İstanbul 10°C
11 Aralık 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Chpli Öztrak: Merkez Bankası Başkanı Nokta Kur Hedefi Veremez
20 Eylül 2013 Cuma 13:43

Chp'li Öztrak: Merkez Bankası Başkanı Nokta Kur Hedefi Veremez

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Merkez Bankası Başkanı nokta kur hedefi vermek gibi büyük bir yanlışı yapamaz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Merkez Bankası Başkanı nokta kur hedefi vermek gibi büyük bir yanlışı yapamaz. Hele hele dalgalı kur rejimindeyken." dedi.

    Faik Öztrak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Öztrak, ABD Merkez Bankası’nın piyasalara verdiği likiditenin miktarında bir değişiklik yapmayacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, "Türkiye’yi yöneten hükümet tarafından bu fırsat iyi değerlendirilmelidir. AKP hükümeti, bu yalancı bahara kanıp, eski pradigmalarına geri döner, mahalli idare seçimlerine yine vatandaşı borca batırarak ve istikrar türküleri söyleyerek gidebileceğini düşünürse bu ülkeyi çok ciddi sıkıntıya sokar." diye konuştu.

    İç borç miktarına dikkat çeken Öztrak, "Cumhuriyet tarihi boyunca AKP’den önceki tüm iktidarlar 95 milyar dolarlık iç borç yaparken, AKP 11 yılda 138 milyar dolar iç borç yaptı. Devletin iç borcu, dolar cinsinden, AKP elinde 2,5 kat arttı." şeklinde konuştu.

    Uluslararası Para Fonu Finansal Erişim Araştırması sonuçlarına göre, Türkiye’deki her bin yetişkinin 875’inin bankalara borçlu olduğuna dikkat çeken Öztrak, "Bu oran ile Türkiye, 83 ülke arasında, Singapur’dan sonra, bankalara en çok borçlu vatandaşa sahip ikinci ülke konumunda." ifadesini kullandı.

    Türkiye’nin borçla şişirilen bir büyümeden, kendi iş gücünü üretime koşacak, üretime koştuğu iş gücüne hak ettiği kazancı sunacak bir büyüme modeline geçmek zorunda olduğunu söyledi.

    Türkiye’nin kırılganlıklarının artık gizlenemez hale geldiğini kaydeden Öztrak, "Bu yılın temmuz ayı itibariyle Türkiye’nin net döviz açık pozisyonu 419 milyar dolardır. Yine haziran itibariyle reel sektördeki şirketlerin 165 milyar dolar döviz açık pozisyonu bulunmaktadır. Önümüzdeki bir yılda Türkiye’nin çevirmesi gereken borç miktarı 164,5 milyar dolardır.” diye konuştu.

    "MERKEZ BANKASI BAŞKANI NOKTA KUR HEDEFİ VEREMEZ"

    Öztrak konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin, "Daha önce TCMB Başkanı’nın yıl sonu için dolar kurunun 1.92 TL olacağına yönelik açıklamalarını eleştirmiştiniz. Hatta kur 1.92 TL olmazsa TCMB Başkanına dava açma yolunu önermiştiniz. Şimdi kur hızla aşağı gidiyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Öztrak, "Merkez Bankası başkanlarının dalgalı kur rejimi uygulanırken kurla ilgili nokta hedef vermeleri büyük hatadır. Zaten ABD Merkez Bankası son kararını almadan önce bizim Merkez Bankası Başkanı bu yaptığının aktif iletişim politikası çerçevesinde bir tahmin olduğunu, hedef olmadığını söyleme noktasına kadar geldi. Dolar kuru bugün 1.96 TL, TCMB Başkanı’nın Aralık ayında 1.92 TL’lik hedefi de orada duruyor. Bu hedefle ilgili söylediğim her şey geçerlidir. Bir Merkez Bankası Başkanı nokta kur hedefi vermek gibi büyük bir yanlışı yapamaz. Hele hele dalgalı kur rejimindeyken." cevabını verdi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Borsa, yatırımcıyı sevindirdi» Katar'ı Türkiye koruyacak» Vatandaşın kitap ve gazete harcaması azaldı» THY'den yeni anlaşma» İstanbul savunmada atağa kalktı!» Toyota Sakarya'dan rekora imza atıyor» 6 CHP'li belediyeye müfettiş!» Rusya'dan ABD'ye tehdit gibi açıklama!» Kudüs’ün tapusu Türkiye’de» ''İstanbul - Sivas 5 saate iniyor''» 20 terörist etkisiz hale getirildi» Jandarmaya yurt dışında görev» Eroğlu: ''İhracat hedefimiz 500 milyar dolar'' » Yunanistan kaçakları illegal 'geri itiyor'» Beyaz yakalı çok çalışıp az uyuyor» Büyükbaş hayvan çiftliklerinde destek artıyor» Boş kontenjanlara öğretmen ataması» 'Kudüs, İslam’ın yurdudur'» FETÖ'cü albaydan 'itirafçılık' baskısı» Hamas'tan 'direniş' çağrısı» Fitch'ten Türk bankalarına istikrar vurgusu» 'İsrail'i desteklemek Yahudi insanları desteklemek değildir'» BMGK 'Kudüs' gündemiyle toplandı» İsrail'den Gazze'ye saldırı: 15 yaralı» HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı değişti» Heniyye Kudüs için Gazze Sokaklarında!» THY 63.1 milyon kişi uçurdu» Putin Türkiye'ye geliyor» Erdoğan'ın Gümülcine açıklamarı» ''Türk işletmecilerin cirosu 2,3 milyar avro"» Dolarda büyük düşüş» Bitcoin için lale çılgınlığı uyarısı» Tüketici hakem heyetleri yeniden yapılandırılıyor» Ataşehir Belediye Başkanı görevden alındı» Senegal'de Türk imzası!» Elvan'dan sanayi endeksi yorumu» Araplar Türk ürünü için 'sıra'ya girdi» Son istekleri "tabut"ta gerçekleşiyor» Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümülcine'de» İsrail göstericilere saldırıya geçti» Şimşek: ''Türkiye rekabetten korkmuyor''» ''Pazar günü Yenikapı'da olacağız''» Bor fındık verimini arttırdı» Rusya'dan flaş çıkış: 'Kabul edilemez'» Ukrayna'nın roketleri Türk makinesinden çıkacak» Esed rejimi varil bombasıyla can almayı sürdürüyor» 65 yıl sonra Batı Trakya'da büyük heyecan!» 'Grip aşısının tam zamanı'» Trump Şişli'den kaldırıldı» ''Yastık altındaki altın enflasyona neden oluyor''
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
8 / 18 °C
Adana
7 / 18 °C
Konya
0 / 11 °C