İstanbul 17°C
15 Ekim 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP ve MHPliler de Erdoğan diyor!
30 Mayıs 2012 Çarşamba 07:21

CHP ve MHP'liler de 'Erdoğan' diyor!

28 Şubat'la ilgili operasyonları sorgulayan Denge Araştırma Şirketi'nin anketinden çok çarpıcı bir Erdoğan analizi çıktı.

Yasin Doğan'ın köşe yazısı

 

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'na Pazartesi günü sunulan Mayıs Gündem Araştırması, önemli tespitler içeriyor. Denge Araştırma Şirketi'nin Mayıs ayında 25 ilde 5 bin denekle yaptığı ankete göre, AK Parti yüzde 51.7 ile birinci parti konumunu korurken, yükseliş trendini de sürdürüyor. AK Parti için son seçim yüzde 50 oranını psikolojik eşik haline getirdi. Anket değerlendirmesini bilmeyen bazı yazarlar kararsızlar ve oy vermeyenler düşülmeden açıklanan oranlara bakarak AK Parti'nin yüzde 50'nin altına düştüğünü ifade ediyorlar. Oysa her zaman parti oyları, oy kullanmayanlar düşüldükten sonra belirlenir. Ankete göre CHP yüzde 24.7 ile ikinci, MHP yüzde 12.4 ile üçüncü, BDP yüzde 7 ile dördüncü parti konumunda.

En beğenilen siyasetçi bölümünde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 45.1 ile açık ara önde görünüyor. Kılıçdaroğlu yüzde 10.3 ile ikinci, Bahçeli, yüzde 5.3 ile üçüncü, Demirtaş yüzde 2.5 ile dördüncü sırada bulunuyor. Partilerin oy oranları ile liderlerin beğeni düzeyleri arasındaki makas açıklığı, muhalefet partilerinin düşük profil liderlere sahip olduğunu gösteriyor. İlginç olan Erdoğan'ın diğer parti seçmenleri tarafından da en beğenilen lider pozisyonunda olduğu. MHP'lilerin yüzde 13'ü, CHP'lilerin yüzde 6'sı Erdoğan'ı en beğendiği lider olarak görüyor.

 

Erdoğan'ın ne ölçüde başarılı bulunduğuna dair soruda deneklerin yaklaşık yüzde 70'i farklı derecelerde de olsa başarılı cevabını veriyor. Başarısız bulanlar ise yüzde 30.

Hükümet'in başarılı bulunma oranı ise yüzde 54.5. Hükümeti başarısız bulanlar yüzde 38.7. CHP'lilerin yüzde 10.3'ü, BDP'lilerin yüzde 12.5'i, MHP'lilerin yüzde 31'i hükümeti başarılı buluyor.

 

Ankette 28 Şubat süreciyle ilgili operasyonlar da sorgulanmış. "28 Şubat Postmodern Darbesine İlişkin Yapılan Operasyon ve Tutuklamaları Nasıl Değerlendiriyorsunuz?" sorusuna 'olumlu' şeklinde cevap verenler yüzde 52.3, 'olumsuz' diyenler yüzde 28, fikri olmadığını söyleyenler yüzde 19.7. CHP'lilerin yüzde 16'sı, BDP'lilerin yüzde 52'si, MHP'lilerin yüzde 41'i, 28 Şubat operasyonlarını olumlu görüyor. 28 Şubat sürecine bilindiği gibi farklı meslek grupları ve toplum kesimleri de aktif destek verdiler. Post-modern darbe adeta bir konsorsiyum şeklinde gerçekleştirildi. Ankette yargılamanın sivilleri kapsayıp kapsamaması gerektiği de sorulmuş, deneklerin yüzde 53.3'ü kapsaması gerektiğini, yüzde 21.5'i kapsamaması gerektiğini söylüyor.

"Sizce Geçmişte Darbe Yapanların Yargılanmaya Başlanması Türkiye Demokrasisinin Güçlenmesine/ Kurumsallaşmasına Hizmet Ediyor mu?" sorusuna yüzde 49.3 'evet', yüzde 27.7 'hayır' şeklinde cevap veriliyor.

 

"TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Ev Sahipliğinde Yapılan 23 Nisan Resepsiyonuna Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının Yanı Sıra Başbakan'ın Eşi Emine Erdoğan İle Birlikte Katılmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?" sorusuna verilen cevaplara bakıldığında 23 Nisan resepsiyonunun halkın büyük desteğini görmüş olduğu söylenebilir. Yüzde 62.7 bunu olumlu, yüzde 20.5 olumsuz buluyor. CHP'liler yüzde 32, BDP'liler yüzde 45, MHP'liler yüzde 50 oranlarıyla eşli resepsiyonu olumlu karşılıyor.

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Yeni Afet Yasası Kapsamında Planlanan Çürük Yapıların Yerlerine Depreme Dayanıklı Yapıların İnşa Edilmesi Projesi Sizce Sorunları Çözer mi?" şeklindeki soruda deneklerin yüzde 70'i olumlu, yüzde 20'si olumsuz kanaat sahibi... Türkiye'nin hayati konularından biri olan deprem konusunda geliştirilen projeler, halkın büyük desteğini çekiyor. Vatandaş kendi evi de yıkılacak olsa kentsel dönüşümü olumlu karşılıyor.

 

Mayıs anketi de AK Parti'nin yükseliş trendini teyid ediyor. Anlaşılan medya gündemindeki sert polemikler halkın gerçek gündemini yansıtmıyor ve hükümetin algısını değiştirmiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
10 / 30 °C
İzmir
16 / 29 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
22 / 34 °C
Konya
11 / 27 °C