İstanbul 9°C
15 Kasım 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cari açık ve net hata daha düşük olacak
25 Ocak 2013 Cuma 09:57

Cari açık ve net hata daha düşük olacak

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TÜİK'in hesaplamalarda yaptığı değişiklikler ile 2014'ten itibaren cari açık ve net hata noksan tarafında rakamların daha düşük geleceğini açıladı.

 

Davos zirvesinde BloombergHT’nin canlı yayınan katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, zirvede Türkiye için gelen eleştrilerin olumlu oluğunu belirtti. Kendisinin Davos’ta 11’inci yılı olduğunu kaydeden Babacan ilk yıllarda kendileri tanıtırken şimdi olumlu eleştirilerin geldiğini belirtti. 
 
Not artışı ile ilgili gelen soruya notun onlarca yıl önce koydukları kuralar gereği yatırımı etkileyen bir konu olduğunu belirtti.  Notun eskisi kadar etkili olmadığını kaydeden Babacan bir kuruluş tarafında daha notun arması halinde farklı fonlarında Türkiye’ye geleceğini belirtti. Bunların marjinal faydalar olduğunu kaydeden Babacan son 10 yıldır Türkiye’ye zaten yatırımların geldiğini belirtti.
 
Başbakan Yardımcısı yaptığı açıklamada, G20’de kredi derecelendirme kuruluşlarına olan bağımlılığın nasıl azaltıldığı yönünde çalışmalar yapıldığını belirtirken bugün için hala bir çözümün üretilmediğine değindi.
 
Yüzde 15’lik kredi büyüme hedefinin yüzde 17 ile geçilmesinin sorun olup olmadığı yönündeki soruya Merkez’den BDDK’nın üzerine bir çalışma olduğunu belirtti. Finansal istikrar komitesi tarafında bu sürecin takip edildiğini belirtti.  Gerekli zamanda gerekli adımların atıldığını belirten Babacan,  hemen bir sonuç çıkarmamanın gerektiğini belirtti. Babacan yüzde 15’lij kredi büyüme hedefi ile yüzde 4’lük büyüme hedefinin uyumlu olduğunu belirtti. Sıkılaştırıcı ya da gevşetici önlemlerin hepsinin ellerinde olduğunu ve makro ekonomik çerçevenin kabul görmüş olduğunu kaydetti.
 
Herkesin merkez bankasının ve ekonomik programının hakkını temsil ettiğini açıklayan Babacan TCMB’nin Avrupa’nın ve dünyanın en iyi merkez bankası seçildiğini belirtti.
 
Zorunlu karşılıkları arttırmanın çok etkili bir tedbir olduğunu kaydeden Babaca, bankaların hacim hedefinin ciddi bir hedef olduğunun altını çizdi.
 
Merkezin temel önceliğinin fiyat istikrarı olduğunu belirten Babacan ana hedeflerin arasında büyüme ve istihdamın yer aldığını belirtti. 
 
Merkez bankalarının bağımsızlığı noktasında hükümet ve merkez bankasının gözler önünde kamuoyu üzerinde tartışılmasının yanlış olduğunu kaydeden Bakan Babacan, Japonya’da yaşanan tartışmaların ve güven kaybının teşvikleri silebileceğini vurguladı.
 
Avrupa’da sorunların henüz çözülmediğini belirten Babacan faizlerin düşmesinin işin özüne yönelmelerinin önüne geçmemesi gerektiğine dikkat çekti. Problemlerin odak noktasının Avrupa’dan Japonya’ya kaydığını belirten Babacan dünyanın üçüncü büyük ekonomisinde yaşanacak sıkıntının problem olacağını belirtti.
 
SPK’nın kanunu sonrasında bir süre belirsizlik olduğunu kaydeden Babacan yeni kanuna dair açıklamalar yapıldıktan sonra bu karmaşanın ortadan kalktığını belirtti.  Sermaye piyasalarını geliştirmek istediklerini belirten Babacan, yatırımcıları korkutan bir yapı istemediklerini belirtti.
 
TÜİK'in İşsizlik hesabının uluslararası standartlarda olmadığını belirten Babacan, verilerin hesaplanmasının TÜİL tarafından yeniden düzenlediğini belirtti. Yeni sisteme göre işsizlik tarafında 1 puanlık düşüş olabileceğini kaydetti.
 
Enflasyon hesaplarında bazı ürünler kaynaklı çok iniş yaşandığını bu nedenle hesaplamaların Avrupa standartlarında yapılacağını açıkladı.
 
İhracat verilerinin gerçeğinden daha fazla, ithalatın daha az olduğu ortaya çıktığını söyleyen Babacan, turizm, ihracat ve ithalattan cari açığımızı daha kötü gösterecek veriler üretildiğini, bu üç alanda da düzeltmeler geleceğini açıkladı. Turizm gelirlerinin çok daha fazla olduğu ortaya çıktığını açıklayan Bakan Babacan, 2013'ten itibaren turizm gelirlerimiz belki 3-5 milyar dolar yüksek çıkacağını belirtti.
 
“2013 yılı içinde bunlardan bazı düzeltmeler olur, 2014 yılından itibaren daha doğru verileri açıklamaya başlarız” diyen Başbakan Yardımcısı, 2014'ten itibaren cari açık ve net hata noksan daha düşük olacağını açıkladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-3 / 10 °C
İzmir
4 / 17 °C
Antalya
11 / 26 °C
Adana
7 / 23 °C
Konya
-4 / 9 °C