İstanbul 19°C
10 Ekim 2015 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!
23 Eylül 2013 Pazartesi 09:17

Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!

21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

Malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Malulen emeklilik şartlarına kronik hastalıkların da dahil edildiği düzenlemeye göre tüm kanser hastaları koşulsuz malul kabul edilecek. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

 

SGK’NIN 40 YILLIK MALULİYET YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ
 

 

SGK’dan hastalara ilaç gibi haber geldi. 40 yıldır değiştirilmeyen Maluliyet Yönetmeliği’ni değiştiren SGK, günümüz hastalıkları üzerinde çalışma başlattı. Buna göre SGK birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emekliliğin önünü açtı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yönetmelik yürürlüğe girdi. Bakanlığın verilerine göre ‘Haziran 2013’ itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) 114 bin 624 sigortalı hasta vatandaş malulen emekli aylığı alıyor. Ancak yeni yönetmeliğe göre malulen emekliliğin kapsamı genişletilerek 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılabilecek ve 971 lira emeklilik maaşı ödenecek.

 

Düzenleme eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

 

ORGAN NAKLİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

 

-Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.

-Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

-Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.

-Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı geldi.

 

 

KANSER OLANA 18 AY EMEKLİLIK

 

-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.

-Kan kanseri hastasına tanı aldıktan sonra 24 ay malul olabilme hakkı getirildi.

 

SİNİR HASTALIĞI LİSTEYE GİRDİ

 

-Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine girdi.

-Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.

-Yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.

-MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

-Bazı psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

 

ŞEKER HASTASI İÇİN YENİ ŞART

 

-Kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

-Sindirim sistemi kanamaları ve pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

-Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

 

UYKUSUZLUK DA KAPSAMDA

 

-Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

-Yardımcı solunum cihazını kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

-Verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.


STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Barışa Tahammülü Olmayanlar, En Büyük Provokasyonu Burada Yaptılar"» Dargeçit'te Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi» Suriye Milli Koalisyonu, Saldırıyı Lanetledi» Taha Akyol: Dünyada Hiçbir İktidar, Böyle Totaliter Bir Medya Yaratmadı» İzto: Et Fiyatlarındaki Artışı Önlemek İçin Acil Tedbir Alınsın» Kayseri Baro Başkanı'ndan İlginç Tweet: Yargı Temizlik Açıldı» İngiltere Büyükelçisi Moore: Görüntüleri Görünce Şok Oldum» Polis, Ankara'daki Patlamanın Sebebini Araştırıyor» Ttıp İle Ceta’ya Karşı Büyük Gösteri Bugün» Chp İl Başkanı Serter: Mhp ‘muhalefete Muhalefet’ Anlayışında» Yüksekten Düşen Kişi Yaralandı» Demirtaş: (Ankara Patlama) Vahşice Bir Katliam!» Mudanya Esnafı Sahil Projesiyle İlgili Bilgilendirildi» Yaralılar, Hastanelerde Tedavi Altına Alındı» Rio De Janeiro'da Türk Kültürü İzi» Pilottan Kuleye: Dağıldık Burada!» Gar Önünde Yeni Bir Bomba Alarmı» Ablasını Rehin Alan Şüpheliye Elektronik Kelepçe» 'Emek Barış Demokrasi Mitingi' Kana Bulandı» Ağzınızda Koku İstemiyorsanız Temizliğine Dikkat Edin» Fransa'da Adı Muhammed Olanın İş Bulma Zorluğu Nicolas'a Göre 4 Kat Daha Fazla» Adana'da Terör Örgütü Mensuplarına Uyuşturucu Operasyonu» Tabakhanelerde Dönüşüm Ya Satın Alma Ya Ortaklıkla Gerçekleşecek» Doktordan Çikolata Kisti Açıklaması» "Bu Sansür İktidar Sahiplerinin Kirli İlişkileri Olduğu Hissi Uyandırıyor"» Hatay'ın İpeğini Dünyaya Tanıtacak» Ankara'daki Patlamada Canlı Bomba İddiaları: En Az 10 Ölü Var» Nusaybin'de Sokağa Çıkma Yasağı Sona Erdi» Adliyede Tutulan Bülent Keneş'ten Mesaj» Temizer: Saray Ve Ak Parti, Caillou’dan Bile Korkar Hale Gelmiştir» Enesli Oklahoma City Thunder, Fenerbahçe'yi Farklı Yendi» Koda Sezonu Hikmet Şimşek Anısına Bir Konserle Açacak» 'Akp'li Milletvekili Adayları Giremez' Yazdı, 190 Lira Ceza Yedi» Çankırı İtfaiyesi'nden Uyarı: Kış Öncesi Bacalar Temizletilmeli» "Emekli Ve Çalışanın Sorunlarının Çözümü Chp’de"» Sur Ve Yenişehir İlçelerinde Giriş Yasak, Çıkış Serbest» ‘çikolata, Şerbetli Tatlı Ve Bal Çocuklarda Reflüye Neden Oluyor’» Mit'in Tahşiye Belgesi...» Köylülerin İsyanı: Devletimizin Bize Bir Su Verecek Gücü Yok Mu?» Ankara'da Miting Öncesi Patlama: Yaralılar Var» Btb'den Tarım Müdürlüğü'ne 80 Bin Liralık Hediye Araç» Saatler Öncesinden Miting İçin Yollar Kapatılınca, Vatandaş İsyan Etti» Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Anadolu Sizin Yurdunuz» Ekim Ayında Strese Giren Elma Ağacı Çiçek Açtı» Btü İle Burgev İşbirliği Protokolü İmzaladı» Ankara'da Patlama: Yaralılar Var» Taraz Müzesi Eski Antik Çağlara Işık Tutuyor» Kamuya Ait Arazide Bin 56 Adet Kenevir Ele Geçirildi» Nazarbayev: Doğu İle Batı Arasında Diplomasinin Merkezi Olmak İstiyoruz» Şüpheli Çanta Polis Alarma Geçirdi, Sürücü Güvenlik Şeridini Aştı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
9 / 21 °C
İzmir
18 / 28 °C
Antalya
17 / 28 °C
Adana
16 / 29 °C
Konya
7 / 21 °C