İstanbul 8°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cevat Durak Üniversitelerin Raporunu Karşıyakalılara Açıklamak Zorunda
20 Eylül 2013 Cuma 11:03

'Cevat Durak Üniversitelerin Raporunu Karşıyakalılara Açıklamak Zorunda'

Son günlerde Karşıyaka ilçesine yapılması planlanan katı atık tesisine ilişkin eleştirileriyle dikkat çeken AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ardından kendisini eleştiren Karşıyaka Belediye Ce.

Son günlerde Karşıyaka ilçesine yapılması planlanan katı atık tesisine ilişkin eleştirileriyle dikkat çeken AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ardından kendisini eleştiren Karşıyaka Belediye Cevat Durak’ın iyi niyetinden şüphesi olmadığını ancak izlediği yöntemin ilçeyi bir çevre felaketine doğru götürdüğünü savundu.

Karşıyaka’nın marka değerini düşürecek, Çiğli ve Menemen ilçelerine de zarar verecek çöp tesisine karşı direnmesinin “fırsatçılık” olarak tanımlanmasını, kendisine karşı yapılmış büyük bir haksızlık olarak değerlendiren Milletvekili Denizli, açıklamasında şunları kaydetti: “Fırsatçılık nedir, ben söyleyeyim. Aziz Kocaoğlu’nun yaptığı gibi CHP’de adaylık telaşı ve yerel seçimler sebebiyle herkes başka tarafa bakarken Karşıyaka’ya çöp tesisi yapmak için çalışmalara devam etmektir. Fırsatçılık, 'Şu seçimler geçsin, CHP zarar görmesin, bu arada Karşıyaka İzmir’in çöplüğü olursa da sağlık olsu.' demektir. Karşıyaka’ya çöp tesisi yapılmasına engel olmak için mücadele eden AK Parti milletvekiline saldırmanın ne gereği var? Karşıyaka’ya çöp tesisini ben mi yapıyorum? Aksine yapılmasın diye uğraşıyorum. Karşıyaka İzmir’in çöplüğü olsun diye inat eden ben miyim? Sayın Durak’la hedefimiz aynı, Yamanlar'a çöp tesisi yapılmasın. Ben sesimi çıkarmasaydım, Kocaoğlu sessiz sedasız tesisi yapmak yolunda ilerleyecekti. Cevat Durak’ın, beni suçlamak yerine Karşıyaka’yı kurtarmak için çalışmamdan dolayı teşekkür etmesi gerekiyor.”

Başkan Durak’ın, ODTÜ ve Hacettepe üniversiteleri tarafından hazırlanan raporu sadece Büyükşehir Belediyesi'ne verdiklerini söylemesine karşılık olarak Denizli, “Karşıyaka’ya çöp tesisi yapmak konusunda kararlı olduğunu defalarca beyan eden Sayın Aziz Kocaoğlu’na, Yamanlar’a çöp tesisinin bilimsel veriler ışığında yapılamayacağını anlatan raporu vermek, kurbanlık koyunun kasaba bıçak vermesi gibi olmuş. Kasabın niyeti belli oysa. Bu sadece Aziz Kocaoğlu ile Cevat Durak’ın arasında halledeceği bir mesele değil. Sadece Cevat Durak’la Aziz Kocaoğlu’nu ilgilendiren mesele hiç değil. Bütün İzmir’i, İzmir’in gelecek on yıllarını ilgilendiren bir mesele. İzmir’in akciğeri Yamanlar’a çöp tesisi yapıyorsunuz. Üstelik yapılması planlanan çöp tesisi Menemen ve Çiğli ilçelerine sınır olduğu için sorun, bu ilçeleri de yakından ilgilendiriyor. Ne acı ki Çiğli’nin çöp derdi hiç bitmiyor.” dedi.

AK Parti Milletvekili Denizli, Kocaoğlu ve Durak’ı halka dayanan katılımcı siyaset yerine, kapalı kapılar ardında dar kadro siyaseti yürütmek, üniversitelerin raporunu sümenaltı etmekle suçladı. Çöp tesisinin iki belediye başkanının şahsi meselesi olmadığını vurgulayarak, “Biriniz evsahibi, diğeriniz kiracı olsa, evinize boya badana yaptırsanız aranızda halledersiniz. Burada 4 milyon İzmirliyi ilgilendiren bir konudan bahsediyoruz. Nerede kaldı halkı, sivil toplumu karar alma süreçlerine katan çağdaş belediyecilik? Halkı ilgilendiren bilimsel rapor, halktan saklanılır mı? Nisan ayından bugüne altı ay geçmiş, ben gündeme getirmesem, korkarım çöp tesisi bitince, bilim insanlarının hazırladığı raporun içeriğinden İzmir kamuoyu haberdar olacaktı. Kocaoğlu’nun raporu değerlendirmesini altı ay bekledik. Başkan, raporu değerlendirdi. Ne yaptı? Odaların temsilcilerini yanına aldı, tesisin yapılacağı alana götürdü, 'Ben buraya çöp tesisi yapmaya kararlıyım.' dedi. Demek ki bilimsel raporu ciddiye almamış. Karşıyaka’ya çöp tesisi kurma kararında bir esneme olmamış. Hazır olaylar bu aşamaya geldi, önümüzde bir fırsat var. ODTÜ ve Hacettepe’nin hazırladığı raporu Karşıyakalılara dağıtalım. Siz dağıtamıyorsanız verin bana, ben dağıtırım. İzmir kamuoyu, raporu okusun ve görsün. Aziz Kocaoğlu’nun haklı bulmadığı itirazlarım bilime dayanan haklı itirazlar mı, yoksa bir siyasetçinin kişisel kanaatleri mi? Lafı eveleyip gevelemeyelim, açık konuşalım. Herkesin bildiği yalanı tekrar etmenin anlamı yok. Karşıyaka’ya yapılacak tesisin her açıdan yanlış olduğunu ancak yaklaşan yerel seçimler sebebiyle bu konunun dondurulmasının bizzat CHP Genel Merkezi tarafından istendiğini İzmir’de herkes biliyor. Olaylara objektif yaklaşan CHP’liler de Aziz Kocaoğlu’nun Yamanlar'a yapmayı planladığı çöp tesisinin, bu kente yapılacak en büyük kötülük olduğunda hemfikir. CHP zarar görmesin diye susuldukça bunu bir fırsat olarak gören CHP’li Büyükşehir, çöp tesisi için gerekli aşamaları bir bir tamamlıyor. CHP’liler, genel merkezi ve Kocaoğlu’nu kızdırmayalım diye üç maymunu oynuyorlar. Herkes bu tesisin ne kadar sıkıntılı olduğunu biliyor ama bazıları, CHP’nin çıkarını İzmir’den daha çok önemsedikleri için susuyorlar. Karşıyaka, CHP’nin iç siyasetine meze olmuştur.” şeklinde konuştu.

İlknur Denizli, bu konuda mücadeleye devam edeceğini belirterek, “Karşıyaka’yı savunmak, benden daha çok, Karşıyakalıların oylarıyla seçilen yerel yöneticilere düşmez miydi? Karşıyakalılar rahat olsun, oy verdikleri CHP’liler onları unutsa da İlknur Denizli Karşıyakalıların, İzmirlilerin hakkını savunmaya devam edecek." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
3 / 15 °C