İstanbul 17°C
22 Ekim 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ
16 Eylül 2017 Cumartesi 12:12

BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ

MÜSİAD’ın yeni yönetimi, Abdurrahman Kaan’ın genel başkanlığında yeni atılımlar için çalışıyor. MÜSİAD’ın 6’ncı Genel Başkanı, yatırım, ticaret ve ihracat seferberliği başlattıklarını ve bu seferberlikle hem MÜSİAD üyelerinin hem de ülke ekonomisinin büyü

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 212 Haber’e konuştu

 

MÜSİAD’ın yeni genel başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD’ın sadece bir iş adamları derneği değil, bir medeniyet birikimi olduğunu belirtirken, kuruldukları günden bu yana her yönetimin, medeniyetimizin gelişmesine büyük katkı sağladığının altını çiziyor. “Biz de yeni yönetim ekibimiz, teşkilatımız, profesyonel kadromuz ve en önemlisi de üyelerimiz ile bu medeniyeti büyütmek üzere kolları sıvadık. Yatırımı, ticareti ve ihracatı artırmak üzere seferberlik ilan ettik ve bu kapsamda projeler üretiyoruz” diyen Kaan, ana önceliklerinin üretim ekonomisi olacağını kaydediyor.

 

MÜSİAD yatırımın önündeki engellerin kaldırılması için ‘İYİ’ formülünü önerdi. MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, Türkiye’nin ekonomisinin dinamizm ve büyümenin itici motoru KOBİ’lerin üzerinde büyüyeceğini söyleyerek: “Bu da teminat ve teşvik mekanizmalarının (inovasyon) ve özel sanayi bölgelerinin geliştirilmesi ile gerçekleşecek. Bu kapsamda, yeni bir kanunla gayrimenkul ve benzeri hakların tesliminde KDV istisnası düzenlenmesi, gayrimenkul sektöründen verginin tamamen çıkarılması adaletli olacaktır. Ayrıca yeni kanun değişikliği ile beraber devreden KDV’nin iade edilmesini yeni düzenlemede bekliyoruz” dedi.

 

FAİZSİZ SİSTEME GEÇİŞ ŞART!

 

Kaan, MÜSİAD’ın yeni dönemde, kâr odaklı ve üretimi besleyen faizsiz çözüm ile faizsiz model hazırlığı yaptığını belirtti ve şunları kaydetti: “MÜSİAD olarak üretimi desteklerken, yatırımcının önünde en büyük engellerden olan faize de bir çözüm arayışındayız. Bu doğrultuda alternatif bir model üzerinde çalışıyoruz. Bu model, kar odaklı ve üretimi besleyen bir alternatif olacak. Türkiye’nin artık faiz dışı fazladan yatırım dışı fazla esasına dayalı bir ekonomik yapıya geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada yeni bir komisyon oluşturduk. MÜSİAD Girişim Sermayesi Yatırım Komisyonumuz, bu bağlamda birtakım çalışmalar yürütüyor. Komisyon, Faizsiz finans ilkeleri doğrultusunda girişimcileri yatırım sermayesiyle buluşturan en güçlü uluslararası yatırım ağı olmayı amaçlıyor.”

 

 

 

Kaan, Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 ile beklentilere yakın büyümesi ile ilgili memnun olduklarını söyledi. Kaan, şunları söyledi: Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen %5,2’nin ardından ikinci çeyrekte de herhangi bir hız kaybı yaşamaksızın %5,1 oranında büyümesi, iş dünyası temsilcileri olarak bizleri oldukça memnun etti. Bilhassa toplam yatırımlarda gerçekleşen %9,5’lik artış, reel sektörün Türkiye ekonomisine olan güveninin sürdüğüne işaret etmesi bakımından dikkate değer bir gelişme oldu. Yılın ikinci çeyreğinde sanayi sektörünün toplam katma değerinin %6,3 oranında artış kaydetmesi ve tarım sektöründe gözlenen %4,7’lik büyüme, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemlerde de güçlü bir büyüme performansı göstereceğine olan inancımızı pekiştiriyor. Bu bağlamda yılın ikinci yarısında, toplam yatırımların yanı sıra iç ve dış talepteki artışın da süreceğini ve böylece Türkiye ekonomisinin 2017 yılında hedeflerinin üzerinde büyüyeceğini tahmin ediyoruz.”

