi’nin halen 10 şubesi bulunuyor. Bunların 8’i franchising sistemiyle açılmış.
Web: bursakebapevi.com

DÖNERCİBAŞI
İzmir’in meşhur dönercisi
İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği dönercilerden Dönercibaşı, şimdi de İstanbul’a geliyor. İstanbul’daki ilk franchise şubesini AVM’lerde açılacak restoranlar takip edecek. Franchising sistemiyle açılacak yeni şubeler için gerekli yatırım tutarı düşük tutulmuş. Bir Dönercibaşı restoranının yatırım bedeli metrekare başına 300 ile 400 TL arasında değişiyor.
Dönercibaşı, Murat Özbir tarafından 1987’de Konak Kemeraltı’nda kurulmuş. Halen İzmir’de 2 şubesi bulunuyor.
Telefon: 0232 483 23 49
E-posta: info@donercibasi.com
Web: donercibasi.com

ABA DÖNER EKSPRES
50 şube açacak
Ankara merkezli Aba Piknik, halen 25 şubesiyle faaliyet gösteriyor. Şirket, bir süre önce Aba Döner Ekspres adıyla dönerciliğe de adım attı. Aba Döner Ekspres, en fazla 150 metrekare büyüklüğünde olacak. Franchising sistemiyle açılacak bu şubeler için Türkiye genelinde gelecek tüm teklifler değerlendiriliyor. Önümüzdeki 3 yılda 50 Aba Döner Ekspres şubesi açılması hedefleniyor.
Telefon: 0312 387 40 16
E-posta: aba@abapiknik.com

BAY DÖNER
34 şubeye ulaştı
Bay Döner, faaliyet gösterdiği il sayısını 16’ya, şube sayısını da 34’e çıkardı. Şirket, yıl sonuna kadar 11 şube daha açmayı hedefliyor. Yeni şubelerin 6’sı franchising sistemiyle açılacak. Bay Döner CEO’su Bülent Polat, franchise giriş bedeli olarak 50 bin dolar talep ettiklerini söylüyor. Bir Bay Döner şubesi açmanın toplam yatırım maliyeti ise 350 bin ile 400 bin TL arasında değişiyor. Franchise şubenin mimari projesini Bay Döner hazırlıyor. Birebir projeye sadık kalmak şart. Şirket, franchise adaylarına personel temininden eğitime kadar birçok konuda yardımcı oluyor.
Telefon: 0232 464 42 35
E-posta: info@baydoner.com
Web: baydoner.com.tr

MERU DÖNER
2012’de İstanbul’da büyüyecek
Antalya merkezli Meru Döner, franchising sistemiyle yeni şubeler açıyor. Franchise giriş bedelini 20 bin TL olarak belirleyen şirket, Türkiye genelinden gelecek tekliflere açık. Meru Döner’in ürünleri Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki entegre tesislerde hazırlanıyor. Ardından da tüm şubelere sevk ediliyor. Şirketin sahibi Mehmet Dikbaş, “Yeni şubelerinin tamamı franchising sistemiyle açarak şube sayısını 15’e çıkardık. 2011 sonuna kadar 10 yeni şube daha açmayı hedefliyoruz” diyor. Meru Döner, franchise giriş bedeli olarak 20 bin TL talep ediyor. Ortalama işletme sermayesi 90 bin TL.
Telefon: 0242 323 03 28
E-posta: info@merudoner.com
Web: merudoner.com

BEREKET DÖNER
Franchise giriş bedeli yok
1989’da İstanbul Beyoğlu’ndaki küçük bir dükkanda döner satışıyla yola çıkan Bereket Döner, şimdi İstanbul, Kütahya, Trabzon, Gaziantep, Bitlis, Denizli, Rize ve Kocaeli’ndeki 54 şubesiyle hizmet veriyor. Önümüzdeki 5 yılda ise şube sayısı 200’e çıkarılacak. Şubeleşmede franchising sistemini de kullanan Bereket Döner, Türkiye genelinden gelecek taleplere açık. Ancak öncelikle İzmir, Ankara, Bursa ve Adana’dan gelecek franchise talepleri dikkate alınacak.
Telefon: 0212 771 55 55
E-posta: info@bereketdoner.com.tr
Web: bereketdoner.com

DÖNER&SANDWICH
Franchise bedeli 60 bin TL
Bursa’nın ünlü kebapçılarından Uludağ Kebapçısı, şimdi de Döner&Sandwich- Cemal&Cemil Usta adıyla fast food konseptinde yeni şubeler açıyor. Uludağ Kebapçısı, franchise bedeli olarak 60 bin TL talep ediyor. Ortalama yatırım maliyeti ise yaklaşık 40-50 bin TL arasında değişiyor. Uludağ Kebapçısı Cemal&Cemil Usta, restoran konseptinde de şubeler açıyor.
Telefon: 0224 250 81 82
E-posta: info@uludagkebapcisi
Web: uludagkebapcisi.biz

