İstanbul 10°C
22 Şubat 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ
16 Eylül 2017 Cumartesi 12:12

BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ

MÜSİAD’ın yeni yönetimi, Abdurrahman Kaan’ın genel başkanlığında yeni atılımlar için çalışıyor. MÜSİAD’ın 6’ncı Genel Başkanı, yatırım, ticaret ve ihracat seferberliği başlattıklarını ve bu seferberlikle hem MÜSİAD üyelerinin hem de ülke ekonomisinin büyü

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, 212 Haber’e konuştu

 

MÜSİAD’ın yeni genel başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD’ın sadece bir iş adamları derneği değil, bir medeniyet birikimi olduğunu belirtirken, kuruldukları günden bu yana her yönetimin, medeniyetimizin gelişmesine büyük katkı sağladığının altını çiziyor. “Biz de yeni yönetim ekibimiz, teşkilatımız, profesyonel kadromuz ve en önemlisi de üyelerimiz ile bu medeniyeti büyütmek üzere kolları sıvadık. Yatırımı, ticareti ve ihracatı artırmak üzere seferberlik ilan ettik ve bu kapsamda projeler üretiyoruz” diyen Kaan, ana önceliklerinin üretim ekonomisi olacağını kaydediyor.

 

MÜSİAD yatırımın önündeki engellerin kaldırılması için ‘İYİ’ formülünü önerdi. MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, Türkiye’nin ekonomisinin dinamizm ve büyümenin itici motoru KOBİ’lerin üzerinde büyüyeceğini söyleyerek: “Bu da teminat ve teşvik mekanizmalarının (inovasyon) ve özel sanayi bölgelerinin geliştirilmesi ile gerçekleşecek. Bu kapsamda, yeni bir kanunla gayrimenkul ve benzeri hakların tesliminde KDV istisnası düzenlenmesi, gayrimenkul sektöründen verginin tamamen çıkarılması adaletli olacaktır. Ayrıca yeni kanun değişikliği ile beraber devreden KDV’nin iade edilmesini yeni düzenlemede bekliyoruz” dedi.

 

FAİZSİZ SİSTEME GEÇİŞ ŞART!

 

Kaan, MÜSİAD’ın yeni dönemde, kâr odaklı ve üretimi besleyen faizsiz çözüm ile faizsiz model hazırlığı yaptığını belirtti ve şunları kaydetti: “MÜSİAD olarak üretimi desteklerken, yatırımcının önünde en büyük engellerden olan faize de bir çözüm arayışındayız. Bu doğrultuda alternatif bir model üzerinde çalışıyoruz. Bu model, kar odaklı ve üretimi besleyen bir alternatif olacak. Türkiye’nin artık faiz dışı fazladan yatırım dışı fazla esasına dayalı bir ekonomik yapıya geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada yeni bir komisyon oluşturduk. MÜSİAD Girişim Sermayesi Yatırım Komisyonumuz, bu bağlamda birtakım çalışmalar yürütüyor. Komisyon, Faizsiz finans ilkeleri doğrultusunda girişimcileri yatırım sermayesiyle buluşturan en güçlü uluslararası yatırım ağı olmayı amaçlıyor.”

 

 

 

Kaan, Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 ile beklentilere yakın büyümesi ile ilgili memnun olduklarını söyledi. Kaan, şunları söyledi: Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen %5,2’nin ardından ikinci çeyrekte de herhangi bir hız kaybı yaşamaksızın %5,1 oranında büyümesi, iş dünyası temsilcileri olarak bizleri oldukça memnun etti. Bilhassa toplam yatırımlarda gerçekleşen %9,5’lik artış, reel sektörün Türkiye ekonomisine olan güveninin sürdüğüne işaret etmesi bakımından dikkate değer bir gelişme oldu. Yılın ikinci çeyreğinde sanayi sektörünün toplam katma değerinin %6,3 oranında artış kaydetmesi ve tarım sektöründe gözlenen %4,7’lik büyüme, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemlerde de güçlü bir büyüme performansı göstereceğine olan inancımızı pekiştiriyor. Bu bağlamda yılın ikinci yarısında, toplam yatırımların yanı sıra iç ve dış talepteki artışın da süreceğini ve böylece Türkiye ekonomisinin 2017 yılında hedeflerinin üzerinde büyüyeceğini tahmin ediyoruz.”

