İstanbul 6°C
08 Şubat 2016 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!
23 Eylül 2013 Pazartesi 09:17

Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!

21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

Malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Malulen emeklilik şartlarına kronik hastalıkların da dahil edildiği düzenlemeye göre tüm kanser hastaları koşulsuz malul kabul edilecek. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

 

SGK’NIN 40 YILLIK MALULİYET YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ
 

 

SGK’dan hastalara ilaç gibi haber geldi. 40 yıldır değiştirilmeyen Maluliyet Yönetmeliği’ni değiştiren SGK, günümüz hastalıkları üzerinde çalışma başlattı. Buna göre SGK birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emekliliğin önünü açtı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yönetmelik yürürlüğe girdi. Bakanlığın verilerine göre ‘Haziran 2013’ itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) 114 bin 624 sigortalı hasta vatandaş malulen emekli aylığı alıyor. Ancak yeni yönetmeliğe göre malulen emekliliğin kapsamı genişletilerek 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılabilecek ve 971 lira emeklilik maaşı ödenecek.

 

Düzenleme eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

 

ORGAN NAKLİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

 

-Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.

-Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

-Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.

-Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı geldi.

 

 

KANSER OLANA 18 AY EMEKLİLIK

 

-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.

-Kan kanseri hastasına tanı aldıktan sonra 24 ay malul olabilme hakkı getirildi.

 

SİNİR HASTALIĞI LİSTEYE GİRDİ

 

-Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine girdi.

-Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.

-Yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.

-MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

-Bazı psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

 

ŞEKER HASTASI İÇİN YENİ ŞART

 

-Kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

-Sindirim sistemi kanamaları ve pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

-Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

 

UYKUSUZLUK DA KAPSAMDA

 

-Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

-Yardımcı solunum cihazını kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

-Verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.


STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Askeri Bilgi Ve Belge Davası Mütalaa İçin Savcıya Tevdi Edilecek» Termik Santral İnşaatından Düşen Çinli İşçi Hayatını Kaybetti» Gönül Elçileri Ve Adıyamanlılar Vakfı'ndan Mültecilere Destek» Derenin Derinliğini Ölçmek İsterken Suya Düştü, Hayatını Kaybetti» Yıldırım’da Su Kesintisi» Uluslararası taşeron bir örgüt haline geldiler» Engelliye Araç Alımında 'Ötv İndirimi' Teklifi» Cem Karaca Şarkısına Fantezi Yorum» Cizre’de Bodrum Operasyonu» Babaannesini Öldüren Torun Ağırlaştırılmış Müebbet İle Yargılanacak» Askerde Bir Gözünü Kaybeden Jandarma Eri Anayasa Mahkemesi'ne Başvurdu» Google Dimitri Mendeleyev'i Unutmadı» Aktif Eğitim-sen, Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzuna Dava Açtı» Çankayalılar İşaret Dili Öğreniyor» Rus vekillerden küstah Türkiye teklifi! » İŞKUR 20 bin 455 engelliyi iş sahibi yaptı» Aydın'da Soma Eylemi Yapan 44 Kişi Hakim Karşısına Çıktı» Okulların Başladığı İlk Gün Trafik Yoğunluğu» 'Hastane 10 Gündür 3 Bin Liralık Dikiş Parasını Açıklayamadı'» Türkiye Kupası'nda Çeyrek Finalin İlk Maçlarının Hakemleri Açıklandı» Beşiktaş o transferi resmen açıkladı» 'Hiçbir Sistem Öğretmenliğin Yerini Dolduramaz'» 'Çatışma Ortamını Fırsat Bilen Hükümet Ilısu Projesini Tamamlamak İstiyor'» Teleferikten Bursa Ve Kış Manzarası» İsrail'den beklenmedik karar! 30 bin Filistinliye.» 'Esnek çalışma' tasarısı TBMM'de» U17 Milli Takımı İspanya'ya Gitti» Karşıyaka Belediyesi'nden Arıcılık Paneli» Sigara Ömürden 5 Yıl Çalıyor» Altın fiyatı 4 ayın en yükseğini gördü» Yarıyıl Tatilinin Ardından Öğrenciler Ders Başı Yaptı» Çatıdan Kar Kütlesi Düştü: 1 Kişi Öldü, Araç Kullanılamaz Hale Geldi» Ortak Alanlardaki Sigara Denetimleri Yetersiz» Ekonomi basınında günün öne çıkan başlıkları » Kullanıcılar en çok bu özelliği görmek istiyor?» Metin Oktay Futbol Turnuvası Sona Erdi» Nazarbayev, Çin’in Yeni Yılını Kutladı» Acun Ilıcalı rakiplerine büyük fark attı » Rusya: Ankara İlişkileri Normalleştirmek İçin Ne Yapması Gerektiğini Biliyor» Karadeniz'e özel turizm paketi» Borsa haftaya yükselişle başladı» Köprü ve otoyollar bir saniyede 21 lira getirdi » Dışişleri, Uzun Menzilli Roket Fırlatan Kuzey Kore’yi Kınadı» Batman’da Bir Yıl İçerisinde 3 Bin 232 Kişi Anjiyo Oldu» Konak Belediyesi'nden Semt Merkezlerindeki Kursiyerlere Sağlık Kontrolu» Görme Engelliler: Trafik Işıklarında Araç Sesi Azalınca Karşıya Geçiyoruz» Omuzu kırılan Ali Koç ile ilgili önemli iddia! » İzmir'de Vinç Kazası: 1 Ölü» Hakimden Torpil Ve Mobbinge Karşı 'Adliye Sendikaları Federasyonu' Kurma Çağrısı» Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde bakın kimleri ağırlayacak
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
-7 / 6 °C
İzmir
0 / 12 °C
Antalya
1 / 17 °C
Adana
3 / 14 °C
Konya
-8 / 4 °C