KEBAPIX
2012’de 12 şube açacak
Denizli merkezli Kebapix, 2009’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Halen Denizli, Aydın ve İstanbul’da 3 şubesi var. Kebapix, 2012’de franchising sistemiyle 12 şube açacak. Şirket, franchise giriş bedeli olarak 50 bin dolar talep ediyor. Sürekli franchise ödemesi yok. Reklam katılım payı ise ciro üzerinden yüzde 5 olarak belirlenmiş.
Telefon: 0258 212 90 99
E-posta: info@kebapix.com.tr
Web: kebapix.com.tr

RAFET USTA
Sucuk döner yeniden geliyor
Gıda sektöründe sucuk dönerin mucidi olarak bilinen Afyonkarahisar merkezli Rafet Usta, 1970 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Restoran, 1970’te Rauf Özpınar tarafından kurulmuş. Rafet Usta yöneticilerinden Ümit Özpınar, “Afyon’daki tek şubemiz var. İkinci şubemiz Ankara’da açılmak üzere. İlk kez franchise vermeye başlıyoruz” diyor. Ortalama yatırım tutarı 50 bin ila 200 bin TL arasında değişiyor.
Telefon: 0272 252 50 01
Web: rafetustam.com

BURSA İSHAKBEY İSKENDER
İlk kez franchise veriyor
Bursa İshakbey İskender, ilk şubesini 2010’da Ankara Kentpark Alışveriş Merkezi’nde açmış. İstanbul (Sapphire Alışveriş Merkezi), Ankara ve Aksaray’da toplam 4 şubesi bulunuyor. Şirket, yıl sonuna kadar 4 şube daha açacak. Bu şubelerin tamamı şirket tarafından işletilecek. Bursa İshakbey İskender, ilk franchise şubesini 2012’de ilk kez franchise açmaya hazırlanıyor. Şirket, önümüzdeki yıl Türkiye genelindeki tüm alışveriş merkezlerinde şube sayısını hızla artırmayı hedefliyor.
Telefon: 0312 397 06 67
E-posta: info@bursaishakbey.com
Web: bursaishakbey.com

YAVUZ İSKENDEROĞLU-KEBAPÇI İSKENDER
İki konseptte franchise veriyor
Kebapçı İskender-Yavuz İskenderoğlu’nun 16 şubesi var. Bunlar Bursa, İstanbul, Balıkesir ve Susurluk’ta bulunuyor. Şirket, Türkiye’nin diğer illerinde de franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Kebapçı Yavuz İskender’in franchise giriş bedeli fast food konsepti için 55 bi euro, restoran konsepti içinse 70 bin euro olarak belirlenmiş. Her iki konsept için ciro üzerinden yüzde 3 sürekli franchise ödemesi alınıyor. Ayrıca yüzde 1 reklam katılım payı alınıyor. Yurtdışında da şubeler açmaya hazırlanan şirket, önümüzdeki yıl ilk şubesini ABD New York’ta açmayı hedefliyor.
Telefon: 0224 211 26 90
E-posta: nfo@kebapciiskender.com.tr
Web: kebapciiskender.com.tr

BİBUÇUK
Franchise bedeli 50 bin dolar
Deha Turizm Gıda bünyesinde faaliyet gösteren Bibuçuk’un İstanbul’da Beyoğlu ve Suadiye olmak üzere iki şubesi bulunuyor. Deha Turizm Gıda’nın yönetici ortağı Mehmet Akkent, “Mart 2011’de İstanbul Ataşehir'de Bibuçuk Ekspres adıyla ilk franchise şubemizi açtık. Franchising sistemiyle yeni Bibuçuk Ekspres restoranları açacağız” diyor. Ardından da koşullar ve hedeflerle ilgili şu bilgiyi veriyor:
“Başta İstanbul olmak üzere uygun gördüğümüz tüm illerde yeni şubeler açmayı hedefliyoruz. Amacımız bir an önce şube sayısını artırmak değil. İşletme açıldıktan sonraki kalite ve müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. Franchise adaylarını seçerken ne çok titiz davranıyoruz. Başka bir iş sahibi olan ve sadece kulaktan dolma bir takım bilgilerle bu işe girmek isteyenlerle kesinlikle çalışmayız.”
Bibuçuk Ekspres’in franchise giriş bedeli 50 bin dolar. Ayrıca ciro üzerinden yüzde 5 pay talep ediliyor.
Telefon: 0216 360 59 33
E-posta: info@bibucuk.com
Web: bibucuk.com

