İstanbul 20°C
09 Ekim 2015 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Nazarbayev: Ukrayna’da Barışın Sağlanacağından Ümitliyim» Elmalı Ve Korkuteli, Çerezlik Kabak Çekirdeğinde Pilot İlçe Oldu» Yök'ten Sahtekarlık Açıklaması» Disiad, Ankara Ve İstanbul'a 'Barış' Çağrısı Yaptı» Asiltürk: Perde Arkasında İsrail İle Yan Yanalar» Belediye Başkanı, Fethiyelileri Digitürk Aboneliklerini İptal Etmeye Davet Etti» Yüksekova'da 1 Terörist Etkisiz Hale Getirildi, 8 Tuzaklı Hendek Kapatıldı» Norveç Başbakanı Solberg: Tunus, Arap Dünyası Adına Bir Rol Model» Mhp Milletvekili Aydın: Başka Bir Özgecan Vakası Yaşamayalım» Pakistan: Mina’daki İzdihamda, 89 Vatandaşımız Öldü» Türkiye Belediyeler Birliği, Bulgaristan'a 18 Cenaze Aracı Hibe Etti» Arhavi'de Amatör Spor Haftası Etkinlikleri Başlıyor» Bartık: Gaziantep’in Tescilli Ürünlerini Artırmak İstiyoruz» Hakkâri-van Karayolunun Bomba Bulundu» Şikayet Ettiği Belediyenin Evini Mühürlediğini İddia Etti» Doç. Taş: Orta Vadeli Programın Yayımını Geciktiren Bakanlar Kurulu Suç İşledi» Silivri Belediye Başkanı Işıklar'dan Arsa Dolandırıcılarına Karşı Uyarı» Destici'den 5 Aylık Vekillere: Sadece Maaş Aldılar Başka Hiçbir Şey Yapmadılar» Beşiktaş, İbrahim Toraman'la Yollarını Ayırdı» Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu'na Fahri Doktora Unvanı Verildi» Anadolu Dansları, Breakdansla Aynı Sahnede Buluştu» Güney Afrika’da Cenazede Hırsızlık Yapan Polis Tutuklandı» Yunan Jetleri, 8 Dakika 30 Saniye Taciz Etti» Abdullah Cömert Davası 20 Kasım 2015'e Ertelendi» Rusya: Türkiye’ye Karşı Düşmanca Bir Tutumuz Yok, Sorun Siyasallaştırılıyor» Yaşlıları, 'Seçim Yardımı Yapıyoruz' Diye Dolandırmaya Başladılar» Sezen Aksu terör savcısına ifade veriyor» Tahliye Kurulu, Oscar Pistorius'ın Ev Hapsini Görüşüyor» Özdağ: Çocuk Kanalları Da Dahil Tv Kanalları Dışlayıcı Yöntemle Tasfiye Ediliyor» 1 Haftadır Kayıp Olan Yaşlı Adamı Arama Çalışmaları Devam Ediyor» Fenerbahçe, Gençlere Acımadı» Milletvekillerine 'Kıyak Emekliliğin Kaldırılması' İçin Kanun Teklifi» Halit Esendir: Dolaylı Siyasi Amaçlı Sansür Uygulamalarından Derhal Vazgeçilmeli» Reza Zarrab, Açtırdığı Davaya Gelmedi» Yolcu Otobüsünde 63 Kilogram Uyuşturucu Ele Geçirildi» Mali Müşavirler Kadınlar İçin ‘perde’yi Araladı» Nüfus Artarken Tarım Alanları Azalıyor» Milli Eğitim Bakanı Avcı’dan Salondakilere: Alkışa İhtiyacım Var!» Chp'li Karabıyık: Güven Azaldığında Vatandaş Tüketimden Kaçınır» Kıbrıslı Liderler Pazartesi Günü Bir Araya Gelecek» “annelerin Bebeklerine Verebileceği En Güzel Hediye Anne Sütü”» Mhp’li Adak: 1 Kasım'da Siyasi Aldatmanın Faturası Çıkarılmalı» Cizre’de Okullar Boşaldı» 'Emeklinin En Yakın İlçe Merkezine Gidecek Yol Parası Cebinde Yoktur'» Babacan: Suriye Ve Rusya Sorunları Türkiye’yi Ateş Çemberi Gibi Kuşattı» Babacan açıkladı! 2. nesil reformlar geliyor» Çankırı'da Kaza: 1 Ölü, 1 Yaralı» Iğdır'daki Aramalarda 1,5 Ton Patlayıcı Ve 36 Adet Tüp Bulundu» Chp'li Çakırözer: Sansürle Demokrasimiz Ve Dünyadaki İtibarımız Zedeleniyor» Shota'dan Oyuncularına: Haydi Namaza
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
5 / 22 °C
İzmir
13 / 27 °C
Antalya
16 / 29 °C
Adana
16 / 27 °C
Konya
6 / 21 °C