İstanbul 17°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cevat Durak Üniversitelerin Raporunu Karşıyakalılara Açıklamak Zorunda
20 Eylül 2013 Cuma 11:03

'Cevat Durak Üniversitelerin Raporunu Karşıyakalılara Açıklamak Zorunda'

Son günlerde Karşıyaka ilçesine yapılması planlanan katı atık tesisine ilişkin eleştirileriyle dikkat çeken AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ardından kendisini eleştiren Karşıyaka Belediye Ce.

Son günlerde Karşıyaka ilçesine yapılması planlanan katı atık tesisine ilişkin eleştirileriyle dikkat çeken AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ardından kendisini eleştiren Karşıyaka Belediye Cevat Durak’ın iyi niyetinden şüphesi olmadığını ancak izlediği yöntemin ilçeyi bir çevre felaketine doğru götürdüğünü savundu.

Karşıyaka’nın marka değerini düşürecek, Çiğli ve Menemen ilçelerine de zarar verecek çöp tesisine karşı direnmesinin “fırsatçılık” olarak tanımlanmasını, kendisine karşı yapılmış büyük bir haksızlık olarak değerlendiren Milletvekili Denizli, açıklamasında şunları kaydetti: “Fırsatçılık nedir, ben söyleyeyim. Aziz Kocaoğlu’nun yaptığı gibi CHP’de adaylık telaşı ve yerel seçimler sebebiyle herkes başka tarafa bakarken Karşıyaka’ya çöp tesisi yapmak için çalışmalara devam etmektir. Fırsatçılık, 'Şu seçimler geçsin, CHP zarar görmesin, bu arada Karşıyaka İzmir’in çöplüğü olursa da sağlık olsu.' demektir. Karşıyaka’ya çöp tesisi yapılmasına engel olmak için mücadele eden AK Parti milletvekiline saldırmanın ne gereği var? Karşıyaka’ya çöp tesisini ben mi yapıyorum? Aksine yapılmasın diye uğraşıyorum. Karşıyaka İzmir’in çöplüğü olsun diye inat eden ben miyim? Sayın Durak’la hedefimiz aynı, Yamanlar'a çöp tesisi yapılmasın. Ben sesimi çıkarmasaydım, Kocaoğlu sessiz sedasız tesisi yapmak yolunda ilerleyecekti. Cevat Durak’ın, beni suçlamak yerine Karşıyaka’yı kurtarmak için çalışmamdan dolayı teşekkür etmesi gerekiyor.”

Başkan Durak’ın, ODTÜ ve Hacettepe üniversiteleri tarafından hazırlanan raporu sadece Büyükşehir Belediyesi'ne verdiklerini söylemesine karşılık olarak Denizli, “Karşıyaka’ya çöp tesisi yapmak konusunda kararlı olduğunu defalarca beyan eden Sayın Aziz Kocaoğlu’na, Yamanlar’a çöp tesisinin bilimsel veriler ışığında yapılamayacağını anlatan raporu vermek, kurbanlık koyunun kasaba bıçak vermesi gibi olmuş. Kasabın niyeti belli oysa. Bu sadece Aziz Kocaoğlu ile Cevat Durak’ın arasında halledeceği bir mesele değil. Sadece Cevat Durak’la Aziz Kocaoğlu’nu ilgilendiren mesele hiç değil. Bütün İzmir’i, İzmir’in gelecek on yıllarını ilgilendiren bir mesele. İzmir’in akciğeri Yamanlar’a çöp tesisi yapıyorsunuz. Üstelik yapılması planlanan çöp tesisi Menemen ve Çiğli ilçelerine sınır olduğu için sorun, bu ilçeleri de yakından ilgilendiriyor. Ne acı ki Çiğli’nin çöp derdi hiç bitmiyor.” dedi.

AK Parti Milletvekili Denizli, Kocaoğlu ve Durak’ı halka dayanan katılımcı siyaset yerine, kapalı kapılar ardında dar kadro siyaseti yürütmek, üniversitelerin raporunu sümenaltı etmekle suçladı. Çöp tesisinin iki belediye başkanının şahsi meselesi olmadığını vurgulayarak, “Biriniz evsahibi, diğeriniz kiracı olsa, evinize boya badana yaptırsanız aranızda halledersiniz. Burada 4 milyon İzmirliyi ilgilendiren bir konudan bahsediyoruz. Nerede kaldı halkı, sivil toplumu karar alma süreçlerine katan çağdaş belediyecilik? Halkı ilgilendiren bilimsel rapor, halktan saklanılır mı? Nisan ayından bugüne altı ay geçmiş, ben gündeme getirmesem, korkarım çöp tesisi bitince, bilim insanlarının hazırladığı raporun içeriğinden İzmir kamuoyu haberdar olacaktı. Kocaoğlu’nun raporu değerlendirmesini altı ay bekledik. Başkan, raporu değerlendirdi. Ne yaptı? Odaların temsilcilerini yanına aldı, tesisin yapılacağı alana götürdü, 'Ben buraya çöp tesisi yapmaya kararlıyım.' dedi. Demek ki bilimsel raporu ciddiye almamış. Karşıyaka’ya çöp tesisi kurma kararında bir esneme olmamış. Hazır olaylar bu aşamaya geldi, önümüzde bir fırsat var. ODTÜ ve Hacettepe’nin hazırladığı raporu Karşıyakalılara dağıtalım. Siz dağıtamıyorsanız verin bana, ben dağıtırım. İzmir kamuoyu, raporu okusun ve görsün. Aziz Kocaoğlu’nun haklı bulmadığı itirazlarım bilime dayanan haklı itirazlar mı, yoksa bir siyasetçinin kişisel kanaatleri mi? Lafı eveleyip gevelemeyelim, açık konuşalım. Herkesin bildiği yalanı tekrar etmenin anlamı yok. Karşıyaka’ya yapılacak tesisin her açıdan yanlış olduğunu ancak yaklaşan yerel seçimler sebebiyle bu konunun dondurulmasının bizzat CHP Genel Merkezi tarafından istendiğini İzmir’de herkes biliyor. Olaylara objektif yaklaşan CHP’liler de Aziz Kocaoğlu’nun Yamanlar'a yapmayı planladığı çöp tesisinin, bu kente yapılacak en büyük kötülük olduğunda hemfikir. CHP zarar görmesin diye susuldukça bunu bir fırsat olarak gören CHP’li Büyükşehir, çöp tesisi için gerekli aşamaları bir bir tamamlıyor. CHP’liler, genel merkezi ve Kocaoğlu’nu kızdırmayalım diye üç maymunu oynuyorlar. Herkes bu tesisin ne kadar sıkıntılı olduğunu biliyor ama bazıları, CHP’nin çıkarını İzmir’den daha çok önemsedikleri için susuyorlar. Karşıyaka, CHP’nin iç siyasetine meze olmuştur.” şeklinde konuştu.

İlknur Denizli, bu konuda mücadeleye devam edeceğini belirterek, “Karşıyaka’yı savunmak, benden daha çok, Karşıyakalıların oylarıyla seçilen yerel yöneticilere düşmez miydi? Karşıyakalılar rahat olsun, oy verdikleri CHP’liler onları unutsa da İlknur Denizli Karşıyakalıların, İzmirlilerin hakkını savunmaya devam edecek." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
18 / 32 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
13 / 25 °C