İstanbul 14°C
19 Kasım 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denetçi şirketlere savsaklama cezası
15 Ağustos 2017 Salı 11:57

Denetçi şirketlere savsaklama cezası

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bağımsız denetim yaptırmayan şirketleri, ticaret sicil müdürlükleri üzerinden uyardı. Bağımsız denetim raporu hazırlayan 27 denetim şirketinin ise işini gereğince yerine getirmediği ortaya çıktı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bağımsız denetim yaptırmayan şirketleri uyardı. Bağımsız denetim raporu hazırlayan 27 denetim şirketinin ise işini gereğince yerine getirmediği ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu da (KGK) bağımsız denetim raporu hazırlayan 27 denetim şirketinin işini savsakladığı için idari para cezası kesti. Türkiye genelinde 22 ilde faaliyet olan 242 bağımsız denetim şirketi bulunuyor.
 
BAĞIMSIZ DENETİM ŞART
 
Ceza yiyen şirketler arasında dünyaca bilinen Deloitte, KPMG, PWC, Grant Thornton, Ernst&Young ve Detay gibi bankacılık alanlarında daha aktif inceleme yapan bağımsız denetim şirketlerinin olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de 2013 yılından bu yana belirli aktif büyüklük, istihdam sayısı, net satış hasılatı gibi kriterleri yerine getiren şirketlerin bağımsız denetim raporlarını yaptırması şartı bulunuyor. Ancak KGK, şirketlerle ilgili kendisine verilen denetim raporları üzerinden yaptığı incelemelerde, denetim şirketlerinin bağımsız denetim yönetmeliğinin birden fazla maddesini ihlal ettiğini belirledi. KGK bu kapsamda denetim firmalarından bazılarını, “Denetim faaliyetinin, fiilin ağırlığına göre daha ağır bir yaptırım gerektirmeyen şekilde, Türkiye Denetim Standartlarına (TDS) aykırı olarak yürütülmesi” maddesinden uyarıp ve idari para cezası kesti.
 
GÜMRÜK BAKANLIĞI ODALARI UYARDI
 
Öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da, Türkiye çapında bütün ticaret sicil müdürlüklerine, belirli aktif büyüklük kriterlerini tutturan şirketlerin 2015 ve 2016 yılı hesap dönemlerine ilişkin bağımsız denetimi yaptırmaları konusunda bir uyarı yazısı gönderdi. 17 Nisan 2017 tarihli yazıda, Türk Ticaret Kanunu’nda 397 ve 399 sayılı maddelerde şirketlerin denetçilerini belirlemeleri gerektiği vurgulandı. Bakanlık yazısında denetlettirilmemiş şirketlerin finansal tablolarının yok sayılacağı uyarısını da yaptı.
 
DENETİM YAPTIRMAYANIN FAALİYETİ SORUNLU
 
Denetime tabi olduğu halde denetim raporu hazırlatmamış şirketlerin finansal tabloları ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu düzenlenmemiş hükmünde olduğuna dikkat çekiliyor. Bağımsız denetim yaptırmayan şirketlerin aynı zamanda kar dağıtamayacağı, sermaye artırama veya azaltma yapamayacağı, fon sağlayan şirketlere (kredi verenler) mali tabloları veremeyeceğine böylece kredi alamayacağına dikkat çekiliyor. Denetçi seçilmemesinden doğan zararlardan ise yönetim kurulu sorumlu bulunuyor.
 
YENİ ŞAFAK
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-2 / 14 °C
İzmir
7 / 23 °C
Antalya
9 / 22 °C
Adana
9 / 24 °C
Konya
0 / 11 °C