İstanbul 14°C
22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BU NÜFUS TÜRKİYEYİ YA UÇURUR, YA DA...
28 Eylül 2011 Çarşamba 14:30

BU NÜFUS TÜRKİYE'Yİ YA UÇURUR, YA DA...

TÜSİAD'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı 'Vizyon 2050' raporu, önümüzdeki 50 yılın en önemli fırsatının nüfus değişimi olduğunu ortaya koydu.

Vizyon 2050 raporunda bir kez yakalanacak bir nüfus fırsatı doğduğu belirtilerek "Doğru politika uçurur. Yanlış yapılırsa batarız" denildi.

TÜSİAD'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı 'Vizyon 2050' raporu, önümüzdeki 50 yılın en önemli fırsatının nüfus değişimi olduğunu ortaya koydu. "Demografik fırsat penceresi bir ülkenin tarihinde bir kez ortaya çıkar" denilen rapordaeğitim, şehircilik, yeşil enerji gibi bir dizi sürdürülebilir politikanın uygulanması halinde fus değişiminin Türkiye'yi dünyanın en güçlü ilk 10 devletinden biri yapabileceği vurgulandı.

NÜFUS 2050'DE 99.7 MİLYON OLACAK

Prof. Haluk Gerçek, Prof. Nuran Zeren Gülersoy, Doç. Nilgün Cılız ve Hale Altan Ocakverdi tarafından hazırlanan raporda nüfus değişimi şöyle ortaya konuldu:

Nüfus 2050'de 99.7 milyon olacak.
Doğurganlık hızı yüzde 2,5'ten 1,8'e düşecek.
Çalışma çağındaki nüfus oranı yüzde 64,5'ten 2020'de 68,6'ya ulaşacak. Bağımlı nüfusun payı azalacak.
74.3 olan yaşam ümidi 77.8 yıla kadar yükselecek.
Hanehalkı büyüklüğü 4.5 kişiden, 2050 yılında 3.3 kişiye kadar gerileyecek. 26 milyon 914 bin olan okul çağındaki nüfus 2050'de 24 milyon 794 bine inecek.

Citigroup Kurumsal Müşteriler Başkan Yardımcısı Samuel A. Di Piazza: Türkiye'nin 10 büyük ekonomiden biri olması için her şey yerinde. Bütün mesele kaynakları rekabetçi bir şekilde kullanabilmesi. Türkiye, 21. yüzyılın kritik bir aktörü olabilir.

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi Başkanı Björn Stigson: Artık eskiden yaptığımız gibi işleri yapamayız. Günümüzde bir 'yeşil rekabet' yaşanıyor. En olumlu gelişme 'sürdürülebilir kalkınmanın artık rekabet edilir bir alan haline gelmiş olması.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Galya Frayman Molinas: En çok üzerinde durmamız gereken nokta sürdürülebilir kalkınmadır. İş dünyası, bu yaklaşımı temel alıp rekabeti arttırabilir ve küresel pazarda fark yaratacak fırsat yakalayabilir.

Türkiye'nin önündeki riskler ve fırsatlar

FIRSATLAR:

Nüfus artış hızı yavaşlarken, çalışma çağındaki nüfus artacak. Bu Türkiye'ye önemli fırsatlar sunacak.
Doğurganlığın azalması kadını işgücü piyasasına yöneltecek. Kadının eğitim düzeyi de yükselecek.
Eğitim çağı nüfusunun iki milyonun üzerinde azalacağı bir dönem başlayacak ve demografik baskı giderek azalacak. Böylece tüm kademelerde kalite yaygınlaşabilir.
Yükseköğretimde hem devlet
hem de vakıf üniversitesi yatırımlarının yoğunlaşmaya başladığı bir dönemde nüfus avantajı kaliteyi geliştirme açısından önemli bir fırsattır.

RİSKLER:

Gerekli istihdam sağlanamaz, işsiz-lik patlar. Bu da yoksulluğu arttırır, toplumsal refahı tehdit eder. 'Demografik fırsat' 'demografik kâbusa' dönüşür.
65 ve üzeri yaş grubunun artması toplumsal yükümlülükleri ağırlaştırır. Sağlık politikalarında dengeyi bozar.

Sosyal güvenlik sistemi zaafa uğrar. Hızlı kentleşme ile birlikte, eğitim, sağlık, ulaştırma alanlarında altyapı sorunları daha da belirgin hale gelir.
Eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılması için gerekli adımlar atılamadığı takdirde ulusal düzeyde "sosyal ve ekonomik sorun" oluşturma riskini bünyesinde taşır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
9 / 23 °C
Konya
0 / 11 °C