İstanbul 26°C
02 Temmuz 2016 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Esed: İran Ve Rusya Beni Değil, Çıkarlarını Savunuyor» Turgut Doğan Şahin Kasımpaşa'da» Öğrencilere Tercih Danışma Hizmeti Verilecek» Osmangazi Köprüsü'nde Bayram Yoğunluğu» Baib Başkanı Satıcı: Rusya Krizi Az Kayıpla Atlatıldı» Hollanda Vatandaşlığına Geçiş 7 Yıla Yükseliyor» Jandarmadan Sıkı Bayram Tedbirleri» Restoranların Sayısı Yüzde 40, Müşterisi Yüzde 50 Arttı» Bangladeş Ordusu: Daeş'in Restoran Baskınında 26 Kişi Öldü» İki Dilim Baklavaya Yarım Litre Su» Lice'de Özel Birlik Operasyonu» Hitü Çocuk Üniversitesi'nde Mezuniyet Coşkusu» Bakan Çavuşoğlu'nun Ağrı Programı İptal Oldu» Muğla’da Bayram Tedbirleri Alındı» Yaralı Taksici, Saldırı Gecesini Anlattı» Lice'de Dev Pkk Sığınağı» Hollanda Polisinden Ebeveynlere " Çocuklarınızı Bizimle Korkutmayınız" Uyarısı» Adanaspor'da Hazırlıklar Sürüyor» "Takım Arkadaşlarımla Tanışmayı Heyecanla Bekliyorum"» Atatürk Havalimanı’nda Bayram Yoğunluğu» Esnafın Umudu Arife Gününe Kaldı» Sultan Ahmet Camii'ne Türk Bayrağı» Havalimanındaki Yoğun Güvenlik Önlemleri Uçuşlarda Rötara Neden Oldu» Ayasofya'da 85 Yıl Sonra Bir İlk» Hollanda'da Kadir Gecesi Coşkusu» Binlerce Kişi Kadir Gecesinde Hacıbayram Camii’ndeydi» Vali Gül: Sivas Halkının Bu Olayla İlgisi Yok» Rus Savaş Uçakları Halep’te Pazar Yerini Vurdu: 20 Sivil Öldü» Bayramda Hava Nasıl Olacak?» Gatob Genel Başkanı: Terör Saldırısı Dünyaya Yapılmıştır» Cihan Haber Ajansı Gündemi» Pkk Sığınakları İmha Edildi» Daeş’in Restoran Baskınında 6 Militan Öldürüldü» Genelkurmay Başkanı'ndan Köy Korucularına İftar» Bölücü Örgüte Ait 27 Hedef İmha Edildi» Bayram Trafiği Erken Başladı» Başbakan Yıldırım, İtfaiye Telsizinden Anons Geçti» Tem'de Bayram Yoğunluğu» Şanlıurfa'da Kadir Gecesi Coşkusu» Burdur, Kilis, Akhisar Ve Tarsus'ta 'Sakal-ı Şerif' Heyecanı» Edirne'de Kadir Gecesi Coşkusu» Uşak'ta İplik Fabrikasında Çıkan Yangın Sürüyor» Gümüşhane'de Kaza: 8 Yaralı» Osmanlıspor, Hollanda' Da» Bakan Çelik, Tillo'yu Ziyaret Etti» Kilis’te Kadir Gecesi’nde Camiler Doldu Taştı» Malatya’da Yıldırım Çarpması: 1 Ölü» Malatya'daki Kaza: Suriyeli Yaralı Kurtarılamadı» Gençlik Ve Spor Bakanı Kılıç, Tunceli'yi Ziyaret Etti» Malatya’da Sakal-ı Şerif'e Yoğun İlgi
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
15 / 33 °C
İzmir
24 / 36 °C
Antalya
22 / 39 °C
Adana
23 / 34 °C
Konya
17 / 30 °C