İstanbul 21°C
15 Ekim 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çağlayan: Üniversite-sanayi işbirliği canlanacak
29 Mayıs 2012 Salı 20:02

Çağlayan: Üniversite-sanayi işbirliği canlanacak

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Geçmişte üniversite-sanayi işbirliğine ne üniversite ne de sanayici inandı. Maalesef Türkiye bu konuya gereken önemi vermedi' dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Geçmişte üniversite-sanayi işbirliğine ne üniversite ne de sanayici inandı. Maalesef Türkiye bu konuya gereken önemi vermedi'' dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nin düzenlediği ''Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'' etkinliği ödül töreninde konuşan Çağlayan, tarım ürünlerinin Türkiye için son derece önemli olduğunu belirterek, ''Bana göre geleceğin en büyük stratejik güçlerinden biri olarak değerlendirecek bir yapıdan söz ediyoruz. Bugün petrolü ve çok zengin maden kaynakları olan ülkelerde ya su yoktur ya da tarımsal ürünler yoktur. Allah bize petrolü, enerji kaynaklarını fazla vermedi. Türkiye, son derece önemli tarım altyapısına ve tarımsal altyapıya sahip bir ülke. O çok parası olan ülkelerin pek çoğu Türkiye'nin tarımsal altyapısından faydalanmak, Türkiye'de yatırım yapmak ya da ülkelerinin gelecekte girdi tedarikini sağlamak noktasında çok önemli çalışmalar yapıyor'' diye konuştu.

Şu anda 17 ayrı tasarım yarışması yaptıklarını, üretenle-satanla, fikir yaratanı, fikir oluşturanı bir araya getirip aynı pazarda buluşturduklarını söyleyen Çağlayan, şunları kaydetti:

''Türkiye açısından son derece geç kalınmış bir hadise. Çünkü geçmişte üniversite-sanayi işbirliğine ne üniversite ne de sanayici inandı. Maalesef Türkiye bu konuya gereken önemi vermedi. Biz vaktiyle bir yere geleceğimizi zannettik. Yeni ürün, yeni fikir geliştirmeyi kendimize zul kabul ettik. Para kazandık. Kazandığımız paralarla lüks evler aldık. Eski sanayici olarak bunu söylüyorum.

Ar-Ge'ye yatırım yapmayı, Ar-Ge'ye para harcamayı kendimize zul olarak gördük. Makine teçhizatımızı şirketlerimizin büyümesine eşit oranda geliştiremedik. Ama şimdi artık dünyada rekabetin en acımasız olduğu, rekabet şartlarının en fazla, en zor olarak geliştiği bir ortamda biz eski geleneksel metotlarla artık üretim yapımızı, istihdam yapımızı bugüne kadar getirdiğimizi getirdik. Bundan sonrası artık eskisi gibi olmayacak.''

-''Kapitalizmin tarihi değişti, tarifi değişti. İş yapma biçimi değişti''-

2008 küresel krizinin dünyanın tüm sistematiğini, ekonominin kurallarını değiştirdiğini vurgulayan Çağlayan, ''Kapitalizmin tarihi değişti, tarifi değişti. İş yapma biçimi değişti. Dünya ekonomisinin ekseni değişti. Bundan birkaç yıl önce 'hükümet ne yapıyor, bakın eksen değişti, doğuya kayıyor' diyenlere çıktım dedim ki, 'bunu diyenler, oturun önce kendi ekseninizi kontrol edin'. Aslında kayan dünyanın kendi ekseni. Ve gerçekten bugün dünyanın ekonomik ekseni kaydı. 10 yıl önce dünyada en büyük ekonomik güç gelişmiş ülkelerdi.

Tüm mal akımları kuzeyden güneye yapılırdı. Gelişmiş ülkeler gelişmekte olan ülkelere mal satardı. Yüzde 60'tan fazla piyasa gelişmiş ülkelerindi. Bugün gelinen seviyede, gerek gelişmiş gerek gelişmekte olan ülkeler hemen hemen dünya ticaretinde eşit hale geldiler'' şeklinde konuştu.

