İstanbul 9°C
17 Kasım 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CEOların büyümeye olan güveni azaldı
23 Ocak 2013 Çarşamba 16:03

CEO'ların büyümeye olan güveni azaldı

PwC'nin 16. Yıllık Küresel CEO Araştırması'nda, CEO'ların yarısı küresel ekonominin aynı düzeyde kalacağını ifade etti -

PwC'nin gerçekleştirdiği ''16. Yıllık Küresel CEO Araştırması''nda CEO'ların yarısı küresel ekonominin aynı düzeyde kalacağını ifade ederken, CEO'ların şirketlerinin büyümesine ilişkin güvenleri geçen yıla göre düşüş gösterdi.
 

PwC'nin 68 ülkede 1.330 Üst Yönetici (CEO) ile gerçekleştirdiği 16. Yıllık Küresel CEO Araştırması'nın sonuçları yapılan açıklamayla paylaşıldı.
 

''Aksaklıklarla başa çıkmak: Ayakta kalmak ve başarmak için uyum sağlama'' başlıklı araştırmaya göre, dünya çapında CEO'ların sadece yüzde 36'sı gelecek 12 ay içinde şirketlerinin büyüme göstereceğine aşırı güven duyarken, bu oran, geçen yıl yüzde 40 olan oranın ve 2011'deki yüzde 48 olan oranın altında kaldı.
 

Ekonomiye genel olarak bakıldığında, CEO'ların yüzde 18'i 2013 yılında küresel ekonominin daha fazla düşüş yaşayacağını, yüzde 28'i ekonomik iyileşme olacağını ve yüzde 52'side durumun aynı şekilde seyredeceği yönünde kanaat bildirdi.
 

Türkiye, güçlü ve yükselen bir değer haline geldi
    
Araştırma sonuçlarını değerlendiren PwC Türkiye Başkanı Haluk Yalçın, geçen yıllarda küresel arenada gözlenen ekonomik dalgalanmaya rağmen, Türkiye'nin bu süreçte jeopolitik konumu, uyguladığı ekonomik politikalar ve girişimcilerinin dinamik iş yaklaşımı ile dünya çapında güçlü ve yükselen bir değer haline geldiğini ifade etti.
 

Yalçın, ''Her ne kadar küresel CEO araştırması dünya genelinde büyüme kapsamında bazı tereddütleri yansıtsa da, Türkiye'nin bu noktada da olumlu ayrışma göstermesini beklemek hatalı olmayacaktır. PwC'nin '2041'te Türkiye' raporunda da öngörüldüğü üzere, dünyanın 12. büyük ekonomisi olmaya aday bir ülke olarak tüm iş dünyasının önünde büyük bir fırsat var. Yeter ki bu dönemde hepimiz devlet, kurumlar ve bireyler olarak üzerimize düşeni başkalarını beklemeden yerine getirelim'' değerlendirmesinde bulundu.


Araştırma kapsamında detaylı görüşmelerin gerçekleştirildiği CEO'lar arasında bulunan Turkven CEO'su Seymur Tarı da global ekonominin aksine kişisel olarak Türkiye'de belirsiz bir ekonomik ortam görmediğini belirterek, şunları kaydetti:


 ''Önümüzdeki yıllarda bazı küçük iniş çıkışlar olabilir. Ama genel trend olarak yukarıya doğru bir seyir olacaktır. Bizim için devam eden büyüme işlerimiz açısından olağan hale geldi. Türkiye'deki bazı şirketlerin bölgede çok iyi sonuçlar elde ettiğini görüyoruz. Önümüzdeki dönemde orta ölçekli Türk şirketlerinin de bölgede çok daha hakim duruma geleceğini düşünüyorum.''


     
Güven düzeyi bölgelere göre farklılık gösterdi

    
 

16. Yıllık Küresel CEO Araştırması sonuçlarına göre, kısa vadeli gelir büyümesi olacağına en az inananlar Batı Avrupa'daki CEO'lar oldu. Batı Avrupalı CEO arasında büyümeye güven duyanların oranı, 2012 yılındaki yüzde 27 ve 2011 yılındaki yüzde 39 oranlarına kıyasla düşerek bu yıl yüzde 22 oldu.
 

