İstanbul 28°C
19 Eylül 2017 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Coğrafi İşaretler Ürünün Kalitesini De Yansıtır
19 Eylül 2013 Perşembe 16:58

"Coğrafi İşaretler Ürünün Kalitesini De Yansıtır"

Coğrafi işaretlerin sadece bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülkeyi değil aynı zamanda ürünün kalitesini de yansıttığı belirtildi.

Coğrafi işaretlerin sadece bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülkeyi değil aynı zamanda ürünün kalitesini de yansıttığı belirtildi.

Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından Bursa’nın dünya çapında bir gastronomi markası olmasını sağlayacak Menşei Bursa Projesi kapsamında Hilton Otel’de Coğrafi İşaretleme Paneli ve Lansman Toplantısı düzenledi. Panelde konuşmacı olarak yer alan Barış Cihan Başer ve Arife Yılmaz, coğrafi işaretlemenin marka şehir olma hususundaki önemine değindi.

Coğrafi işaretlerin, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretler olduğunu belirten Beypazarı Turizm Kümesi Danışmanı Barış Cihan Başer, yöresel ürünlerin turizme olan etkisinden bahsetti. Ülke olarak sanayiye odaklandığımızı belirten Başer, “Oysaki bizim asıl gücümüz bir tarım ülkesi de olarak tarımsal ürünler ve yöresel ürünler. Turizme odaklanmışız ama turistleri asıl çekecek şeyleri yok saymışız. Hâlbuki yöresel ürünler bu problemi çözecek en önemli girdilerimiz.” dedi.

Beypazarı örneğini anlatan Başer, “Beypazarı, markalaşmış bir bölge olmasına rağmen, yöresel ürünlerin gerektiği gibi kullanılamaması ya da hak ettiği değerinden kötüye kullanılması bölgenin çabuk tüketilmesine neden oldu. Bugün Beypazarı’nın yöresel ürünleri marketler de dahi satılıyor. Bu da bölgenin marka değerini düşürüyor. Markalaşmış bir şehir var ama insanlar bu markayı çabuk tüketti.” şeklinde konuştu. Bursa’nın yöresel ürünlerini markalaştırma konusunda şanslı olduğunu ifade eden Başer, “STK’ların görev dağılımı ve işbirliği sayesinde Bursa menşeili ürünler markalaştırılabilir. Bursa bu potansiyelini mutlaka kullanmalıdır.” ifadesine yer verdi.

YILMAZ: COĞRAFİ İŞARETLEME ÖNEMLİ BİR PAZARLAMA ARACI

Coğrafi işaret tescili ve başarı örnekleri hakkında katılımcılara bilgi veren InnoCentric IC Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri AŞ Proje Koordinatörü Arife Yılmaz, bazı şehirlerin ürettiği ürünlerin o şehrin ismi olduğunu ifade etti. Günümüzde rekabetin inovasyona dayandığını belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Turistlerin, geldikleri yerde daha fazla vakit geçirmeleri ve daha fazla deneyim edinmelerini sağlamak için bölgeye ait ritüellere ve yöresel ürünlere ulaşmaları gerekiyor. Turizme yöreselliği olan, bölgenin hikâyesini yansıtan ve bölge halkının el emeği olan ürünleri kazandırırsak bacasız sanayi ancak o zaman tüter. Ancak o zaman Türkiye, sanayi ve tarım ülkesi nitelemesinin yanına turizmi de ekleyebilir.”

Coğrafi işaretlemenin önemli bir pazarlama aracı olduğunu belirten Yılmaz, “Coğrafi işaretler, ürünün kalitesini de yansıtır, bölge halkının el emeği göz nuru olduğunu da. Bu vasıta ile turistin kafasındaki her türlü kaygıyı da gidermiş olur.” şeklinde konuştu. Kısıtlı bir bölgede üretilmesine rağmen dünya çağında bilinirliği olan ürünlerden bahseden Yılmaz, “Coğrafi işaretleme ürünü öyle bir konumlandırıyor ki şehrin ismi ürünle dile getiriliyor. Yöresel ürünler bu yüzden şehir pazarlaması açısından da elzem.” dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı» Akşener’in kuracağı yeni parti için üç sürpriz isim» Şaka değil gerçek! OHAL ilan ettiler» Son 10 yılda 400 bin araç perte çıktı » Piyasada alıcı bulmadı 9 liralık çekilişle satıldı» Türkiye iki devin üretim üssü olacak» Endülüs'ten Konya'ya bir aşk hikayesi» Almanya'ya 'Adil Öksüz' notası» Bank Asya’da kaptan köşkü yine değişti» Ekonomiye ‘taşkın haciz’ çelmesi» Kayserilinin aldığı Alman market devi iflas etti» Türk iş adamı Dünya Şampiyonası'nda rekor kırdı» ABD, büyükelçilik arsası için ne kadar ödedi?» Şehirler, olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor» Suriyeli sığınmacılar için 'SIHHAT' projesi» Yerel yönetimlere 6,5 milyar liralık kaynak» Otomobilde 'ödemeleri erteleme' dönemi» Türk, Rus ve İranlı şirketlerden 7 milyar dolarlık enerji anlaşması» Galatasaray'dan gövde gösterisi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
18 / 34 °C
İzmir
19 / 36 °C
Antalya
20 / 31 °C
Adana
23 / 35 °C
Konya
19 / 34 °C