KÖŞEBAŞI
Yeni şubeler açıyor
1995’te ilk şubesini İstanbul Levent’te açan Köşebaşı’nın şimdi 15’i yurtiçi, 7’si de yurtdışında (Atina, Amsterdam, Sao Paulo, Bahreyn, JBR Dubai, Mirdif Dubai ve Riyad) olmak üzere 22 şubesi bulunuyor. Bu şubelerin 10’u franchisee’lar tarafından işletiliyor. Franchising sistemiyle yeni şubeler açmaya devam eden Köşebaşı, artık önceliği yurtdışına veriyor. Bu doğrultuda Suudi Arabistan, Katar ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde yeni şubeler açılacak. Ayrıca Hollanda'da ikinci, Almanya’da ise yeni bir şube daha açılacak.
Köşebaşı restoranı açmak için 300 metrekarelik bir alana ihtiyaç var. Mekanın park problemi olmayacak. İşyeri seçiminde giriş katlar tercih ediliyor. Yatırım tutarı ise metrekare başına bin euro civarında.
Telefon: 0212 268 05 28
E-posta: info@kosebasi.com.tr
Web: kosebasi.com.tr

ÇITIR USTA
Ciro garantisi veriyor
Çıtır Usta, şimdi de paket servis odaklı şubeler açıyor. Bu konsepteki ilk şubeler İstanbul Maslak ve Bahçeşehir’de açılmış. Sırada Şişli ve Gayrettepe var. Çıtır Usta, İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarında 10 şube daha açacak. İstanbul dışında ise Antalya, İzmir, Ankara, Kayseri, Samsun ve Trabzon’da şubeler açılması hedefleniyor. Franchise bedelini 30 bin TL olarak belirleyen marka, girişimcilere herhangi bir vazgeçme halinde yatırımın yüzde 60’nı geri ödüyor.
Telefon: 0212 494 31 00
E-posta: citir@citirusta.com
Web: citirusta.com

KÜMES MİNİ RESTORAN
Gebzeli Kümes hızlı büyüyor
Gebzeli genç girişimci Zafer Kılıç tarafından 2009’da kurulan Kümes Mini Restoran’ın halen 7 şubesi var. Önümüzdeki dönemde şube sayısını 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirten Zafer Kılıç; İzmit, Tuzla, Gebze ve İstanbul Anadolu Yakası öncelikli olmak üzere Marmara Bölgesi’nde franchising sistemiyle yeni şubeler açacaklarını söylüyor. Büyüklüğü 80-100 metrekare arasında değişen bir Kümes Mini Restoran için belirlenen yatırım bedeli 100 bin dolar civarında.
Telefon: 0262 444 17 52
E-posta: bilgi@kumesten.com
Web: kumesten.com

TAVVUK
İstanbul’da yeni şubeler açıyor
Keskinoğlu bünyesinde faaliyet gösteren Tavvuk restoranları ilk şubesini geçen 2 yıl önce Manisa Akhisar’da açmıştı. İkinci Tavvuk restoranı ise İstanbul Profilo Alışveriş Merkezi’nde açıldı. Şirket şimdi de Teşvikiye’de üçüncü şubesini açmak üzere. Keskinoğlu, yıl sonuna kadar şube sayısını 10’a çıkarmayı hedefliyor. Bu şubelerin tamamı Keskinoğlu tarafından işletilecek. 2012’de ise franchising sistemiyle şubeler açılacak. Keskinoğlu, önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye genelinde 200 Tavvuk restoranı açmayı hedefliyor. Franchising sistemiyle açılacak restoranlar için öncelik İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Manisa, Trabzon, Bursa, Eskişehir, Gaziantep ve Edirne’ye verilmiş. Daha sonra diğer illerden gelecek franchise talepleri de değerlendirilecek. Franchise giriş bedeli 50 bin TL.
Telefon: 0236 427 25 72
E-posta: info@tavuk.com

WIENERWALD
Satılmayan ürünü 40 dakikada geri çekiyor
2009’da Türkiye pazarına giren Alman piliç zinciri Wienerwald’in halen 28 şubesi bulunuyor. Wienerwald, franchising sistemiyle yeni şubeler açmaya devam ediyor. Wienerwald Türkiye Genel Müdürü Kaan Bilbay, “Rekabetin fiyatla olmayacağını düşünüyoruz. Yeni şubeler açma politikamızdan ödün vermeyeceğiz. Bu pazara yeni girenler, kullandığımız makine parkından ürün isimlerimize kadar bizi kopyalıyor. Bunun farkındayız. Bu durum aslında bizim değerimizi artırıyor. Sürekli yeni ürün sunmak için çalışma şevkimizi artırıyor. Büyüme planlarımızı bu yüzden hem noktasal hem de ürün çeşitliliği şeklinde planladık. Bu doğrultuda kararlarımızı revize ettik” diyor.
Wienerwald Express işletmesinin toplam yatırım tutarı 120-140 bin euro arasında. Bilbay, restoranlardaki çevirme piliçlerin her zaman taze olduğunu, satılmayan ürünlerin 40 dakika içinde satıştan çekildiğini vurguluyor.
Telefon: 0216 301 20 21
E-posta: info@wienerwald.com.tr
Web: wienerwald.com.tr

