İstanbul 13°C
19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Danıştay yetkilerine tırpan
25 Mayıs 2012 Cuma 11:10

Danıştay yetkilerine tırpan

Danıştay, AYM'ye iptal başvurusu yaptığı kanunlarla ilgili davalarda yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek, idarenin savunması durdurma veremeyecek.

 

TBMM Adalet Komisyonu, 3. Yargı Paketi’nde yer alan, idari yargıyı ilgilendiren 32 maddeyi kabul etti. Komisyon önceki gün de 39 maddeyi kabul etmişti. Milliyet'in haberine göre, kabul edilen bazı düzenlemeler şöyle:
 
- İçişleri Bakanlığı’nın oturmaya mecbur kıldığı yerden kaçan yabancılara hapis cezası yerine 3 bin liraya kadar para cezası verilecek.
- Sınır dışı edilmelerine rağmen Türkiye’ye izinsiz gelen yabancılara hapis yerine 2 bin liradan 5 bin liraya kadar para cezası verilecek.
- Belgesiz seyahat acentalarına 6 aya kadar hapis yerine 5 bin liraya, rehberlik yapanlara 2 bin liraya kadar para cezası verilecek.
 
20 YIL YERİNE 15 YIL
 
- Danıştay üyeliğine seçilebilmek için devlette 20 yıl çalışma kuralı 15 yıl olarak değiştirildi.
- TBMM Genel Sekreteri ile düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanları Danıştay üyesi olabilecek. Tasarıda kurumların başhukuk ve 1. hukuk müşavirlerinin Danıştay üyesi olabilecekleri yer alıyordu. Yapılan değişiklikle, hukuk hizmetleri başkanı ve hukuk işleri müdürleri de Danıştay’a üye seçilebilecek. Maliye Bakanlığı hukuk müşavirleri, müşavir avukatları, muhakemat müdürü üye olabilecekler arasından çıkarıldı.
 
YETKİLERE TIRPAN
 
- Tasarıyla, Danıştay’ın yetkileri daraltıldı. Danıştay, ilk derece mahkemesi olarak, bakanlıklar ile kamu kuruluşları veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca çıkarılan ve ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlemlere karşı açılacak iptal ve tam yargı davaları ile tahkim yolu öngörülmeyen kamu hizmetleriyle ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan idari davaları karara bağlayacak.
 
- Öğrencilerin sınıf geçme ve not tespiti, kayıt, nakil, okuldan atılma gibi davalarının temyiz incelemesi Danıştay yerine bölge idare mahkemelerinde yapılacak.
- Valilik, kaymakamlık ve yerel yönetimlerin kamu görevlileri hakkında verdiği geçici görevlendirme, atama, disiplin cezası kararlarına karşı açtıkları davaların temyiz incelemesi Danıştay yerine bölge idare mahkemesince yapılacak.
- Rekabet Kurumu ve Şeker Kurumu’nun nihai kararlarına karşı Danıştay yerine idare mahkemesinde dava açılabilecek. EPDK, BDDK tarafından alınan bütün kararlara karşı açılan iptal davaları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sektörle ilgili kararları da Danıştay yerine yetkili idare idare mahkemesinde açılabilecek.
 
ÇALIŞMA SÜRELERİ
 
- Tasarıyla, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndaki 6 bin dosyanın karara bağlanabilmesi için, geçici süreyle kurulun yapısı ve çalışma usulu değiştiriliyor. Geçici süre sonunda birikmiş dosyaların 2-3 yıl içinde karara bağlanması hedefleniyor. Süre sonunda kurul eski yapısına dönecek.
- Tasarıda, verilen önergenin kabul edilmesiyle yapılan değişikliğe göre, Anayasa Mahkemesi’ne iptali istemiyle başvuru yapılan kanunun yürütmesinin durdurulması kararı verilemeyecek. Danıştay, iptal davalarını görüşürken, anayasaya aykırı gördüğü kanunların iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açabiliyor. Danıştay, bugüne kadar dava açtığı kanunlarla ilgili davalarda, iptal başvurusu sonuçlanana kadar yürütmeyi durdurma kararı veriyordu. Bu düzenleme yasalaşırsa, Anayasa Mahkemesi kararını açıklayana kadar Danıştay, ilgili davada yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek. Dava konusu yönetmelik ya da düzenleme uygulanmaya devam edecek.
- Danıştay, idarenin savunması gelmeden yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek. Danıştay, bazı önemli konularda, savunma gelene kadar yürütmeyi durdurma kararı verebiliyordu. Ancak başvuru hukuka aykırı bulunursa, savunma gelmemiş olsa da davayı ret kararı verilebilecek.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 17 °C
İzmir
12 / 19 °C
Antalya
12 / 21 °C
Adana
10 / 23 °C
Konya
3 / 16 °C