İstanbul 17°C
22 Ekim 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuk felcine karşı küresel plan
25 Mayıs 2012 Cuma 06:38

Çocuk felcine karşı küresel plan

Daha önce çocuk felcinden arındırılmış bölgelerde bu hastalığın yeniden başgöstermesi nedeniyle, Çocuk Felcine Son Girişimi "küresel acil durum" ilan etti.

Kuruluş, çocuk felcinin hala salgın olarak ortaya çıktığı Nijerya, Pakistan ve Afganistan'da aşılama çalışmalarına hız verilmesi kararı aldı.

Uzmanlar, birçok ülkede kökünden kazınan hastalığın "intikam alır gibi geri dönebileceği" uyarısında bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çocuk felcinin "taşma noktası"nda olduğunu bildirdi.

Afrika'da çocuk felci salgınları başgösterirken, Tacikistan ve Çin'de son on yılın ilk vakaları ortaya çıkmaya başladı.

Örgüt, çocuk felcine karşı kampanya sorumlusu Bruce Aylward, son 24 ayda üç kıtada - Avrupa, Afrika ve Asya - korkutucu oranda çocuk felci vakalarına tanık olunduğunu ve yetişkinleri etkileyen bu salgınların bazısında hastaların yarısının öldüğünü bildirdi.

Aylward, çocuk felcini yeryüzünden kaldırma girişimi başarılı olmazsa hastalıkta büyük bir patlama beklediklerini ve bunun sonuçlarını bugünden tahmin etmenin zor olduğunu söyledi.

'Yılda 200 bin çocuk felç kalabilir'


Acil kategorisine alınan bu girişim ile aşısız bütün çocukların tek tek tespit edilerek aşılanması hedefleniyor. WHO üyesi ülkeler bu hafta Cenevre'de toplanarak çocuk felcinin "kamu sağlığı açısından acil durum" kategorisine alınıp alınmaması konusunda oylamada bulunacak.Ancak Aylward, 950 milyon doları bulan açıkla ifade edilen finansman sorunu nedeniyle aşı kampanyasını bazı ülkelerde durdurmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Örgüt, bu konuda harekete geçilmemesi durumunda, her yıl dünya çapında 200 bin çocuğun felç kalacağını tahmin ediyor.

BBC Cenevre muhabiri Imogen Foulkes, aşı programı sayesinde başta Hindistan olmak üzere bazı ülkelerde çok büyük gelişme kaydedildiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü, son bir yaygın aşı kampanyasıyla hastalığın yeryüzünden tümüyle kazınmasının mümkün olduğunu vurguluyor.

Pakistan'da çok yaygın


Dünyada en fazla çocuk felci vakası Pakistan'da görülüyor.

2011 yılında 200 bin çocuğun bu hastalıktan dolayı felç kaldığı ve bunun son 15 yılın en büyük rakamı olduğu belirtiliyor.

Pakistan'daki virüs Afganistan ve Çin'e de sıçrayarak bu ülkelerde de salgınlara yol açtı.

Pakistan hükümeti çocuk felcini ulusal acil durum olarak niteleyip 88 bin sağlık görevlisini 33 milyon çocuğu aşılamakla görevlendirdi.

Bazı din adamlarının itirazlarının ve Usame Bin Ladin'in yerinin tespit edilmesi amacıyla CIA'nin Abbotabat kentinde başvurduğu sahte aşılama girişiminin, bu kampanyaya olumsuz etkide bulunduğu bildiriliyor.

BBC

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 22 °C
İzmir
14 / 25 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
16 / 30 °C
Konya
8 / 22 °C