İstanbul 18°C
27 Nisan 2015 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Nevşehir’de Lastiğini Patlattıkları Otomobilden 97 Bin Tl'yi Çaldılar» Seçimi Kazanan Nazarbayev’e Kutlama» Dalaman'a Rusya'dan Sezonun İlk Turist Kafilesi Geldi» Baykal: Hakimlerin Hsyk Tarafından Görevden Alınması Çok Acı» Ünlü Mağazalardan Hırsızlık Yapan Iraklı Karı-koca Tutuklandı» Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Aym Başkanı Ve Üyelerine Öğle Yemeği» Bitlis Devlet Hastanesi'nde Ameliyatsız Fıtık Tedavisi Dönemi Başladı» Trompetin Dâhisi Sergei Nakariakov Çukurova Üniversitesi’nde» Mudanya’da Köpek Dehşeti» Bakan Yardımcısı Kavranoğlu: Çok Verimsiz Bir Yükseköğrenim Düzenimiz Var» Chp Adayı Türkmen: Üniversite Harçları Tamamen Kalkacak» Cinayeti Üstlendi, Denizden Cenazesi Çıkarıldı» Gazeteci Mehmet Müftüoğlu: Hukuk, Hukuka Karşı Direniyor» Chp Milletvekili Çıray: Türkiye'de Hukuk Düzeni Diye Bir Şey Kalmadı» Kadınla Laf Atan Erkeğin Kavga Anı Kamerada» "Yasama, Yürütme Ve Yargı Bir Kişinin Elinde İse O Ülkede Hukuktan Söz Edilemez"» 51. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Bisikletçileri Manavgat'tan Geçti» Sahil Güvenlik 194 Kişiyi Kurtardı, İki Organizatör Yakalandı» Tarlalarda Mahsur Kalan Balıkları Ekibiyle Suya Kavuşturuyor» Merzifonlu Ev Hanımlarından İhtiyaç Sahibi Öğrenciler Yararına Kermes» Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Mahkemeye Taşındı» Çocuk Gelinler İçin Proje Başlatıldı, Hedef; Küçük Yaştaki Evlilikleri Durdurmak» Erhan Usta: 13 Çeyrektir Türkiye'de Özel Yatırımlar Negatif» Genç Kadının Bıçaklanarak Öldürülmesine Mahalleli Kadınlar İsyan Etti» Gökçek, Selahattin Demirtaş'ı Mahkemeye Veriyor» İzmir Özel Fatih Koleji Hentbolde Türkiye Şampiyonu Oldu» Mahkemeden Savcılığa: Tahliye Kararını Uygulayın Aksi Durumda Suç İşlersiniz» Balıkesir'de 2 Bin Yıllık Tevrat Ele Geçirildi» İçecek Sektöründeki Yatırımı 43 Milyon Euro'ya Ulaştı» Hikmet Sami Türk: Hsyk, Ne Kadar Çabuk Toplanıp Karar Verdi?» Nazarbayev:ülkede Devalüasyon Olmayacak» Nepal Depreminden 1 Milyon Çocuk Etkilendi» Gök: Türkiye’de Adalet Kavramı Alt Üst Oldu, Tuz Kokmuştur Artık» Güreş, Moğol Spor Kültürünün Baş Tacı» Yunus Yuva’dan Büyükşehir Personeline Yönelik Gösteri» Gün Ortasında Döviz Piyasası: Dolar 2,7227 Tl, Euro 2,952 Tl» Borsa, İlk Seansı 558,12 Puanlık Artışla 86.109,43 Puandan Tamamladı» Masa Tenisi Halk Turnuvası'na Büyük İlgi» Babacan: Kaliteli otomobiller, rezidanslar elimizde ama bir de dış borçlar var» Rus Muhabiri Canlı Yayında Darp Edip, Çantasını Çaldılar» İstifası Kabul Edilen Güney Kore Başbakanı Lee, Halktan Özür Diledi» Rusya’da 8 Kaçak Türk İşçi Yakalandı» Kürkçü: Dağdaki Gerillanın Da, Emekçinin De Temsilcisi Olmak İstiyoruz» Türk-iş: 4 Kişilik Bir Ailenin Sağlıklı Beslenmesi İçin 1,3 Milyon Lira Gerekli» Chp'li Çıray: Rusya İle Yapılan Nükleer İhalesini İptal Edecek Misiniz?» 'Kepezaltı Ve Santral Mahallelerindeki Kentsel Dönüşüme Vatandaş Karar Versin'» Hakkarili Genç Sporcudan Gülle Atmada Büyük Başarı» Nazarbayev'den Seçmenlere Teşekkür» Chp’li Koç: Hukukun Bittiği Bir Dönemdeyiz» 'TOKİ indiriminden 33 bin kişi yararlandı'
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
7 / 20 °C
İzmir
13 / 26 °C
Antalya
14 / 25 °C
Adana
15 / 28 °C
Konya
6 / 19 °C