İstanbul 12°C
22 Ocak 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Coğrafi İşaretler Ürünün Kalitesini De Yansıtır
19 Eylül 2013 Perşembe 16:58

"Coğrafi İşaretler Ürünün Kalitesini De Yansıtır"

Coğrafi işaretlerin sadece bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülkeyi değil aynı zamanda ürünün kalitesini de yansıttığı belirtildi.

Coğrafi işaretlerin sadece bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülkeyi değil aynı zamanda ürünün kalitesini de yansıttığı belirtildi.

Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından Bursa’nın dünya çapında bir gastronomi markası olmasını sağlayacak Menşei Bursa Projesi kapsamında Hilton Otel’de Coğrafi İşaretleme Paneli ve Lansman Toplantısı düzenledi. Panelde konuşmacı olarak yer alan Barış Cihan Başer ve Arife Yılmaz, coğrafi işaretlemenin marka şehir olma hususundaki önemine değindi.

Coğrafi işaretlerin, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretler olduğunu belirten Beypazarı Turizm Kümesi Danışmanı Barış Cihan Başer, yöresel ürünlerin turizme olan etkisinden bahsetti. Ülke olarak sanayiye odaklandığımızı belirten Başer, “Oysaki bizim asıl gücümüz bir tarım ülkesi de olarak tarımsal ürünler ve yöresel ürünler. Turizme odaklanmışız ama turistleri asıl çekecek şeyleri yok saymışız. Hâlbuki yöresel ürünler bu problemi çözecek en önemli girdilerimiz.” dedi.

Beypazarı örneğini anlatan Başer, “Beypazarı, markalaşmış bir bölge olmasına rağmen, yöresel ürünlerin gerektiği gibi kullanılamaması ya da hak ettiği değerinden kötüye kullanılması bölgenin çabuk tüketilmesine neden oldu. Bugün Beypazarı’nın yöresel ürünleri marketler de dahi satılıyor. Bu da bölgenin marka değerini düşürüyor. Markalaşmış bir şehir var ama insanlar bu markayı çabuk tüketti.” şeklinde konuştu. Bursa’nın yöresel ürünlerini markalaştırma konusunda şanslı olduğunu ifade eden Başer, “STK’ların görev dağılımı ve işbirliği sayesinde Bursa menşeili ürünler markalaştırılabilir. Bursa bu potansiyelini mutlaka kullanmalıdır.” ifadesine yer verdi.

YILMAZ: COĞRAFİ İŞARETLEME ÖNEMLİ BİR PAZARLAMA ARACI

Coğrafi işaret tescili ve başarı örnekleri hakkında katılımcılara bilgi veren InnoCentric IC Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri AŞ Proje Koordinatörü Arife Yılmaz, bazı şehirlerin ürettiği ürünlerin o şehrin ismi olduğunu ifade etti. Günümüzde rekabetin inovasyona dayandığını belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Turistlerin, geldikleri yerde daha fazla vakit geçirmeleri ve daha fazla deneyim edinmelerini sağlamak için bölgeye ait ritüellere ve yöresel ürünlere ulaşmaları gerekiyor. Turizme yöreselliği olan, bölgenin hikâyesini yansıtan ve bölge halkının el emeği olan ürünleri kazandırırsak bacasız sanayi ancak o zaman tüter. Ancak o zaman Türkiye, sanayi ve tarım ülkesi nitelemesinin yanına turizmi de ekleyebilir.”

Coğrafi işaretlemenin önemli bir pazarlama aracı olduğunu belirten Yılmaz, “Coğrafi işaretler, ürünün kalitesini de yansıtır, bölge halkının el emeği göz nuru olduğunu da. Bu vasıta ile turistin kafasındaki her türlü kaygıyı da gidermiş olur.” şeklinde konuştu. Kısıtlı bir bölgede üretilmesine rağmen dünya çağında bilinirliği olan ürünlerden bahseden Yılmaz, “Coğrafi işaretleme ürünü öyle bir konumlandırıyor ki şehrin ismi ürünle dile getiriliyor. Yöresel ürünler bu yüzden şehir pazarlaması açısından da elzem.” dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!» Erdoğan'dan Fransız basınına açıklama
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
İzmir
9 / 16 °C
Antalya
10 / 15 °C
Adana
8 / 14 °C
Konya
1 / 11 °C