ATOM TOST
75 bin TL’ye komple büfe
Atom Tost, franchise giriş bedeli olarak 10 bin euro talep ediyor. İşyeri büyüklüğü ise 19-250 metrekare arasında değişiyor. Bir Atom Tost şubesinin toplam yatırım maliyeti 75 bin TL’den başlayıp 125 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu fiyata dekorasyon dahil gerekli tüm ekipman ve malzemeler dahil. Şirket, reklam katkı payı talep etmiyor. Sürekli franchise ödemesi ise ciro üzerinden yüzde 5 olarak belirlenmiş.
Telefon: 0216 495 78 30
E-posta: info@atomtost.com
Web: atomtost.com

SUSURLUK TOST VE AYRAN EVİ
Ekmek ve etler Susurluk’tan geliyor
İlk şubesi 2002’de Ertekin Gıda tarafından İstanbul Ümraniye’de açılan Susurluk Tost ve Ayran Evi’nin halen 7 şubesi var. Bu şubelerin 6’sı İstanbul’da, 1’i de Ankara’da bulunuyor. 2 şube hariç tamamı franchising sistemiyle açılmış. Şirket, önümüzdeki birkaç ay içinde 3 yeni şube daha açmaya hazırlanıyor.
Ertekin Gıda’nın sahibi Guray Ertekin, “Yeni şubelerimizin tamamı franchising sistemiyle açılacak” diyor. Yaklaşık 30 metrekarelik bir Susurluk Tost ve Ayran Evi’nin toplam yatırım tutarı 65 bin ile 70 bin TL arasında değişiyor.
Telefon: 0216 630 30 30
E-posta: info@susurluk.com.tr
Web: susurluk.com.tr

YUKA
Franchise giriş bedeli 7 bin 500 TL
Elazığlı Çiğköfteci Ahmet Usta, 2010’da Yuka markasıyla büfe pazarına adım atmıştı. İlk şubesini İstanbul Avcılar’da hizmete sokan şirket, şimdi franchising sistemliyle yeni şubeler açacak. Elazığlı Çiğköfteci Ahmet Usta Genel Müdürü Fatih Arslan, “Yeni açılacak ilk 5 şubemiz için franchise bedelini sadece 7 bin 500 TL olarak belirledik” diyor.
Yuka menüsünde ciğer Amerikan, biftek kaşar, tavuk kaşar, kavurmalı kaşarlı ve Ayvalık tostu gibi çok sayıda seçenek mevcut.
Telefon: 0212 690 42 43
E-posta: info@yukabufe.com
Web: yukabufe.com

ETİLER MARMARİS BÜFE
Yeniden yapılanıyor
Etiler Marmaris Büfe, 2010’da İHKİB (İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) Başkanı Hikmet Tanrıverdi tarafından devralınmıştı. Yeniden yapılandırma çalışması başlatan Tanrıverdi, Etiler Marmaris Büfe’yi 5 yılda 500 şubeli bir zincir haline getirmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda teknik ve kurumsal altyapısını tamamlayan şirket, 2011’e hızlı bir giriş yaptı.
Etiler Marmaris Büfe’nin franchise giriş bedeli 25 bin dolar. Ortalama işletme sermayesi 150 bin ile 200 bin TL arasında değişiyor. Reklam payı katılımı ise aylık ciro üzerinden yüzde 2 olarak belirlenmiş. Etiler Marmaris Büfe’ler ortalama 40 metrekare büyüklüğe sahip.
Telefon: 0212 583 10 00
E-posta: sguner@etilermarmaris.com.tr
Web: etilermarmaris.com.tr

İSTANBUL PİLAV
Pilav trendi yayılıyor
İstanbul Pilav’ın kurucusu Göksel Demirkaya, “Sade, tavuklu, nohutlu, kuru fasulyeli ve kavurmalı başta olmak üzere 9 çeşit pilavı porsiyon ya da kiloluk olarak müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz” diyor. İstanbul Pilav’ın halen Pendik ve Ankara’da şubeleri bulunuyor. Şirket, franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Yeni şubeler için öncelikle İstanbul ve Ankara’dan gelecek talepler değerlendirilecek. Toplam yatırım tutarı 25 bin dolar civarında. Demirkaya, yatırım maliyetinin 4 ay gibi kısa bir sürede geri dönüşünün sağlanabileceğini söylüyor.
Telefon: 0212 282 64 12
E-posta: info@istanbulpilav.com.tr
Web: istanbulpilav.com.tr

