İstanbul 9°C
22 Mart 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Chp’li Kart’tan, Tezkere Yorumu
20 Eylül 2013 Cuma 13:43

Chp’li Kart’tan, Tezkere Yorumu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, gelecek olan Suriye tezkeresi ile ilgili, "Başbakan anlaşılıyor ki, anayasal anlamda, ceza hukuku anlamında suç teşkil eden bu fiili duruma anayasal dayanak, anayasal gerekçeyi sonradan oluşturmaya çalışıyor.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, gelecek olan Suriye tezkeresi ile ilgili, "Başbakan anlaşılıyor ki, anayasal anlamda, ceza hukuku anlamında suç teşkil eden bu fiili duruma anayasal dayanak, anayasal gerekçeyi sonradan oluşturmaya çalışıyor." değerlendirmesinde bulundu.

    Milletvekili Atilla Kart, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kart, 4 Ekim’de Meclis’e gelecek olan Suriye tezkeresi ile ilgili bir soru üzerine, "Suriye’deki çatışmalar olayında daha evvel de somut olarak dile getirdik, Suudi Arabistan silahlı kuvvetlerine ait nakliye uçaklarının Esenboğa’yı bir lojistik üst olarak kullanması. Bizim tespitlerimize göre Ocak ayında bu yana bu yapılıyor. Bunun dışında biliniyor ki, kamplarda olsun, diğer merkezlerde olsun, El Nusra, El Kaide bağlantılı terör örgütleri Türkiye’nin kara sularını kullanıyorlar, Türkiye topraklarını kullanıyorlar. Bu kadar açık olan bir fotoğraf var. Türkiye bu anlamda Suriye’deki çatışmaların tarafı haline çoktan gelmiştir." dedi.

    Bu bağlamda anayasal suç işlendiğini kaydeden Kart, "Bu yönü ile hükümetin, hükümet olarak Yüce Divan sorumluluğunu gerektiren bir süreç kaçınılmazdır. Barajların patlatılmasından söz eder hale geldik. Türkiye’ye doğrudan bir saldırı olur, elbette bunun cevabını veririz ama Türkiye’nin bu anlamda taraf olmadığı bir savaşın, çatışmanın cephe ülkesi haline gelmenin sorunlarını yaşıyoruz." şeklinde konuştu.

    Kart şöyle devam etti: “Başbakan anlaşılıyor ki, bu olmuş olan fiili duruma, anayasal anlamda, ceza hukuku anlamında suç teşkil eden bu fiili duruma Anayasal dayanak, anayasal gerekçeyi sonradan oluşturmaya çalışıyor. Ben inanıyorum ki TBMM ve görev yapan AKP’ye mensup milletvekilleri de bu tabloyu görüyorlar, tıpkı 1 Mart 2003 sürecinde olduğu gibi yine Türkiye’yi bu emparyel oyunların içine araç olarak çekmek isteyenlere fırsat vermeyeceklerdir… Bir an için bu yönde bir tezkerenin geçtiğini varsaysak bile bu şimdiye kadar olmuş olan anayasa ihlalleri ve suç ilişkilerini, hükümetin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.” CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
10 / 20 °C
İzmir
15 / 24 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
14 / 24 °C
Konya
9 / 22 °C