İstanbul 26°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu sözler faiz lobisini kızdıracak
19 Eylül 2013 Perşembe 15:17

Bu sözler faiz lobisini kızdıracak

Yeniden bir talep üretilmediği müddetçe dünyada toparlanmanın olmayacağını belirterek, bol likidite, düşük faiz döneminin devam edeceğini bildirdi.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli, yeniden bir talep üretilmediği müddetçe dünyada toparlanmanın olmayacağını belirterek, bol likidite, düşük faiz döneminin devam edeceğini bildirdi.Gedikli, Türkiye'nin bu dönemi çok iyi bir şekilde değerlendirdiğini de vurgulayarak, "Ama bundan sonra büyüme performansımızın devam etmesi için yeni bir hikayemizinolması lazım. Bu da büyüme stratejimizin değişmesiyle olacak. Türkiye'de artık yatırım ve ihracatın lokomotif olduğu bir üretim yapısını daha güçlü hale getiriyoruz" dedi.ABD Merkez Bankası'nın (FED) aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarında indirime gitmeme kararı almasını değerlendiren Gedikli, dünya ekonomilerinin kriz öncesi fabrika ayarlarına döndüğüne dair hiçbir kanıtın olmadığını ifade etti.Ne ABD ne de Avrupa'da böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirten Gedikli, buralarda krizin temel sebeplerini çözecek herhangi bir adımın atılmadığını söyledi.O yüzden de bu ülkelerde toparlanma olmasının mümkün olmadığını vurgulayan Gedikli, şunları kaydetti:"Bunu biz uzun zamandır söylüyoruz. Bu ülkeleri baktığımızda kamunun borçluluğunun azalmadığını, tam tersine arttığını görüyoruz. Böyle bir ortamda düzelme nasıl sağlanacak? İkincisi, bu ülkeler, krizin çözümü için sadece para politikasını kullanıyor. Bunun dışında maliye politikası noktasında herhangi bir adım atamıyorlar, kilitlendiler. Ama çözüm de orada. Bu sebeplerle bir toparlanma olması mümkün değil. Bunun yanı sıra, gelen veriler de aslında iyi değil. ABD ekonomisinden gelen verilerin kalitesini iyi sorgulamadan değerlendirenler var veya kasten öyle yapıyorlar. Örneğin; büyüme rakamı geliyor, bakıyorsunuz ki stoğa büyümüş. Şimdi bunun anlamı farklı tabi. Bu şu demek, bu ekonomilerde hala talep yok.Basılan bol likidite ve düşük faiz, talebe yansımıyor. Dolayısıyla insanlar Avrupa'da da ABD'de de borç ödüyorlar. Halbuki krizin arkasında yatan temel sebep talep kaynaklıydı. Yeniden bir talep üretilmediği müddetçe de dünyada toparlanma olmayacak. Dolayısıyla bol likidite, düşük faiz dönemi devam edecek. Bir de dünya ekonomisinin kodları değişti. Dünyada, bu krizle beraber belirli kodlar değişmiş oldu. Uzun zaman faiz sorunu yok, olmayacak. Enflasyon ve enerji sorunu da olmayacak."Özellikle Avrupa'daki yaşlı nüfusun da talep üretilmesini engellediğini anlatan Gedikli, Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusunun ise ülke için büyük bir avantaj olduğunu ifade etti.- "Bunları 22 Mayıs'tan bu yana hep söyledik"

Bülent Gedikli, bunları FED'in piyasalarda dalgalanmaya neden olan 22 Mayıs'ta yaptığı açıklamadan bu yana sürekli söylediğini de hatırlatarak, krizin parametrelerinde bir değişikliğin olmadığını, dolayısıyla dünya ekonomisindeki mevcut durumun hala devam ettiğini ifade etti.FED Başkanı Ben Bernanke'nin aslında 22 Mayıs'taki açıklamayla alacağını aldığına değinen Gedikli, "Ekonomide toparlanma olduğu için değil, varlık fiyatlarında bir balon olduğunu düşünüyordu. Aşırı bir şişme olmasın diye bu tür açıklamaları yapmıştı. Şiddetinin fazla olduğunu görünce de geri adım atmıştı. Sonuç olarak varlıklar yeniden fiyatlandı. Onların da istediği buydu" dedi.- "Yeni bir hikayemizin olması lazım"

Kararın Türkiye ekonomisine yansımalarının ne olacağını da değerlendiren Gedikli, sözlerini şöyle tamamladı:"Bol likidite ve düşük faiz dönemi bir süre daha devam edecek ama eninde sonunda elbette bitecek. Sonuçta bizim Türkiye olarak yeni bir hikayemizin olması lazım. Biz bu bol likidite, düşük faiz dönemini çok iyi bir şekilde değerlendirdik ama bundan sonra büyüme performansımızın devam etmesi için yeni bir hikayemizinolması lazım. Bu da büyüme stratejimizin değişmesiyle olacak. Türkiye'de artık yatırım ve ihracatın lokomotif olduğu bir üretim yapısını daha güçlü hale getiriyoruz, bunun adımlarını atıyoruz. Yani Türkiye ekonomisi ihracat ve yatırım ekonomisi olacak. Bunun için bugüne kadar bazı adımlar atıldı. Bundan sonra bu adımları daha da hızlandıracağız."

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C