İstanbul 20°C
23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çipli kimliklendirmeyle ihracat başarısı
13 Kasım 2017 Pazartesi 15:30

Çipli kimliklendirmeyle ihracat başarısı

Türkiye'de Hızlı Geçiş Sistemi, uygulamasıyla bilinen radyo frekanslarıyla kimliklendirmeye yapılan yatırım, ihracatla sonuçlanan başarı hikayesine dönüştü.
Türkiye'de Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) uygulamasıyla bilinen radyo frekanslarıyla kimliklendirmeye (RFID) yapılan yatırım, ihracatla sonuçlanan başarı hikayesine dönüştü.
 
Dünyada 1940'lı yıllardan bu yana kullanılan RFID, iki nesnenin frekanslar üzerinden irtibata geçmesiyle tanımlamaya olanak veriyor.
 
Uzak Doğu, Avrupa ve ABD'de ciddi pazarı ve yaygınlığı bulunan RFID, Türkiye'de ise yakın zamanda kullanılmaya başlandı.
 
Bu teknolojinin Türkiye'deki en bilinir uygulaması HGS'de gerçekleştiriliyor. Gişelerdeki antenler aracılığıyla araçlarda yer alan etiketler, belli frekans ve mesafelerden okunarak geçişler sağlanıyor. Bu sırada ihtiyaç duyulan bilgiler, etiketin ortasında yer alan çiplerin okunmasıyla temin ediliyor.
 
Hacettepe Teknokent'te faaliyet gösteren GGTEK, Türkiye'de RFID teknolojisinin yaygınlaşması ve bu teknolojiye uygun ürünler geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapıyor.
 
"Bütün bir stok online olarak takipte tutulabiliyor"
GGTEK Müdürü Yasin Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle Endüstri 4.0 ile birlikte RFID teknolojisinin öneminin daha da arttığını söyledi.
 
Bu teknolojiyle ürünlerin, üretimin hangi aşamasında ve nerede olduğunun insan kaydına bağımlı olmaktan çıktığını anlatan Erdem, "Böylece bütün bir stok online olarak takipte tutulabiliyor. Akıllı üretim teknolojilerindeki en önemli şey zaman ve insan maliyeti, yapılan hataların önüne geçilmesi. Bunun yanında ürün takibiyle ürün yerine ulaşmadığında nerede kaybolduğu ya da hangi aşamada bozulduğu sağlıklı şekilde tespit edilebiliyor." dedi.
 
"Yerli üretimle bu ürünlerin yurt dışından alınmasına gerek kalmayacak"
RFID ürünlerinin Hacettepe Teknokent'teki üretim hattı kuruluncaya kadar tamamen ithal edildiğine dikkati çeken Erdem, şunları kaydetti:
 
"Gelinen noktada antenler Türkiye'de geliştirilmeye başlandı. Okuyucuların üretilmesine yönelik çabalar var. Bunlar bir kere alınıyor ancak RFID etiketlerini her ürün için almak gerekiyor. Türkiye'nin yıllık 50-100 milyon dolar civarında RFID etiketi ithalatı yaptığı tahmin ediliyor. Yerli üretimle bu ürünlerin yurt dışından alınmasına gerek kalmayacak. İkinci önemli unsur ise bilgi güvenliği. Yurt dışından alınan etiketlerde hangi bilgilerin olduğu, daha önce farklı bilgilerin tanımlanıp tanımlanmadığı konularında şüpheler oluşabiliyor. Yaptığımız yatırımla müşteriye özel etiket dizaynını, testini, bunların üretimini, dizayna uygun çip seçimini, Türkiye'de montajı ve nihai ürüne dönüştürülmesi işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık yüzde 90 oranında yerli üretim yapıyoruz. Güvenli, doğru ve istenilen şartlarda etiket üretildiğini de garanti ediyoruz."
 
İhracata yönelik çalışmalara ilişkin de bilgiler veren Erdem, "Azerbaycan İçişleri Bakanlığına ve Avrupa'ya ürün ihraç ettik ve etmeye devam ediyoruz. Aynı zamanda RFID etiketlerimiz şu anda Nijerya'nın bir eyaletinde araç-tescil ve takip projesinde kullanılıyor. Aktif olarak yurt içi ve dışındaki fuar ve toplantıları takip edip, katılım sağlıyoruz." diye konuştu.
 
Barkod sistemine rakip
Yakın gelecekte barkod yerine RFID sisteminin giderek yaygınlaşması ve gündelik hayatta daha çok yer alması bekleniyor.
 
Barkod sistemlerinde, barkodun direkt bir görüşle yakından ve belli bir açıdan görülmesi gerekiyor. RFID etiketlerinin ise direkt görülmesine ihtiyaç yok. Barkod sistemlerde her görmede bir ürün okunabilirken, RFID teknolojisinde onlarca ve hatta yüzlerce ürünün aynı anda okunması sağlanabiliyor.
 
Barkod güvenlik sistemleri kopyalamaya veya maniple edilmeye açıkken, RFID teknolojisinde kullanılan çipin kopyalanamaz bir kimlik numarası bulunuyor.
 
Plakalardan değerli kağıtlara
RFID etiketlerinin geniş bir kullanım alanı bulunuyor.
 
Plakalarda yer alan RFID etiketleri sayesinde aracın kime ait olduğu, hızı, vergi ve sigorta durumu, aranıp aranmadığı bilgileri temin edilebiliyor. RFID sistemi, bu amaçla kullanılan diğer yöntemlerin aksine yağmur, çamur ve benzeri faktörlerden etkilenmeden çalışabiliyor.
 
RFID, önemli belgelerin ya da değerli kağıtların güvenliğini sağlamaya yönelik de kullanılabiliyor. Bu tür belgelere yerleştirilen çip sayesinde kağıttaki bilgiyle çiptekinin teyidi mümkün oluyor. Bu yöntem, teminat mektupları, banka çekleri, diplomalar, kamunun kayıt ve kanıt olarak kabul ettiği resmi belgeler, renkli reçeteler gibi çeşitli dokümanlar için uygulanabiliyor.
 
Ayrıca RFID, stok takibi, akıllı üretim fabrikalarında süreçlerin yönetimi, lojistik alanında ürünlerin dağıtımının takibi, büyük veri için bilgi temini, orijinal ürün teyidi, ordu ve polis envanterinde bulunan ve envantere alınacak tüm araç, gereç, teçhizat, mühimmat ve silahların takibi gibi alanlarda kullanılabiliyor.
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 21 °C
İzmir
14 / 23 °C
Antalya
17 / 29 °C
Adana
18 / 31 °C
Konya
9 / 20 °C