İstanbul 11°C
18 Aralık 2014 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Afyonkarahisar'da Silah Kaçakçılığı Operasyonu» Kamyon Altında Kalan 14 Yaşındaki Genç, Yaşamını Yitirdi» Yerköy’de Vatandaşlara Ücretsiz Göz Taraması Yapıldı» "Huzur Ve Güven Konusunda Muhtarlarımız Önemli Göreve Sahip"» Sivas'tan Özgür Medyanın Susturulmak İstenmesine Tepki» Sakarya'da Kaymakamlıkta Silahlı Saldırı: 1 Ölü, 3 Yaralı» Aydın Ticaret Borsası» ‘yolsuzlukları Ortaya Çıkaran Medyaya Baskı Kabul Edilemez’» Futbol: Ziraat Türkiye Kupası» Darıcı: Soruşturma Tam Bir Hukuk Garabeti» Ana Parti Genel Başkanı Özal:» Işid, Esed Ordusundan Bir Tuğgenerali Öldürdü» Askeri Lojmanın 3. Katından Düşen Kişi Öldü» Şırnak'ta 10 Terörist Teslim Oldu» Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç Soruları Yanıtladı» Anadolu Duo'nun Piyano Resitali Beğeni Topladı» Fuar İzmir Tam Not Aldı» Bm'den Suriyeli Mültecilere Yardım Çağrısı» Taksicilere Psikoloji Eğitimi Verildi» Belediye Meclisi’nde 17 Aralık Gerilimi» Oda Başkanı Yalçın: Plaketlerin Maliyeti Çok Ucuz» Galatasaray Kulübü Başkanı Yarsuvat:» Futbol: Spor Toto 3. Lig» "Göçmenlikten Diasporaya Hollanda Türkleri" Çalıştayı» Bilecik'te Tarihi Eser Operasyonu» Sultan Köse'ye Kendi Standartlarında Ev Yapılacak» Çocuk İstismarıyla Suçlanan Eski Vekil: Hata Yaptım, Bedelini Çok Ağır Ödedim» "Hukukta 'Makul Şüphe' İle Eski Çağlardaki Yargılamaya Dönüş Oldu"» Futbol: Spor Toto 2. Lig» Manisa'da Tff'nin "Kof" Projesi Başladı» Altının Kilogramı 89 Bin 950 Lira Oldu» Cihan Haber Ajansı Haftalık Gündemi» Van Cezaevi, Güneş Enerjisiyle 70 Bin Tl Tasarruf Yapacak» Avrupa Parlamentosu Zaman'a Ve Samanyolu'na Baskınları Acil Gündemle Görüştü» Avukat Kılıçalp: Alo Fatih Devri Kapanmış, Alo Savcı Devri Başlamıştır» Nevşehir'deki Balon Kazası» Abidal, Emekliliğe Hazırlanıyor» Uşak'ta Uyuşturucu Oprasyonu» Eskişehir’de Atlarda Suni Tohumlama Kursu Tamamlandı» Doğan: Basını Susturma Operasyonları Ülkemizin İtibarına Zarar Veriyor» Sadri Şener'den, İbrahim Hacıosmanoğlu'nun İddialarına Sert Cevap» Gözaltına Alınırken Altına Kaçıran Çocuk Hakim Karşısına Çıktı» Odunpazarı Belediyesi, Eskiyen Çöp Konteynerlerini Yeniledi» Kastamonu'da Şehit Düşen Aşıklı Sultan'ın Türbesine Yeni Düzenleme» Basketbol: Kadınlar Türkiye Kupası» Pfdk Sevkleri» Mercan Dede, Çocuk Müzisyenlerle Sahne Alacak» Türkiye Kamu-sen: Özgür Basın Ve Yargı Yerle Bir Oldu» Konya'da Olaylı Yıkım» Uyuşturucu Bağımlısı, Evini Ateşe Vererek Mahalleliye Zor Anlar Yaşattı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
0 / 3 °C
İzmir
7 / 17 °C
Antalya
6 / 14 °C
Adana
10 / 18 °C
Konya
1 / 8 °C