İstanbul 26°C
03 Eylül 2014 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Gazi Caner'e Paşa'dan Davet Var» Yaz Yağmurları Da Derman Olmadı, Sapanca Gölü'ndeki Çekilme Hızla Devam Ediyor» Dolar Güne 2,1685 Tl, Euro 2,8495 Tl’den Başladı» Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü'de» Trabzon'da Düğünde Silahlı Saldırı» Erdoğan'a Bakü'de Resmi Karşılama Töreni Yapıldı» Yüzmek, Hem Kasları Güçlendiriyor Hem D Vitamini Depolanmasını Sağlıyor» Volkan Bozkır, Ab’nin Yeni Atanan Yöneticilerini Kutladı» İşte dolandırıcıların yeni oyunu: Sakın aramayın» İzmir’e Lüks Gemilerle Gelen Turist Sayısındaki Düşüş Yüzde 30'u Buldu» Abd'li Senatör 400 Bin Dolarlık Maaşla Wall Street'te Çalışacak» Güney Kore'den Yabancılara Online Alışveriş Müjdesi» Afganistan’da Operasyon: 35 Taliban Öldü» Samsung Electronics'ten Yeni Açılım» Dağıstanlı Akrobasi Grubu Şeyh Şamil Gösterisi İle Nefes Kesti» İnternetten Rastgele Program İndirip Sürprizle Karşılaşmayın» Güney Kore Süper Hızlı Bellek Kartı Geliştirdi» Mini Mini Birler Okula Başlıyor» ‘çandarlı Limanı Kaderine Terk Edilmesin’» Sokak aydınlatmalarına Bakanlık karar verecek» Cihan Haber Ajansı Gündemi» Sp'lilerin Stantları Zabıta Tarafından Dağıtıldı» Çin Komşularını Uyardı» Serbest Kalan Tosun: Vatana İhanet Edecek Hiçbir Davranışın İçinde Olmadım» Ekonomistler enflasyondan ne bekliyor?» Türk helikopterleri Suriye’de iddiası!» Ali Babacan'ın vizyon belgesine Köşk'ten veto» Kanadalı kovboy 16 bin kilometre at sürdü» Ali Genç Avea'ya mı geçiyor?» Dört Büyükler transfere servet harcadı» Şaşıracaksınız! Bu kez Ferit Şahenk değil» MEB teşvikine cemaat okulları damga vurdu» Belediyeler ilk üç ayda bir yıllık açık verdi» Cihan Haber Ajansı, Aleyhindeki Karalama Haberlerini Yargıya Taşıdı» Türk müteahhitlerin riski 4.5 milyar $» İzmir'de Silahla Yaralama» Doğalgaz zammı buna bağlı!» Afganistan'da 35 Taliban Militanı Öldürüldü» Çocuklarını Ispanya'ya Kaçıran Aile Serbest» Yeni uygulama! Resmi tören kalkıyor» Aziz Yıldırım, Trabzonsporlularla yumruk yumruğa kavga etti» Yeni başkanlık binasında kimin oturacağı belli oldu» Çin'de Sağlık Skandalı» Sarıgül'ün o teklifi neden reddettiği ortaya çıktı» Bush'a halı satan 120 yıllık halıcı kepenk kapattı » Putin: İstesem Kiev’i iki haftada içinde alırım» İstanbullular bugün saat 18'e dikkat» Prandelli açıkaldı! Sabri neden kadro dışı?» Otomobili dizel mi almalı, benzinli mi» Baykal'dan Bayraktar'a 5 milyon liralık rica
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
15 / 34 °C
İzmir
19 / 31 °C
Antalya
21 / 32 °C
Adana
23 / 32 °C
Konya
18 / 32 °C