İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükbaş Hayvanlar Küpelenerek Kayıt Altına Alınıyor
20 Eylül 2013 Cuma 13:58

Büyükbaş Hayvanlar Küpelenerek Kayıt Altına Alınıyor

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Ordu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, büyükbaş hayvan sahiplerinden gelen çağrıyı değerlendirerek küpeleme işlemi yapıyor.

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Ordu Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, büyükbaş hayvan sahiplerinden gelen çağrıyı değerlendirerek küpeleme işlemi yapıyor.

Hayvan varlığının tespit edilmesi, izlenmesi ve hayvan hastalıklarının kontrolünü kolaylaştırmak için küpeleme işlemi yaptıklarını belirten Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Ersin Soydan, yeni doğan buzağıların 20 gün içerisinde küpelenmesi gerektiğini söyledi.
Soydan, "İlgili yönetmelik gereği işletmede doğan tüm buzağıların 20 günlük olana kadar küpelenerek kayıt altına alınması gerekiyor. Yetiştiriciler ilk yedi gün içerisinde, doğan buzağılarını damızlık sığır yetiştiricileri birliğine ya da serbest çalışan veteriner hekimlere bildirilmesi onların da 20 gün içerisinde kayıt altına alınması gerekiyor." diye konuştu.

Zorunlu küpeleme işlemi sayesinde kimliklerine kavuşan büyükbaş hayvanların böylelikle sayısının da belli olduğunu vurgulayan Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Ersin Soydan, "Bakanlık olarak, bir ülkedeki hayvan varlığını ortaya çıkarabilmek için hayvanları kayıt altına almamız gerekiyor. Böylece ülkede ne kadar hayvanımız olduğunu tespit etmiş oluyoruz. Hayvancılık politikaları oluştururken çeşitli destekleme politikalarını oluştururken bu hayvanların sayısını bilmemizin büyük faydası var. Aksi halde politikalarımızı doğru oluşturamayız.” diye konuştu.

CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
16 / 34 °C
İzmir
22 / 36 °C
Antalya
22 / 36 °C
Adana
24 / 33 °C
Konya
17 / 32 °C