İstanbul 11°C
22 Nisan 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dergilerden darbe girişimine özel sayıyla tepki
01 Ağustos 2016 Pazartesi 12:27

Dergilerden darbe girişimine özel sayıyla tepki

İtibar, Dil ve Edebiyat, Cins, Fayrap ve Temmuz dergileri, ağustos özel sayılarında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi.

Edebiyat dergileri, ağustos özel sayılarında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)darbe girişimine tepki gösterdi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, şair, yazar İbrahim Tenekeci'nin Genel Yayın Yönetmeni olduğu İtibar dergisi, ağustos sayısında 15 Temmuz direnişine katılan yazarlarının Boğaziçi Köprüsü'nden Genel Kurmay'a bulundukları bölgelerde yaşadıklarını okuyucuya aktarıyor.

Derginin 15 Temmuz Özel Dosyası'nda Mehmet Şeker, Sibel Eraslan, Samet Doğan, Murat Koparan, Furkan Çalışkan, Ayhan Demir, Mehmet Dinç, Gökhan Ergür, Raşit Ulaş, Kazım Berkay Özkardaş, Orhan Özekinci, Gürcan Sünnetçi, Nadir Aşçı yazılarıyla, Seyyid Ensar, Tuba Kaplan, Emel Özkan, Mustafa Akar şiirleriyle, Güray Süngü ise öyküyle okuyucuyla buluşuyor.

Kapağında Türk bayrağı yer alan derginin arka kapağında ise, şair Mustafa Akar'ın şehid Halil Kantarcı için kaleme aldığı "Halil" şiiri yer alıyor.

Adını kahramanlardan alan dergi

Şair Ali Emre'nin Genel Yayın Yönetmenliği'nde ilk sayısı okuyucuyla buluşan ve adını darbe girişiminden alan Temmuz edebiyat, sanat ve fikriyat dergisi ise, okurlarını darbe direnişinin sembollerinden "eli sopalı kadın"la selamlıyor.

Açılışı usta sanatçı Hasan Aycın'ın çizgisiyle yapan dergi, "Temmuz Direnişi ve Edebiyat" başlıklı özel dosyasının sunuş yazısında, "15 Temmuz'daki darbe girişimi ve ardından gelen destansı direniş, hesapların üstünde bir hesap olduğunu dosta düşmana gösterdi ve darbeciler dahil herkesi şaşırttı. Tarihte eşine az rastlanır bu mücadele; birçok alanda yeni değerlendirmelere, sorgulamalara, arayışlara da kapı açtı. Meydanlara koşan halk, sadece kendisiyle göz hizasında durmaktan inatla kaçınan kirli ve kibirli aydın tayfasına değil, kötülüğe, zorbalığa, buyurganlığa arka çıkan herkese haddini bildiren temiz ve açık bir rest çekti." tespitlerine yer veriyor.

Dosyada Murat Koç, Güray Süngü, İsmail Kılıçarslan, Peren Birsaygılı, Hale Beyza, Asım Gültekin, Hüseyin Atlansoy, Adem Özköse, Cemal Şakar ve İsmail Isparta 15 Temmuz şahitliğini okuyucuyla paylaşan yazarlar.

"Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır"

Hakan Arslanbenzer'in Genel Yayın Yönetmeni olduğu Fayrap dergisi ise, tankların üstüne çıkan halkı resmettiği ağustos kapağında, Ali İmran suresinden "Onlar tuzak kurdular. Allah da onlara tuzak kurdu. Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır." ayetiyle dikkati çekiyor.

Derginin "15 Temmuz Yazıları" özel dosyasına, Ali Akyurt "Uzun Bir Gece", Elyasa Koytak "Türkiye En Güzel Ülke, Halk En Büyük Kahraman!", Murat Küçükçifci "Yalın, Temiz, Milyonlarla Birlikte", Hamza Bilgü "Geceyi Onaran Mimar: Halk", Mesut Bostan "Türkiye'de Fırınlar Saati" başlıklı metinleriyle katkı sağlıyor.

Hüseyin Besli'den "Erolum, Oğlum, Kardeşim"

Üzeyir İlbak'ın Genel Yayın Yönetmeni olduğu Dil ve Edebiyat dergisi ise, İlbak'ın "Aklı ve Kalbi Devşirilmişlerin Darbesi" yazı başlığı eşliğinde, darbe girişiminde tankları durduran halkı kapağına taşıyor.

İlbak, sunuş yazısında darbe girişimine "Şahit olduk/Ana babalarının ve yakınlarının vergisi ile eğitim görene/O eğitim öğretim süreçlerine ihanet edene/Ülkesi insanının vergisi ile alınan jeti, tankı, tüfeği ve mermiyi kullanana/Koruması ve kollaması gerekeni hedef gözeterek şehit edene" ifadeleriyle tepki gösteriyor.

İlk sayfalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gün Olur Asra Bedel" başlıklı yazısının bulunduğu dergide Hüseyin Besli, "Erolum, Oğlum, Kardeşim" yazısı, Zafer Acar "İntikam Unutulmaz Azıcık Ertelenir", Mehmet Baş "Ülkem", Hüseyin Emin Öztürk "Hakimiyet Türküsü" şiirleriyle 15 Temmuz'a şahitlik ediyor.

Şehit Mustafa Cambaz'ın oğlundan "Babamın Doğum Günü"

İsmail Kılıçarslan'ın Genel Yayın Yönetmeni olduğu Cins dergisi ise, tankların önüne yatan kahramanın yer aldığı çizgiyi taşıyan kapağında okuyucusuna, şair Necip Fazıl Kısakürek'in "Ölsek de sevinin eve dönsek de/Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir" mısralarıyla sesleniyor.

Cins'in "15 Temmuz Darbe Girişimi Özel Dosyası"nda, Eren Safi "Elden Giden, Elde Kalan", Bahadır Yenişehirlioğlu "Direnmek ve Dik Durmak", İbrahim Paşalı "Ajda Pekkan Çengelköy'e Taşındı", Fatma Şengil Süzer "İzzetli, Hürmetli, Devletli Karabudun", İhsan Aktaş "Türk İslamcılığının Karşılaştığı Tehlikeler", Mustafa Çiftçi "Ben Kimim?", Tayyar Tarcan şehit Halil Kantar'ı anlattığı "Kardeşim", şehit Mustafa Cambaz'ın oğlu Alpaslan Cambaz "Babamın Doğum Günü...", Güven Adıgüzel "Ve Meydan Ortaya Çıktığında" gibi yazılarla darbe girişimini anlatıyor.

Dergi okuyucusuna ayrıca, direnişin sembollerinden "eli sopalı kadın" ve şehit Halil Kantarcı posteri hediye ediyor.

Dergiler bugün okuyucuyla buluştu.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
HAVA DURUMU
Ankara
5 / 21 °C
İzmir
11 / 25 °C
Antalya
14 / 27 °C
Adana
10 / 26 °C
Konya
4 / 17 °C