İstanbul 14°C
01 Şubat 2015 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!
23 Eylül 2013 Pazartesi 09:17

Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!

21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

Malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Malulen emeklilik şartlarına kronik hastalıkların da dahil edildiği düzenlemeye göre tüm kanser hastaları koşulsuz malul kabul edilecek. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

 

SGK’NIN 40 YILLIK MALULİYET YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ
 

 

SGK’dan hastalara ilaç gibi haber geldi. 40 yıldır değiştirilmeyen Maluliyet Yönetmeliği’ni değiştiren SGK, günümüz hastalıkları üzerinde çalışma başlattı. Buna göre SGK birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emekliliğin önünü açtı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yönetmelik yürürlüğe girdi. Bakanlığın verilerine göre ‘Haziran 2013’ itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) 114 bin 624 sigortalı hasta vatandaş malulen emekli aylığı alıyor. Ancak yeni yönetmeliğe göre malulen emekliliğin kapsamı genişletilerek 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılabilecek ve 971 lira emeklilik maaşı ödenecek.

 

Düzenleme eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

 

ORGAN NAKLİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

 

-Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.

-Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

-Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.

-Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı geldi.

 

 

KANSER OLANA 18 AY EMEKLİLIK

 

-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.

-Kan kanseri hastasına tanı aldıktan sonra 24 ay malul olabilme hakkı getirildi.

 

SİNİR HASTALIĞI LİSTEYE GİRDİ

 

-Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine girdi.

-Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.

-Yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.

-MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

-Bazı psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

 

ŞEKER HASTASI İÇİN YENİ ŞART

 

-Kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

-Sindirim sistemi kanamaları ve pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

-Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

 

UYKUSUZLUK DA KAPSAMDA

 

-Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

-Yardımcı solunum cihazını kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

-Verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.


STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Abd Ve Koalisyon Güçlerinin Işid İle Mücadelesi» Ankara'da Trafik Kazası» Ankara’da Zincirleme Kaza: 13 Yaralı» Dünya’nın ‘kızılötesi’ Görünümü Büyüledi» Işid'in Elindeki Bir Japon Rehineyi Daha Öldürmesi» Aracında Sıkışan Sürücüyü İtfaiye Ekipleri Kurtardı» Kırklareli'ndeki Sağanak» Kırşehir'de Otomobil Şarampole Yuvarlandı: 1 Ölü, 3 Yaralı» Taşkında Mahsur Kalan Vatandaşlara Mehmetçik Yardımı» Ereğli'de Sahipsiz İki Çocuğun Annesi Bulundu» Bazı Kamu Kurum Ve Kuruluşlarına Ait Kadrolarda Düzenleme Kararı» Kırklareli'nde Sağanak Etkili Oldu» Ereğli'de Kaza Yapan Araçtan Bir Poşet İçki Çıktı» Milletvekili Genel Seçim Takvimi» Bursa'da Kuvvetli Lodos Tır Devirdi» Bursa'da Kuvvetli Lodos» Davutoğlu: İş Dünyasından Bir Geri Dönüş Alamadık» 33. Uluslararası Fecr Film Festivali» İngiliz Ordusunda "Sosyal Medya Tugayı" Kurulacak» Siirt'te İzinsiz Gösteri» Ekvator Ginesi 2 - Tunus 1» Işid'in Japon Gazeteciyi Öldürdüğü İddia Edildi» Ukrayna'nın Doğusundaki Gelişmeler» Mısır'daki Gösteriler» Cumhurbaşkanı Erdoğan: İnsanı Adeta Çıldırtacaklar» Ukrayna'nın Doğusundaki Gelişmeler» Gündem Özeti'ne Ek» Mısır, Hamas'ın Askeri Kanadını Terörist İlan Etti» İran'da Musevi Ve Kerrubi'nin Ev Hapsi» Futbol: 30. Afrika Uluslar Kupası» Cihan Haber Ajansı Ön Gündemi» Serie A'da Roma'nın Puan Kaybı Sürüyor» Mısır Ordusunun Sina'daki Operasyonları» İsrail'deki Patlama» Atletizm: Iaaf Permit Salon Yarışması» Bakan Kılıç'tan Milli Atlet Özbilen'e Tebrik» Gündem Özeti / 1 Şubat 2015» Mısır'ın "Kassam Tugayları" Kararı» 24. Afrika Birliği Liderler Zirvesi» Başbakan Davutoğlu Afyonkarahisar'a Geldi» Işid'in Elindeki Japon Rehine» Mersin İdmanyurdu Kulübü Başkanı Kahramanlı Kazaya Karıştı» Gaziosmanpaşa'da Erkek Cesedi Bulundu» Temas Grubu, Ukrayna Krizine Çözüm Bulamadan Masadan Kalktı» İsrail'de Patlama: 3 Yaralı» Bakan Kılıç'tan Milli Eskrimci Yıldırım'a Kutlama» "İzmir İş Dünyası Ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması"» Hentbol: 24. Erkekler Dünya Şampiyonası» Gaziosmanpaşa'da Yol Kenarında Boğazı Kesilmiş Erkek Cesedi Bulundu» Maçın Ardından
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
İzmir
14 / 21 °C
Antalya
11 / 18 °C
Adana
8 / 17 °C
Konya
4 / 12 °C