İstanbul 26°C
20 Eylül 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇAY İÇEREK PARA KAZANIYORLAR
17 Eylül 2011 Cumartesi 17:39

ÇAY İÇEREK PARA KAZANIYORLAR

Rizeli gençler için artık yeni bir meslek dalı daha var: Çay tadımcılığı. "Çay Tadımcısı Yetiştirme Projesi''yle Türkiye'nin ilk çay gurmeleri yetişti, hatta çeşitli fabrikalarda göreve başladı. Tadımcı gençlerle Rize'de bir araya geldik, mesleklerini ken

ASLIHAN KÖŞŞEKOĞLU  

Tiryakileri için can suyu gibi olan çay, kimileri için yalnızca kahvaltıdan kahvaltıya demlenen sıradan bir bitki. 22 yaşındaki Zeynep Toprak da üç yıl öncesine kadar çayı sadece sabahları hatırlayıp günü bir bardakla kapatanlardan. "Onu da çok açık ve bol şekerli içerdim." diyor. Ancak şimdi ne çaya şeker atma gibi bir lüksü var ne de demini azaltmak gibi. Zaten alışmış, istese de eskisi gibi içemiyor. Öyle her demleneni de beğenmiyor! Gittiği mekânda garsona ilk sorusu "Çayınız taze mi?" Beğenmediğinde içtiği çayın üretim aşamasını araştırmaktan da çekinmiyor. Çünkü o artık bir çay tadımcısı, diğer bir ifadeyle çay gurmesi...

Rize Ticaret Borsası ve Rize Üniversitesi'nin AB Genç İstihdamı Destekleme Hibe Programı kapsamında 50 katılımcıyla gerçekleştirdiği "Çay Tadımcısı Yetiştirme Projesi''yle Türkiye'nin ilk çay tadımcıları yetişti. Çoğu çeşitli fabrikalarda çalışmaya başlayan tadımcılarla Rize'de bir araya geldik. Merak uyandıran mesleklerini kendilerinden dinledik. Yaşları 15-29 arasında değişen gençler, hallerinden oldukça memnun. Çoğu üniversite mezunu ama, "Altı ayda mesleğimiz oldu, hemen iş bulduk." diyorlar. Çalışma alanları fabrikaların laboratuvar bölümü. İşleri yalnızca tadım yapmak. Üretimden çıkan çay ilk onların önüne geliyor, tadında herhangi bir ekşilik ya da acılık var mı, pişmesi kıvamında mı, kararını onlar veriyor.

Kendin demle, kendin tat

Tadımın ilk kuralı, adab-ı muaşerete biraz ters olsa da uygulanması şart. Çayı bardaktan höpürdeterek içmek ve ağzın bütün her yerinde gezdirmek gerekiyor. Böylece aroması sert ya da buruk mu kolayca anlaşılıyor. Tabii tadımcıların bunu algılaması zaman ve deneyim istiyor. Tadına bakılacak çayın hazırlanması da yine onların görevi. Zira hepsinin demlenme aşaması farklı. Mesela Türk çayının 5 gramını 150 mililitre bardaklarda on dakika demleyerek hazırlıyorlar. İthal çay için beş dakika yeterli.

Peki ya tadımcılar çayı beğenmezse? Bu tür durumlarda telafisi varsa bitki tekrar işleme gönderiliyor. Yoksa piyasaya sunulmuyor. Yani çay üretiminde önde gelen pek çok ülkede olduğu gibi Rize'de de çayın kaderini artık tadımcılar belirliyor. Zira tadımcılık Sri Lanka, Hindistan, Kenya gibi ülkelerde çay borsasını belirleyecek kadar etkili bir meslek.

Rize Ticaret Borsası Genel Koordinatörü Hasan Önder, projenin çıkış noktasının yurtdışı seyahatlerinde çay tadımcılarına dair gözlemleri olduğunu söylüyor ve şöyle anlatıyor: "Demi, kokusu, rengi, görüntüsü çayın kalitesini belirleyen unsurlar. Bunu laboratuvar bilgileriyle bir anda elde edemezsiniz. Çay üretimi yaygın olan ülkelerde çayın borsasını tadımcılar belirliyor. Buradan yola çıkılarak çay tadımcıları yetiştirmeye karar verdik."

