İstanbul 17°C
14 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇÖMEZE YAKALAMA KARARI
01 Ekim 2011 Cumartesi 10:09

ÇÖMEZ'E YAKALAMA KARARI

İkinci Ergenekon davasında duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, firari sanık Turhan Çömez’in yokluğunda tutuklamasına ve hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen İkinci Ergenekon Davası’nda, duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, sanıkların ve avukatların sözlü ve yazılı taleplerine ilişkin mütalaasını açıkladı. Pekgüzel, tutuklu sanık emekli Albay Hasan Atilla Uğur’un avukatı Ünal Üstünsoy’un taleplerin alındığı bölümde yaptığı konuşmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"AVUKAT SÜRENİN ÇOĞUNU ÇOCUKLUĞUNU ANLATARAK TAMAMLADI"
Savcı Pekgüzel, "Bir avukat meslektaşımız şu saat itibariyle kendisine tanınan sürenin çoğunu çocukluğunu anlatarak bir bakıma içini dökerek tamamladı" dedi. İddia makamı olarak bazı konulara değinmek istedini vurgulayan Pekgüzel, "Şimdiye kadar yapılan ve bir kısmı doğrudan ’birileri konuşur beklentisi mi var’ şeklindeki beyanlardan dolayı en azından sanıklar açısından duruşma dışında iddia makamı ile konuşulması derhal ajanlık ile suçlanma riski göze alınarak yapılabilecek duruma gelmiştir" ifadelerini kullandı. Savcı Pekgüzel, iddia makamı olarak mütalaalarının sadece dosya kapsamına göre oluşan hukuki kanaatlerine göre verdiklerinin altını çizdi.

HUKUKİ GÖRÜŞ
Savcılık olarak verdikleri mütalaaların her zaman hukuki bir denetime tabii olduğunu belirten Pekgüzel sözlerine şöyle devam etti:  "Mütalaalarımızda hukuki görüşten başka bir saik gözetmemiz mümkün değildir. Eğer bunlar belli bir kasıt ile yapılıyor ise bunu da ayırt edebilecek mesleki tecrübeye de sahip bulunmaktayız. Bazı sanıkalar ve az da olsa maalesef bazı avukat meslektaşlarımızın bunun aksi yönündeki beyanları tarafımızdan da kabul edilebilir değildir. Mahkemeyi ve iddia makamını hedef alan, asla savunma hakkı kabul edilemeyecek tavır ve davranışlardan kaçınılmasını defalarca ikaz ettik. Bunların kanuni yaptıramlara muhatap olabileceğini beyan ettik. Bu durum bundan sonra da geçerlidir. Bu kapsamda mahkemeyi hedef alan, saygınlığını zedeleyen hatta tehdit, hakaret ve iftira oluşturabilecek sözler söyleyen kişiye karşı mahkeme heyeti bir engellemede bulunmayacak, bir şey demeyecek midir? Bunun yanlış olduğu yönündeki iddiaya katılmak mümkün değildir."

"ERGENEKON ÖRGÜTÜNÜN VARLIĞI İDDİANAMELERDEKİ İDDİADIR"

Savcı Pekgüzel, Ergenekon örgütünün varlığının yegane delilinin 1997’de TBMM’ye yapılan bir ihbar olduğu yönündeki beyanlara itibar etmenin mümkün olmadığını belirterek, "Mütalaa beyanındaki bu konu "Ergenekon örgütünün" TBMM’ce araştırılması yönündeki beyan üzerine gündeme gelmiştir. Neticede Ergenekon örgütünün varlığı iddianamelerdeki iddiadır. Delilleri gösterilmiştir. İddia makamı, resmiyet kazanan bu iddiananın arkasındadır. Netice kanaatimiz ise yargılama sonunda esas hakkındaki mütalaamız ile mahkemeye arz edilecektir" şeklinde konuştu. Pekgüzel, savcılığın sanık taleplerine kayıtsız kaldığı şeklindeki beyanın da haksız bir iddiadan ibaret olduğunu ifade etti.

"O KİTAP DOSYAYA KONULSUN"

Savcı Pekgüzel daha sonra sanık ve avukatların taleplerine ilişkin mütalaasını açıkladı. Tutuklu sanıklardan Hasan Atilla Uğur’un yazdığı "Abdullah Öcalan’ı Nasıl Sorguladım - İşte Gerçekler" isimli kitabının dosyaya konulmasına karar verilmesini talep etti. İbrahim Şahin’in talebine ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasını isteyen Pekgüzel, Şahin’in iddiasına göre Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde geçmişte ve halen kayıt dışı silah ve mühimmat bulunup bulunmadığının mahkemeye bildirilmesini talep etti. Pekgüzel, MİT Müsteşarlığına müzekkere yazılarak Şahin’in "Terörle mücadelede kurulacak yeni oluşumda görevlendirileceğine ilişkin MİT’çilerle görüştüğü" şeklindeki beyanlarında geçen iddiaların araştırılarak ayrıntılı bir şekilde bildirilmesini talep etti.

 

Tutuklu sanıklardan Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun talebi üzerine Jandarma Genel Komutanlığına müzekkere yazılmasını isteyen Pekgüzel, 19 Eylül 2003’te Jandarma Genel Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na giriş yapanlara dair nizamiye kayıtlarıyla varsa kamera kayıtlarının çıkarılarak mahkeme gönderilmesini talep etti. Pekgüzel, firari sanık Turhan Çömez’in yokluğunda tutuklamasına ve hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 21 °C
İzmir
11 / 18 °C
Antalya
13 / 21 °C
Adana
18 / 29 °C
Konya
8 / 19 °C