İstanbul 11°C
08 Aralık 2019 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPDEN KÜRT SORUNUNA ÇÖZÜM ÖNERİSİ
11 Ekim 2011 Salı 10:41

CHP'DEN KÜRT SORUNUNA ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’ndan Kürt sorununa 6 çözüm önerisi
Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Kürt sorununun çözümü için yaptığı çalışmayı tamamladı
 
* Kürt sorunu için Anayasa Komisyonu gibi bir komisyon oluşturulsun,
* Bu komisyona kurulacak “12 akil adam” komisyonu yardımcı olsun,
* Komisyonlar çözüm konusundaki çalışmaları dört ayda tamamlansın,
* Komisyonların üzerinde uzlaştıkları çözüm önerileri hükümete iletilsin,
* Siyasi partiler Kürt sorununun çözümü için hükümete yardımcı olsun,
* Sorunun çözümü ve toplumsal barış için tüm kuruluşlar katkı versin.
 
CHP’nin Kürt politikalarına yön veren isimlerin başında gelen Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Kürt sorununun çözümü için yaptığı çalışmayı tamamladı. Tanrıkulu, çalışmada şu ifadelere yer verdi:
 
50 BİN İNSAN ÖLDÜ 
 
Bu sorununun güvenlik eksenli politikalarla çözülemeyeceği 30 yıllık pratik ile ortaya çıkmıştır. Genelkurmay verilerine göre 1984 ile 2009’un Nisan ayı arasında 11 bin 735 güvenlik görevlisi ve 40 bine yakın PKK üyesi ölmüştür. 50 bini aşkın insanın öldüğü bir çatışmanın uzun yıllar sürdürebilir yanı yoktur.
 
10 BİN FAİLİ MEÇHUL 
 
Henüz aydınlatılmamış faili meçhul cinayetler ile kaybedilenlerin gerçekçi sayısı bilinememekle beraber, on binden fazla olduğu konusunda kanaat yaygındır...
 
OPERASYONLAR SONUÇSUZ 
 
1992’de K.Irak harekatı 1.5 ay sürdü. 1995’te ‘Çelik Harekatı’ 1.5 ay sürmüştür. TSK, neredeyse 1997’nin tümünde K. Irak’ta operasyon düzenlemiştir. Ama sorun noktalanmamış daha da kangrenleşmiştir. 
 
16 HÜKÜMET DEĞİŞTİ 
 
Bu operasyonlarda yaklaşık 6 bin kişi ölmüş, 2 bin 500’e yakın kişi yaralanmıştır. 1984’ten bu yana 5 Cumhurbaşkanı, 8 Başbakan, 9 Genelkurmay Başkanı, 23 İçişleri Bakanı görev yapmış, 16 hükümet değişmiş, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği kurulup kapatılmış ancak sorunun çözümüyle ilgili hiçbir mesafe alınamamıştır. Kesin olmayan bilgilere göre 300 milyar dolar harcanmıştır.
 
12 RAPOR HAZIRLADIK 
 
Kürt sorunu hakkında en çok rapor hazırlayan partiler, sol kanattan olmuştur. Seçim döneminde getirdiğimiz önerilerle beraber toplam 12 raporda çok sayıda öneri yer almıştır. Siyasi alanda çözüm bulunamadığı sürece sınır ötesi operasyonlarına adeta mecbur kalındığı, bunların da bir çare üretmediği son derece açıktır. Buna rağmen, hala bu politikada ısrar etmek, cesaret değil tersine kolaycılıktır. Asıl cesaret isteyen ise mevcut sorunu kansız ve demokratik yoldan çözebilmenin yolunu bulmaktır.
 
BU KONU YARIŞMA DEĞİL 
 
Toplum bu Meclis’ten; insanlarımızın artık yaşamlarını yitirmeyeceği bir ortak çözümü beklemektedir. Bu konuda güvensizliği en aza indirecek, siyasetin dilini ortaklaştırmaya çalışacak ve bu meseleyi partiler arasında yarışma olmaktan çıkaracak ortak bir girişimin oluşturulmasını zorunlu görmekteyiz. 
 
Tanrıkulu’nun hazırladığı 6 başlıktan oluşan Kürt sorununun çözümünde atılacak “ilk” ve “en önemli temel” adımları kapsayan yol haritası şöyle:
 
1- ÇALIŞMA GRUBU: TBMM çatısı altında Anyüsü Komisyonu gibi partilerin eşit sayıda oluşturacağı 8 üyeden oluşacak bir çalışma grubu oluşturulmalı ve partiler arasında ortak bir yaklaşım için müzakerelere başlamalıdır. Hükümetin planları bu grupta tartışılmalı, her parti hükümet planına kendi katkılarını dile getirme imkanı bulmalıdır.
 
2- AKİL ADAMLAR DESTEĞİ: Anılan komisyona yardımcı olmak üzere yine her partinin belirleyeceği 3’er kişiden oluşacak bir akil adamlar grubu oluşturulmalıdır. Grup hem kendi arasında ortak yaklaşımlar oluşturmalı, hem de Meclis çalışma grubuna danışmanlık görevini yerine getirmelidir.
 
3- DÖRT AY YETERLİ: Meclis çalışma grubu ön çalışmalarını dört ay içinde tamamlamalı ve partilerin mutabakat sağlayacağı bir belgenin temelini partilere sunmalıdır.
 
4- TALEPLER HÜKÜMETE: Meclis’in bu süreçte üzerinde mutabık kalacağı ortak aklı oluşturacak mevzuat ve diğer öneriler demeti, uygulanma isteği ve amacıyla hükümete iletilmelidir.
 
5- HÜKÜMETE YARDIM: Bu önerilerinin hayata geçirilmesi bakımından partiler ortak bir zeminde çalışarak, hükümetin bu doğrultuda uygulayacağı programa yardımcı olmalıdır.
 
6- HERKES KATKI VERMELİ: Meclis içinden ve dışında oluşturulacak girişimlerle kalıcı barış ve toplumsal mutabakatın oluşmasına yönelik programlar uygulanmalı ve bu çalışmalarına bütün kurumların katkısı sağlanmalıdır.
 
VATAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 6 °C
İzmir
4 / 16 °C
Antalya
7 / 19 °C
Adana
8 / 19 °C
Konya
-1 / 4 °C