İstanbul 15°C
19 Kasım 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BU KADAR ÜNİVERSİTE NİYE SORUSUNUN CEVABI
23 Eylül 2011 Cuma 14:33

'BU KADAR ÜNİVERSİTE NİYE' SORUSUNUN CEVABI

Niçin bu kadar çok üniversite kuruluyor sorusuna, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul boyutuyla cevap verdi
İstanbul'da daha çok üniversiteye ihtiyaç var
 
İstanbul'daki üniversite sayısının öğrenci potansiyelinin altında kaldığına dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, tarihî yarımadayı 'üniversiteler şehri'ne dönüştürecek projeye destek verdi. Proje hayata geçerse, tarihî yarımada, çok sayıda üniversitenin yer aldığı bir eğitim havzası olacak.
 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 32 vakıf, 8 devlet olmak üzere 40 üniversitenin bulunduğu İstanbul'un, öğrenci yoğunluğunu kaldırmadığını söyledi. Fatih Üniversitesi'nin yeni eğitim yılı açılışında konuşan Dinçer, Beyazıt, Süleymaniye ve Zeyrek'i içine alan 'üniversiteler şehri' projesinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Proje, tarihi bölgenin çok sayıda üniversitenin bir arada eğitim verdiği 'Oxford' benzeri bir yapıya kavuşturulmasını amaçlıyor. Bakan Dinçer, projeyi şu sözlerle değerlendirdi: "Tarihi yarımadamızı bir kültür ve bir üniversite şehrine çevirmek niyetindeyiz. Bölgenin eğitim ve kültür havzasına dönüşmesi, büyük bir gelişme ve sinerji oluşturacaktır."
 
Türkiye'deki vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin yüzde 72'sinin İstanbul'da bulunduğunu belirten Dinçer, üniversite ihtiyacının sürdüğüne işaret etti:
 
"İstanbul 12-22 yaş nüfusu göz önüne alındığında, üniversite öğrenci sayısının çağ nüfusuna oranının yüzde 46,6 olduğu bir ilimiz. Bu da bize şehrin daha fazla üniversiteye ihtiyacı olduğunu gösteriyor."
 
Özel üniversitelerin kurulması için gerekli hukuki düzenlemelerin yapılarak yükseköğretimi daha güçlü hale getirmek istediklerini söyleyen Dinçer, şöyle konuştu:
 
"Türkiye, yükseköğretimde son yıllarda büyük atılımlar yaptı. Her şehre üniversite açtık. Ama bununla işimizin bitmeyeceğini biliyoruz."
 
Düşünce evi olan üniversitenin en önemli özelliğinin farklılıklara tahammülün kurumsallaşması olduğuna vurgu yapan Dinçer, "Fatih Üniversitesi de yeniliğe, özgür ve eleştirel düşünceye, dünyadaki gelişmelere ve yaklaşımlara açık misyonuyla bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor." dedi.
 
Fatih Üniversitesi yeni eğitim yılına 'merhaba' dedi
 
Fatih Üniversitesi'nin yeni akademik yıl açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğrencilere, "Kendinizi dünya vatandaşı olacak şekilde en iyi şekilde yetiştirin." tavsiyesinde bulundu. Rektör Şerif Ali Tekalan, 1996'da küçük bir binada eğitime başlayan üniversitenin bugün 90 ülkeden 863 yabancı öğrenci ve 38 ülkeden 70 akademisyenle bir dünya üniversitesi olduğunu vurguladı. Mütevelli Heyet Başkanı Sadık Kesmeci ise Fatih Üniversitesi'nin bilginin üretiminde insana ve çevreye faydayı esas aldığına dikkat çekti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
13 / 24 °C
Adana
16 / 26 °C
Konya
3 / 15 °C