İstanbul 17°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cemil Ertem: Fed’in Kararı Gezi’cileri Olumsuz Etkiler Ama Tamamen De Bitirmez
20 Eylül 2013 Cuma 13:08

Cemil Ertem: Fed’in Kararı Gezi’cileri Olumsuz Etkiler Ama Tamamen De Bitirmez

Gazeteci yazar Cemil Ertem, Amerikan Merkez Bankası (FED)’nın aldığı kararın Türkiye’deki Gezi sürecini olumsuz etkileyeceğini ama tamamen de bitirmeyeceğini söyledi.

Gazeteci yazar Cemil Ertem, Amerikan Merkez Bankası (FED)’nın aldığı kararın Türkiye’deki Gezi sürecini olumsuz etkileyeceğini ama tamamen de bitirmeyeceğini söyledi.

Türkiye’de yaşanan Gezi sürecini Markar Esayan ile birlikte 'Dünyayı Durduran 60 Gün' kitabında ele alan Ertem, FED’in kararı sonrasında Türkiye’de yaşanan Gezi sürecinin arkasında olan tekelci sermayenin geri adım atmayacağını ancak taktiksel bir geri çekilme yapacağını söyledi. Hükümetin geziden sonra gördüğü ve yeni bir darbe diye nitelediği riskin ortadan kalkmadığı belirten Ertem, "Bu sayın Başbakan'ın dediğinden (faiz lobisi) çok daha kapsamlı bir yapılanmadır ki biz buna kitabımızda finans oligarşisi dedik. Bundan sonraki gelişmeleri hükümetin demokratikleşme adımları, Türkiye'nin ekonomik olarak atacağı reformlar ve dışa açık bir ekonomiyi geliştirme çabaları belirleyecektir." diyerek şunları aktardıÇ

"Bu 4 ay, belki de hızlandırılmış bir 'geriye dönüş' provası olarak çok önemli bir ders oldu. FED Başkanı Ben Bernanke 22 Mayıs’ta bir konuşma yaptı ve Amerikan Merkez Bankası’nın yapacağı parasal genişlemenin, çok yakında, son bulacağı bu konuşmanın satır aralarından seçiliyordu. Ama zaten bu konuşmadan da önce parasal genişlemenin son bulacağı tartışmaları ve gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışları başlamıştı. Bu süreçte dünyanın, doğusuna ve güneyine yapılması planlanan yatırımlarda bıçakla kesilir gibi durdurulmuştu. Adeta dünyaya bir el dokunmuş ve durdurmuştu. Biz bu süreci ayrıntısıyla ve tarihi/geleceği ile Markar Esayan ile ‘Dünyayı Durduran 60 Gün’ kitabımızda anlattık. Türkiye’de başarılı olamadılar ve başarılı olamayınca, geri dönüş yarım kaldı. Burada AK Parti’nin 2008’deki duruşu gibi bir duruşu geliştirdiğini söylemeliyiz. Bu duruşta yine Başbakan 2008’deki gibi belirleyici oldu. Medya, burada iyi bir sınav vermedi. Şimdi görüyorum ki, Türkiye’de de bu geriye dönüşün baş aktörleri yeniden uzlaşma mesajları veriyor. Onlar için geç mi, bunu zaman ve onların demokratik Türkiye’den yana olup olmadıkları gösterecek."

CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
18 / 32 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
13 / 25 °C