İstanbul 12°C
09 Aralık 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPNİN ERDOĞANA İSPATLA DEDİĞİ VAKIF
03 Ekim 2011 Pazartesi 10:12

CHP'NİN ERDOĞAN'A İSPATLA DEDİĞİ VAKIF

Vakit, Başbakan Erdoğan'ın CHP, PKK ve BDP'ye para yardımında bulunduğunu iddia ettiği o vakfı açıkladı. İşte o vakıf...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’de faaliyet gösteren Alman vakıflarından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek ve PKK’ya destek verdiklerini belirterek, “Teknik takipte ortaya çıkan bazı noktalar var.

"Bir Alman vakıf var. CHP ve BDP’li belediyelerle çalışıyor” şeklindeki açıklaması, dikkatleri dost ve müttefik gözüken ancak her fırsatta Türkiye’nin kuyusunu kazan Alman vakıflara çevirdi.

Araştırma, inceleme, çevrecilik, ortak proje, kültür ve eğitim desteği kisvesi altında Türkiye’de büro açan bu Alman vakıfları, zaman zaman Türkiye’deki etnik ve mezhepsel ayrımcılığı körüklemek, Türkiye’nin ulusal birliğini ortadan kaldırmak için faaliyet yürüttükleri iddialarıyla gündeme geliyor.

Türkiye’deki Alman vakıflarıyla ilgili Akit’e konuşan araştırmacı-yazar Talip Doğan Karlıbel, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. CHP’nin Friedrich Ebert Vakfı’ndan 85 bin euroluk para yardımı aldığını belgeleriyle ortaya çıkaran Karlıbel, Türkiye’de 53 Alman vakfının bulunduğunu, bu 53 vakıftan 5’inin siyasi vakıf olduğunu belirtirken, “Bu vakıflar, Alman dış istihbarat servisi BND’nin sivil toplum ayağıdır. Bu vakıflar ne zaman bir yere gittiyse o devlette kısa bir süre içerisinde terör odaklı oluşumlar oluşmuştur. Bu vakıflar cuntalar yaşamış demokrasiye geçiş sürecindeki devletlerde, Alman ekolü bir siyasi sistem oturtmak amaçlı vakıflardır” dedi.

“YIKICI FAALİYETLER İÇERİSİNDELER”

Türkiye’deki bu 5 siyasi vakfın derhal Türkiye sınırları içerisinden çıkarılması ve yasaklanması gerektiğini ifade eden Karlıbel, bu vakıfların 25 yıldır Türkiye’nin üniter yapısını bozacak faaliyetler içerisinde bulunduğunu vurguladı. Talip Doğan Karlıbel, PKK sorurunu çözmek isteyen siyasi iradenin, teröre destek veren bu vakıfların faaliyetlerini engellemesi gerektiğini dile getirdi.

ALEVİLER ÜZERİNDE OYNADIKLARI OYUNLAR

Alman vakıfların Aleviler üzerinde de büyük oyunlar oynadığına dikkat çeken Karlıbel, “Türkiye’de mezhep sorunu çıkarıp aynı Irak’daki Şii-Sünni çatışmasını tetiklemek amaçlı faaliyetler içerisindeler. Aleviliğin İslam dışı olduğu tezini yoğun bir şekilde işliyorlar” diye konuştu.

AVRUPA’DA TÜRKİYE’Yİ JURNALLİYORLAR

Kolayca Türkiye’de temsilcilik açan bu vakıfların, Avrupa’da Türkiye aleyhine kamuoyu oluşturduğuna işaret eden Karlıbel, “Yurtdışında PKK propagandası yapıyorlar” şeklinde konuştu.

Araştırmacı Karlıbel’in Türkiye’de bulunduğunu söylediği 5 siyasi vakıf, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Konrad Adenauer Vakfı, Alman Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Friedrich Ebert Vakfı, Alman Hür Demokrat Parti’nin (FDP) Friedrich Naumann Vakfı, Yeşiller Partisi’nin Heinrich Böll Vakfı ve Alman Sol Parti’nin (Die Linke) Rosa Luxemburg Vakfı.

İŞTE ERDOĞAN’IN KASTETTİĞİ O VAKIF

Erdoğan’ın rahatsızlığını dile getirdiği vakfın Friendrich Ebert olduğunu kaydeden Karlıbel, bu vakfın CHP’ye para yardımında bulunduğunu ortaya çıkardığını hatırlattı. CHP’nin ve Alman Büyükelçiliği’nin inkar ettiği bu yardımın gerçekleştiğinin, Alman Federal Savcılığı’nın, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiği cevabi yazıyla ortaya çıktığını anlatan Karlıbel, parti kapatma sebebi olan bu konuda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, gerekli araştırmayı yapmayarak konuyu kapattığını dile getirdi.

20 YILDIR CHP VE BDP’YE PARA YARDIMINDA BULUNUYOR

Karlıbel, Ebert’in yaklaşık 20 yıldır CHP ve BDP’ye para yardımında bulunduğunu iddia ederek, “Bu vakıflara Türkiye’de sadece AK Parti ve MHP karşı çıkıyor. CHP ve BDP ise zaten bu vakıflarla iç içe faaliyet yürütüyor” değerlendirmesinde bulundu.

EBERT DEŞİFRE OLUNCA BU VAKIF TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPTI!

Friedrich Ebert Vakfı’nın Türkiye aleyhine yürüttüğü faaliyetlerin artık iyice deşifre olduğunu vurgulayan Talip Doğan Karlıbel, bu yüzden Ebert’in misyonunu fiilen Türkiye’de gözükmeyen aşırı komünist Sol Parti DIE Linke’nin Rosa Luxemburg Vakfı’nın üstendiğini belirtti. Karlıbel şöyle konuştu: “Alman Sosyal Demokratlardan kopma aşırı komünist DIE Linke’nin vakfı Rosa Luxemburg, fiilen Türkiye’de gözükmese de 3-4 yıldır İstanbul, Ankara ve İzmir’de faaliyetlerini sürdürmektedir. İlginçtir bu vakıf Ebert Vakfı’nın faaliyetlerini üstlenmiştir.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Başbakan Erdoğan, Makedonya dönüşü uçakta gazetecilere şu dikkat çekici açıklamayı yapmıştı: “Dünyada, Türkiye’de de faaliyet gösteren öyle vakıflar var ki bunlardan çok rahatsızım. Özellikle bir Alman vakfının bölgedeki faaliyetleri çok dikkat çekici. CHP ve BDP’li belediyelerle çalışıyor. Onlarla kredi sözleşmesi yapıyor. Bu tabii vakıf adı altında aslında bir fon. Sözleşmeyi yaparken de şu müteahhit firmaya vereceksiniz diye şart koşuyor. Bu ilginç.

Bu yolla resmen PKK’ya para gönderiyor o vakıflar. Ama tabii teknik takipte ortaya çıkan bazı noktalar var. Almanlara zaman zaman bu konudaki rahatsızlığımızı dile getirdik. Bir sonuç alamadık. Ama rahatsız olduğumu söyleyebilirim.”

031020110823282753089_3.jpg

Yeni Akit

  
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-3 / 7 °C
İzmir
3 / 14 °C
Antalya
6 / 18 °C
Adana
9 / 15 °C
Konya
-4 / 5 °C