İstanbul 16°C
17 Aralık 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ
16 Eylül 2017 Cumartesi 12:12

BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ

MÜSİAD’ın yeni yönetimi, Abdurrahman Kaan’ın genel başkanlığında yeni atılımlar için çalışıyor. MÜSİAD’ın 6’ncı Genel Başkanı, yatırım, ticaret ve ihracat seferberliği başlattıklarını ve bu seferberlikle hem MÜSİAD üyelerinin hem de ülke ekonomisinin büyü

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 212 Haber’e konuştu

 

MÜSİAD’ın yeni genel başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD’ın sadece bir iş adamları derneği değil, bir medeniyet birikimi olduğunu belirtirken, kuruldukları günden bu yana her yönetimin, medeniyetimizin gelişmesine büyük katkı sağladığının altını çiziyor. “Biz de yeni yönetim ekibimiz, teşkilatımız, profesyonel kadromuz ve en önemlisi de üyelerimiz ile bu medeniyeti büyütmek üzere kolları sıvadık. Yatırımı, ticareti ve ihracatı artırmak üzere seferberlik ilan ettik ve bu kapsamda projeler üretiyoruz” diyen Kaan, ana önceliklerinin üretim ekonomisi olacağını kaydediyor.

 

MÜSİAD yatırımın önündeki engellerin kaldırılması için ‘İYİ’ formülünü önerdi. MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, Türkiye’nin ekonomisinin dinamizm ve büyümenin itici motoru KOBİ’lerin üzerinde büyüyeceğini söyleyerek: “Bu da teminat ve teşvik mekanizmalarının (inovasyon) ve özel sanayi bölgelerinin geliştirilmesi ile gerçekleşecek. Bu kapsamda, yeni bir kanunla gayrimenkul ve benzeri hakların tesliminde KDV istisnası düzenlenmesi, gayrimenkul sektöründen verginin tamamen çıkarılması adaletli olacaktır. Ayrıca yeni kanun değişikliği ile beraber devreden KDV’nin iade edilmesini yeni düzenlemede bekliyoruz” dedi.

 

FAİZSİZ SİSTEME GEÇİŞ ŞART!

 

Kaan, MÜSİAD’ın yeni dönemde, kâr odaklı ve üretimi besleyen faizsiz çözüm ile faizsiz model hazırlığı yaptığını belirtti ve şunları kaydetti: “MÜSİAD olarak üretimi desteklerken, yatırımcının önünde en büyük engellerden olan faize de bir çözüm arayışındayız. Bu doğrultuda alternatif bir model üzerinde çalışıyoruz. Bu model, kar odaklı ve üretimi besleyen bir alternatif olacak. Türkiye’nin artık faiz dışı fazladan yatırım dışı fazla esasına dayalı bir ekonomik yapıya geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada yeni bir komisyon oluşturduk. MÜSİAD Girişim Sermayesi Yatırım Komisyonumuz, bu bağlamda birtakım çalışmalar yürütüyor. Komisyon, Faizsiz finans ilkeleri doğrultusunda girişimcileri yatırım sermayesiyle buluşturan en güçlü uluslararası yatırım ağı olmayı amaçlıyor.”

 

 

 

Kaan, Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 ile beklentilere yakın büyümesi ile ilgili memnun olduklarını söyledi. Kaan, şunları söyledi: Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen %5,2’nin ardından ikinci çeyrekte de herhangi bir hız kaybı yaşamaksızın %5,1 oranında büyümesi, iş dünyası temsilcileri olarak bizleri oldukça memnun etti. Bilhassa toplam yatırımlarda gerçekleşen %9,5’lik artış, reel sektörün Türkiye ekonomisine olan güveninin sürdüğüne işaret etmesi bakımından dikkate değer bir gelişme oldu. Yılın ikinci çeyreğinde sanayi sektörünün toplam katma değerinin %6,3 oranında artış kaydetmesi ve tarım sektöründe gözlenen %4,7’lik büyüme, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemlerde de güçlü bir büyüme performansı göstereceğine olan inancımızı pekiştiriyor. Bu bağlamda yılın ikinci yarısında, toplam yatırımların yanı sıra iç ve dış talepteki artışın da süreceğini ve böylece Türkiye ekonomisinin 2017 yılında hedeflerinin üzerinde büyüyeceğini tahmin ediyoruz.”

 

MÜSİAD olarak yılsonu hedeflerimizden en önemli olanlarından birkaç tanesini sıralamak gerekirse;

 

VİZYONER17

MÜSİAD VİZYONER; girişimcilerimizin geleceğe yönelik beklenti ve becerilerini geliştirmek amacıyla toplum yararına düzenlenen bir etkinliktir. İlki 2015 yılında ‘Gelecekle İş Yapmak’ ana temasıyla düzenlenen MÜSİAD VİZYONER'15 sektörler zirvesi, dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olan Türkiye için bir yol haritası niteliğinde.

