İstanbul 15°C
13 Aralık 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Chp’li Kart’tan, Tezkere Yorumu
20 Eylül 2013 Cuma 13:43

Chp’li Kart’tan, Tezkere Yorumu

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, gelecek olan Suriye tezkeresi ile ilgili, "Başbakan anlaşılıyor ki, anayasal anlamda, ceza hukuku anlamında suç teşkil eden bu fiili duruma anayasal dayanak, anayasal gerekçeyi sonradan oluşturmaya çalışıyor.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, gelecek olan Suriye tezkeresi ile ilgili, "Başbakan anlaşılıyor ki, anayasal anlamda, ceza hukuku anlamında suç teşkil eden bu fiili duruma anayasal dayanak, anayasal gerekçeyi sonradan oluşturmaya çalışıyor." değerlendirmesinde bulundu.

    Milletvekili Atilla Kart, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kart, 4 Ekim’de Meclis’e gelecek olan Suriye tezkeresi ile ilgili bir soru üzerine, "Suriye’deki çatışmalar olayında daha evvel de somut olarak dile getirdik, Suudi Arabistan silahlı kuvvetlerine ait nakliye uçaklarının Esenboğa’yı bir lojistik üst olarak kullanması. Bizim tespitlerimize göre Ocak ayında bu yana bu yapılıyor. Bunun dışında biliniyor ki, kamplarda olsun, diğer merkezlerde olsun, El Nusra, El Kaide bağlantılı terör örgütleri Türkiye’nin kara sularını kullanıyorlar, Türkiye topraklarını kullanıyorlar. Bu kadar açık olan bir fotoğraf var. Türkiye bu anlamda Suriye’deki çatışmaların tarafı haline çoktan gelmiştir." dedi.

    Bu bağlamda anayasal suç işlendiğini kaydeden Kart, "Bu yönü ile hükümetin, hükümet olarak Yüce Divan sorumluluğunu gerektiren bir süreç kaçınılmazdır. Barajların patlatılmasından söz eder hale geldik. Türkiye’ye doğrudan bir saldırı olur, elbette bunun cevabını veririz ama Türkiye’nin bu anlamda taraf olmadığı bir savaşın, çatışmanın cephe ülkesi haline gelmenin sorunlarını yaşıyoruz." şeklinde konuştu.

    Kart şöyle devam etti: “Başbakan anlaşılıyor ki, bu olmuş olan fiili duruma, anayasal anlamda, ceza hukuku anlamında suç teşkil eden bu fiili duruma Anayasal dayanak, anayasal gerekçeyi sonradan oluşturmaya çalışıyor. Ben inanıyorum ki TBMM ve görev yapan AKP’ye mensup milletvekilleri de bu tabloyu görüyorlar, tıpkı 1 Mart 2003 sürecinde olduğu gibi yine Türkiye’yi bu emparyel oyunların içine araç olarak çekmek isteyenlere fırsat vermeyeceklerdir… Bir an için bu yönde bir tezkerenin geçtiğini varsaysak bile bu şimdiye kadar olmuş olan anayasa ihlalleri ve suç ilişkilerini, hükümetin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.” CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» ECB yılın son toplantısını yapıyor» İstihdam Şurası ilk kez toplanacak» Erdoğan: 'Kudüs kararının hiçbir hükmü olamaz'» Moody's'ten 2018 için karamsar tahmin» Kudüs'ün akıbeti bugün belli olacak!» Maaşlar Bitcoin ile ödenecek!» FETÖ'nün asker imamlarına operasyon» Firari FETÖ'cü : ''FBI bana 50 bin dolar verdi'» Milli Tren için mühendis aranıyor!» ‘Kimyasal arıtmada öncüyüz’» Bozdağ: Kimse 'Siz İsrail'le yan yana geliyorsunuz' diyemez» Polisle çatışan sanık yarbay ByLock'cu çıktı» Keşmir sorununda Türkiye'ye arabuluculuk çağrısı» Erdoğan, Abbas ile görüştü» Kudüs'ün Filistin'in başkenti olarak tanınmasına teşvik etmeliyiz» Üsküdar-Ümraniye metrosu açılıyor» Doğu Anadolu Gözlemevi kızılötesini de 'görecek'» AB Liderler Zirvesi'nin gündemi belli oldu» İbrahim Çağlar son yolculuğuna uğurlandı» Aliyev İİT Zirvesi için İstanbul'da» Bilecik: "Lamı cimi yok, alkışlanacak başarı"» 22 bin 987 polis meslekten ihraç edildi» YÖK ve üniversitelerden 'Kudüs' açıklaması» "Rusya'nın çekilecek havası gerçekçi değil"» Kuvet'te Türkiye atağı» Bir filmle 53 şehir dolaştı» Türkiye 15 yılda önemli bir dirayet ortaya koydu» LC Waikiki yeni yılda 150 mağaza açacak» Yargıtay, kredi masrafında hükmü verdi!» Avro Bölgesi’nde ekonomik güven azaldı» Özel uçaklar istihdama katkı sunuyor» Ekonomistler TCMB'den faiz artışı bekliyor» "TMO 80 bin üreticiden fındık aldı"» 'Avrupalı turistlerin tercihi yeniden Türkiye'» Türkiye'den bal ihracatı» Arakan’dan Suriye’ye “Hiçbir Çocuk Üşümesin!”» Erdoğan: "Faiz baskısı boş bir caba"» Elektrikli otomobilden bir milyonluk istihdam» FETÖ şirketlerini el konulmadan temizlemiş!» AK Parti'de kongre süreci hızlanıyor» Türkiye'ye gelen turist sayısı artacak» ABD'nin silahları Türkiye'ye yöneliyor» Leblebi tozundan ekmek üretildi» Kadın girişimciden CERN'e 'koruma kalkanı'» 'Otomotiv aşkını' teknik lise açarak taçlandırdı» İnternet reklamlarında sahteciliğe önlem» Yarım asırdır ahşaba şekil veriyor» FETÖ'nün '668 bebek' yalanı» Kedilere deniz manzaralı özel mekan» Ucuz et satışında piyasa oturdu
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
İzmir
7 / 18 °C
Antalya
8 / 22 °C
Adana
7 / 23 °C
Konya
-2 / 13 °C