İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bursa İle Özdeşleşmiş Tarım Ürünleri Tanıtılacak
20 Eylül 2013 Cuma 12:38

Bursa İle Özdeşleşmiş Tarım Ürünleri Tanıtılacak

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Özer Matlı, Bursa’nın tarımsal markalarına sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Özer Matlı, Bursa’nın tarımsal markalarına sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Matlı, “Bursa ile özdeşleşmiş ürünleri koruyup tanıtma noktasında bizlere önemli görevler düşüyor.” dedi.

BTB hizmet binasında yapılan toplantı ile ilk kez yapılmaya başlanan Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı’nda konuşan Özer Matlı, “Borsa’ya yeni bir soluk getirmek, Bursa’nın hak ettiği hizmeti verebilmek için bu göreve talip olduk ve sorumluluğu üzerimize aldık. Şimdi zaman hizmet etme, ülkemize hizmet borcumuzu ödeme zamanıdır.” dedi. Bursa’nın otomotiv ve tekstille anılan bir kent olduğunu belirten Matlı, şunları dile getirdi: “Kentimiz aynı zamanda Türkiye’deki tarım üretiminin yüzde 4’ünü de karşılayan önemli bir bölge. Sınırlarımızı aşarak Bursa adıyla anılan siyah incir, kestane gibi birçok ürüne sahibiz. Bursa ile özdeşleşmiş ürünleri koruyup tanıtma noktasında bizlere önemli görevler düşüyor.”

“COĞRAFİ İŞARETLEME İLE ÜRÜNLERİ KORUMA ALTINA ALMALIYIZ”

Bursa’nın belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kent ile özdeşleşmiş ürünlerini belirleyerek koruma ve tanıtma faaliyetlerinin önemine vurgu yapan Matlı, şöyle devam etti: “Siyah incirden kestaneye, deveci armudundan kiraza kadar her ürün ile ilgili çalışmalar yürütmeyi amaçlıyoruz. Coğrafi işaretleme ile bu ürünlerin bilinirliğini artırmalıyız. Bu ürünler Bursa’ya, Bursa da bu ürünlere değer katacaktır.”

Bursa’nın ipek böcekçiliğinin başkenti olduğunu söyleyen Matlı, bu konuda da çalışmalar yürüteceklerini, turistik bir alan oluşturarak ipek böcekçiliğini tanıtacaklarını sözlerine ekledi.

Toplantıda ayrıca zeytin ve zeytinyağına ilişkin çalışmalara hız verilmesi, sektörün sorunlarının bakanlık seviyesinde görüşülmesi amacı ile yazışmalar yapıldığı, rekolte tespit çalışmalarına önümüzdeki sezonda borsanın da katılması, borsa çalışmalarına meslek komitelerinden öneriler ve görüşler ile destek verilmesi konuları da görüşüldü.

CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
16 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 34 °C