Gelecekte var olmanın en önemli unsuru olarak karşımıza çıkan ‘dönüşüm’ kavramı; 11-12 Ekim 2017 tarihleri arasında ikincisini gerçekleştireceğimiz MÜSİAD VİZYONER’17 Sektörler Zirvesi’nin ana temasını oluşturuyor. ‘Dönüşen Dünyada Yeni Türkiye’ ana teması altında; ‘Niçin Dönüşüm?’, ‘Nasıl Dönüşüm?’, ‘Ne’ye Dönüşüm?’ ve ‘Türkiye’nin Dönüşümü’ başlıklı oturumlarla düzenleyeceğimiz MÜSİAD VİZYONER’17 Sektörler Zirvesi’nde farklı sektör temsilcileri ve uzmanlarla birlikte dönüşümün yol bilgisini ve yol haritasını çıkartıyoruz.

 

GPAS

Katılım Finans Sisteminin, ürün ve hizmet çeşitliliğinde gelişmesi, beceri ve eğitim kalitesinde tercih edilen ülke olması, finansmanda fon çeşitliliğinin sağlanması, İstanbul’un faizsiz finansta merkez olması için MÜSİAD ve TKBB olarak 16-17 Kasım 2017 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde Global Katılım Finans Zirvesi düzenliyoruz. Kısa ismi, GPAS olan Global Participation Finance Summit ile işini büyütmek isteyen işadamlarına veya faizsiz finans ürün ve hizmetlerinin sunduğu imkânlardan haberdar olmak isteyen herkese yepyeni kapılar açıyor olacak.

 

MÜSİAD Akademi

MÜSİAD AKADEMİ projemizde, hem iş dünyasının, olağan işleyiş içerisinde ihtiyaç duyduğu konularda eğitimler yer alacak, hem de mevcut iş adamlarının, genç iş adamlarının ve girişimcilerin faydalanabileceği referans eğitimlerden oluşan bir proje olacak. Biz bu projeyi geniş kapsamlı olarak düşünüyoruz; yani burada yalnızca iş hayatını kolaylaştıracak eğitimler verilmeyecek; birçok konuda iş insanlarına deniz feneri olacak proje yer alacak. Bunun yanında elbette Akademi’de öncelikle, “erdemli iş insanı” ve “ahlaklı ticaret” konularına özel önem vereceğiz.

 

81 ilde sanayinin büyümesi için TOSİ kurulacak

 

Sanayinin büyümesi ve katma değerli ürün geliştirilmesi için çalışmalara hız verdiklerinin altını çizen Kaan, orta ölçekli sanayiciler için 81 ilde TOSİ adını verdikleri sanayi siteleri kurulması için çalıştıklarını dile getirdi. Kaan, “Adını, Toplu Sanayi İdaresi (TOSİ) diye ifade ettiğimiz proje, üreterek büyüme stratejimizin yapı taşlarından birini oluşturuyor. Üç yıllık titiz bir çalışmayla oluşturduğumuz projemizin hayata geçmesini sağlayacak kanuni altyapının çıkması için gerekli görüşmelerimizi yapıyoruz” diyen Kaan, Türkiye’de sanayi işletmelerinin, küçük sanayi siteleri yani yaklaşık 100-150 metrekarelik sanayi tesislerinde üretimlerini gerçekleştirdiğini; bu işletmelerin, maddi imkan yetersizliğinden dolayı 3 bin metrekarelik OSB’lerde yer almalarının mümkün olmadığını hatırlatıyor. Bu projenin ana çıkış fikrinin, fiziki şartları büyüterek firmaları büyük hedeflere yönlendirmek olduğunu aktaran Kaan, TOSİ’lerin, sanayi siteleri ve OSB arasında sıkışmış işletmeleri yeni bir alternatifle buluşturacağına vurgu yapıyor.

 

Kaynak: www.212haber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Kalın: ''Kudüs satılık değildir!''» Refah Sınır Kapısı 4 günlüğüne açıldı» 70 milyar liralık teşvik» ABD, Suriye'de yeni ordu kuruyor!» Fitch'ten Merkez Bankası yorumu» Doğru nefes şiddetin ilacı» Türkiye'den 21 milyar dolarlık yardım» Eski yüksek yargıçlar hesap veriyor» Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu» Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvuru süresi uzatıldı» Trump'tan 'yeşil kart' çağrısı» Irak'ta Sistani'den Haşdi Şabi açıklaması» Amazon, İtalya’ya 100 milyon avro ödeyecek» İstihdama en büyük katkı hizmetten gelecek» Bu hafta en çok kazandıran altın oldu» ''Erdoğan parkasız Deniz Gezmiş'tir''» 'Mescid-i Aksa'da buluşacağız'» Zeybekci'den KDV açıklaması» S&P'nin Türkiye takvimi belli oldu» 'Mühendisten fazla kazanan ustabaşı var'» ''Kart puanlarını harcamayı unutmayın! ''» Albayrak'tan, CHP'li Özel'e 15 Temmuz cevabı» Başbakan Yıldırım Bangladeş'e gidecek» Mattis: Myanmar'da olanlar ürkütücü» Gül'den ABD'li mevkidaşına: "Dava hukuki değildir"» Çipras'tan müftü açıklaması» ''Bu toprak bizim, teslim etmeyeceğiz''» 39 terörist etkisiz hale getirildi» Hulisi Akar, Rus mevkidaşıyla görüştü» Erdoğan: Kudüs giderse Mekke'yi de kaybederiz» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
11 / 18 °C
Adana
11 / 19 °C
Konya
4 / 15 °C