İstanbul 12°C
22 Kasım 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DİYEBETSİZ YAŞAM, KALİTELİ YAŞAM
20 Eylül 2011 Salı 13:05

DİYEBETSİZ YAŞAM, KALİTELİ YAŞAM

Her geçen gün görülme sıklığı artan ve diyabet hastalarının yüzde 85'ini oluşturan tip-2 diyabet, hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Tip-2 Diyabette Yaşam Kalitesi ve Tedaviden Memnuniyet Panorama Çalışması Türkiye sonuçlarına göre, kan şekerinin son üç ayda nasıl seyrettiği hakkında bilgiveren HbA1c düzeyleri, yeterli glisemik kontrolün sağlanamadığını gösteriyor.

Tip-2 diyabetin daha iyi yönetilebilmesine ilişkin farkındalık düzeyini artıracak müdahalelere ihtiyaç duyuluyor.

Yaklaşık 17 bin bilim insanının Portekiz'in Lizbon kentinde biraraya geldiği 47. Avrupa Diyabet Kongresi'nde, ''Tip-2 Diyabette Yaşam Kalitesi ve Tedaviden Memnuniyet Panorama (European Diabetes Survey) Çalışması''nın sonuçları açıklandı.

21. yüzyılın epidemisi olarak tanımlanan tip-2 diyabetin, genel hastalık yükünü ortaya koyan çalışmalar yayınlanmış olmasına rağmen, hastaların aldıkları tedaviden memnuniyet düzeyini gösteren veriler sınırlı bulunuyor. Panorama çalışmasında Avrupa'da yaşayan tip-2 diyabet hastalarında yaşam kalitesi ve tedaviden memnuniyet düzeyinin araştırılması planlandı. 

Tip-2 diyabette tedavi memnuniyeti ve hastaların yaşam kalitesi üzerine Avrupa'da yapılmış bir çalışma olan Panorama'da, diyet oral antidiyabetik (OAD) veya insülin enjeksiyonu tedavisi alan tip-2 diyabet hastalarında diyabet bağlantılı yaşam kalitesi değerlendirildi.

Toplam 9 ülkede gerçekleştirilen çalışmaya 5 bin 817 hasta ve 397 hekim katıldı. Çalışmanın yüzde 77.6'sı birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda gerçekleştirildi. Hasta profiline bakıldığında, yaş ortalaması 66 olan kişiler değerlendirildi. Katılımcı yüzde 54'ünü erkek, yüzde 46'sını kadın hastalar oluşturdu. Ortalama 9 yıldır diyabet hastası olan katılımcıların yüzde 28.5'inde mikrovasküler, yüzde 24.5'inde ise makrovasküler komplikasyonlar bulunuyordu. 

''HİPOGLİSEMİ, TEDAVİ MEMNUNİYETİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR''

Diyabete bağlı tedavi kalitesi açısından bakıldığında Panorama sonuçlarına göre,hastaların yüzde 73'ü diyabetli olmasalardı hayatlarının kalitesinin daha iyi olacağını belirtiyor.

Kan şekerinin olması gerekenden daha düşük olması olarak tanımlanan hipogliseminin etkisi açısından bakıldığında Panorama çalışmasındaki verilere göre, hipoglisemi hastaların yaşam kalitesini, tedavi memnuniyetini olumsuz etkiliyor ve ''daha ileride hipoglisemi yaşarım'' düşüncesi de hastalar üzerinde olumsuz bir etki bırakıyor. 

Değişik tedavi yöntemleriyle bağlantılı hipoglisemi atakları yönünden de insülin tedavisi alan hastalarda ciddi hipoglisemi riski, OAD (oral antidiyabetik) tedavisi alan hastalara göre çok daha yüksek.

İnsülin salgılanmasını artıran oral antidiyabetikler ile yapılan diyabet tedavisinde, insülin salınımını artırmaya yönelik olmayan oral antidiyabetiklere göre hipoglisemi riski çok daha fazla. Ciddi hipoglisemi için geçerli olan bu durumlar, ciddi olmayan hipoglisemi için de geçerli. 

''HASTALARIN YÜZDE 31'İ KİLO ALIMIYLA BAŞA ÇIKAMIYOR''

Çalışmadaki hastaların yüzde 45.6'sı obez kişilerden oluşuyor. Hekimlerin yüzde 31'i hastaların ilaca ilk başladıklarından beri kilo alımıyla başa çıkamadığını belirtiyor.

  TÜRKİYE SONUÇLARI

Avrupa'da yaşayan tip-2 diyabet hastalarında yaşam kalitesi ve tedavide memnuniyet düzeyinin araştırılması çalışmasında Türkiye'ye ait veriler de belli oldu.

Türkiye'de yapılan gözlemsel, çok merkezli çalışmaya 40 yaş ve üzerinde, en az bir yıl diyabeti olan ve son üç aydır diyet, oral antibiyatikler veya insülinli tedavi edilen 600 tip-2 diyabet hastası katıldı.

