İstanbul 22°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Chpli Tekin: Gezi Protestoları Devam Edecek
19 Eylül 2013 Perşembe 15:28

Chp'li Tekin: Gezi Protestoları Devam Edecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gitsinler ormanda yaşasınlar" sözüne "Bir ülkenin başbakanı, 76 milyon insanı temsil edecek başbakan 7 tane hayatını kaybeden gencecik insan için başını.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gitsinler ormanda yaşasınlar" sözüne "Bir ülkenin başbakanı, 76 milyon insanı temsil edecek başbakan 7 tane hayatını kaybeden gencecik insan için başınız sağ olsun demiyorsa bu ülkede yaşadığımıza hepimizin utanması gerekiyor." sözleriyle yanıt verdi.

CHP Hatay il binasında yanında CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz ve Mevlüt Dudu ile Hatay ve Adana CHP il başkanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyen Gürsel Tekin, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

    Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Tekin, Başbakan Erdoğan'ı BM, NATO ve benzer kuruluşlara baskı yapmakla suçladı. Tekin şöyle konuştu "G-20'de Başbakan burada bir koalisyon oluşur ve bende bunun bir parçası olurum demişti. Hatta oluşabilecek her koalisyona varım demişti. Savaş yerine sürecin diplomatik yollarla çözülmesi doğru bir karardı. Önümüzdeki günlerde Türkiye’nin NATO’ya, BM’ye hatta daha ileriye giderek bazı ülkelere Suriye konusundaki bu şiddetli baskısını anlamakta zorluk çekiyoruz. Yani bize bunu net şekilde anlatabilirlerse, evet bizde nedendir, hangi gerekçedendir, Türkiye’nin hangi milli menfaatleri vardır, onları görmek zorundayız. Ama gördüğümüz kadarıyla hiçbir milli menfaatimiz burada söz konusu değildir. Konu CHP olunca aydınlar, yazarlar, medya yeri yerinden oynatıyor. Ama hiç kimse 9 Mayıs’ta Sayın Başbakan'ın Sisi ile birlikte 1 buçuk saat konuşmasını yazamadı. Yani yıllar geçmedi, 3 Haziran’da darbe oluyor, 9 Mayıs'ta Dolmabahçe köşkünde Sayın Başbakan Sisi ile 1 buçuk saat görüşme yapıyor. Hiç gördünüz mü gazetelerde,? Bizde fotoğrafları mevcut, CHP ne diyorsa doğrudur. Çıksın açıklasınlar, şimdi siz bugün darbeci dediğiniz bir adamla 1 buçuk saat görüşme yapıyorsunuz, onlara ana muhalefet yetkilileri bir davet alıyor, bu daveti şiddetle eleştireceksiniz. Kimse de size Sisi ile Dolmabahçe Sarayı'nda görüştünüz demeyecek. Ben soruyorum ve ümit ediyorum size cevap verecektir."

    "OLİMPİYATLARI BAŞBAKAN ERDOĞAN YÜZÜNDEN KAYBETTİK"

    Olimpiyatların Başbakan Erdoğan yüzünden kaybedildiğini de iddia eden Tekin; “Sayın Başbakan olimpiyatlar niçin bize verilmedi bunun sebebi Gezi Parkı'dır demişti, olimpiyatların verilmemesinin tek sebebi var, Sayın Erdoğan’ın kendisidir, AKP’nin savaş çığırtkanlığıdır." dedi.

    "REYHANLI PATLAMALARI MUHALİFLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ OLABİLİR"

    Suriye'de yaşanan savaşın arka planının çözümlenmesi gerekliliğine işaret eden Tekin, "Reyhanlı’da 53 yurttaşımız hayatını kaybetti, bunu sorgulamadığımız sürece bu savaşın arka planını çözmemiz çok zor olabilir. Ortada çok ciddi belgeler var. MİT’in belgesi var. CIA’nın belgesi var. Jandarma istihbaratın belgesi var. Bütün bu belgelere baktığımızda bu patlayan araçlar nereden çıktı Rakka’dan, Rakka kimin kontrolünde. Bugün iktidarın desteklemiş olduğu terör örgütlerinin kontrolünde olan bir yer. Amerika ile Türkiye ilişkilerinin bozulma noktasının da tam bu nokta olduğunun bilinmesi gerekiyor. Bunu da soruyoruz. Ne konuştunuz? Obama önünüze hangi belgeleri koydu?” şeklinde konuştu.

    Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemleri ve eylemciler hakkında "Gitsinler ormanda yaşasınlar" sözlerini de eleştiren Tekin "Bu başlı başına bir eylem demektir." dedi.

    Gezi Parkı protestolarını 'hak arama eylemleri' olarak nitelendiren Tekin Türkiye’nin her tarafında hak arama eylemleri devam ettiğini ve edeceğini söyledi. Eylemler kapsamında çok ağır bedellerin ödendiğinin altını çizen Tekin, "Çünkü bu konuda çok ağır bedeller ödendi. 7 gencimizi kaybettik. 13 çocuğumuzun da gözünü kaybettik. Bunları hiçbir şey olmamış gibi kabul etmemiz düşünülebilir mi? Yani eylemler niçin oluyorun ötesinde eylemlere sebep olan nedenleri konuşabilirsek, herhalde bu eylemleri sonuçlandırmış oluruz. Daha dün Başbakan, doğaya, ağaca sahip çıkan insanlara, 'Gitsin ormanda yaşasın' bu başlı başına bir eylem demektir. Bunlar kabul edilebilir mi. Bir ülkenin başbakanı, 76 milyon insanı temsil edecek başbakan 7 tane hayatını kaybeden gencecik insan için başınız sağ olsun demiyorsa bu ülkede yaşadığımıza hepimizin utanması gerekiyor. Gezi parkı bir hak arama eylemidir. Gezi parkı bir vicdandır, demokrasidir, özgürlüktür, buna iktidarda alışacaktır. Alışmak zorunda. Aksi takdirde ceberut baskıcı anlayışla bunu sonuçlandıramayacaklarını kendileri bilsin. Bütün otoriter yapıları görüyorsunuz. Patır patır dökülüyor. Bir gün bunlarda dökülecektir, merak etmeyin” ifadelerini kullandı. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C