İstanbul 23°C
25 Eylül 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Chp’li Kart’tan, Tezkere Yorumu
20 Eylül 2013 Cuma 13:43

Chp’li Kart’tan, Tezkere Yorumu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, gelecek olan Suriye tezkeresi ile ilgili, "Başbakan anlaşılıyor ki, anayasal anlamda, ceza hukuku anlamında suç teşkil eden bu fiili duruma anayasal dayanak, anayasal gerekçeyi sonradan oluşturmaya çalışıyor.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, gelecek olan Suriye tezkeresi ile ilgili, "Başbakan anlaşılıyor ki, anayasal anlamda, ceza hukuku anlamında suç teşkil eden bu fiili duruma anayasal dayanak, anayasal gerekçeyi sonradan oluşturmaya çalışıyor." değerlendirmesinde bulundu.

    Milletvekili Atilla Kart, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kart, 4 Ekim’de Meclis’e gelecek olan Suriye tezkeresi ile ilgili bir soru üzerine, "Suriye’deki çatışmalar olayında daha evvel de somut olarak dile getirdik, Suudi Arabistan silahlı kuvvetlerine ait nakliye uçaklarının Esenboğa’yı bir lojistik üst olarak kullanması. Bizim tespitlerimize göre Ocak ayında bu yana bu yapılıyor. Bunun dışında biliniyor ki, kamplarda olsun, diğer merkezlerde olsun, El Nusra, El Kaide bağlantılı terör örgütleri Türkiye’nin kara sularını kullanıyorlar, Türkiye topraklarını kullanıyorlar. Bu kadar açık olan bir fotoğraf var. Türkiye bu anlamda Suriye’deki çatışmaların tarafı haline çoktan gelmiştir." dedi.

    Bu bağlamda anayasal suç işlendiğini kaydeden Kart, "Bu yönü ile hükümetin, hükümet olarak Yüce Divan sorumluluğunu gerektiren bir süreç kaçınılmazdır. Barajların patlatılmasından söz eder hale geldik. Türkiye’ye doğrudan bir saldırı olur, elbette bunun cevabını veririz ama Türkiye’nin bu anlamda taraf olmadığı bir savaşın, çatışmanın cephe ülkesi haline gelmenin sorunlarını yaşıyoruz." şeklinde konuştu.

    Kart şöyle devam etti: “Başbakan anlaşılıyor ki, bu olmuş olan fiili duruma, anayasal anlamda, ceza hukuku anlamında suç teşkil eden bu fiili duruma Anayasal dayanak, anayasal gerekçeyi sonradan oluşturmaya çalışıyor. Ben inanıyorum ki TBMM ve görev yapan AKP’ye mensup milletvekilleri de bu tabloyu görüyorlar, tıpkı 1 Mart 2003 sürecinde olduğu gibi yine Türkiye’yi bu emparyel oyunların içine araç olarak çekmek isteyenlere fırsat vermeyeceklerdir… Bir an için bu yönde bir tezkerenin geçtiğini varsaysak bile bu şimdiye kadar olmuş olan anayasa ihlalleri ve suç ilişkilerini, hükümetin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.” CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 27 °C
İzmir
13 / 29 °C
Antalya
20 / 30 °C
Adana
19 / 33 °C
Konya
14 / 27 °C