İstanbul 8°C
26 Kasım 2014 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!
23 Eylül 2013 Pazartesi 09:17

Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!

21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

Malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Malulen emeklilik şartlarına kronik hastalıkların da dahil edildiği düzenlemeye göre tüm kanser hastaları koşulsuz malul kabul edilecek. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

 

SGK’NIN 40 YILLIK MALULİYET YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ
 

 

SGK’dan hastalara ilaç gibi haber geldi. 40 yıldır değiştirilmeyen Maluliyet Yönetmeliği’ni değiştiren SGK, günümüz hastalıkları üzerinde çalışma başlattı. Buna göre SGK birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emekliliğin önünü açtı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yönetmelik yürürlüğe girdi. Bakanlığın verilerine göre ‘Haziran 2013’ itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) 114 bin 624 sigortalı hasta vatandaş malulen emekli aylığı alıyor. Ancak yeni yönetmeliğe göre malulen emekliliğin kapsamı genişletilerek 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılabilecek ve 971 lira emeklilik maaşı ödenecek.

 

Düzenleme eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

 

ORGAN NAKLİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

 

-Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.

-Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

-Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.

-Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı geldi.

 

 

KANSER OLANA 18 AY EMEKLİLIK

 

-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.

-Kan kanseri hastasına tanı aldıktan sonra 24 ay malul olabilme hakkı getirildi.

 

SİNİR HASTALIĞI LİSTEYE GİRDİ

 

-Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine girdi.

-Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.

-Yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.

-MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

-Bazı psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

 

ŞEKER HASTASI İÇİN YENİ ŞART

 

-Kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

-Sindirim sistemi kanamaları ve pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

-Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

 

UYKUSUZLUK DA KAPSAMDA

 

-Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

-Yardımcı solunum cihazını kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

-Verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.


STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Adliye Balkonuna Afiş Astılar» İzmir'den Suruç'a Oyuncak Köprüsü» Almanya'da Noel Hazırlığı» Chp İstanbul Bölge Toplantısı» İranlı Mohsen Namjoo, Türkiye’ye Geliyor» "Mor Ötesi Işın Veren Elektrik Lambaları Cilt Kanseri Yapıyor"» Halterde 3 Madalya Daha» Tbmm Başkanı Çiçek, Arnavutluk'ta» Giresunspor'da, Antalyaspor Maçı Hazırlıkları» Odunpazarı Belediyesi Ve Dak, Afet Ve Acil Durumlarda Birlikte Çalışacak» MİT'e saldırının arkasındaki isimleri açıkladı» Kars Nt, İlköğretim Öğrencilerini Misafir Etti» 21 Yıl Önceki 'Sündüz Katliamı' İle İlgili Dosya Yeniden Açılıyor» Tarsus’ta Anne Ve Kızı Sobadan Sızan Gazdan Zehirlendi» Şırnak’ta Şafak Operasyonu: 8 Gözaltı» Tbmm İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu» Altında geri dönüş ne zaman?» Nogay Türklerinin Tarihi Hollanda'da Ele Alındı» Kar Yağışı Nedeniyle Püren Geçidi Ulaşıma Kapandı» Gün Ortasında Döviz Piyasası: Dolar 2,2254 Tl, Euro 2,773 Tl» İsmail Cingöz: Danıştay, Milletin Kimse Yok Mu’ya Güvenini Tescil Etti» İşkur: Soma Maden Kazası Mağdurlarına 56,5 Milyon Lira Ödeme Yapıldı» 'Akp Bu Memleket Bizim Defol', 'Kimyasal Tayyip' Sözleri İfade Özgürlüğü Sayıldı» Tbmm Komisyonları Rapor Hazırlıyor Fakat Yaptırımı Yok» Partizan, Galatasaray Maçının Ertelenmesini İstedi» Düzce'de Kar Yağışı» Akseki'de Kar Yağışı Etkili Oluyor» "Doğal Atıksu Arıtma Sistemleri Çalıştayı"» Avukat Yılmaz: Tüm Kısıtlama Ve Engellemelerin Kaldırılması İçin Başvuracağız» Bakan Kılıç, Başarılı Haltercileri Kutladı» Konya'da Kış» Fıfa'nın Yılın Savunma Futbolcu Adayları Belli Oldu» Ebola Salgınıyla Mücadele» Putin'in Kaplanı Çin'de 15 Keçiyi Telef Etti» Kentsel Yenilemede Arayışlar İçin Mahalleli İle Zihin Fırtınası» 'Bağkur'lular Kredi Çekerek Emekli Olabilecek'» Avuçiçi Tarama Uygulaması İptal, 7 Bin Cihaz Elde Kaldı» "Türkiye'de Çalışanların Yarısı Kadın Olmalı"» Beşiktaş Yunanistan'a Geldi» Piyasalarda Gün Ortası» Çalımbay: Sivasspor Maçı İçerdeki En Zor Karşılaşmamız Olacak» Ali İsmail Korkmaz Davası 5. Duruşma» Bahçeli: Tunceli’ye Kutlu Kardeşlik Mirasını Daha Da Güçlendirmek İçin Gideceğim» Ferguson Yakınlarında İki Fbı Ajanı Vuruldu» Eskişehir'deki Okullarda Atık Yağ Toplama Kampanyası Başlatıldı» Rakka’da Hava Saldırısında Ölenlerin Sayısı 170’e Yükseldi» Küçük Otel İşletmecileri Birbirlerini Ağırlıyor» Hayyam Garipoğlu Tutuklandı» Demokratik Gelişim Partisinden İstifa» Kılıçdaroğlu: Meclis Ne Zamandan Beri Hırsızların Hamisi Konumuna Geldi?
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
1 / 8 °C
İzmir
3 / 14 °C
Antalya
5 / 16 °C
Adana
5 / 13 °C
Konya
0 / 2 °C