İstanbul 23°C
20 Mayıs 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuklar Yunus Emreden nasihat alacak
24 Ocak 2013 Perşembe 16:15

Çocuklar Yunus Emre'den nasihat alacak

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı (TDKBA)'nın kalıcı eser niteliğindeki ilk yayını, Yunus Emre’nin ‘Nasihatler Kitabı’ oldu.

 

8-18 yaş grubunu tercih eden 2013 TDKB Ajansı, Nasihatler Kitabı’nı çocukların anlayabilecekleri şekilde Türkçeleştirdi ve resimledi. Kitap, ilk etapta, Türkiye genelinde isminde Yunus Emre geçen ilk ve orta öğretim kurumlarına gönderilecek. 
 
Doç. Dr. Ziya Avşar tarafından yayına hazırlanan 145 sayfalık kitap, ilk baskısında 40 bin adet basıldı. Kitaba, http://www.eskisehir.gov.tr/sarici/ekitap/nasihatlerkitabi.pdf adresinden de PDF formatında ulaşmak mümkün olacak. Yunus Emre’nin, özellikle dervişleri eğitmek için çok sade bir dille yazdığı bu kitabın içeriğine yeni kuşaklar, bu sayede ulaşabilecek. 
 
2013 TDKB Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, kitabın sunuş yazısında, nasihatin, bilgi ve tecrübeyi aktarma araçlarından biri olduğunu söyledi. Vali Koçdemir, şöyle dedi: “Nasihatin etkili olması, söyleyenin samimiyetine bağlıdır. Özü sözü bir olanın söylediğine inanılır. Özü sözü bir olmaktan söz edildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisi Yunus Emre’dir. Öyle olduğu için o Eskişehir’in evladı olmakla kalmamış, herkesin ‘Bizim Yunus’u olmuştur.”
 
Yunus Emre’nin Nasihatler Kitabı’nda, hayatın zehir ve panzehirlerini açıkladığını dile getiren Koçdemir, “Yunus Emre’nin az bilinen bu kıymetli eserinin, yeni nesillerin Türk kültür mirasını devralmalarına, onu daha da zenginleştirip sonraki kuşaklara aktarmalarına vesile olmasını diliyorum.” dedi.
 
Doç. Dr. Ziya Avşar da şöyle konuştu: “Nasihatler Kitabı, iki fonksiyonlu bir eğitim kitabıdır. Bir ahlak, ilim, irfan ve edep birikimi vardır. Bunların çok anlaşılır bir dille ve diğer nasihatname türlerinde rastlanmayan bir üslupla verilmesi önemlidir. Vücudu bir şehir gibi düşünürseniz, Yunus, bu kitapta vücudu bir şehir gibi düşünmüştür. Olumsuz kavramlar şehri işgal eden eşkıyalardır, olumlu kavramlar ise şehri kurtarmak için mücadele edenler. Her olumsuz kavramın karşısına, onu yenebilecek bir kavram yerleştirilmiş ve bunlar kişileştirilerek ortaya konmuştur.”
 
"ÇOCUKLAR İÇİN HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ"
 
Kitabın görsel tasarım editörlüğünü üstlenen Doç. Dr. Hüseyin Eryılmaz ise “Bu kitap, özellikle çocuklara yönelik hazırlandığı için figürleri onların kendileri ile özdeşleştirmelerini, kendilerine daha yakın hissetmelerini göz önünde bulundurduk. Bu özgün Yunus karakterinin yanı sıra kullandığımız renkler ve fontları da yine çocukların eseri okuma ve inceleme sürecinde kolay algılayabilecekleri şekilde geliştirdik. Yani görsel iletişimin bütün kuralları bu çalışmada gözetildi.” ifadesini kullandı.
 
NASİHATLER KİTABI NEDİR?
 
Yunus Emre’nin, dervişleri eğitmek amacıyla yazdığı öğretici bir mesnevidir. Edebiyatımızdaki nasihatname türünün özgün örneklerinden biri olan eser, kullandığı yöntem yönünden diğer nasihatnamelerden ayrı bir yerde durur. Yunus Emre, bu eserinde, alegorik (sembolik) bir dil kullanarak ahlaki kavramları kişiselleştirme yoluna gider. 
Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı
HAVA DURUMU
Ankara
12 / 25 °C
İzmir
18 / 32 °C
Antalya
22 / 35 °C
Adana
19 / 34 °C
Konya
12 / 25 °C