Randomize olarak seçilen hastaların HbA1c düzeyleri ölçüldü. Türkiye çalışmasında, yaşam kalitesini ve tedaviden memnuniyet düzeyini değerlendirmek üzere Diyabete Bağlı Yaşam Kalitesi, 5 Boyutlu Avrupa Yaşam Kalitesi, Diyabet Tedavisi Memnuniyet Anketi, Hipoglisemi Korku Anketi endişe alt ölçeği kullanıldı. Hastalara ilişkin diğer bilgiler görüşme esnasında 24 aya kadar geriye dönük olarak toplandı. Ayrıca hekimlerin hastanın memnuniyetini algılayış düzeyleri ve glisemik kontrol durumu hakkında görüşleri sorgulandı.

Çalışmaya, 26'sı aile hekimi veya pratisyen hekimden toplamda 52 hekim katıldı. Ortalama yaşı 58.8 olan 600 hastanın yüzde 56.3'nü kadın hastalar oluşturdu. Hastaların diyabetle geçirdikleri süre 9.1 yıl olarak belirtilirken, hastaların yüzde 46.7'sini obez, yüzde 78.5'ini hipertansif kişiler oluşturdu. Hastaların yüzde 52.2'sinde mikrovasküler, yüzde 23.2'sinde makrovasküler komplikasyonlar belirlendi.

Çalışmanın Türkiye ayağında elde edilen sonuçlarda tip-2 diyabet hastalarının yaşam kalitesi üzerinde ''negatif'' etkili olduğu ortaya kondu. Çalışmada, öne çıkan sonuçlar şöyle:

''Tip-2 diyabet hastalarının aldıkları tedavilerden memnuniyet düzeyleri, ortalamanın üzerinde.

HbA1c düzeyleri, yeterli glisemik kontrolün sağlanamadığını gösteriyor.

Bu sonuçlar, tip-2 diyabetin daha iyi yönetilebilmesine ilişkin farkındalık düzeyini artıracak müdahalelere ihtiyaç duyulduğunu düşündürüyor.''

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Konut fiyatları en çok o ilçelerde artış gösterdi» Gayrimenkul satışları yeni bir rekora imza atacak» Altay Tankı'nda geri sayım başladı» Zorlu'dan 'alternatif' hamle» TİSK’ten asgari̇ ücret uyarısı» Kamu Ar-Ge harcamalarında 'savunma' ilk sırada» Denizaltından iki yakayı birleştirdiler!» 'Bosna Kasabı' Mladic için karar çıktı» Doğan Holding’den ağır vasıta atağı» İngiliz turistten 3 bin lira taksi parası aldılar» ‘ziraat.com’ 20 yıl sonra Ziraat Bankası’nın oldu» Migros'a yeni yabancı ortak geliyor» Otomotivde ihracat rekoru kırıldı» MB siyasi iklimden bağımsız, cesur politika uygulamalı» 137 yıllık hayal gerçek oldu» ASELSAN’da bir şüpheli intihar daha» S-400'lerin teslimat tarihi belli oldu» Türkiye'ye gizli ambargo» ABD'den tehdit geldi!» Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde» Şimşek'ten enflasyon hakkında şok açıklama!» Depreme hazır olmak için çok sıkı çalışmamız lazım» 57 milyon kullanıcının bilgileri çalındı!» Meteorolojiden 'zirai don' uyarısı» Erdoğan'dan flaş açıklamalar!» İşte Türkiye'nin şartları» Meteorolojiden İstanbul uyarısı» ''Türkiye bize babamız gibi davrandı''» Faiz lobisi iş başında!» Zarrab’da BAE parmağı » Türkiye dünyaya ihraç edecek!» ''Sarma sigaraya 6 yıl ceza'' » "Beni enflasyon artışı çok endişelendiriyor"» İstanbul'da 2 bin kişi alınacak!» Yeni nesil yazar kasalar için erteleme talebi» TürkAkım 546 milyon dolar getirecek» Yabancı yatırımcı milyarlarca dolar getirdi» Uluslararası e-Ticaret Konferansı » O ülkeler Türkiye'yi saf dışı bırakmaya çalışıyor» Çinli şirket Facebook’un tahtını elinden aldı» AHL en çok büyüyen havalimanı oldu» CİRİT termobarik harp başlığı ile daha etkili» ''Kamuoyunda İslam İktisadı Algısı" » Erdoğan: 'Yeni bir rekora imza attık'» Emine Erdoğan: 'Kadınlarımız dünyanın umududur'» Eti 'siyez' buğdayına sahip çıkıyor» Kudüs'ün son bakır ustası zamana direniyor» Bakan Albayrak: 'Türkiye muhatap değil'» Erdoğan: Aynı tezgahı ABD'de kurdular» Venezuela ile 'petrol karşılığı ticaret'
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 5 °C
İzmir
2 / 14 °C
Antalya
6 / 16 °C
Adana
3 / 16 °C
Konya
-2 / 3 °C