İstanbul 17°C
20 Ekim 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Danıştay yetkilerine tırpan
25 Mayıs 2012 Cuma 11:10

Danıştay yetkilerine tırpan

Danıştay, AYM'ye iptal başvurusu yaptığı kanunlarla ilgili davalarda yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek, idarenin savunması durdurma veremeyecek.

 

TBMM Adalet Komisyonu, 3. Yargı Paketi’nde yer alan, idari yargıyı ilgilendiren 32 maddeyi kabul etti. Komisyon önceki gün de 39 maddeyi kabul etmişti. Milliyet'in haberine göre, kabul edilen bazı düzenlemeler şöyle:
 
- İçişleri Bakanlığı’nın oturmaya mecbur kıldığı yerden kaçan yabancılara hapis cezası yerine 3 bin liraya kadar para cezası verilecek.
- Sınır dışı edilmelerine rağmen Türkiye’ye izinsiz gelen yabancılara hapis yerine 2 bin liradan 5 bin liraya kadar para cezası verilecek.
- Belgesiz seyahat acentalarına 6 aya kadar hapis yerine 5 bin liraya, rehberlik yapanlara 2 bin liraya kadar para cezası verilecek.
 
20 YIL YERİNE 15 YIL
 
- Danıştay üyeliğine seçilebilmek için devlette 20 yıl çalışma kuralı 15 yıl olarak değiştirildi.
- TBMM Genel Sekreteri ile düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanları Danıştay üyesi olabilecek. Tasarıda kurumların başhukuk ve 1. hukuk müşavirlerinin Danıştay üyesi olabilecekleri yer alıyordu. Yapılan değişiklikle, hukuk hizmetleri başkanı ve hukuk işleri müdürleri de Danıştay’a üye seçilebilecek. Maliye Bakanlığı hukuk müşavirleri, müşavir avukatları, muhakemat müdürü üye olabilecekler arasından çıkarıldı.
 
YETKİLERE TIRPAN
 
- Tasarıyla, Danıştay’ın yetkileri daraltıldı. Danıştay, ilk derece mahkemesi olarak, bakanlıklar ile kamu kuruluşları veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca çıkarılan ve ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlemlere karşı açılacak iptal ve tam yargı davaları ile tahkim yolu öngörülmeyen kamu hizmetleriyle ilgili imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan idari davaları karara bağlayacak.
 
- Öğrencilerin sınıf geçme ve not tespiti, kayıt, nakil, okuldan atılma gibi davalarının temyiz incelemesi Danıştay yerine bölge idare mahkemelerinde yapılacak.
- Valilik, kaymakamlık ve yerel yönetimlerin kamu görevlileri hakkında verdiği geçici görevlendirme, atama, disiplin cezası kararlarına karşı açtıkları davaların temyiz incelemesi Danıştay yerine bölge idare mahkemesince yapılacak.
- Rekabet Kurumu ve Şeker Kurumu’nun nihai kararlarına karşı Danıştay yerine idare mahkemesinde dava açılabilecek. EPDK, BDDK tarafından alınan bütün kararlara karşı açılan iptal davaları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sektörle ilgili kararları da Danıştay yerine yetkili idare idare mahkemesinde açılabilecek.
 
ÇALIŞMA SÜRELERİ
 
- Tasarıyla, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndaki 6 bin dosyanın karara bağlanabilmesi için, geçici süreyle kurulun yapısı ve çalışma usulu değiştiriliyor. Geçici süre sonunda birikmiş dosyaların 2-3 yıl içinde karara bağlanması hedefleniyor. Süre sonunda kurul eski yapısına dönecek.
- Tasarıda, verilen önergenin kabul edilmesiyle yapılan değişikliğe göre, Anayasa Mahkemesi’ne iptali istemiyle başvuru yapılan kanunun yürütmesinin durdurulması kararı verilemeyecek. Danıştay, iptal davalarını görüşürken, anayasaya aykırı gördüğü kanunların iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açabiliyor. Danıştay, bugüne kadar dava açtığı kanunlarla ilgili davalarda, iptal başvurusu sonuçlanana kadar yürütmeyi durdurma kararı veriyordu. Bu düzenleme yasalaşırsa, Anayasa Mahkemesi kararını açıklayana kadar Danıştay, ilgili davada yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek. Dava konusu yönetmelik ya da düzenleme uygulanmaya devam edecek.
- Danıştay, idarenin savunması gelmeden yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek. Danıştay, bazı önemli konularda, savunma gelene kadar yürütmeyi durdurma kararı verebiliyordu. Ancak başvuru hukuka aykırı bulunursa, savunma gelmemiş olsa da davayı ret kararı verilebilecek.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
3 / 23 °C
İzmir
13 / 27 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
14 / 32 °C
Konya
6 / 22 °C