İstanbul 14°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Chpli Tekin: Gezi Protestoları Devam Edecek
19 Eylül 2013 Perşembe 15:28

Chp'li Tekin: Gezi Protestoları Devam Edecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gitsinler ormanda yaşasınlar" sözüne "Bir ülkenin başbakanı, 76 milyon insanı temsil edecek başbakan 7 tane hayatını kaybeden gencecik insan için başını.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gitsinler ormanda yaşasınlar" sözüne "Bir ülkenin başbakanı, 76 milyon insanı temsil edecek başbakan 7 tane hayatını kaybeden gencecik insan için başınız sağ olsun demiyorsa bu ülkede yaşadığımıza hepimizin utanması gerekiyor." sözleriyle yanıt verdi.

CHP Hatay il binasında yanında CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz ve Mevlüt Dudu ile Hatay ve Adana CHP il başkanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyen Gürsel Tekin, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

    Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Tekin, Başbakan Erdoğan'ı BM, NATO ve benzer kuruluşlara baskı yapmakla suçladı. Tekin şöyle konuştu "G-20'de Başbakan burada bir koalisyon oluşur ve bende bunun bir parçası olurum demişti. Hatta oluşabilecek her koalisyona varım demişti. Savaş yerine sürecin diplomatik yollarla çözülmesi doğru bir karardı. Önümüzdeki günlerde Türkiye’nin NATO’ya, BM’ye hatta daha ileriye giderek bazı ülkelere Suriye konusundaki bu şiddetli baskısını anlamakta zorluk çekiyoruz. Yani bize bunu net şekilde anlatabilirlerse, evet bizde nedendir, hangi gerekçedendir, Türkiye’nin hangi milli menfaatleri vardır, onları görmek zorundayız. Ama gördüğümüz kadarıyla hiçbir milli menfaatimiz burada söz konusu değildir. Konu CHP olunca aydınlar, yazarlar, medya yeri yerinden oynatıyor. Ama hiç kimse 9 Mayıs’ta Sayın Başbakan'ın Sisi ile birlikte 1 buçuk saat konuşmasını yazamadı. Yani yıllar geçmedi, 3 Haziran’da darbe oluyor, 9 Mayıs'ta Dolmabahçe köşkünde Sayın Başbakan Sisi ile 1 buçuk saat görüşme yapıyor. Hiç gördünüz mü gazetelerde,? Bizde fotoğrafları mevcut, CHP ne diyorsa doğrudur. Çıksın açıklasınlar, şimdi siz bugün darbeci dediğiniz bir adamla 1 buçuk saat görüşme yapıyorsunuz, onlara ana muhalefet yetkilileri bir davet alıyor, bu daveti şiddetle eleştireceksiniz. Kimse de size Sisi ile Dolmabahçe Sarayı'nda görüştünüz demeyecek. Ben soruyorum ve ümit ediyorum size cevap verecektir."

    "OLİMPİYATLARI BAŞBAKAN ERDOĞAN YÜZÜNDEN KAYBETTİK"

    Olimpiyatların Başbakan Erdoğan yüzünden kaybedildiğini de iddia eden Tekin; “Sayın Başbakan olimpiyatlar niçin bize verilmedi bunun sebebi Gezi Parkı'dır demişti, olimpiyatların verilmemesinin tek sebebi var, Sayın Erdoğan’ın kendisidir, AKP’nin savaş çığırtkanlığıdır." dedi.

    "REYHANLI PATLAMALARI MUHALİFLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ OLABİLİR"

    Suriye'de yaşanan savaşın arka planının çözümlenmesi gerekliliğine işaret eden Tekin, "Reyhanlı’da 53 yurttaşımız hayatını kaybetti, bunu sorgulamadığımız sürece bu savaşın arka planını çözmemiz çok zor olabilir. Ortada çok ciddi belgeler var. MİT’in belgesi var. CIA’nın belgesi var. Jandarma istihbaratın belgesi var. Bütün bu belgelere baktığımızda bu patlayan araçlar nereden çıktı Rakka’dan, Rakka kimin kontrolünde. Bugün iktidarın desteklemiş olduğu terör örgütlerinin kontrolünde olan bir yer. Amerika ile Türkiye ilişkilerinin bozulma noktasının da tam bu nokta olduğunun bilinmesi gerekiyor. Bunu da soruyoruz. Ne konuştunuz? Obama önünüze hangi belgeleri koydu?” şeklinde konuştu.

    Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemleri ve eylemciler hakkında "Gitsinler ormanda yaşasınlar" sözlerini de eleştiren Tekin "Bu başlı başına bir eylem demektir." dedi.

    Gezi Parkı protestolarını 'hak arama eylemleri' olarak nitelendiren Tekin Türkiye’nin her tarafında hak arama eylemleri devam ettiğini ve edeceğini söyledi. Eylemler kapsamında çok ağır bedellerin ödendiğinin altını çizen Tekin, "Çünkü bu konuda çok ağır bedeller ödendi. 7 gencimizi kaybettik. 13 çocuğumuzun da gözünü kaybettik. Bunları hiçbir şey olmamış gibi kabul etmemiz düşünülebilir mi? Yani eylemler niçin oluyorun ötesinde eylemlere sebep olan nedenleri konuşabilirsek, herhalde bu eylemleri sonuçlandırmış oluruz. Daha dün Başbakan, doğaya, ağaca sahip çıkan insanlara, 'Gitsin ormanda yaşasın' bu başlı başına bir eylem demektir. Bunlar kabul edilebilir mi. Bir ülkenin başbakanı, 76 milyon insanı temsil edecek başbakan 7 tane hayatını kaybeden gencecik insan için başınız sağ olsun demiyorsa bu ülkede yaşadığımıza hepimizin utanması gerekiyor. Gezi parkı bir hak arama eylemidir. Gezi parkı bir vicdandır, demokrasidir, özgürlüktür, buna iktidarda alışacaktır. Alışmak zorunda. Aksi takdirde ceberut baskıcı anlayışla bunu sonuçlandıramayacaklarını kendileri bilsin. Bütün otoriter yapıları görüyorsunuz. Patır patır dökülüyor. Bir gün bunlarda dökülecektir, merak etmeyin” ifadelerini kullandı. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
12 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
8 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C