İstanbul 6°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇALSAYDIM BÖYLE OLMAZDI!
18 Eylül 2011 Pazar 16:18

ÇALSAYDIM BÖYLE OLMAZDI!

Prof. Dr. Ali Birinci 12 Eylül gününe kadar Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) 12. başkanıydı. “Hizmetinizi bekliyoruz” denilerek özel ricayla geldiği görevinden, iki satırlık yazıyla alındı.

TTK ve TDK (Türk Dil Kurumu) fikir ve cismanı olarak varlığını tamamen Atatürk’e borçludur. Atatürk’ün bu kurumlara tanıdığı imkanı, kurumlar yeterince değerlendiremedi. Usulsüzlük matbaadan başlıyor. Sekretere, “Fiyattan şikayet var, maliyetler çok yüksek” dedim, adam tınmadı. İmza yetkisini aldım. İhalelerde oyunlar oynandığını gördüm. Ucuz fiyat teklif edenler çekiliyor, siz daha pahalı fiyat verene vermek zorunda kalıyorsunuz. Bu işleri görünce, “Matbaamızı açmadan kitap bastırmam” dedim. “Rüşvetin belgesi mi olur” diyorlar; rüşvetin belgesi, rüşvetin kendisidir. Benim 7 liraya bastığım kitabı 35 liraya basan adamın dürüstlüğüne inanılır mı? Para trafiğini kontrol etmeye alışanlar, ben işe el koyunca rahatsız oldular.

İHALE EGZOSÇU YEĞENE

Matbaacılar odasına döküm yaptırdım. Bizim kurumdan biri epey makinayı sayım dışı bıraktırmış. 27 Ocak 2009’daki ihalede MEB’e satsaydık, kayda girmemiş makineler buhar olup uçacaktı. İhale takip edecek memur yok. Yayın şubesi hanımlardan oluşuyor, kitap kültürü sıfır. Kurumda 14 sene temizlik ihalesini alıp yeğeni üzerinden para kazanan idari ve mali işler müdürü vardı. Kurum arabalarının tamirini yeğenim Mustafa dediği Egzosçu Mustafa’ya yaptırıyor, Mustafa arabaları tamircilere yaptırıyor, fatura kesiyor, bir arabadan 2-3 post çıkarıyorlar. İmza yetkisini alıp yüksek kurula gönderdim, sonra bu kişinin maaşına iki kez haciz geldi çünkü musluklar kesildi.

SAHNE ALIRSAM SOLO SÖYLERİM

20 sene başkanlık yapan Şemsettin Günaltay ilgilenmemiş kurumla, İstanbul’dan mektuplaşarak kurumu idare etmiş. Kurumun arabasıyla Bolu Dağı’na sütlaç yemeye giden, Hindistan’a seyahat kararı çıkartıp, yolluk alıp Kızılay’da gezen başkanlar var. Ben kurumda öğrendiğim kirli çamaşırların bir kısmını günlüğüme bile yazamadım.
İktidara kırgınlığım yok ama karşı tarafı dinlemek, hükmü değiştirir, ben hiç dinlenmedim. Beni oraya seçen irade, oradan alırken niye biraz dikkat etmez, araştırmaz, bu devletin istihbaratı yok mu? Saçma bir karar. Ben de yeseydim ve yedirseydim, çalsaydım ve çaldırsaydım böyle olmazdı zaten. Bir sekreter üç şube müdürüne bırakıp dünyayı gezseydim; ben de 15 sene kalırdım. Tarzım değil, ben sahne aldığım zaman solo söylerim.

ATATÜRK’ÜN MEKTUBUNUN SANSÜRLEMEK LAUBALİLİĞİ VAR

Atatürk’ün tarihçilere yazdığı mektup çok önemli. Bizim elimizdeki fotokopidir, aslını arşivde aradım, bulamadım. Atatürk’ün mektubunun değerini bilemeyip, bazı bölümlerini yayımlamamak, sansürlemek gibi bir laubalilik var burada. Bizde gizlenen tek malzeme var, o da Latife Hanım’ın mektupları ve hatıraları. Orada da ailenin izin vermemesi durumu var. Atatürk’ün aşkları meraka değer ama tarihin de mevzuu değil, çok şahsi bir şey o.

KURUM ANTİ-ERMENİ PROPAGANDA MERKEZİ HALİNE GETİRİLDİ

Kurum, Yusuf Bey (Hallaçoğlu) tarafından bir Ermeni anti-propaganda merkezi haline getirildi. TTK’ya Türkiye ve dünya çapında çok büyük itibar kaybettirdi bu durum. TTK bilgi merkezidir, diplomasiyi dış işlerinin yürütmesi lazım. Hayatta kalma mücadelesi yapmışız ve biz kazanmışız. Çift taraflı çekilen acıların hesabını yapacak olursak Ermeniler borçlu çıkar. 12. asırdan beri rahat yaşamış fakat Osmanlı Devleti dağılırken parça koparma mücadelesi yapmış, başaramamışlar. İş bu kadar basit. Tamamen savaş içinde Türklerin, kendini koruma iç güdüsüyle yaptıkları şeydir tehcir. Fazla toz kaldırmak yanlış. Dünya parlamentolarında bunun mücadelesini yapması gereken diplomasiye siz arşivlerden, tarihten bilgi ve döküman sağlarsınız.

ALİ DAĞLAR/HÜRRİYET

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
1 / 16 °C