İstanbul 6°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYEBETSİZ YAŞAM, KALİTELİ YAŞAM
20 Eylül 2011 Salı 13:05

DİYEBETSİZ YAŞAM, KALİTELİ YAŞAM

Her geçen gün görülme sıklığı artan ve diyabet hastalarının yüzde 85'ini oluşturan tip-2 diyabet, hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Tip-2 Diyabette Yaşam Kalitesi ve Tedaviden Memnuniyet Panorama Çalışması Türkiye sonuçlarına göre, kan şekerinin son üç ayda nasıl seyrettiği hakkında bilgiveren HbA1c düzeyleri, yeterli glisemik kontrolün sağlanamadığını gösteriyor.

Tip-2 diyabetin daha iyi yönetilebilmesine ilişkin farkındalık düzeyini artıracak müdahalelere ihtiyaç duyuluyor.

Yaklaşık 17 bin bilim insanının Portekiz'in Lizbon kentinde biraraya geldiği 47. Avrupa Diyabet Kongresi'nde, ''Tip-2 Diyabette Yaşam Kalitesi ve Tedaviden Memnuniyet Panorama (European Diabetes Survey) Çalışması''nın sonuçları açıklandı.

21. yüzyılın epidemisi olarak tanımlanan tip-2 diyabetin, genel hastalık yükünü ortaya koyan çalışmalar yayınlanmış olmasına rağmen, hastaların aldıkları tedaviden memnuniyet düzeyini gösteren veriler sınırlı bulunuyor. Panorama çalışmasında Avrupa'da yaşayan tip-2 diyabet hastalarında yaşam kalitesi ve tedaviden memnuniyet düzeyinin araştırılması planlandı. 

Tip-2 diyabette tedavi memnuniyeti ve hastaların yaşam kalitesi üzerine Avrupa'da yapılmış bir çalışma olan Panorama'da, diyet oral antidiyabetik (OAD) veya insülin enjeksiyonu tedavisi alan tip-2 diyabet hastalarında diyabet bağlantılı yaşam kalitesi değerlendirildi.

Toplam 9 ülkede gerçekleştirilen çalışmaya 5 bin 817 hasta ve 397 hekim katıldı. Çalışmanın yüzde 77.6'sı birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda gerçekleştirildi. Hasta profiline bakıldığında, yaş ortalaması 66 olan kişiler değerlendirildi. Katılımcı yüzde 54'ünü erkek, yüzde 46'sını kadın hastalar oluşturdu. Ortalama 9 yıldır diyabet hastası olan katılımcıların yüzde 28.5'inde mikrovasküler, yüzde 24.5'inde ise makrovasküler komplikasyonlar bulunuyordu. 

''HİPOGLİSEMİ, TEDAVİ MEMNUNİYETİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR''

Diyabete bağlı tedavi kalitesi açısından bakıldığında Panorama sonuçlarına göre,hastaların yüzde 73'ü diyabetli olmasalardı hayatlarının kalitesinin daha iyi olacağını belirtiyor.

Kan şekerinin olması gerekenden daha düşük olması olarak tanımlanan hipogliseminin etkisi açısından bakıldığında Panorama çalışmasındaki verilere göre, hipoglisemi hastaların yaşam kalitesini, tedavi memnuniyetini olumsuz etkiliyor ve ''daha ileride hipoglisemi yaşarım'' düşüncesi de hastalar üzerinde olumsuz bir etki bırakıyor. 

Değişik tedavi yöntemleriyle bağlantılı hipoglisemi atakları yönünden de insülin tedavisi alan hastalarda ciddi hipoglisemi riski, OAD (oral antidiyabetik) tedavisi alan hastalara göre çok daha yüksek.

İnsülin salgılanmasını artıran oral antidiyabetikler ile yapılan diyabet tedavisinde, insülin salınımını artırmaya yönelik olmayan oral antidiyabetiklere göre hipoglisemi riski çok daha fazla. Ciddi hipoglisemi için geçerli olan bu durumlar, ciddi olmayan hipoglisemi için de geçerli. 

''HASTALARIN YÜZDE 31'İ KİLO ALIMIYLA BAŞA ÇIKAMIYOR''

Çalışmadaki hastaların yüzde 45.6'sı obez kişilerden oluşuyor. Hekimlerin yüzde 31'i hastaların ilaca ilk başladıklarından beri kilo alımıyla başa çıkamadığını belirtiyor.

  TÜRKİYE SONUÇLARI

Avrupa'da yaşayan tip-2 diyabet hastalarında yaşam kalitesi ve tedavide memnuniyet düzeyinin araştırılması çalışmasında Türkiye'ye ait veriler de belli oldu.

Türkiye'de yapılan gözlemsel, çok merkezli çalışmaya 40 yaş ve üzerinde, en az bir yıl diyabeti olan ve son üç aydır diyet, oral antibiyatikler veya insülinli tedavi edilen 600 tip-2 diyabet hastası katıldı.

Randomize olarak seçilen hastaların HbA1c düzeyleri ölçüldü. Türkiye çalışmasında, yaşam kalitesini ve tedaviden memnuniyet düzeyini değerlendirmek üzere Diyabete Bağlı Yaşam Kalitesi, 5 Boyutlu Avrupa Yaşam Kalitesi, Diyabet Tedavisi Memnuniyet Anketi, Hipoglisemi Korku Anketi endişe alt ölçeği kullanıldı. Hastalara ilişkin diğer bilgiler görüşme esnasında 24 aya kadar geriye dönük olarak toplandı. Ayrıca hekimlerin hastanın memnuniyetini algılayış düzeyleri ve glisemik kontrol durumu hakkında görüşleri sorgulandı.

Çalışmaya, 26'sı aile hekimi veya pratisyen hekimden toplamda 52 hekim katıldı. Ortalama yaşı 58.8 olan 600 hastanın yüzde 56.3'nü kadın hastalar oluşturdu. Hastaların diyabetle geçirdikleri süre 9.1 yıl olarak belirtilirken, hastaların yüzde 46.7'sini obez, yüzde 78.5'ini hipertansif kişiler oluşturdu. Hastaların yüzde 52.2'sinde mikrovasküler, yüzde 23.2'sinde makrovasküler komplikasyonlar belirlendi.

Çalışmanın Türkiye ayağında elde edilen sonuçlarda tip-2 diyabet hastalarının yaşam kalitesi üzerinde ''negatif'' etkili olduğu ortaya kondu. Çalışmada, öne çıkan sonuçlar şöyle:

''Tip-2 diyabet hastalarının aldıkları tedavilerden memnuniyet düzeyleri, ortalamanın üzerinde.

HbA1c düzeyleri, yeterli glisemik kontrolün sağlanamadığını gösteriyor.

Bu sonuçlar, tip-2 diyabetin daha iyi yönetilebilmesine ilişkin farkındalık düzeyini artıracak müdahalelere ihtiyaç duyulduğunu düşündürüyor.''

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
8 / 20 °C
Adana
12 / 20 °C
Konya
1 / 16 °C