DOMİNO’S PİZZA
Anadolu’da büyüyecek
Domino’s Pizza, daha önce büyük şehirler ağırlıklı büyümeyi tercih ederken son dönemde Anadolu şehirlerine ağırlık vermeye başladı. Bu doğrultuda Uşak, Diyarbakır, Aksaray, Şanlıurfa, Karabük, Niğde, Giresun ve Amasya’da yeni şubeler açılacak. Türkiye pazarında 15 yıldır faaliyet gösteren Domino’s Pizza’nın halen 31 ile yayılmış 205 şubesi bulunuyor. Bunların 61’i franchising sistemiyle açılmış. Domino’s, önümüzdeki 5 yıl içinde şube sayısını 500’e çıkarmayı hedefliyor.
**Tel veya web

HOTSTOP
Mobil kafe
Hotstop, büfe ve kafe şeklinde iki farklı konsepte sahip. Mobil kafe Hotstop, kupa formunda sıra dışı bir konsepte sahip. Hotstop mobil kafeler görünümü, fonksiyonelliği, özgün masa-sandalyeleriyle dikkat çekiyor. Şirketin halen 24’i mobil ve kafe olmak üzere toplam 25 şubesi var.
Hotstop’un yatırım tutarı 37 bin 500 euro ile 45 bin euro arasında değişiyor. Şirket, 2 şube birden açmak isteyen yatırımcılar için indirim yapıyor. Bu yıl sonuna kadar 30 mobil şube ve 9 kafe açılması planlanıyor.
Telefon: 0216 456 98 78
E-posta: info@hotstop.com.tr
Web: hotstop.com.tr

BIND CHOCOLATE
Kar marjı yüzde 42
Bind Chocolate’ın halen İstanbul, Ankara, Samsun, Diyarbakır, Bodrum ve Kayseri’de 9 şubesi bulunuyor. Bir Bind Chocolate şubesi açmanın yatırım tutarı 60 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor. Bind Chocolate Genel Müdürü Sertaç Yiğit, “Mağaza büyüklüğü 30-50 metrekare arasında değişiyor. AVM’lerde ya da ana caddeler üzerinde şubeler açıyoruz. Bind Chocolate’ın kar marjı ortalama yüzde 42” diyor.
Telefon: 0282 693 11 00
E-posta: info@bind.com.tr
Web: bind.com.tr

MR. KUMPİR
Menüsüne hamburgeri de ekledi
Mr. Kumpir, halen 17 ülkede 35 şubesiyle faaliyet gösteriyor. Franchising sistemiyle yeni şubeler açacaklarını söyleyen Mr. Kumpir Franchise Direktörü Fatih Demir, bir Mr. Kumpir işletmesinin kurulabilmesi için gerekli yatırım maliyetinin 100 bin ile 120 bin TL arasında değiştiğini söylüyor. Mr. Kumpir’in menüsünde kumpirin yanı sıra hamburger ve sandviç bulunuyor.
Telefon: 0212 347 27 80
E-posta: info@mrkumpir.com
Web: mrkumpir.com

PINKY FROZEN YOĞURT
Dondurulmuş yoğurt
Dondurulmuş (frozen) yoğurt tüketimi başta ABD Avrupa olmak üzere tüm dünyada hızla yayılıyor. Bu konseptin Türkiye’deki en yeni temsilcilerinden biri de Pinky Frozen Yogurt. Burak Dağaşan tarafından kurulan bu şirket, ilk şubesini Haziran 2011’de İstanbul City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi’nde açtı.
Dağaşan, “Geleneksel Türk yoğurdunu prebiyotik liflerle zenginleştirilerek düşük kalorili ve vücuda dost yapaya kavuşturuyoruz. Hazırladığımız yoğurt, klasik dondurmalara göre yüzde 65 daha düşük kaloriye sahip” diyor.
Pinky Frozen Yogurt, franchising sistemiyle şubeler açacak. Kullanılacak frozen yoğurt makinesi ve gerekli diğer ekipmanlar dahil toplam yatırım tutarı 30 bin ile 60 bin TL arasında değişiyor.
***Telefon:
 
ÖZSÜT
İki farklı konseptte şube açıyor
Özsüt’ün şube sayısı 161’e ulaştı. Tüm Özsüt mağazalarının dekoru Özsüt’ün mimari konseptine uygun olarak yapılıyor. Mimari proje, franchising sözleşmesi imzalandıktan sonra hazırlanıyor. Hazırlanan projenin uygulanma maliyetleri ise franchise alana ait. Dekorasyon maliyetleri dükkan metrekaresine göre değişiklik gösteriyor. Ortalama metrekare maliyeti bin 250 dolar. Franchising sözleşmeleri 10 yıllık yapılıyor. Kafe konsepti için isim hakkı bedeli 25 bin, fırın konsepti içinse 30 bin dolar.
**Tel veya
 
