İstanbul 29°C
31 Ağustos 2015 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!
23 Eylül 2013 Pazartesi 09:17

Bu rahatsızlıkları olanlara maaş bağlanacak!

21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

Malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Malulen emeklilik şartlarına kronik hastalıkların da dahil edildiği düzenlemeye göre tüm kanser hastaları koşulsuz malul kabul edilecek. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

 

SGK’NIN 40 YILLIK MALULİYET YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ
 

 

SGK’dan hastalara ilaç gibi haber geldi. 40 yıldır değiştirilmeyen Maluliyet Yönetmeliği’ni değiştiren SGK, günümüz hastalıkları üzerinde çalışma başlattı. Buna göre SGK birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emekliliğin önünü açtı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yönetmelik yürürlüğe girdi. Bakanlığın verilerine göre ‘Haziran 2013’ itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) 114 bin 624 sigortalı hasta vatandaş malulen emekli aylığı alıyor. Ancak yeni yönetmeliğe göre malulen emekliliğin kapsamı genişletilerek 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılabilecek ve 971 lira emeklilik maaşı ödenecek.

 

Düzenleme eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

 

ORGAN NAKLİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

 

-Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.

-Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

-Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.

-Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı geldi.

 

 

KANSER OLANA 18 AY EMEKLİLIK

 

-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.

-Kan kanseri hastasına tanı aldıktan sonra 24 ay malul olabilme hakkı getirildi.

 

SİNİR HASTALIĞI LİSTEYE GİRDİ

 

-Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine girdi.

-Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.

-Yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.

-MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

-Bazı psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

 

ŞEKER HASTASI İÇİN YENİ ŞART

 

-Kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

-Sindirim sistemi kanamaları ve pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

-Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

 

UYKUSUZLUK DA KAPSAMDA

 

-Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

-Yardımcı solunum cihazını kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

-Verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.


STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Mhp’li Karakaya: Mhp’ye Bir Hırsız Girmiştir, Diğer Partileri De Denemiştir» Belen’de Mevcut Kuyuların Kapasitesi Artırıldı» Rumlar, Akdeniz'deki Doğal Gaz Rezerv Üstünlüğünü Mısır'a Kaptırdı» Petrol Düştü, Dolar 66,7 Rubleye Yükseldi» Kıbrıslı Liderler Yarın Bir Araya Gelecek» İmo Adana Şube Başkanı: Savaş Ortamından Medet Umuluyor» Çankaya’nın Yıldızları Rio Olimpiyatlarına Gidiyor» Zafer Bayramı Çayyolu'nda Coşkuyla Kutlandı» Şehir Tiyatrosu'nda Yaz Coşkusu» Çukurova Üniversitesi’nin İlk Avrupa Birliği Projesi Başladı» Chp’li Yedekçi, Tarihi Alandaki Otopark Projesini Sordu» Telefonla Dolandırıcılığa 'Hutbe'de Uyarı» 50 Ülkenin Kültürü Romanya'da Buluşuyor» Chp'li Yedekci, Şile Kalesi'nin Restorasyonunu Tbmm'ye Taşıdı» Chp’li Ağbaba: Bu Seçim Hükümeti Değil, Gayrimeşru Bir Hükümettir» Çankaya Belediyesi, 2 Bin 418 Noktada İlaçlama Yaptı» Çankaya Belediyesi'nden Renkli Kaldırım Çalışması» Chp’li Tanal'dan Adli Kolluk Kanun Teklifi» 84 Kişilik Göçmen Merkezinde 500 Kişi Kalıyor» İlgisizlikten Çökmek Üzere Olan 685 Yıllık Tarihi Cami, Onarılmayı Bekliyor» Chp’li Türkmen: Terörden Arındırılmış Bir Dünya İstiyoruz» Spor Toto 1. Lig İkinci Kademe Büyükler Atletizm Final Yarışmaları Sona Erdi» Borsa, İlk Seansı Alıcılı Tamamladı» Cephe Hattından Kaçan Siviller, Ağaç Gölgesinde Köylerine Dönmeyi Bekliyor» Çiftlik Muhasebe Veri Ağına Kayıtlı Çiftçiler, 425 Tl Destekleme Alacak» Chp’li Ağbaba: Bu Hükümet Kaçak Saray’ın Atadığı Hükümettir» Çarşambalı Üreticiler, 3 Bin Ton Organik Fındık Bekliyor» Gün Ortasında Döviz Piyasası: Dolar 2,9237 Tl, Euro 3,279 Tl» Çarşamba’da Tarihi Cami Restore Ediliyor» Nevşehir Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi’nde İmplant Tedavisine Başlandı» İesob’un Standı Geçmişten Bugüne Köprü Kuruyor» Marmelatlık Böğürtlenler Toplanmaya Başlandı» Çarşamba Emniyeti, Motosiklet Denetimini Arttırdı» Polis, Çalıntı Aracın Parçalarını Kendi Otomobiline Monte Ettirmiş!» Çarşamba’da Kızılay'a 86 Ünite Kan Toplandı» Muğla'nın Endemik Bitkileri Korunacak» Hacı Adayları Uğurlandı» Çarşamba Ve Ayvacık’ta Barajlar Doldu» Hdp'li Bakanlar Basın Yasağına Son Verdi» Sakarya'da Araç Yangını» 'AK Parti hata yapmazsa tek başına iktidar'» İzmir'in İhracatı Da İthalatı Da Azaldı» Saadet Partisi, Hatay’da Seçim Startını Verdi» CHP koalisyonu asla istemedi» Başlarına 4 milyon TL ödül konuldu» İşte Ferit Şahenk'in yeni planı!» İşte Davutoğlu'na vekalet edecek isim» Arda Turan: Tam zamanından ayrılmışım» Yassıhöyük’te Yerleşim M.ö. 1700’lere Kadar İniyor» Akü Çalan 2 Kişi Tutuklandı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
9 / 32 °C
İzmir
19 / 38 °C
Antalya
23 / 38 °C
Adana
23 / 36 °C
Konya
12 / 28 °C