İstanbul 28°C
18 Ekim 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bunlar akademik balık
26 Mayıs 2012 Cumartesi 15:10

Bunlar 'akademik' balık

Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde, bilimsel çalışma amaçlı kurulan akvaryum ünitesinden balık satışları yapılmaya başlandı.

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde, bilimsel çalışma amaçlı kurulan akvaryum ünitesinden balık satışları yapılmaya başlandı.
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde, tropikal tatlı su balıkları üzerinde bilimsel inceleme yapmak ve akvaryum balıkları yetiştiriciliği dersinden kullanılmak üzere kurulan akvaryum ünitesi faaliyetlerini sürdürüyor. Uygulama sahası olarak kullanılan akvaryum ünitesinde, öğrencilere balıkların anatomisi, beslenmesi ve üremesi gibi konular anlatılıyor.
 
Bünyesinde Piri Reis Deniz Müzesi'ni de bulunduran Su Ürünleri Fakültesi Akvaryum Ünitesi, ziyaretçilerin de büyük ilgisini çekiyor. Dersler dışında, müzeyi gezmek için üniversiteye gelen özellikle ilköğretim okulu öğrencileri, akvaryum ünitesine de büyük ilgi gösteriyor.
 
40’a yakın türün bulunduğu ünitede, nüfusu artan Japon, Oranda, Melek, Kılıçkuyruk, Aykılıç, Plati, Lepistes, Molly, Siyah Tetra, Tül Zebra, Siyah Neon, Gromi, Vantuzlu Çöpçü, Kaplan Botia, Cüce Vatoz, Albino Çöpçü, Sarı Prenses, Ciklit, Zebra Ciklit, Konuşan Çöpçü gibi türlerin satışa sunulduğunu söyleyen Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. İhsan Çelik, bu satışlardan kazanç amacı gütmediklerini söyledi.
 
Çelik, “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde kurduğumuz akvaryum ünitesinde öncelikli hedefimiz, bilimsel çalışmalar yapmak.
 
Tropikal tatlı su akvaryum balıklarıyla yaptığımız bilimsel çalışmaların yanı sıra Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik bölümü bünyesinde verdiğimiz akvaryum balıkları yetiştiriciliği dersi için uygulama sahası olarak da kullanıyoruz
 
Burada öğrencilerimiz akvaryum balıklarını tanıyorlar. Akvaryum balıklarının anatomileri, biyolojileri, üremeleri, yetiştiriciliğiyle ilgili uygulamalı bilgiler ediniyorlar.
 
Aynı zamanda da buradaki küçük ihtiyaçlarımızı gidermek için ürettiğimiz balıkları satışa sunuyoruz. Şu anda canlı doğuranlar, Japonlar, çiklitler gibi yaklaşık 40’a yakın türümüz var.
 
Bunların satışına başlamış bulunmaktayız. Satışta herhangi bir kar amacı gütmemekteyiz. Burada yapılan satışlarla ufak tefek ihtiyaçlarımızı, laboratuar ihtiyaçlarımızı, yemlerimizi ve bunun gibi küçük ihtiyaçlarımızı karşılamak için böyle bir yöntem izliyoruz” diye konuştu.
 
(TRT)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 21 °C
İzmir
12 / 27 °C
Antalya
16 / 31 °C
Adana
15 / 33 °C
Konya
5 / 20 °C