Kısa vadeli büyümeye duyulan güven, Kuzey Amerika'da yüzde 33'e, Asya Pasifik'te de yüzde 36'ya düştü. Birçok kişi tarafından yüksek oranda büyüme gösterecek bir sonraki ekonomi olarak görülen Afrika'da dahi CEO'ların şirket büyümelerine duyduğu güven geçen yılki yüzde 57'lik orandan düşerek yüzde 44 olarak gerçekleşti.
 

Buna karşın Latin Amerikalı CEO'ların duydukları kısa vadeli güven geçen yıla göre yükselerek yüzde 53ü buldu.
 

 CEO'ların beklentilerine ülke düzeyinde bakıldığında ise duyulan güven büyük ölçüde farklılık gösterdi. 2013 yılında gerçekleşecek gelir büyümesine yüzde 66'lık oranla aşırı güven duyan Rusya'daki CEO'ları, yüzde 63 ile Hindistan, yüzde 62 ile Meksika izledi. Bu ülkeleri, yüzde 44 ile Brezilya, yüzde 31 ile Almanya, yüzde 30 ile Amerika, yüzde 22 ile İngiltere, yüzde 18 ile Japonya, yüzde 13 ile Fransa ve yüzde 6 ile Kore takip etti.
 

Dünya çapındaki CEO'ların yüzde 46'sı gelecek 3 yıl için büyümeye aşırı güven duyduklarını ifade etti. Afrika'daki ve Ortadoğu'daki CEO'lar uzun vadeli büyümeye en fazla güveni göstererek sırasıyla yüzde 62 ve yüzde 56 oranlarına ulaşırken, bu oran Asya Pasifik'te yüzde 52, Kuzey Amerika yüzde 51 oldu. Uzun vadeli güvene en düşük oran yüzde 34 ile Avrupa'da ulaşıldı.
     
 

CEO'ların endişeleri ve risk olarak gördükleri konular
    
 

Araştırma'da CEO'lar bulundukları ülkelerdeki sosyal karmaşa, ABD'de potansiyel ekonomik durgunluk ve siber atak gibi senaryoların şirketlerini olumsuz yönde etkilemesinden endişe ettiklerini dile getirdi. Bunun yanı sıra CEO'ların büyümelerinin önünde risk olarak gördükleri konuların başında yüzde 81 ile ekonomik büyümeye ilişkin süregelen belirsizlik geldi.
 

CEO'ların risk olarak gördüğü diğer konuları bütçe açığına karşı hükümetlerin aldığı tedbirler, aşırı regülasyon ve sermaye piyasalarındaki istikrar eksikliği oluşturdu.
 

İşe yönelik büyüme karşısındaki ana tehdit unsurları ise artan vergi yükü, yetenekli insan kaynağı, enerji ve ham madde materyallerinin maliyeti olarak tespit edildi.
 

CEO'ların sadece yüzde 25'i yeni ürün geliştirmeye yönelirken, yaklaşık yarısı umutlarını fırsatları gördüğü gelişmekte olan pazarlara bağlıyor ve sadece yüzde 17'si yeni satın alma ve birleşme amaçlıyor.
 

Yüzde 23'ü iş gücü hacmini küçültmeyi, yüzde 45'i de çalışan alımı yapmayı planlayan CEO'ların çalışan sayısını artıracağı alanlar arasında profesyonel hizmetler, mühendislik ve inşaat, perakende ve sağlık öne çıkıyor. Çalışan sayısında azaltma düşünülen alanlar arasında ise bankacılık, metal, ormancılık ve kağıt sektörleri bulunuyor.
     
  


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 10 °C
İzmir
9 / 12 °C
Antalya
11 / 17 °C
Adana
8 / 19 °C
Konya
0 / 7 °C