İstanbul 13°C
20 Mart 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu sözler faiz lobisini kızdıracak
19 Eylül 2013 Perşembe 15:17

Bu sözler faiz lobisini kızdıracak

Yeniden bir talep üretilmediği müddetçe dünyada toparlanmanın olmayacağını belirterek, bol likidite, düşük faiz döneminin devam edeceğini bildirdi.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli, yeniden bir talep üretilmediği müddetçe dünyada toparlanmanın olmayacağını belirterek, bol likidite, düşük faiz döneminin devam edeceğini bildirdi.Gedikli, Türkiye'nin bu dönemi çok iyi bir şekilde değerlendirdiğini de vurgulayarak, "Ama bundan sonra büyüme performansımızın devam etmesi için yeni bir hikayemizinolması lazım. Bu da büyüme stratejimizin değişmesiyle olacak. Türkiye'de artık yatırım ve ihracatın lokomotif olduğu bir üretim yapısını daha güçlü hale getiriyoruz" dedi.ABD Merkez Bankası'nın (FED) aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarında indirime gitmeme kararı almasını değerlendiren Gedikli, dünya ekonomilerinin kriz öncesi fabrika ayarlarına döndüğüne dair hiçbir kanıtın olmadığını ifade etti.Ne ABD ne de Avrupa'da böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirten Gedikli, buralarda krizin temel sebeplerini çözecek herhangi bir adımın atılmadığını söyledi.O yüzden de bu ülkelerde toparlanma olmasının mümkün olmadığını vurgulayan Gedikli, şunları kaydetti:"Bunu biz uzun zamandır söylüyoruz. Bu ülkeleri baktığımızda kamunun borçluluğunun azalmadığını, tam tersine arttığını görüyoruz. Böyle bir ortamda düzelme nasıl sağlanacak? İkincisi, bu ülkeler, krizin çözümü için sadece para politikasını kullanıyor. Bunun dışında maliye politikası noktasında herhangi bir adım atamıyorlar, kilitlendiler. Ama çözüm de orada. Bu sebeplerle bir toparlanma olması mümkün değil. Bunun yanı sıra, gelen veriler de aslında iyi değil. ABD ekonomisinden gelen verilerin kalitesini iyi sorgulamadan değerlendirenler var veya kasten öyle yapıyorlar. Örneğin; büyüme rakamı geliyor, bakıyorsunuz ki stoğa büyümüş. Şimdi bunun anlamı farklı tabi. Bu şu demek, bu ekonomilerde hala talep yok.Basılan bol likidite ve düşük faiz, talebe yansımıyor. Dolayısıyla insanlar Avrupa'da da ABD'de de borç ödüyorlar. Halbuki krizin arkasında yatan temel sebep talep kaynaklıydı. Yeniden bir talep üretilmediği müddetçe de dünyada toparlanma olmayacak. Dolayısıyla bol likidite, düşük faiz dönemi devam edecek. Bir de dünya ekonomisinin kodları değişti. Dünyada, bu krizle beraber belirli kodlar değişmiş oldu. Uzun zaman faiz sorunu yok, olmayacak. Enflasyon ve enerji sorunu da olmayacak."Özellikle Avrupa'daki yaşlı nüfusun da talep üretilmesini engellediğini anlatan Gedikli, Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusunun ise ülke için büyük bir avantaj olduğunu ifade etti.- "Bunları 22 Mayıs'tan bu yana hep söyledik"

Bülent Gedikli, bunları FED'in piyasalarda dalgalanmaya neden olan 22 Mayıs'ta yaptığı açıklamadan bu yana sürekli söylediğini de hatırlatarak, krizin parametrelerinde bir değişikliğin olmadığını, dolayısıyla dünya ekonomisindeki mevcut durumun hala devam ettiğini ifade etti.FED Başkanı Ben Bernanke'nin aslında 22 Mayıs'taki açıklamayla alacağını aldığına değinen Gedikli, "Ekonomide toparlanma olduğu için değil, varlık fiyatlarında bir balon olduğunu düşünüyordu. Aşırı bir şişme olmasın diye bu tür açıklamaları yapmıştı. Şiddetinin fazla olduğunu görünce de geri adım atmıştı. Sonuç olarak varlıklar yeniden fiyatlandı. Onların da istediği buydu" dedi.- "Yeni bir hikayemizin olması lazım"

Kararın Türkiye ekonomisine yansımalarının ne olacağını da değerlendiren Gedikli, sözlerini şöyle tamamladı:"Bol likidite ve düşük faiz dönemi bir süre daha devam edecek ama eninde sonunda elbette bitecek. Sonuçta bizim Türkiye olarak yeni bir hikayemizin olması lazım. Biz bu bol likidite, düşük faiz dönemini çok iyi bir şekilde değerlendirdik ama bundan sonra büyüme performansımızın devam etmesi için yeni bir hikayemizinolması lazım. Bu da büyüme stratejimizin değişmesiyle olacak. Türkiye'de artık yatırım ve ihracatın lokomotif olduğu bir üretim yapısını daha güçlü hale getiriyoruz, bunun adımlarını atıyoruz. Yani Türkiye ekonomisi ihracat ve yatırım ekonomisi olacak. Bunun için bugüne kadar bazı adımlar atıldı. Bundan sonra bu adımları daha da hızlandıracağız."

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 19 °C
İzmir
8 / 19 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
13 / 21 °C
Konya
3 / 20 °C