DEĞİRMEN PASTANELERİ
Franchise giriş bedeli yok
Yeni açılacak şubeler için öncelik İstanbul, Antalya, Isparta, İzmir ve Adapazarı’na verilmiş. Franchise adaylarına yönelik yeni bir kampanya düzenleyen Değirmen Pastaneleri, bu doğrultuda franchise giriş bedeli almıyor. Ciro üzerinden herhangi bir katkı payı da istemiyor. Ancak her şubeden ortak reklam, broşür, katalog ve diğer destekler için ayda 300 TL talep ediliyor. Ortalama 100 metrekarelik bir Değirmen şubesinin toplam yatırım tutarı 250 bin TL. Bu rakama mağaza dekorasyonu ve gerekli tüm ekipmanlar dahil.
Telefon: 0216 422 41 01
E-posta: iletisim@degirmenpastaneleri.com
Web: degirmenpastaneleri.com

DEDEOĞLU HAYAL PASTA
Kişiye özel pasta üretiyor
Dedeoğlu Hayal Pasta, 60 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren ünlü tatlıcı Dedeoğlu’nun yeni bir markası. Tamamen butik çalışıyor. Franchise altyapısını tamamlayan şirket, büyüklüğü 40-50 metrekare arasında değişen şubeler açacak.
Telefon: 0212 288 78 78
E-posta: info@hayalpasta.com
Web: hayalpasta.com

KARAFIRIN
Şube sayısını 50’ye çıkaracak
Karafırın, önümüzdeki 5 yıl içinde şube sayısını 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Şirket, franchise adaylarına pastane, pastane-kafe ve pastane-kafe-restoran olmak üzere 3 farklı yatırım seçeneği sunuyor. Karafırın, franchise giriş bedeli olarak 15 bin dolar talep ediyor. Yeni açılacak şubeler için öncelik İstanbul, Ankara ve İzmir’e verilmiş.
Telefon: 0212 696 69 91
E-posta: info@karafirin.com.tr
Web: karafırın.com.tr

DİLEK PASTANESİ
2011’de 10 şube açacak
Dilek Pastanesi, 2009 yılında franchise vermeye başladı. 2011 sonuna kadar franchising sistemiyle 10 şube daha açılacak hedefliyor. Franchise giriş bedeli 20 bin dolar olarak belirlenmiş. Ortalama işletme sermayesi 200 bin TL. Reklam payı katılımı ciro üzerinden yüzde 1, sürekli franchise ödemesi ise yüzde 3. Bir Dilek Pastanesi şubesi açmak için en az 100 metrekare büyüklüğünde bir dükkan gerekiyor.
Telefon: 0212 671 70 34
E-posta: dilekpastanesi@dilek.com.tr
Web: dilek.com.tr
 
KÖŞEBAŞI KÖFTE
Yüzde 100 doğal köfte
Ünlü kebapçı Köşebaşı, Köşebaşı Köfte markasıyla ilk etapta İstanbul’da 10, Ankara ve İzmir’de de 3’er şube açmayı planlıyor. Köşebaşı Köfte restoranlarının büyüklüğü 50 ile 150 metrekare arasında değişiyor. Yatırım tutarı ise metrekare başına bin euro olarak belirlenmiş.
Köşebaşı Köfte, yüzde 100 doğal malzemelerden, elle yoğrularak, ev usulü köfte hazırlıyor. Piyaz için kullandığı fasulyeler Erzincan’da, sos yapımında kullanılan biberlerse Trakya’da özel olarak yetiştiriliyor. Patateslerse Adana’dan geliyor.
**telefon

CIZBIZ KÖFTE
Bütün malzemeler merkezden
Cızbız Köfte’nin halen 30 şubesi bulunuyor. Restoranın franchise giriş bedeli 30 bin TL. Ayrıca aylık yüzde 3 sürekli franchise ödemesi ve yüzde 1 reklam katılım payı ödeniyor. AVM’lerde açılacak restoranların büyüklüğü 70 ile 100 metrekare arasında değişiyor. Cadde konseptinde ise 100-200 metrekarelik yerler gerekiyor. Cadde konseptinde bahçeli mekanlar tercih ediliyor. Yatırım tutarı ise metrekare başına bin 500 TL civarında.
Cızbız Köfte ürünleri İstanbul Zeytinburnu’ndaki tesislerde üretiliyor. Cızbız Köfte Lokantacılık Genel Müdürü Gürkan Donat, “Merkezimizde üretilen köfteler günlük olarak araçlarımızla restoranlara sevk ediliyor. Restoranın ihtiyacı olacak tüm malzemeleri biz karşılıyoruz. Bu sayede Cızbız Köfte franchisee’sine daha etkili bir servis sunabilmesi için bol bol zaman yaratıyoruz” diyor.
***telefon

