İstanbul 18°C
18 Eylül 2014 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Şırnak'ta İki Okula Saldırı» Kerry: Işid Petrol Kaçakçılığını Türkiye Ve Lübnan Üzerinden Yapıyor» Yağmur Su Baskınlarına Neden Oldu» Gündem Özeti / 18 Eylül 2014» Düzce'de İki Otomobil Çarpıştı: 7 Yaralı» Futbol: Uefa Şampiyonlar Ligi» 3. Fethiye Klasik Müzik Festivali Başladı» İtfaiye Ekipleri, Çamura Saplanan İnek İçin Seferber Oldu» Şanlıurfa'da Otomobil At Arabasına Çarptı: 5 Yaralı» Tekirdağ'daki Fabrika Yangını» Abd'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Wilson:» "Cülus Armağanları Sergisi" Açıldı» Almanya'dan Fahri Konsolosa Liyakat Madalyası» Tırın Açılan Damperi Köprüye Takıldı» Medya-iş'ten Aa Muhabirlerine Yapılan Saldırıya Kınama» Antalya'da Babanın Kızına Tecavüz Ettiği İddiası» Vahid Halilhodzic: Zor Bir Karşılaşma Olacak» Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Gazilerle Bir Araya Geldi» Gaziler’den Şehitlik Tepkisi: Bir Ülkede İki Şehitlik Varsa O Ülke Bölünmüştür» Katalonya'daki Bağımsızlık Yanlısı Girişimler» Işid’in Amerikalı Mensupları Amerika’da Büyük Kaygı Nedeni» Futbolun Ustaları Geleceğin Yıldızlarıyla Buluşuyor Projesi» Kosova'daki "Cami İmamlarına" Yönelik Operasyon» Gazze'nin Yeniden İmarı» Fed'den Faiz Kararı Açıklaması» Tayvan Donanmasından Son 25 Yılın En Büyük Tatbikatı» Makedonya Başbakanı Gruevski Ankara'da» Uşak'ta Trafik Kazası: 4 Yaralı» Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Elvan, Kahramanmaraş'ta:» Kılıçdaroğlu’ndan Davutoğlu’na Mektup Cevabı: Başbakansan Gereğini Yap» Methalist Kharkiv-trabzonspor Maçına Doğru» Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Trabzon'da:» Düzeltme» Sınır Tanımayan Doktorlar'da Ebola Virüsü» Knesset'ten Gazze Saldırılarında Alınan Kararlara İnceleme» Balıkesir'de Şiddetli Yağış» Uluslararası Antalya Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Açılışı» "Tuı Holly Ödülleri" Antalya'da Sahiplerini Buldu» Adalet Bakanı Bozdağ, Cizre'de» Marmaris'teki Silahlı Kavga» Katalonya'dan İskoçya'ya Destek» 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali» Denizlispor'da, Altınordu Maçı Hazırlıkları» Şans Topu Çekildi (2)» İtalya'da Veneto Bölgesi'nin Bağımsızlık Talebi» Irak'a Sazan İhracatı Tekrar Başladı» Irak'taki Şiddet Olayları» Balıkesir'de Şiddetli Yağış» Diyarbakır’da Kürtçe Okula Operasyon; Çok Sayıda Gözaltı Yapıldı» Kardemir Karabükspor'da Kasımpaşa Maçı Hazırlıkları
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
12 / 21 °C
İzmir
17 / 27 °C
Antalya
17 / 26 °C
Adana
20 / 32 °C
Konya
12 / 23 °C