İstanbul 12°C
01 Kasım 2014 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!
23 Eylül 2013 Pazartesi 09:17

Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!

21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

Malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Malulen emeklilik şartlarına kronik hastalıkların da dahil edildiği düzenlemeye göre tüm kanser hastaları koşulsuz malul kabul edilecek. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

 

SGK’NIN 40 YILLIK MALULİYET YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ
 

 

SGK’dan hastalara ilaç gibi haber geldi. 40 yıldır değiştirilmeyen Maluliyet Yönetmeliği’ni değiştiren SGK, günümüz hastalıkları üzerinde çalışma başlattı. Buna göre SGK birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emekliliğin önünü açtı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yönetmelik yürürlüğe girdi. Bakanlığın verilerine göre ‘Haziran 2013’ itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) 114 bin 624 sigortalı hasta vatandaş malulen emekli aylığı alıyor. Ancak yeni yönetmeliğe göre malulen emekliliğin kapsamı genişletilerek 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılabilecek ve 971 lira emeklilik maaşı ödenecek.

 

Düzenleme eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

 

ORGAN NAKLİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

 

-Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.

-Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

-Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.

-Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı geldi.

 

 

KANSER OLANA 18 AY EMEKLİLIK

 

-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.

-Kan kanseri hastasına tanı aldıktan sonra 24 ay malul olabilme hakkı getirildi.

 

SİNİR HASTALIĞI LİSTEYE GİRDİ

 

-Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine girdi.

-Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.

-Yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.

-MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

-Bazı psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

 

ŞEKER HASTASI İÇİN YENİ ŞART

 

-Kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

-Sindirim sistemi kanamaları ve pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

-Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

 

UYKUSUZLUK DA KAPSAMDA

 

-Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

-Yardımcı solunum cihazını kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

-Verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.


STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Uefa'dan Romanya Ve Macaristan'a Ceza» Ermenek'te Kömür Ocağında İşçilerin Mahsur Kalması» Balıkçılar Denize Açılamadı Fiyatlar Yükseldi» Sakarya Büyükşehir Belediyesi, İlk Mağlubiyetini Aldı» Rus Belova, İslamiyet'i Seçti» Marketten Silahlı Soygun Güvenlik Kamerasında» Kızıltepe'de Kepenkler Kapalı» Cizre’de Şiddetli Yağış Caddeleri Göle Çevirdi» Sağlam: Kaybettiğimiz Puanlardan Ders Alıp Bu İşi Fırsata Çevireceğiz» Terme'deki Yolsuzluk Soruşturmasında 20 Kişi Soruşturulacak» Yenilenen Adana Adliyesi'nde Danışma Masaları Ve Ön Bürolar Kurulacak» "Şehitlerin Değerini Bilmeyenler Varsa Onlara Şehit Kanı Zehir Olsun"» Yalvaç'taki Kazada Ölen 14 İşçi Yan Yana Defnedildi» Katil Zanlısı Ağabey: Pişmanım, Yanlışlıkla Öldürdüm» Suriye'deki İç Savaş» Ardeşen Gençlik Ve Spor Kulübü, Liderliğini Sürdürmek İstiyor» Davutoğlu: Halk Karşısında Kibre Kapılmayacağız, Tahakküm İçinde Olmayacağız» Tamir Atölyesinde Elektrik Akımına Kapıldı, Ağır Yaralandı» Atletizmin Mali Genel Kurulu Yapıldı» Madde Bağımlılarının Kullandığı Metruk Bina Yıkıldı» Gazeteciler, Birleşen Gönüller Filmini İzledi» Bu anlaşmada yoksak Gümrük Birliği sürdürülemez» Fethiyespor'da Tarsus İdman Yurdu Hazırlıkları» İstanbullu Sürücülere Egzoz Denetimi» Büyükekşi: 500 Milyar Dolar Hayalimizi Gerçekleştirmek İçin Çalışıyoruz» Chp'li Tanrıkulu, Bakan Avcı’ya Öğretmenlerin Fişlendiği İddialarını Sordu» Adana'da Gasp İddiası» Suriye’de Ekim Ayında 2 Bine Yakın İnsan Öldü» Manisa Ticaret Ve Sanayi Odası Kongre Salonu Yaptıracak» 'O Havzada 9 Tane Maden Ocağı Var Ve 9’u Da Birbirinden Fecaat'» Altın fiyatı 4 yılın en düşük düzeyinde» Gaziantep'teki Silahlı Kavga» Tabip Odası Üyeleri Hastanelerde Poliklinik Sayısında Sınır Olmamasına Tepkili» Afyonkarahisar’da 10 Yeni Termal Kuyu Aranacak» Osmaniye'de İşsizlik 5 Puan Artıı» İstanbullulara müjde! Uzunluğu 8 kilometre» Zonguldak'ta Maden Ocağında İş Kazası» Ak Parti 23. İstişare Ve Değerlendirme Toplantısı» Danimarka 10 Yıl İçinde Kömürü Yasaklamayı Planlıyor» Isparta'daki Trafik Kazası» Tarihi Milli Park'taki Hırsızlık Olayları» Özel Maden Ocağında Kaza: 1 Ölü (1)» İngiltere'den Global Terör Uyarısı» Bartın’da Madende Göçük: 2 Ölü, 1 Yaralı (2)» Ekim Ayı İhracatı 12,6 Milyar Dolar» Diyanet: ‘sahte İmam’ Tiplemesi Din Görevlilerimizi Derinden Yaraladı» Zonguldak'ta Da Göçük; 2 İşçi Mahsur (1)» Ak Parti 23. İstişare Ve Değerlendirme Toplantısı» Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Ürkmezgil:» Sahte Devre Tatillerle Hayatı Kararanlar Soluğu Tüketici Derneğinde Aldı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 11 °C
İzmir
8 / 19 °C
Antalya
11 / 24 °C
Adana
11 / 23 °C
Konya
1 / 11 °C