İstanbul 8°C
08 Şubat 2016 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Şekerbank'a yeni genel müdür» Davutoğlu, Sri Lanka Şehir Planlama Bakanı'nı Kabul Etti» Yarı Yılda Tekli Eğitime Geçen Okulda Öğretmen Ve Öğrenciler Mağdur» İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Çipras İle Görüştü» Avrupa borsaları 16 ayın en düşüğünde» Ruslar, Dicaprio’ya “yerli” Oscar Verecek» Rusya: Suriye Müzakerelerine Ara Verilmesinde Suçumuz Yok» Kazakistan Ve İran 30 Milyon Dolarlık İlk Anlaşmayı İmzaladı» Chp’li Vekilden ‘cumhurbaşkanı'na Hakaret’ Önergesi» Türk Metal Sendikası 15 Bin Kadın İşçiye Eğitim Verecek» Edremit'te Kaçak Göçmen Faciası: 22 Ölü» İlkokulda Bomba Paniği» Nazarbayev İle Telefonla Görüşen Putin: İlk Adımı Türkiye Atmalı» İlaç Alerjisinden Telef Olan Hayvan, Hayvanat Bahçesine Yem Oldu» Tunuslu Heykeltıraş, Aylan'ın Heykelini Fas'ta Yaptı (Özel)» İstanbul Tahkim Merkezi, Ticari Uyuşmazlıkları 3 Ayda Karara Bağlayacak» 2. Ordu Komutanı Huduti 'Sur Kriz Yönetim Toplantısı'na Katıldı» Darp Edildiği Öne Sürülen Genç Hayatını Kaybetti» Adana'da 474 Bin Öğrenci İçin Ders Zili Çaldı» Alkol, Performansı Düşürerek Yorgunluğa Neden Oluyor» Rus Büyükelçi: Türkiye’nin Suriye’yi İşgali Gözardı Edilemez» Yıldırım: Cizre'deki Olayları Araştırmak İçin Tarafsız Bir Komisyon Kurulmalı» Moskova: Rusya'da Eylem Yapmak İçin Türkiye Üzerinden Gelen 7 Terörist Yakalandı» Rhodolfo, Ameliyat Olacak» Kosova'da Siyasi Krize Çözüm Bulunamadı» Almanya'da Tacize Karşı İstanbul Sözleşmesi'nin Uygulanması Talebi» Dünya Borsalarında Öğle Saatlerinde Son Durum» 'Ego Önce İtibarsızlaştırılacak, Sonra Da Yandaş Bir Firmaya Peşkeş Çekilecek'» Küfürleşme, Silahlı Yaralanmayla Sonuçlandı» İztuzu Kumsalının Yer Değiştirmesi İnceleme Konusu Oldu» Sur’da Eğitim Öğrencisiz Başladı» Mülteci Çocuğun Öldürülmesinde Alman Polisinin İhmali Ortaya Çıktı» Ersan Gülüm Takım Arkadaşlarına Veda Etti» Mağdur, Şüpheliler Kur'an Kursu'na Bağış Yapınca Şikâyetinden Vazgeçti» Doğu'da 2 Bin Köy Yolu Kardan Ulaşıma Kapandı» Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai'nin Koruması Öldürüldü» A Milli Takım, 29 Mart'ta Avusturya İle Karşılaşacak» Gün Ortasında Döviz Piyasası: Dolar 2,9388 Tl, Euro 3,2706 Tl» Çanakkale'den Gökçeada'ya Deniz Otobüsü Seferleri Başladı» Hüseyin Uysal, Gazi Özgür Öztürk'ü Ziyaret Eti» Borsa Gün Ortasında Yüzde 1 Kayıp İle Seyrediyor» Kalite Rüzgarı 2016’da Bursa’da Esecek» Karacabey Gölecik Barajı İnşaatına Temmuzda Başlanıyor» Almanya'da Cami Saldırganlarına Hapis Ve Para Cezası» Alman Eyaletleri Merkel’den, Merkel İse Türkiye'den Yardım Bekliyor» Neukölln’de Araçlara Saldırı» Balıkesir'in Beş İlçesinde 175 Kaçak Göçmen Yakalandı» Kazada Hayatını Kaybeden Cumhuriyet Savcısı Adliyedeki Odasında Anıldı» Ayakkabılarını Yıkamak İçin İndiği Derede Boğuldu» Yıkılan İstinat Duvarı 7 Aydır Yapılmayı Bekliyor
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
-7 / 6 °C
İzmir
0 / 12 °C
Antalya
1 / 17 °C
Adana
3 / 14 °C
Konya
-8 / 4 °C