İstanbul 16°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cemil Ertem: Fed’in Kararı Gezi’cileri Olumsuz Etkiler Ama Tamamen De Bitirmez
20 Eylül 2013 Cuma 13:08

Cemil Ertem: Fed’in Kararı Gezi’cileri Olumsuz Etkiler Ama Tamamen De Bitirmez

Gazeteci yazar Cemil Ertem, Amerikan Merkez Bankası (FED)’nın aldığı kararın Türkiye’deki Gezi sürecini olumsuz etkileyeceğini ama tamamen de bitirmeyeceğini söyledi.

Gazeteci yazar Cemil Ertem, Amerikan Merkez Bankası (FED)’nın aldığı kararın Türkiye’deki Gezi sürecini olumsuz etkileyeceğini ama tamamen de bitirmeyeceğini söyledi.

Türkiye’de yaşanan Gezi sürecini Markar Esayan ile birlikte 'Dünyayı Durduran 60 Gün' kitabında ele alan Ertem, FED’in kararı sonrasında Türkiye’de yaşanan Gezi sürecinin arkasında olan tekelci sermayenin geri adım atmayacağını ancak taktiksel bir geri çekilme yapacağını söyledi. Hükümetin geziden sonra gördüğü ve yeni bir darbe diye nitelediği riskin ortadan kalkmadığı belirten Ertem, "Bu sayın Başbakan'ın dediğinden (faiz lobisi) çok daha kapsamlı bir yapılanmadır ki biz buna kitabımızda finans oligarşisi dedik. Bundan sonraki gelişmeleri hükümetin demokratikleşme adımları, Türkiye'nin ekonomik olarak atacağı reformlar ve dışa açık bir ekonomiyi geliştirme çabaları belirleyecektir." diyerek şunları aktardıÇ

"Bu 4 ay, belki de hızlandırılmış bir 'geriye dönüş' provası olarak çok önemli bir ders oldu. FED Başkanı Ben Bernanke 22 Mayıs’ta bir konuşma yaptı ve Amerikan Merkez Bankası’nın yapacağı parasal genişlemenin, çok yakında, son bulacağı bu konuşmanın satır aralarından seçiliyordu. Ama zaten bu konuşmadan da önce parasal genişlemenin son bulacağı tartışmaları ve gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışları başlamıştı. Bu süreçte dünyanın, doğusuna ve güneyine yapılması planlanan yatırımlarda bıçakla kesilir gibi durdurulmuştu. Adeta dünyaya bir el dokunmuş ve durdurmuştu. Biz bu süreci ayrıntısıyla ve tarihi/geleceği ile Markar Esayan ile ‘Dünyayı Durduran 60 Gün’ kitabımızda anlattık. Türkiye’de başarılı olamadılar ve başarılı olamayınca, geri dönüş yarım kaldı. Burada AK Parti’nin 2008’deki duruşu gibi bir duruşu geliştirdiğini söylemeliyiz. Bu duruşta yine Başbakan 2008’deki gibi belirleyici oldu. Medya, burada iyi bir sınav vermedi. Şimdi görüyorum ki, Türkiye’de de bu geriye dönüşün baş aktörleri yeniden uzlaşma mesajları veriyor. Onlar için geç mi, bunu zaman ve onların demokratik Türkiye’den yana olup olmadıkları gösterecek."

CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C