İstanbul 30°C
26 Temmuz 2016 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Beşiktaş'ta Rhodolfo Ve Marcelo Avusturya Kampında Basın Toplantısı Düzenledi» Almanya'da Konserlerde Sırt Çantası Yasağı Geliyor» Bodrumda Yakalanan Gazeteci Nazlı Ilıcak İstanbul’a Getirildi» Okü’ye Türkçe Öğretimi Uygulama Ve Araştırma Merkezi Kuruluyor» Kamer Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Tutuklandı» Almanya Türkleri Köln'de Demokrasi Mitingi'nde Buluşacak» Beşiktaş Hazırlıklarını Avusturya'da Sürdürüyor» Fetö Elebaşına Ait Çok Sayıda Kitap Ele Geçirildi» Ulaştırma Bakanı: İletişim Sektörü Hainlere Fırsat Vermedi» Ergani’de Kaymakam Gürbüz Göreve Başladı» Sigara İzmariti Bir Binayı Yok Etti» Yıldırımlı Madalya Avcısından Türkiye Şampiyonluğu» Bursa Valisi Küçük'ten Tümgeneral Saldık'a Ziyaret» "Kulüp Tespit Ederse 'Karaborsa' Satanın Bileti İptal Olur"» Osmaniyespor Fk Yeni Sezonu Açtı» Vitor Pereira: Taraftarları Nasıl Mutlu Edeceğimizi Biliyoruz» Kızılay, 15 Temmuz Kızılay Demokrasi Meydanı Adını Aldı» Aydın Jandarması Zehir Tacirlerine Geçit Vermiyor» 15 Temmuz'un Kahramanları Başbakanlık’ta» Chp'li Altay: Uzlaşma İçin Fedakarlığa Açığız» Erciyes Türk Kurultayı Ohal Nedeniyle Yapılmayacak» Faydalı Model Başvurularında Büyük Ağırlığı» Malatya’da 27 Polis Gözaltına Alındı» Marmaris’te Operasyonlar Akyaka’da Yoğunlaştı» Kuveyet'te Termometreler 54 Dereceyi Gördü» Bingöl’de Fetö Operasyonu, 18 Kişi Tutuklandı» Bakan Bozdağ: Gülen Abd’den Kaçmaya Çalışıyor» Adana’daki Alacak-verecek Cinayeti, 1 Kişi Tutuklandı» Fetö Evleri Boşaltılıyor» Şimşek: Rusya Önemli Ve Stratejik Ortağımızdır» Eski Tem Şube Müdürü’nde De ‘okunmuş 1 Dolar’ Çıktı» Gözaltındaki Gazeteci Sayısı 13'e Yükseldi» Kargo Uçakları Özel Eğitilmiş Askerleri Taşıyacaktı» Fenerbahçe'nin Rakibi Monaco, İstanbul'a Geldi» Adana, Sarıçam'da Çocuklar Ve Gençler Spora Doyacak» Mhp'li Akçay: Uzlaşılan 60 Madde De Pakete Konulabilir» Askeri Savcı Üçok'un Şikayeti Üzerine 5 Adli Tıp Üyesi Gözaltına Alındı» Ekmek Almaya Gitti, Silah Zoruyla Kaçırıldı» Bitlis'te 'Banknotlu Darbeciler' Deşifre Oluyor» Berlin'de Saldırıya Uğrayan Doktorun Durumu Kritik» Başkan'dan Başpehlivan'a Sert Tepki: "Herkes Kendi İşini Yapacak"» Bbc Skandal Yayınlarında Sınır Tanımıyor» Süt Sektöründen Darbe Girişimine Tepki» İmama Saldıran Palalı: "Alkollüydüm. Ne Yaptığımı Hatırlamıyorum"» Diyarbakır'da Pkk Operasyonları Devam Ediyor» Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop’tan Anayasa Açıklaması» Kültür Ve Turizm Bakanlığı'nda 110 Kişi Açığa Alındı» "Baba Şehit Olmak İstiyorum!"» Silvan'da İki Hakim Tutuklandı» Bbc'den Skandal Yayınında Sınır Tanımıyor1
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
14 / 33 °C
İzmir
25 / 37 °C
Antalya
22 / 38 °C
Adana
25 / 34 °C
Konya
15 / 29 °C