10 yıl sonrası için yapılan tüm çalışmaların, ekonomik akımların tamamıyla güneyden kuzeye veya güneyden güneye olacağını gösterdiğini söyleyen Çağlayan, ''Türkiye'nin de içinde bulunduğu Hindistan, Brezilya ve Çin gibi gelişmekte olan ülkeler dünya ekonomisinde söz sahibi olacak. Tüketici kalıpları değişti. Çok yakın gelecekte dünyada 1 milyara yakın insan düşük gelirli grup sınıfından çıkacak, orta gelirliye dönüşecek. Böyle bir ortamda eksen kaydı ama kayan dünya ekseniydi. Gelecekte söz sahibi olacak ülkeler Türkiye'nin de için de bulunduğu gelişmekte olan ülkeler'' değerlendirmesini yaptı.

Bakan Çağlayan, Türkiye'ye Türkiye olarak bakmanın son derece şaşı bir bakış açısı olacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye öyle bir ülke ki, 4 saatlik uçuş mesafesinde 56 ülke var. 56 ülkede 1,5 milyar insan yaşıyor. 56 ülkede dünya milli gelirinin üçte biri oluşturuluyor ve 23 trilyon dolar. Birilerinin petrolü var, birilerinin doğal gazı var. Bizim de beşeri sermayemiz var. İnsan gücümüz, insan kapasitemiz var. Kontrolsüz güç güç değildir, önemli olan gücünü kontrol etmektir. Gücü ne kadar çok kontrol edebiliyorsak, Türkiye o kadar çok istediğimiz hedeflere ulaşabilir.

Bugün tarım sektörümüz GSMH'da 62 milyar dolarlık bir etkiye sahip. Toplam ihracatımızın yüzde 10'undan fazla paya sahip. 14,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmişiz. Net ihracatçı olduğumuz bir sektör. Ama bana göre Türkiye'nin gerçek gücünü yansıtmaktan uzak. Tarım ürünlerine katma değer katmak zorundayız. Onları inovatif ürünler haline getirmek zorundayız.''

-''Zihinsel değişim mutlaka yapılmalı''-

İhracatın yüzde 90'ının sanayi ürünlerinden oluştuğunu, sanayi yapısının, üretim yapısının değişmesini gerektiğini, ama önce zihinsel değişimin mutlaka yapılması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, ''Bu konuda gerçekten radikal bir konuda zihin devrimcisi olmak gerekiyor. Biz mevcut sistemle bugüne kadar geldik ama bugünden sonra zor. Çünkü pasta küçüldü dünyada. Pastadan pay almak isteyenlerin sayısı arttı. Rekabetin şartları ağırlaştı. Bu küresel kriz, davranış biçimlerimizi değiştirdi'' diye konuştu.

-''Milli mücadele artık topla tüfekle değil, parayla pulla, ekonomiyle yapılıyor''-

Çağlayan, Türkiye'nin 2023 hedeflerine de değinerek, ''2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat hedefi koyduk. Gazi Mustafa Kemal milli mücadeleyi topla tüfekle başlattı ama artık bugün milli mücadele parayla pulla, ekonomiyle yapılıyor. Türkiye'yi gelişmiş ülke, müreffeh ülke yapacağız. 500 milyar dolar ihracat olduğunda Türkiye'nin milli geliri 2 trilyon dolara çıkacak. Kişi başına 25 bin dolarlık bir gelir olacak'' şeklinde konuştu.

-Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'nda ödüller sahiplerini buldu-

Bu arada, toplam 116 projenin yarıştığı Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'nda ödüller sahilerine verildi. Yarışmada birincilik ödülünü, ''atık balık pullarının ekonomiye kazandırılması projesi'' ile Sevinç Kopuz; ikincilik ödülünü, nohuttan cips üreten Özge Erdoğan ve Mahir Turan; üçüncülük ödülünü ise ''koruk suyunun hafif ısıl işlem ve UVC ışınlama ile raf ömrünün artırılması'' projesiyle Reşat Atılgan aldı.

Yarışmada ödül alan proje sahiplerine ödülleri Ekonomi Bakanı Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TİM Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Eli Alharal tarafından verildi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
12 / 29 °C
İzmir
16 / 30 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
21 / 34 °C
Konya
11 / 27 °C