ÇİÇEK IZGARA
Tarifini sır gibi koruyor
Bursa kökenli Çiçek Izgara, 1963 yılında Hasan Hınçalan tarafından kurulmuş. Çiçek Izgara da yakın zamana kadar şube sayısını artırmayan markalardan biri. Ancak son yıllardaki yoğun talep yöneticilere fikir değiştirtmiş. Çiçek Izgara Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tuna, “Yıllarca Bursa’da tek restoranımızla faaliyet gösterdik. Ancak özellik İstanbul’dan gelen şube açma teklifleri bizi harekete geçirdi ve ilk kez franchising sistemiyle şubeler açmaya başladık. Son 2 yılda şube sayımız 18’e ulaştı” diyor.
Çiçek Izgara, yurtdışındaki ilk şubesini ise kısa bir süre önce Kazakistan’da açtı. Franchise giriş bedeli talep etmeyen şirketin yatırım maliyeti, metrekare başına 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor.
Telefon: 0224 221 65 26
Web: cicekizgara.com

KÖFTECİ RAMİZ
Şube sayısını 100’e çıkaracak
Köfteci Ramiz, birbiri ardına şubeler açmaya devam ediyor. Şirketin büyüme planları sadece şube sayısını artırmakla sınırlı değil. Bir yandan da “Rames Cafe&Rest” markasıyla yeni bir konsept geliştiriyor. Bu konseptin ilk şubesi İstanbul Anadolu Yakası’nda hizmete açıldı.
Köfteci Ramiz’in franchise yatırım bedeli projeye bağlı olarak değişiyor. Sisteme giriş bedeli olarak ödenen isim hakkı bedeli ya da restoranın dekorasyon maliyeti farklı tutarlarda olabiliyor. Sürekli franchise ödemesi olaraksa cüzi bir rakam talep ediliyor. Şubelerden reklam katkı payı da alınmıyor. Bu giderler merkez bütçesinden karşılanıyor.
Telefon: 0236 414 33 33
E-posta: info@kofteciramiz.com.tr
Web: kofteciramiz.com.tr
 
FİLİZLER KÖFTECİSİ
Gönen’de özel dana çiftliği var
Filizler Köftecisi’nin ilk şubesi 1997’de Tuzla’da açıldı. İkincisi ise Üsküdar Salacak’ta hizmete girdi. 5 şube daha açıldıktan sonra franchise taleplerine karşılık verilecek. AVM’lere girmek istemeyen şirket, tüm şubelerini müstakil binalarda açmayı tercih ediyor.
Filizler Köftecisi’nde müşterilerin beğenisine sunulan her ürünü pişirilmeye hazır ambalajlı şekilde satın almak da mümkün. Şirket, köfte yapımında kullandığı etleri, Balıkesir Gönen’de kendisi için özel olarak yetiştirilen genç erkek danalardan elde ediyor. Filizler’de hazırlanan köftelere hiçbir katkı maddesi konulmuyor.
Telefon: 0216 395 91 06
E-posta: info@ filizler.com
Web: filizler.com
 
ŞENÇAM KÖFTECİSİ
Öncelik Ankara’da
Ankara merkezli Şençam Köfte, 1971’de Cemil Kuruşa ve oğlu Zahit Kuruşa tarafından kuruldu. Şirket, önceliği Ankara’ya vermekle birlikte diğer illerden gelecek franchise taleplerini de değerlendirilecek. Şençam Köftecisi, franchise giriş bedeli olarak 25 bin dolar talep ediyor. Sürekli franchise ödemesi yok.
Telefon: 0312 256 01 01
E-posta: franchise@sencam.com.tr
Web: sencam.com.tr
 
PİZZA TOMATO
15 çeşit pizzası var
İzmir merkezli Pizza Tomato, 1999 yılında kurulmuş. Pizza Tomato şubelerinden sadece 4’ü şirket tarafından işletiliyor. Kalanların tamamı franchising sistemiyle açılmış. 2015’e kadar şube sayısının 150’ye ulaşması bekleniyor. Bir Pizza Tomato şubesinin toplam yatırım tutarı 100-150 bin dolar arasında değişiyor. Bu rakama franchise giriş bedeli dahil.
Pizza Tomato’nun AVM’ler için daha küçük restoran konsepti de var. Bu restoranların yatırım tutarı daha düşük. Pizza Tomato menüsünde 15 çeşit pizza yer alıyor. Markanın farklı damak zevklerine hitap eden başka ürünleri de bulunuyor.
Telefon: 0232 381 86 67
E-posta: info@pizzatomato.com.tr
Web: pizzatomato.com.tr

