İstanbul 18°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cep telefonu abone sayısı 65,8 milyona ulaştı
24 Mayıs 2012 Perşembe 20:22

Cep telefonu abone sayısı 65,8 milyona ulaştı

Mobil abone sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 65,8 milyona, 3G abone sayısı da 34,9 milyona ulaştı.

Mobil abone sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 65,8 milyona, 3G abone sayısı da 34,9 milyona ulaştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2012 yılının ilk çeyreğine ilişkin Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporunu açıkladı.

Buna göre, 2012 yılı birinci üç aylık dönemde Türk Telekom ve mobil işletmecileri yaklaşık 5,68 milyar lira net satış geliri elde etti. Aynı dönemde diğer işletmecilerin net satış gelirleri yaklaşık 1,44 milyar lira oldu.

Yılın ilk üç ayında Türk Telekom ve mobil işletmecilerin toplam yatırım miktarı ise yaklaşık 760 milyon lira olurken, diğer işletmeciler tarafından 2012 yılı ilk çeyrekte yaklaşık 213 milyon lira yatırım gerçekleştirildi. Diğer işletmecilerin 2012 ilk çeyrekte yatırım/gelir oranı yüzde 15 oldu.

Toplam mobil trafik miktarı 39,1 milyar dakika olurken, sabit trafik miktarı ise 5,4 milyar dakika olarak gerçekleşti. Bir önceki üç aylık döneme göre mobil arama trafik miktarı yaklaşık yüzde 1,5 oranında, sabit arama trafik miktarı ise yaklaşık yüzde 0,7 oranında arttı. Trafiğin büyük bir kısmını (yüzde 82,7) mobilden mobile giden trafik oluşturdu.

Ocak-Mart döneminde 14,83 milyon sabit telefon abonesi bulunan Türkiye'de penetrasyon oranı yaklaşık yüzde 19,85 seviyelerine düştü. Bununla birlikte; Türkiye'de ortalama hane halkı büyüklüğünün 3,97 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, sabit telefon hizmetleri pazarında Türkiye'nin önemli bir kesimine ulaşıldı.

Yılın ilk üç aylık döneminde sabitten arama gelirleri geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 9,5, bir önceki döneme göre yüzde 8,9 oranında düşerek, brüt 1 milyar 217 milyon lira olarak gerçekleşti.

Türk Telekom şebekesinden en çok aranan kısa numara 182 (Hastane Randevu), sabit şebekeden en fazla trafik gönderilen ve alınan ülke Almanya oldu.

Birinci çeyrek sonu itibarıyla genişbant internet abone sayısı 16,6 milyonu geçti. Türkiye internet aboneliğinde ilk üç ayında, bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 18,2 artış gerçekleşti. Fiber, kablo ve özellikle mobil internet abonelerinin artmasıyla birlikte internet abone sayılarındaki genel artış eğilimi de devam etti. Toplam internet abone sayılarının yıllık büyüme oranı ise hızlanarak yüzde 81,2 oldu.

-Mobil Pazar-

Mart ayı sonu itibarıyla Türkiye'de yaklaşık yüzde 88 penetrasyon oranına karşılık gelen toplam 65,8 milyon mobil abone bulunuyor. 3G abone sayısı 34,9 milyona ulaştı. 0-9 yaş nüfus hariç olmak üzere mobil penetrasyon oranı yüzde 100'ün üzerine çıktı.

3G hizmetiyle birlikte mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan abone sayısı da aynı dönemler için 8 milyon 941 bin 987'ye yükseldi. Bu dönemde toplam mobil internet kullanım miktarı ise 13.822 TByte olarak gerçekleşti.

Bu yılın ilk üç aylık dönemi itibarıyla abone sayısına göre Turkcell'in yüzde 52,50, Vodafone'un yüzde 27,83, Avea'nın ise yüzde 19,67'lik paya sahip olduğu görüldü.

Abonelerinin yüzde 44,2'sini faturalı abonelerin oluşturduğu Avea'nın en fazla faturalı aboneye sahip operatör olduğu görülürken, Avea'yı yüzde 34,8 ile Turkcell ve yüzde 33,7 ile Vodafone takip etti.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
4 / 23 °C
İzmir
12 / 26 °C
Antalya
16 / 30 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
7 / 22 °C