İstanbul 17°C
23 Eylül 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bursa'da Melek Yatırımcılık Ve İnternet Girişimcileri Buluşması
20 Eylül 2013 Cuma 17:08

Bursa'da "Melek Yatırımcılık Ve İnternet Girişimcileri" Buluşması

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay: "Neden Bursamızdan da Steve Jobslar, Bill Gatesler çıkmasın? Bizim insanımızın hiçbir eksiği yok. Bugüne kadar girişimcilerimizin başardıkları bunun göstergesidir"- Hepsiburada.com Üst Yöneticisi (CEO) Baydar: "Türkiy

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Neden Bursamızdan da Steve Jobslar, Bill Gatesler çıkmasın? Bizim insanımızın hiçbir eksiği yok. Bugüne kadar girişimcilerimizin başardıkları bunun göstergesidir" dedi.

TEB Özel Melek Yatırım Platformu sponsorluğunda düzenlenen "Melek Yatırımcılık ve İnternet Girişimcileri" konulu "Etohum Bursa Yatırımcı Buluşması" bir otelde yapıldı.

Burkay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, internet denilen uçsuz bucaksız dünyada farklı projelerin, yatırımların ön plana çıktığını ve bunların kısa zamanda büyüyen markalara dönüştüğünü belirterek, dünya e-ticaret hacminin 2012 itibarıyla 680 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Artık inovatif bir anlayışla farklılığı ortaya koyan girişimcilerin zamanı olduğunu ifade eden Burkay, istikrarlı şekilde büyüyen Türkiye'de her yıl 750 bin gence iş bulmak gerektiğini, 10 yıl sonra bu rakamının 1 milyona ulaşacağını, bu sorunla başa çıkmanın tek yolunun girişimci sayısını artırmaktan geçtiğini vurguladı.

Burkay, geçmişte "Başımıza icat çıkarma" denilerek, yetiştirilen insanların çoğunun yenilikçilik taraflarının törpülendiğini, beyinlerine pranga vurulduğunu dile getirerek, "Oysa AB Komisyonu tarafından yapılan bir araştırma, Türkiye'nin en büyük zenginliğinin girişimcilik olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, 27 AB ülkesindeki bireylerin yüzde 60'ı istihdam edilmek, yüzde 40'ı ise patron olmak isterken, Türkiye'de ise istihdam edilmek isteyenlerin oranı yüzde 20, patron olmak isteyenlerin oranı da yüzde 80 civarında. Demek ki toplum olarak bizim kanımızda girişimcilik var" dedi.

Girişimciler için birçok destek ve teşvik bulunduğunu, ancak işe yeni başlayan ya da sadece bir fikir aşamasındaki girişimcilerin bu teşviklerden yeterince faydalanamadığını, bu yüzden proje sahibiyle finansman sahibini bir araya getirmek için oluşturulan iş melekleri ağlarını, yeni yatırımcılar için son derece önemli ve yararlı bulduğunu anlatan Burkay, şöyle devam etti:

"Neden Bursamızdan da Steve Jobslar, Bill Gatesler çıkmasın? Bizim insanımızın hiçbir eksiği yok. Bugüne kadar girişimcilerimizin başardıkları bunun göstergesidir. Bunun için de bu tür projelerin yanında, girişimcilerin buluştuğu ve teknolojinin konuşulduğu gelişmiş ülkelerdeki tekno-kafelerin Bursamızda da açılması gerekiyor."

-"Türkiye'deki e-ticaret hacminin 5-6 katına çıkmaması için hiçbir sebep yok"

Hepsiburada.com Üst Yöneticisi (CEO) İlker Baydar, Türkiye'nin genel anlamda çok genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğuna dikkati çekerek, ülkede 38 milyon kişinin internete bağlı bir hayat yaşadıklarını, telefon ve tabletle birlikte de bunun hızla arttığını söyledi.

Baydar, şu anda yaklaşık 6-7 milyon kişinin de aktif olarak online alışveriş yaptığını belirterek, kendilerinin de 13 yıllık bir şirket olduğunu söyledi. Sitelerinde şu anda yaklaşık yarım milyon ürünü satışa sunmuş durumda olduklarını anlatan Baydar, "450 çalışanımız var. Dışarıdan hizmet aldığımız arkadaşlarımızla birlikte 620 kişilik bir operasyon. Ayda 20 milyon ziyaret alıyoruz. Bu yaklaşık 6,5-7 milyon farklı kişi tarafından gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla Türkiye'deki her 10 insandan birinin mağazamızı ziyaret ettiğinden hareketle onlara hizmet vermeye çalıştığımızın sorumluluğuyla yolumuza gidiyoruz. Her ay 900 bin ila 1 milyon adet arasında ürün sevk ediyoruz tüm Türkiye'ye" diye konuştu.

Türkiye'nin nüfusu ve ekonomik büyüklüğüne bakıldığında, şu ande "e-ticaret"in doğru bir noktada olmadığını anlatan Baydar, şunları kaydetti:

"Türkiye'de şu anda sadece, 100 birimlik perakendenin 1 birimi online olarak gerçekleşiyor. Bize en yakın nereler var? Güney Avrupa'ya bakıyoruz, en düşük 4-4,5'leri görüyoruz. Kuzeye çıkarsanız yüzde 8-10lar bandını görüyorsunuz. ABD, İngiltere gibi biraz daha uç örneklerde yüzde 15-20'lere kadar varıyor. Dolayısıyla en uç örneği almasak bile önümüzdeki 2-3 yıllık dönemde Türkiye'deki e-ticaret hacminin de minimum bugünkünün 5-6 katına çıkmaması için hiçbir sebep yok."

Uzman.tv, İstanbul.net, İtiraf.com kurucusu Ersan Özer de kurduğu internet sitelerine ilişkin başarı deneyimlerini paylaştı. "Uzman.tv"yle ilgili tecrübelerini anlatırken, başlangıçta bu alandan para kazanamadıklarını, diğer işlerden kazanıp buraya yatırdıklarını anlatan Özer, "Sonra, çok başarılı oldum. Şu anda çok hayır duası alıyorum. Bütün anneler çocuklarını oradan büyütüyorlar" dedi.

Muhabir: Haluk Yüksel
Yayınlayan: Kamuran Akkuş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
14 / 26 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
11 / 24 °C