İstanbul 30°C
24 Ağustos 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇAKA BEY GELİYOR
26 Eylül 2011 Pazartesi 15:47

ÇAKA BEY GELİYOR

Türkiye'nin Rum Kesimi'ne misilleme olarak Akdeniz'e gönderdiği araştırma gemisi Piri Reis'e yönelik eleştiriler, daha büyük bir gemi olan Çakabey'in yapımını gündeme getirdi.
Akdeniz'de petrol sondajı için sismik araştırmalar yapacak Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü bünyesindeki K.Piri Reis gemisinin bir kardeşe ihtiyacının olduğu belirtiliyor.

Türkiye'nin deprem, petrol, doğalgaz ve deniz jeofizik alanında tek araştırma gemisi olan 33 yaşındaki K.Piri Reis'e bu alanda daha genç bir kardeş alınmasının zamanının geldiği ifade ediliyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) için Karadeniz'de petrol ve doğalgaz arayan, Marmara ve Ege denizlerinde deprem çalışması, Akdeniz'de tsunami araştırmaları yapan K.Piri Reis, Libya açıklarına kadar olan bölgede bilimsel çalışmalar yaptı. DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nün K.Piri Reis gemisine Çakabey ismini verdiği bir kardeş alımı için girişimlerde bulunmuştu. Hatta Alman, Çinli bazı firmalardan teklifler de alınmıştı. Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) 2007 yatırım bütçesine konulan ve Resmi Gazete'de de yayımlanan alım bir teknik hatadan dolayı geri kaldı. Çakabey'in alımı için ödenecek miktarın gerçekleşmesi için bütçede bir kalemden diğerine aktarılması gerekiyordu. Küçük bir bürokratik engelden dolayı geminin alımı yapılamamıştı.

Çakabey, K. Piri Reis'in iki katı büyüklüğünde inşa edilecek ve çift gövdeli (swath) tipinde bir sismik gemi olacaktı. Türkiye'nin prestij gemisi olacak Çakabey 60 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğinde yapılacaktı. Yıllardır açık denizlerde araştırma yapan Almanya yapımı K. Piri Reis'in yerine geçecek Çakabey, sismik araştırmalarda olduğu gibi başta canlı ve cansız kaynaklar olmak üzere her türlü deniz araştırmalarında Türkiye'nin dışa bağımlılığını da ortadan kaldıracaktı. Çalışmaya başladığında Doğu Akdeniz ve Karadeniz havzasının en kapasiteli gemisi olacaktı. Böylece yabancı bayraklı araştırma gemilerinin Türk karasularında istedikleri gibi çalışmalarının önüne geçilecekti. Her yıl çok yüksek döviz giderine neden olan deniz araştırmalarının bu gemi ile yapılması Türkiye'nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmaktan başka kazandıracağı döviz ile kendisini çok kısa bir sürede amorti edecekti. Uluslar arası ülkelerin denizlerinde araştırma yapacak gemi ülkemize veri birikimi ve döviz de kazandıracaktı.

Altı yıl önce DEÜ Enstitüsü bünyesinde 6 milyon dolara kurulan jeofizik sismik laboratuarı ile K.Piri Reis gemisinin veri topladığını, Marmara, Karadeniz, Akdeniz, Ege denizlerinde araştırma yaptıklarını söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Çifçi, 36 metre uzunluğundaki Piri Reis'in yanına daha cüsseli bir kardeş zamanının geldiğini belirtti. Enstitü olarak 2005 yılından bu yana faal çalıştıklarını, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) için Orta Karadeniz'de petrol ve doğalgaz, TUBİTAK projesi olarak Doğu Karadeniz'de geleceğin enerji kaynağı gaz hidrat aradıklarını, Marmara ve Ege denizlerinde deprem çalışması, Akdeniz'de tsunami araştırması yaptıklarını hatırlatan Prof. Dr. Çifçi, K.Piri Reis ile Libya açıklarında bile çalıştıklarını ifade ederek, "Çakabey, ülkemizin acil gereksinmesi olan denizaltı enerji kaynaklarının belirlenerek dışa bağımlılığını ortadan kaldırabilir. Türkiye'nin kıta sahanlığının Enstitü olanakları ile araştırılması, Ege denizindeki ihtilaflı sularla ilgili olarak ülkemizin La Haye Uluslararası Adalet Divanı'nda temsil edilmesi sürecinde bilimsel veriler sağlanmasını sağlayabilir. Geleceğin enerji denizi olarak nitelenen Karadeniz ve Hazar Denizi altındaki ham petrol ve doğalgaz boru hatlarının projelendirilme, bakım-tutum ve rutin kontrolleri için araştırmalar gerçekleştirilmesi ve genç araştırmacıların yetiştirilmesi, projenin amaçları arasında olacaktı." diye konuştu.

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattının kapasitesinin artırılması amacı ile tasarlanmakta olan yeni boru hatlarının önümüzdeki yıllarda bu tür deniz araştırmalarına yoğun talep bekleneceğini kaydeden Çifçi, Çakabey'in her türlü kötü hava koşullarından etkilenmeden yılda 300 gün çalışabileceğini aktardı. Çifçi, 2015 yılına kadar projelerinin hazır olduğunu belirterek, hatta Türkiye'nin araştırma gemisi filosuna sahip olması ve bu gemilerinin öncelikle orta Karadeniz ve Akdeniz'deki petrol ve gaz rezervlerine ile yeni enerji kaynaklarına ait yeni bilgiye sahip olması gerekliliğini vurguladı. Çifçi, günümüzde araştırma gemilerinde de artık çift gövdeli (swath) tabir edilen gemilerin en yeni teknolojilere sahip olduğunu açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
16 / 33 °C
İzmir
24 / 38 °C
Antalya
27 / 38 °C
Adana
24 / 39 °C
Konya
18 / 29 °C