İstanbul 7°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Gül: Romanya’daki Türk Yatırımlarının Ulaştığı Seviye Kayda Değer
19 Eylül 2013 Perşembe 18:38

Cumhurbaşkanı Gül: Romanya’daki Türk Yatırımlarının Ulaştığı Seviye Kayda Değer

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Romanya arasındaki güçlü bağların en önemli halkalarından birinin ticari ve ekonomik ilişkiler olduğunu belirterek, Romanya'daki Türk yatırımlarının ulaştığı seviyenin de kayda değer olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Romanya arasındaki güçlü bağların en önemli halkalarından birinin ticari ve ekonomik ilişkiler olduğunu belirterek, Romanya'daki Türk yatırımlarının ulaştığı seviyenin de kayda değer olduğunu söyledi.

    Cumhurbaşkanı Gül, Romanya Başbakanı Victor Ponta ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Romanya’nın ekonomiden tarıma, enerjiden ulaştırmaya, savunmadan kültüre kadar farklılık arz eden alanlarda derin ve kapsamlı bir iş birliği sürdürdüğüne dikkat çekti.

    Gül kabulde, Türkiye ve Romanya’nın tarihten kaynaklanan köklü bir dostluğa sahip olduğunu ve iki ülke arasında yakın ilişkiler bulunduğunu ifade etti. Türkiye ile Romanya’nın ekonomiden tarıma, enerjiden ulaştırmaya, savunmadan kültüre kadar farklılık arz eden alanlarda derin ve kapsamlı bir iş birliği sürdürdüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, mevcut iş birliğini her alanda daha da ileri taşıma yönünde ortak bir iradenin bulunduğunu bildirdi.

    "ROMANYA'DAKİ TÜRK YATIRIMLARININ ULAŞTIĞI SEVİYE KAYDA DEĞER"

    Romanya Başbakanı Ponta’nın Türkiye’ye gerçekleştirmekte olduğu ziyaret sırasında bazı önemli iş birliği alanlarında belgeler imzalanacağını öğrenmekten memnuniyet duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, AB üyelik hedefini muhafaza ettiğini ve Romanya'nın, Türkiye’nin AB üyelik sürecine verdiği destekten müteşekkir olunduğunu da belirtti. Türkiye ile Romanya arasındaki güçlü bağların en önemli halkalarından birinin ticari ve ekonomik ilişkiler olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Romanya'daki Türk yatırımlarının ulaştığı seviyenin de kayda değer olduğunu ifade etti.

    ROMANYA BAŞBAKANI PONTA: TÜRKİYE’NİN AB’YE KATILIM SÜRECİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

    Romanya Başbakanı Ponta ise kabulde ülkesinin Türkiye ile olan kapsamlı ilişkilerinin ve mevcut iş birliğinin uzun vadeli ve kalıcı mahiyette olduğunu söyledi. Romanya’nın, Türkiye ile ilişkilerine özel önem atfettiğini belirten Başbakan Ponta, Türkiye’nin AB üyeliğinin her 2 tarafın çıkarına olduğunu ve Romanya’nın, önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini aktif şekilde desteklemeye devam edeceğini bildirdi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
1 / 16 °C