İstanbul 15°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükbaş Hayvanlar Küpelenerek Kayıt Altına Alınıyor
20 Eylül 2013 Cuma 13:58

Büyükbaş Hayvanlar Küpelenerek Kayıt Altına Alınıyor

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Ordu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, büyükbaş hayvan sahiplerinden gelen çağrıyı değerlendirerek küpeleme işlemi yapıyor.

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Ordu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, büyükbaş hayvan sahiplerinden gelen çağrıyı değerlendirerek küpeleme işlemi yapıyor.

Hayvan varlığının tespit edilmesi, izlenmesi ve hayvan hastalıklarının kontrolünü kolaylaştırmak için küpeleme işlemi yaptıklarını belirten Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Ersin Soydan, yeni doğan buzağıların 20 gün içerisinde küpelenmesi gerektiğini söyledi.
Soydan, "İlgili yönetmelik gereği işletmede doğan tüm buzağıların 20 günlük olana kadar küpelenerek kayıt altına alınması gerekiyor. Yetiştiriciler ilk yedi gün içerisinde, doğan buzağılarını damızlık sığır yetiştiricileri birliğine ya da serbest çalışan veteriner hekimlere bildirilmesi onların da 20 gün içerisinde kayıt altına alınması gerekiyor." diye konuştu.

Zorunlu küpeleme işlemi sayesinde kimliklerine kavuşan büyükbaş hayvanların böylelikle sayısının da belli olduğunu vurgulayan Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Ersin Soydan, "Bakanlık olarak, bir ülkedeki hayvan varlığını ortaya çıkarabilmek için hayvanları kayıt altına almamız gerekiyor. Böylece ülkede ne kadar hayvanımız olduğunu tespit etmiş oluyoruz. Hayvancılık politikaları oluştururken çeşitli destekleme politikalarını oluştururken bu hayvanların sayısını bilmemizin büyük faydası var. Aksi halde politikalarımızı doğru oluşturamayız.” diye konuştu.

CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C