İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cevat Durak Üniversitelerin Raporunu Karşıyakalılara Açıklamak Zorunda
20 Eylül 2013 Cuma 11:03

'Cevat Durak Üniversitelerin Raporunu Karşıyakalılara Açıklamak Zorunda'

Son günlerde Karşıyaka ilçesine yapılması planlanan katı atık tesisine ilişkin eleştirileriyle dikkat çeken AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ardından kendisini eleştiren Karşıyaka Belediye Ce.

Son günlerde Karşıyaka ilçesine yapılması planlanan katı atık tesisine ilişkin eleştirileriyle dikkat çeken AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ardından kendisini eleştiren Karşıyaka Belediye Cevat Durak’ın iyi niyetinden şüphesi olmadığını ancak izlediği yöntemin ilçeyi bir çevre felaketine doğru götürdüğünü savundu.

Karşıyaka’nın marka değerini düşürecek, Çiğli ve Menemen ilçelerine de zarar verecek çöp tesisine karşı direnmesinin “fırsatçılık” olarak tanımlanmasını, kendisine karşı yapılmış büyük bir haksızlık olarak değerlendiren Milletvekili Denizli, açıklamasında şunları kaydetti: “Fırsatçılık nedir, ben söyleyeyim. Aziz Kocaoğlu’nun yaptığı gibi CHP’de adaylık telaşı ve yerel seçimler sebebiyle herkes başka tarafa bakarken Karşıyaka’ya çöp tesisi yapmak için çalışmalara devam etmektir. Fırsatçılık, 'Şu seçimler geçsin, CHP zarar görmesin, bu arada Karşıyaka İzmir’in çöplüğü olursa da sağlık olsu.' demektir. Karşıyaka’ya çöp tesisi yapılmasına engel olmak için mücadele eden AK Parti milletvekiline saldırmanın ne gereği var? Karşıyaka’ya çöp tesisini ben mi yapıyorum? Aksine yapılmasın diye uğraşıyorum. Karşıyaka İzmir’in çöplüğü olsun diye inat eden ben miyim? Sayın Durak’la hedefimiz aynı, Yamanlar'a çöp tesisi yapılmasın. Ben sesimi çıkarmasaydım, Kocaoğlu sessiz sedasız tesisi yapmak yolunda ilerleyecekti. Cevat Durak’ın, beni suçlamak yerine Karşıyaka’yı kurtarmak için çalışmamdan dolayı teşekkür etmesi gerekiyor.”

Başkan Durak’ın, ODTÜ ve Hacettepe üniversiteleri tarafından hazırlanan raporu sadece Büyükşehir Belediyesi'ne verdiklerini söylemesine karşılık olarak Denizli, “Karşıyaka’ya çöp tesisi yapmak konusunda kararlı olduğunu defalarca beyan eden Sayın Aziz Kocaoğlu’na, Yamanlar’a çöp tesisinin bilimsel veriler ışığında yapılamayacağını anlatan raporu vermek, kurbanlık koyunun kasaba bıçak vermesi gibi olmuş. Kasabın niyeti belli oysa. Bu sadece Aziz Kocaoğlu ile Cevat Durak’ın arasında halledeceği bir mesele değil. Sadece Cevat Durak’la Aziz Kocaoğlu’nu ilgilendiren mesele hiç değil. Bütün İzmir’i, İzmir’in gelecek on yıllarını ilgilendiren bir mesele. İzmir’in akciğeri Yamanlar’a çöp tesisi yapıyorsunuz. Üstelik yapılması planlanan çöp tesisi Menemen ve Çiğli ilçelerine sınır olduğu için sorun, bu ilçeleri de yakından ilgilendiriyor. Ne acı ki Çiğli’nin çöp derdi hiç bitmiyor.” dedi.

AK Parti Milletvekili Denizli, Kocaoğlu ve Durak’ı halka dayanan katılımcı siyaset yerine, kapalı kapılar ardında dar kadro siyaseti yürütmek, üniversitelerin raporunu sümenaltı etmekle suçladı. Çöp tesisinin iki belediye başkanının şahsi meselesi olmadığını vurgulayarak, “Biriniz evsahibi, diğeriniz kiracı olsa, evinize boya badana yaptırsanız aranızda halledersiniz. Burada 4 milyon İzmirliyi ilgilendiren bir konudan bahsediyoruz. Nerede kaldı halkı, sivil toplumu karar alma süreçlerine katan çağdaş belediyecilik? Halkı ilgilendiren bilimsel rapor, halktan saklanılır mı? Nisan ayından bugüne altı ay geçmiş, ben gündeme getirmesem, korkarım çöp tesisi bitince, bilim insanlarının hazırladığı raporun içeriğinden İzmir kamuoyu haberdar olacaktı. Kocaoğlu’nun raporu değerlendirmesini altı ay bekledik. Başkan, raporu değerlendirdi. Ne yaptı? Odaların temsilcilerini yanına aldı, tesisin yapılacağı alana götürdü, 'Ben buraya çöp tesisi yapmaya kararlıyım.' dedi. Demek ki bilimsel raporu ciddiye almamış. Karşıyaka’ya çöp tesisi kurma kararında bir esneme olmamış. Hazır olaylar bu aşamaya geldi, önümüzde bir fırsat var. ODTÜ ve Hacettepe’nin hazırladığı raporu Karşıyakalılara dağıtalım. Siz dağıtamıyorsanız verin bana, ben dağıtırım. İzmir kamuoyu, raporu okusun ve görsün. Aziz Kocaoğlu’nun haklı bulmadığı itirazlarım bilime dayanan haklı itirazlar mı, yoksa bir siyasetçinin kişisel kanaatleri mi? Lafı eveleyip gevelemeyelim, açık konuşalım. Herkesin bildiği yalanı tekrar etmenin anlamı yok. Karşıyaka’ya yapılacak tesisin her açıdan yanlış olduğunu ancak yaklaşan yerel seçimler sebebiyle bu konunun dondurulmasının bizzat CHP Genel Merkezi tarafından istendiğini İzmir’de herkes biliyor. Olaylara objektif yaklaşan CHP’liler de Aziz Kocaoğlu’nun Yamanlar'a yapmayı planladığı çöp tesisinin, bu kente yapılacak en büyük kötülük olduğunda hemfikir. CHP zarar görmesin diye susuldukça bunu bir fırsat olarak gören CHP’li Büyükşehir, çöp tesisi için gerekli aşamaları bir bir tamamlıyor. CHP’liler, genel merkezi ve Kocaoğlu’nu kızdırmayalım diye üç maymunu oynuyorlar. Herkes bu tesisin ne kadar sıkıntılı olduğunu biliyor ama bazıları, CHP’nin çıkarını İzmir’den daha çok önemsedikleri için susuyorlar. Karşıyaka, CHP’nin iç siyasetine meze olmuştur.” şeklinde konuştu.

İlknur Denizli, bu konuda mücadeleye devam edeceğini belirterek, “Karşıyaka’yı savunmak, benden daha çok, Karşıyakalıların oylarıyla seçilen yerel yöneticilere düşmez miydi? Karşıyakalılar rahat olsun, oy verdikleri CHP’liler onları unutsa da İlknur Denizli Karşıyakalıların, İzmirlilerin hakkını savunmaya devam edecek." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
12 / 17 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
3 / 12 °C