İstanbul 26°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gümrükçü, Soruları Yanıtladı (1)
19 Eylül 2013 Perşembe 14:28

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gümrükçü, Soruları Yanıtladı (1)

Gümrükçü: "(Suriye'deki kimyasal silahlar) Silahların nereye, hangi ülkelere çıkartılabileceği teknik bir husus"- "Ne zaman ki gerekli açıklama önce Suriye rejimi tarafından yapılır, ne tür kimyasal silah stokları var, ne kadar var ve nerede tutuluyo

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, Suriye'deki kimyasal silahların yurt dışına çıkarılmasının teknik bir husus olduğunu belirterek, silahların yerinde imhasına ya da ülke dışına çıkarılmasına Suriye rejiminin yapacağı beyan ve ardından uzmanlar tarafından hazırlanacak rapor sonucunda karar verileceğini söyledi.

Gümrükçü, bakanlıkta düzenlediği olağan basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kimyasal silahların imhasının ne kadar süreceğine ve maliyetine ilişkin soru üzerine Gümrükçü, ABD ile Rusya arasında varılan mutabakatın çok somut bir takvim içerdiğini, bu doğrultuda hafta sonuna kadar Esed rejiminin kimyasal silah stoku ve tesislerine ilişkin ayrıntılı bilgileri sunması gerektiğini hatırlattı. Gümrükçü, kasım ayı içinde BM denetçilerinin verilen bilgileri doğrulaması ve silahları kontrol altına almasının, ardından da silahların yerinde imhası ya da ülke dışına çıkarılmasının söz konusu olduğunu kaydetti.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü İcra Komitesi'nin yarın toplanacağına dikkati çeken Gümrükçü, bu görüşmede teknik bir karar tasarısı sunulacağını belirterek, maliyet konusunun da teknik bir husus olduğunu ve yine örgüt bünyesindeki tartışmalarda ortaya konacağını söyledi. Gümrükçü, "Bu konuda bütçede çok ciddi bir zorlukla karşılaşacağımızı düşünmüyorum" ifadesini kullandı.

-"Kimyasal saldırının rejim tarafından yapıldığı yönünde kuşku yok"-

Suriye'deki kimyasal silahların tasfiyesi ve silahların yurt dışına çıkarılma ihtimaline ilişkin soru üzerine Gümrükçü, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı P3+1 görüşmelerinde kimyasal silahların imhasına yönelik sürecin nasıl işleyeceğinin açık şekilde ele alındığını belirtti. Silahların güvenli bir alana taşınması ve imhasının teknik bir konu olduğuna dikkati çeken Gümrükçü, Türkiye'nin, sürecin çok sıkı bir şekilde denetlenmesinin ve en ufak bir ihlalde de gereken caydırıcı önlemlerin baştan açık bir şekilde ortaya konmasının gereğine işaret ettiğini söyledi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün teamülünün, kimyasal silahların beyan edildikten sonra yerinde imhasını öngördüğünü aktaran Gümrükçü, imha işleminin yerinde yapılması durumunda sürecin uzayabileceğini, o nedenle süreci hızlandırmak anlamında, varılan mutabakatın silahların gerektiğinde Suriye dışına çıkartılmasına da imkan verdiğini ifade etti. Gümrükçü, şöyle devam etti:

"Bizim de söylediğimiz şey bu. Eğer ülke dışına çıkartılmasına imkan veriliyorsa, bu yönde bir uygulamaya gidilecekse, o zaman bunun çok daha etkin şekilde kullanılması ve sürenin daha da kısaltılmasının mümkün olabileceği yönünde. Ancak silahların nereye, hangi ülkelere çıkartılabileceği tabii teknik bir husus. Ne zaman ki gerekli açıklama önce Suriye rejimi tarafından yapılır, ne tür kimyasal silah stokları var, ne kadar var ve nerede tutuluyor, daha sonra uzmanlar gidip bunu yerinde doğruladıktan sonra verecekleri raporlar doğrultusunda ancak buna karar verilebilecektir."

BM inceleme heyetinin konuya ilişkin raporunda saldırının sorumlularına dair bir ifade bulunmadığı hatırlatılarak, heyetin Suriye'ye yapacağı ikinci ziyarette bu yönde bir tespitte bulunma konusunda yetkilendirilmesinin söz konusu olup olmadığına ilişkin değerlendirmede bulunan Gümrükçü, "BM raporunun bu konuda bir sorumluyu tespit etmemesi, o konuda bir yetkilendirmenin, görev yönergelerinin olmamasından dolayıdır. Tekrar geri gidişlerinde bu yönde yeni bir yetkilendirme olduğu yönünde bilgi yok" diye konuştu.

Uzmanlar heyetinin açıkladığı raporun çok açık olduğunu ve kimyasal silah kullanıma dair tüm verileri ayrıntılı şekilde ortaya koyduğunu belirten Gümrükçü, "Bunlara baktığınızda bu kimyasal silah saldırısının rejim tarafından yapıldığı yönünde en ufak bir kuşku kalmıyor. Esasında ilave bir yetkilendirmeye de gerek yok" değerlendirmesinde bulundu.

-"Kimyasal silaha tahammül göstermemiz mümkün değil"-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gümrükçü'ye, Rus yetkililerin, kimyasal saldırıyı Türkiye'den giden muhaliflerin gerçekleştirdiği yönündeki iddiaları ve İranlı yetkililerin Türkiye'nin de kimyasal silahlarını teslim etmesi yönündeki açıklaması da soruldu.

"Kimyasal silahların veya kimyasal silahları kullananların Türkiye'den gittiği yönündeki iddialar tamamen asılsız" yanıtını veren Gümrükçü, şunları kaydetti:

"Bizim kimyasal silah kullanımına, bulundurulmasına, üretimine, bu yönde araştırılmasına en ufak tahammül göstermemiz mümkün değildir. Biz kimyasal silahları, bütün kitle imha silahları gibi insanlığa karşı bir suç olarak görüyoruz. O bakımdan Türk devletinin bu konuda bir tahammül ya da müsamaha göstermesi söz konusu bile olamaz. Bu iddiaları hiçbir şekilde ciddiye almak mümkün değildir. Eğer bu yönde deliller varsa sunulsun."

(Sürecek)

Muhabir: Duygu Özbay
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
19 / 33 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
12 / 24 °C