İstanbul 15°C
15 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CARİ AÇIK 23.4 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
04 Ekim 2011 Salı 13:16

CARİ AÇIK 23.4 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Merkez Bankası, 2010 yılının ikinci çeyreğinde 10, 7 milyar dolar olan cari açığın, bu yılın ikinci çeyreğinde 23, 4 milyar dolara çıktığını açıkladı.

Merkez Bankası 2010 yılının ikinci çeyreğinde 10, 7 milyar dolar olan cari açığın, bu yılın ikinci çeyreğinde 23, 4 milyar dolara çıktığını açıkladı.

Merkez Bankasının, 2011 Yılı 2'inci Çeyrek Ödemeler Dengesi Raporuna göre, 2011 yılının ikinci çeyreğinde ihracat artış hızı ithalat artış hızının gerisinde kaldı. Dış ticaret açığında, 2010 yılında başlayan artış eğilimi ikinci çeyrekte de devam etti. Ödemeler dengesi tanımlamasına göre dış ticaret açığı, 2011 yılının ikinci çeyreğinde, yüzde 112, 6 oranında artarak 25, 8 milyar ABD dolarına ulaştı. Yıllık dış ticaret açığı ise, yılın ilk çeyreğine göre yüzde 20, 0 oranında artarak 82, 0 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Dış ticaret açığındaki artışa paralel olarak cari işlemler açığı da genişlemeye devam etti. 2010 yılının ikinci çeyreğinde 10, 7 milyar dolar olan cari açık, 2011 yılının ikinci çeyreğinde 23, 4 milyar dolara çıktı. Diğer taraftan, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda 60, 1 milyar dolar olarak gerçekleşen cari işlemler açığı, Haziran ayı itibarıyla 72, 8 milyar dolar seviyesine yükseldi, enerji hariç cari işlemler açığı ise 32, 7 milyar dolara ulaştı.

Net hizmet gelirleri 2011 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29, 2 oranında arttı. Söz konusu artışta net turizm gelirlerinin yükselmesinin yanı sıra, yurt dışı uçak bileti satışlarından elde edilen gelirlerdeki artış da etkili oldu. Diğer taraftan, 2010 yılında olduğu gibi bu çeyrek itibarıyla da ithalattaki artışa paralel olarak navlun giderlerinde yükseliş gözlendi ve bu gelişme net hizmet gelirlerini olumsuz yönde etkiledi.

Bu yılın ikinci çeyreğinde, rezerv değişimleri (TCMB, bankalar ve diğer sektörler) ile IMF kredileri hariç tutulduğunda, 19, 5 milyar dolar sermaye girişi gerçekleşti. Bir önceki yılın ikinci çeyreğiyle karşılaştırıldığında, bu yılın aynı çeyreğinde diğer sektörün net kredi kullanıcısı olduğu gözlendi. Borç senetleri (DİBS alımları ve bankaların yurt dışı tahvil ihraçları) kaynaklı portföy girişleri, bankaların uzun ve kısa vadeli kredileri ile doğrudan yabancı sermaye girişleri bu dönemde sermaye girişlerinin temel kaynakları oldu. Bu dönemde finansman kaynakları içerisinde, portföy yatırımları ile kısa vadeli sermaye girişlerinin ağırlıklı olduğu gözlendi.

2011 yılı ikinci çeyreği itibarıyla Türkiye'nin yurt dışı varlıkları 183, 0 milyar dolar, yükümlülükleri ise 557, 5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye'nin yurt dışı varlıkları ile yurt dışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan Net Uluslararası Yatırım Pozisyonu 2011 yılı ilk çeyrek sonuna göre 6, 4 milyar dolar azaldı, bu gelişmede varlıkların 3, 5 milyar dolar artışı ile yükümlülüklerin 2, 9 milyar dolar düşüşü belirleyici oldu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
5 / 15 °C
İzmir
9 / 21 °C
Antalya
13 / 21 °C
Adana
14 / 26 °C
Konya
8 / 13 °C