 

MÜSİAD olarak yılsonu hedeflerimizden en önemli olanlarından birkaç tanesini sıralamak gerekirse;

 

VİZYONER17

MÜSİAD VİZYONER; girişimcilerimizin geleceğe yönelik beklenti ve becerilerini geliştirmek amacıyla toplum yararına düzenlenen bir etkinliktir. İlki 2015 yılında ‘Gelecekle İş Yapmak’ ana temasıyla düzenlenen MÜSİAD VİZYONER'15 sektörler zirvesi, dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olan Türkiye için bir yol haritası niteliğinde.

Gelecekte var olmanın en önemli unsuru olarak karşımıza çıkan ‘dönüşüm’ kavramı; 11-12 Ekim 2017 tarihleri arasında ikincisini gerçekleştireceğimiz MÜSİAD VİZYONER’17 Sektörler Zirvesi’nin ana temasını oluşturuyor. ‘Dönüşen Dünyada Yeni Türkiye’ ana teması altında; ‘Niçin Dönüşüm?’, ‘Nasıl Dönüşüm?’, ‘Ne’ye Dönüşüm?’ ve ‘Türkiye’nin Dönüşümü’ başlıklı oturumlarla düzenleyeceğimiz MÜSİAD VİZYONER’17 Sektörler Zirvesi’nde farklı sektör temsilcileri ve uzmanlarla birlikte dönüşümün yol bilgisini ve yol haritasını çıkartıyoruz.

 

GPAS

Katılım Finans Sisteminin, ürün ve hizmet çeşitliliğinde gelişmesi, beceri ve eğitim kalitesinde tercih edilen ülke olması, finansmanda fon çeşitliliğinin sağlanması, İstanbul’un faizsiz finansta merkez olması için MÜSİAD ve TKBB olarak 16-17 Kasım 2017 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde Global Katılım Finans Zirvesi düzenliyoruz. Kısa ismi, GPAS olan Global Participation Finance Summit ile işini büyütmek isteyen işadamlarına veya faizsiz finans ürün ve hizmetlerinin sunduğu imkânlardan haberdar olmak isteyen herkese yepyeni kapılar açıyor olacak.

 

MÜSİAD Akademi

MÜSİAD AKADEMİ projemizde, hem iş dünyasının, olağan işleyiş içerisinde ihtiyaç duyduğu konularda eğitimler yer alacak, hem de mevcut iş adamlarının, genç iş adamlarının ve girişimcilerin faydalanabileceği referans eğitimlerden oluşan bir proje olacak. Biz bu projeyi geniş kapsamlı olarak düşünüyoruz; yani burada yalnızca iş hayatını kolaylaştıracak eğitimler verilmeyecek; birçok konuda iş insanlarına deniz feneri olacak proje yer alacak. Bunun yanında elbette Akademi’de öncelikle, “erdemli iş insanı” ve “ahlaklı ticaret” konularına özel önem vereceğiz.

 

81 ilde sanayinin büyümesi için TOSİ kurulacak

 

Sanayinin büyümesi ve katma değerli ürün geliştirilmesi için çalışmalara hız verdiklerinin altını çizen Kaan, orta ölçekli sanayiciler için 81 ilde TOSİ adını verdikleri sanayi siteleri kurulması için çalıştıklarını dile getirdi. Kaan, “Adını, Toplu Sanayi İdaresi (TOSİ) diye ifade ettiğimiz proje, üreterek büyüme stratejimizin yapı taşlarından birini oluşturuyor. Üç yıllık titiz bir çalışmayla oluşturduğumuz projemizin hayata geçmesini sağlayacak kanuni altyapının çıkması için gerekli görüşmelerimizi yapıyoruz” diyen Kaan, Türkiye’de sanayi işletmelerinin, küçük sanayi siteleri yani yaklaşık 100-150 metrekarelik sanayi tesislerinde üretimlerini gerçekleştirdiğini; bu işletmelerin, maddi imkan yetersizliğinden dolayı 3 bin metrekarelik OSB’lerde yer almalarının mümkün olmadığını hatırlatıyor. Bu projenin ana çıkış fikrinin, fiziki şartları büyüterek firmaları büyük hedeflere yönlendirmek olduğunu aktaran Kaan, TOSİ’lerin, sanayi siteleri ve OSB arasında sıkışmış işletmeleri yeni bir alternatifle buluşturacağına vurgu yapıyor.

 

Kaynak: www.212haber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 22 °C
İzmir
14 / 25 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
16 / 30 °C
Konya
8 / 22 °C