İstanbul 15°C
22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAĞA ÇIKMANIN ALTI AŞAMASI
08 Ekim 2011 Cumartesi 11:50

DAĞA ÇIKMANIN ALTI AŞAMASI

Doğudaki gençleri dağa çıkmaya ikna eden aşamalar nelerdir?
Bugünlerde devam eden tartışmalardan birisi de KCK tutuklamaları. BDP ve bazı liberal kalemler, tutuklamaların insanların siyaset yolunu kapatıp dağa çıkmayı arttıracağını savunuyor. Bu fikre karşı çıkanlardan biris de Taraf yazarı Emre Uslu.
 
Emre Uslu, bugünkü yazısında gençlerin dağa çıkmaya hangi aşamalardan geçerek yönlendirildiklerini yazdı. Uslu'nun yazısı:
 

KCK: Dağa nasıl çıkılır

 
KCK operasyonlarına karşı çıkanların temel argümanı, ‘KCK operasyonları dağın yolunu açıyor’ şeklinde.‘KCK’ya operasyon yapmak siyasetin yolunu kapatıp dağın yolunu açıyor’ değerlendirmesi yapmak en azından eksiklik. KCK operasyonları nedeniyle BDP-PKK çizgisinin eline “siyasal diskur” yaratmak için müthiş bir avantaj geçtiği doğru. Ancak Güneydoğu’da siyasal söylemi belirleme üstünlüğü zaten PKK’da. PKK kurşunu ile öldüğü besbelli sivillerin polis tarafından öldürülmediğini anlatamadığınız bir iklimden söz ediyoruz. Yani yaprak kıpırdasa devlet suçlu zaten orada.
 
“Dağa gidiş” sadece siyasal diskur ile olmuyor. Yani anlatıldığı gibi “16 yaşındaki Kürt genci bir gün ailesine gelip ‘artık dayanamıyorum dağa gidiyorum hakkınızı helal edin’ deyip dağa çıkmıyor.” Dağa gidişin arkasında bir mekanizma işliyor ve işte o mekanizma KCK yapılanmasının ana dişlilerinden birini oluşturuyor. KCK’ya operasyon yapılmasın diyenler aslında bırakın KCK dağa adam taşımaya devam etsin demiş oluyorlar.
 
Peki, mekanizma nasıl işliyor?
 
Eski PKK’lılardan ve güvenlik kaynaklarından derlediğim sistem genel hatlarıyla şöyle işliyor:
 
Sistem doğu illerinde ve batı illerinde farklı işliyor. Doğuda çoğunlukla Kürt ulusalcıları sokağın diline/diskuruna hâkim. Bu nedenle endoktrinasyon süreci hızlı ve kolay oluyor.
 
1. Aşama, sokaklarda, liselerde, PKK’nın örgütlenmesi zaten mevcut. PKK söylemi ve endoktrinasyon hayatın parçası. Bir gencin PKK söylemi ile tanışması için özel bir çabaya gerek yok. Yatılı okullarda bile öğretmenler de dahil olmak üzere “APOCULUK” bir formel/informel ders olarak zaten veriliyor.
 
2. Aşamada, BDP teşkilatları işin pratiğe bakan yönünü organize ediyor. BDP teşkilatlarında seyredilen VCD’ler, gerilla görüntüleri ve propaganda konuşmaları gençlerin dağa meylini şekillendiriyor.
 
3. Aşamada, gençler “serhidan” eylemlerinde boy göstermesi için özendiriliyor. Hatta buralarda boy göstermeyenler mahalle baskısına maruz kalıyor.
 
4. Aşama, kriminalizasyon süreci. Yani gerek polisin taşlanması, yazılama, basın bildirisi okuma gibi eylemlerde öne çıkarılıyor bu gençler.
 
5. Aşamada, kültürel ve çevresel sıkışmışlığa siyasal sıkışmışlık ekleniyor. Gençler şiddet içermeyen veya sınırlı şiddet içeren PKK eylemlerinde boy gösterince siyasal sıkışmışlık devreye giriyor. Bu aşamadan sonra o gençler için dağ “kurtuluş” ve kahramanlık alanına zaten dönüşüyor. Bu noktada sosyal ve siyasal olarak sıkışmış gençlere KCK-BDP teşkilatlarından “seni gerilla yapalım ailene de bakarız” teklifi geliyor.
 
6. Aşamada, yukarıdaki evrelerden geçmiş gençlerden gerilla olmaya gönüllü olanlara sınır illerinden irtibat numarası veriliyor. Gerilla olmak isteyen genç KCK irtibat elemanıyla buluştuktan sonra çoğunlukla ülke dışına geçiş süreci başlıyor. Sonrası gerilla aşaması...
 
Batı illerinde bu sürecin başlangıcı biraz daha farklı. Batıda Kürt gençleri PKK söyleminin çevrelediği bir iklimde bulunmadığından liselerdeki irtibat elemanlarınca gençler önce, PKK’ya yakın kültür merkezi, halkevi, türkü barlara davet edilip PKK çevresiyle sosyalleşmesi sağlanıyor. Yani Güneydoğu’daki sokak iklimi batıda kurulmuş “designated” alanlarda sağlanıyor. Bundan sonraki aşama yukarıdaki sürece benziyor.
Bütün bu aşamalarda KCK hep devrede ve BDP teşkilatları mekânsal ve siyasal sığınma mekânları işlevi görüyor. Şimdi “KCK operasyonları dağa adam kaldırıyor” diyenler aslında “bırakın KCK bu faaliyetlerine devam etsin” demiş olmuyor mu? KCK operasyonları işte bu mekanizmayı yavaşlatmaya yönelik operasyonlardır. Bu mekanizma olmadan gençlerin kendiliğinden dağın yolunu bulması mümkün mü? Zaten kendiliğinden gelip “PKK’ya katılacağım” diyen genci PKK içine almıyor. Ajan kabul ediyor. Örneğin Şırnak’ta gözaltına alınan KCK’lıların hemen hepsi dağa eleman kazandırma mekanizması içindeler. Dağdan inişin yolunu gösterenler dağa gidişin yolunu neden görmezden geliyor?
 
İddiaların aksine, güvenlik güçlerinin değerlendirmesine göre KCK operasyonları dağa çıkışı ciddi sekteye uğratıyor. KCK operasyonlarından sonra dağa çıkışlarda önemli azalmalar var.
 
Bu yönüyle KCK operasyonları PKK’nın kendine güven veren ve Kürt sokağını esir alan çarkını yavaşlatıyor. KCK operasyonlarının, yapılış biçimine, zamanlamasına, hoyratlığına itirazınız varsa haklısınız ve desteklerim. Ama KCK operasyonlarına tümden karşıysanız ve hele hele “KCK operasyonları dağa gidişin yolunu açıyor” diyorsanız yanlıyor ve yanıltıyorsunuz...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C
Antalya
10 / 19 °C
Adana
8 / 23 °C
Konya
-2 / 11 °C