Tadım günü acı yasak

Gurmelerin tadım yapacakları gün yediklerine dikkat etmeleri de önemli. Mesela acı yemek, tat alınmasına engel olacağından yasak. Zaten tat almayı etkilediği için başvuru değerlendirmeleri esnasında ilk kural kişinin alkol ve sigara kullanmıyor olması. Kursiyerler bu duyunun ölçümünü yapan bazı tadım testlerinden geçirilmiş. Çayın görüntüsünden kalitesini anlamak kolay olmasa da dikkat edilen detaylar var. Parlak bir siyahlığı varsa çayın iyi olma ihtimali yüksek. Tadımcılardan Selçuk Kandemir, çayın yanarak siyahlaşma ihtimali olduğunu da özellikle belirtiyor, buna dikkat ettiklerini söylüyor.

"Rize'de çaydan anlamayan mı var!"

Tadımcıların bazı şikâyetleri de yok değil. İnsan, dünyanın çeşitli yerlerinden onlarca çayın tadına bakar da her çayı beğenir mi! Çayın kalitesine dikkat ettiklerinden, çay zevklerinin yok olduğundan biraz dertliler. Rize'de 'çay tadımcısıyım' demek zor tabii. Hem iddialı hem de garip geliyor duyanlara. Yasemin Yazıcı, "Burada çaydan anlamayan mı var!" diye çıkışanlarla ya da "Bana getir, ben de anlarım." diyenlerle karşılaştığını anlatıyor. Ancak onlar tadım eğitimi, kalite yönetim sistemi eğitimi, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi temel eğitimi gibi pek çok konuda yurtdışından ve ülkemizden alanında uzman kişilerden eğitimler aldıklarından olsa gerek bunların hiçbirine kulak asmıyor. Bu kadar tadımın sonunda sormadan edemiyoruz 'Hangi ülkenin çayı daha iyi?' diye. Milliyetçi bir cevap beklesek de görüşler samimi. "En iyi çay Rize'de yetişir ama toplamasını ve üretimini iyi yapamıyoruz. Düzeltilmesi için işleyişin değişmesi, hammaddeye biraz daha önem verilmesi gerekiyor." diyorlar.

Gençlerin istihdamı açısından önemli bir proje oldu

Mehmet Erdoğan (Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı): "Türkiye'de üretilen çaylar tadımı yapılmadan tüketime sunulduğu için içenler memnun kalamayabiliyor. Oysa dünyada bu iş için tadım laboratuvarları kurulmuş. Biz de Rize Ticaret Borsası AB Genç İstihdamı Destekleme Hibe Programı kapsamında Çay Tadımcısı Yetiştirme Projesi hazırladık. Projenin pek çok amacı var. İşsiz gençlerin işgücüne katılımını sağlamak, yeni iş gücü oluşumuyla bölgemizin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesini yükseltmek, üretimde kalite kaybını önlemek, çayda kalite standartlarını artırarak sektörün gelişimine katkı sağlamak bunlardan bazıları."

ZAMAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı» Akşener’in kuracağı yeni parti için üç sürpriz isim» Şaka değil gerçek! OHAL ilan ettiler» Son 10 yılda 400 bin araç perte çıktı » Piyasada alıcı bulmadı 9 liralık çekilişle satıldı» Türkiye iki devin üretim üssü olacak» Endülüs'ten Konya'ya bir aşk hikayesi» Almanya'ya 'Adil Öksüz' notası» Bank Asya’da kaptan köşkü yine değişti» Ekonomiye ‘taşkın haciz’ çelmesi» Kayserilinin aldığı Alman market devi iflas etti» Türk iş adamı Dünya Şampiyonası'nda rekor kırdı» ABD, büyükelçilik arsası için ne kadar ödedi?» Şehirler, olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor» Suriyeli sığınmacılar için 'SIHHAT' projesi» Yerel yönetimlere 6,5 milyar liralık kaynak» Otomobilde 'ödemeleri erteleme' dönemi» Türk, Rus ve İranlı şirketlerden 7 milyar dolarlık enerji anlaşması» Galatasaray'dan gövde gösterisi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
15 / 34 °C
İzmir
19 / 34 °C
Antalya
21 / 33 °C
Adana
24 / 34 °C
Konya
16 / 33 °C