PİZZA HOUSE
Pizzaları odun ateşinde pişiriyor
Pizza House, 1999 yılında kuruldu. İlk yıllarda kendi bünyesinde açtığı restoranlarla büyüdü. 2003 yılından itibaren de franchise vermeye başladı. Pizza House, franchise giriş bedeli olarak 29 bin 500 dolar talep ediyor. Ortalama işletme sermayesi ise 80-100 bin dolar arasında değişiyor. Reklam payı katılımı yüzde 1, sürekli franchise ödemesi yüzde 4 olarak tespit edilmiş.
İşyeri olarak alışveriş merkezleri ya da ana cadde üzerinde, 80-100 metrekarelik dükkanlar tercih edilecek. Franchising sistemiyle açılacak restoranlar için tercih edilecek iller şöyle sıralanıyor: İstanbul, Bursa, İzmit, İzmir, Çanakkale, Muğla, Balıkesir, Gaziantep, Kayseri, Malatya, Antakya, Tekirdağ, Diyarbakır ve Trabzon.
Pizza House pizzaları odun ateşinde pişiriliyor. Restoranlarda ince hamurlu, sosunda ve hamurunda sızma zeytinyağı bulunan İtalyan pizzası sunuluyor. Sandviçlerin yanı sıra salata ve yine İtalyan tarzı makarna çeşitleri de var.
Telefon: 0212 275 77 66
E-posta: info@ pizzahouse.com.tr
Web: pizzahouse.com.tr
 
TADIM PİZZA
Türkiye genelinde şubeler açacak
Tadım Pizza, 1984 yılında Ankara’da kuruldu. 1989 yılında da franchise vermeye başladı. Şirket, Türkiye genelinden gelecek tüm franchise taleplerini değerlendiriyor. Franchise giriş bedeli olarak 35 bin dolar talep ediliyor. Ortalama işletme sermayesi 150-250 bin dolar arasında değişiyor. Reklam katılımı payı yüzde 2, sürekli franchise ödemesi ise yüzde 5.
Telefon: 0312 473 03 50
E-posta: bilgi@tadimpizza.com.tr
Web: tadimpizza.com.tr

PİZZA MAX
İsim hakkı bedeli 10 bin dolar

 

Bir Türk markası olan Pizza Max, 1996 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. İlk şubesini İstanbul Ulus’ta açmış. Önümüzdeki 5 yılda fanchising sistemiyle 30 yeni şube açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 25 bin dolar. Pizzalar, müşteri isteğine göre klasik pizza sosu ya da barbekü sosuyla hazırlanıyor. Ayrıca kepekli ürün tüketenler, formunu korumak isteyenler için kepekli hamurun yanı sıra sarımsaklı ekmek, salata ve tatlı seçenekleri var.
Telefon: 0212 637 02 44
E-posta: info@pizzamax.com.tr
Web: pizzamax.com.tr
 
PİZZA PİZZA
İzmir merkezli Pizza Pizza’nın şube sayısı 200’e yaklaştı. 2010’da yüzde 18 büyüyen şirket, bu yıl da hem kurumsal hem de franchise yatırımlarına devam ediyor. Pizza Pizza, yurtiçinin yanı sıra komşu ülkelerde de büyümeyi planlıyor. Franchising sistemiyle 2015’e kadar yurtiçinde 300, yurtdışında da 60 olmak üzere 360 restorana ulaşmayı hedefliyor.
Telefon: 0216 314 90 11
E-posta: franchising@pizzapizza.com.tr
Web: pizzapizza.com.tr
 
ERCİYES BAKLAVA VE BÖREK
2012’de Ankara dışına açılacak
Erciyes Baklava ve Börek, halen Ankara’daki 15 şubesiyle hizmet veriyor. Şirket, bu yıl sonuna kadar Ankara’da 5 şube daha açacak. Ankara dışındaki şubelerse 2012’den itibaren İç Anadolu Bölgesi’ndeki diğer illerde açılacak. Erciyes Baklava ve Börek, isim hakkı bedeli dahil anahtar teslim bir mağazanın maliyetini 150 bin ile 250 bin TL arasında belirlemiş.
***Tele

HACIBEY TATLICILIK
Mağaza maliyeti 70 bin dolar
1975’te Ali Buzul tarafından Gaziantep’te kurulan Hacıbey Tatlıcılık, İstanbul’daki ilk şubesini 1980’de Erenköy’de açtı. 50 yıllık çalışma hayatı boyunca helva, lokum, reçel, baklava ve dondurma üretiminde uzmanlaşan Buzul, İstanbul Ticaret Odası tarafından baklava ve dondurma konusunda “bilirkişi” seçilmiş...
Hacıbey Tatlıcılık, franchising sistemiyle açacağı şubeler için önceliği İstanbul’a veriyor. İstanbul dışında Bursa ve İzmit’te de şubeler açılması hedefleniyor. Franchise giriş bedeli, dekorasyon ve bu işle ilgili gerekli tüm ekipman dahil 50 metrekarelik bir Hacıbey Tatlıcılık şubesinin toplam yatırım tutarı 70-80 bin dolar arasında değişiyor.
Telefon: 0216 313 99 73
E-posta: info@hacibeytatlicilik.com.tr
Web: hacibeytatlicilik.com.tr

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
9 / 22 °C
Konya
0 / 11 °C