 

MÜSİAD olarak yılsonu hedeflerimizden en önemli olanlarından birkaç tanesini sıralamak gerekirse;

 

VİZYONER17

MÜSİAD VİZYONER; girişimcilerimizin geleceğe yönelik beklenti ve becerilerini geliştirmek amacıyla toplum yararına düzenlenen bir etkinliktir. İlki 2015 yılında ‘Gelecekle İş Yapmak’ ana temasıyla düzenlenen MÜSİAD VİZYONER'15 sektörler zirvesi, dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olan Türkiye için bir yol haritası niteliğinde.

Gelecekte var olmanın en önemli unsuru olarak karşımıza çıkan ‘dönüşüm’ kavramı; 11-12 Ekim 2017 tarihleri arasında ikincisini gerçekleştireceğimiz MÜSİAD VİZYONER’17 Sektörler Zirvesi’nin ana temasını oluşturuyor. ‘Dönüşen Dünyada Yeni Türkiye’ ana teması altında; ‘Niçin Dönüşüm?’, ‘Nasıl Dönüşüm?’, ‘Ne’ye Dönüşüm?’ ve ‘Türkiye’nin Dönüşümü’ başlıklı oturumlarla düzenleyeceğimiz MÜSİAD VİZYONER’17 Sektörler Zirvesi’nde farklı sektör temsilcileri ve uzmanlarla birlikte dönüşümün yol bilgisini ve yol haritasını çıkartıyoruz.

 

GPAS

Katılım Finans Sisteminin, ürün ve hizmet çeşitliliğinde gelişmesi, beceri ve eğitim kalitesinde tercih edilen ülke olması, finansmanda fon çeşitliliğinin sağlanması, İstanbul’un faizsiz finansta merkez olması için MÜSİAD ve TKBB olarak 16-17 Kasım 2017 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde Global Katılım Finans Zirvesi düzenliyoruz. Kısa ismi, GPAS olan Global Participation Finance Summit ile işini büyütmek isteyen işadamlarına veya faizsiz finans ürün ve hizmetlerinin sunduğu imkânlardan haberdar olmak isteyen herkese yepyeni kapılar açıyor olacak.

 

MÜSİAD Akademi

MÜSİAD AKADEMİ projemizde, hem iş dünyasının, olağan işleyiş içerisinde ihtiyaç duyduğu konularda eğitimler yer alacak, hem de mevcut iş adamlarının, genç iş adamlarının ve girişimcilerin faydalanabileceği referans eğitimlerden oluşan bir proje olacak. Biz bu projeyi geniş kapsamlı olarak düşünüyoruz; yani burada yalnızca iş hayatını kolaylaştıracak eğitimler verilmeyecek; birçok konuda iş insanlarına deniz feneri olacak proje yer alacak. Bunun yanında elbette Akademi’de öncelikle, “erdemli iş insanı” ve “ahlaklı ticaret” konularına özel önem vereceğiz.

 

81 ilde sanayinin büyümesi için TOSİ kurulacak

 

Sanayinin büyümesi ve katma değerli ürün geliştirilmesi için çalışmalara hız verdiklerinin altını çizen Kaan, orta ölçekli sanayiciler için 81 ilde TOSİ adını verdikleri sanayi siteleri kurulması için çalıştıklarını dile getirdi. Kaan, “Adını, Toplu Sanayi İdaresi (TOSİ) diye ifade ettiğimiz proje, üreterek büyüme stratejimizin yapı taşlarından birini oluşturuyor. Üç yıllık titiz bir çalışmayla oluşturduğumuz projemizin hayata geçmesini sağlayacak kanuni altyapının çıkması için gerekli görüşmelerimizi yapıyoruz” diyen Kaan, Türkiye’de sanayi işletmelerinin, küçük sanayi siteleri yani yaklaşık 100-150 metrekarelik sanayi tesislerinde üretimlerini gerçekleştirdiğini; bu işletmelerin, maddi imkan yetersizliğinden dolayı 3 bin metrekarelik OSB’lerde yer almalarının mümkün olmadığını hatırlatıyor. Bu projenin ana çıkış fikrinin, fiziki şartları büyüterek firmaları büyük hedeflere yönlendirmek olduğunu aktaran Kaan, TOSİ’lerin, sanayi siteleri ve OSB arasında sıkışmış işletmeleri yeni bir alternatifle buluşturacağına vurgu yapıyor.

 

Kaynak: www.212haber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!» Erdoğan'dan Fransız basınına açıklama
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
İzmir
11 / 15 °C
Antalya
10 / 16 °C
Adana
11 / 20 °C
Konya
0 / 12 °C