İstanbul 28°C
25 Temmuz 2014 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Milletlerarası Anlaşmalar» ‘hırsızlığı Örtmek İçin Zulmedenlerin Ahirette Yakasına Yapışacağız’» Güney Kore Hyundai Motors’un Kazancı Yüzde 7 Düştü» Güney Kore'de Google’a Dava Açıldı» Güney Kore'deki Feribot Faciası» Erdoğan'dan YHT açılışında büyük müjde!» İsrail'in Gazze'ye Saldırılarının Protesto Edilmesi» Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:» Malezya'da Tekne Battı: 3 Ölü, 8 Kayıp» Galatasaray'ın Kamerunlu Futbolcusu Chedjou:» Görme Engeli Kişi, Patlayan Su Borusunun Açtığı Çukura Düştü» Ayhan: 2004'de Akp Hükümetinin Altına İmza Attığı Kararlar Devreye Mi Alındı?» Güney Kore Ordudaki Sorunlara Çözüm Arayışında» 4-c'liler Emekli Oluncaya Kadar İş Akitleri Devam Edecek» Yasal Boşluk, Bonzaiye Kolay Ulaşım Sağlıyor» Başbakan Erdoğan Bilecik'e Gitti» Aydın Ticaret Borsası» Malatya'da Trafik Kazası: 6 Yaralı» Suyu Akmayan Köylüler Yol Kapattı» Gülüç Belediyesi Spor Okulu Öğrencileri Türkiye Şampiyonasına Katılacak» Avustralya’da Minareden İlk Ezan Okundu» Dhmi Genel Müdürü Birdal: Bayram İçin Tüm Havalimanlarında Tedbirler Alındı» Güney Kore Lideri, Tokyo Belediye Başkanı'nı Kabul Etti» 1.4 Tl İle Zarar Ediyoruz Diyen Üretici Vişneyi Toplamadı, Vişne Dalında Çürüyor» Rusya, Görevini Tamamlayan 34 Yıllık Uydusunu Dünyaya Düşürecek» Elazığ'da Trafik Kazası: 1 Ölü, 3 Yaralı» Irak'taki Türkmenlere Üç Tır Dolusu Gıda Kolisi» Kuryeyenin Gasp Anı Kamerada» Güvence Hesabı Mağdurları Dernek Kuruldu» Emre Belezoğlu Ve Mousa Sow, Filistin'e Destek Pankartı Açtı» Ak Partili Başkan İnci: Hendek'te 'Paralelci' Barındırmayacağız» Osmaniyespor Yöneticileri Vali Oduncu'yu Ziyaret Etti» İsrail'in Gazze'ye Saldırıları» Pkk, Ceylanpınar Saldırısını Üstlendi» Ersun Yanal: Öncelikli Hedefimiz Şampiyonluk Ve Dördüncü Yıldızı Takmak» Irak’a İhracata Işid Darbesi» Öğüt: Hükümet, Başka Ülkelerden Bosna Hersek Üzerinden Et İthal Edecek» Polislerin Avukatı: Soruşturmada 'Paralel Yapı' İthamı Bulunmuyor» Kastamonu'da Çöple Dolu Tarihi Ev Boşaltılıyor» İzmir'de Motosiklet Kazası: 1 Ölü 1 Yaralı» Çankırı'da Kaçak Sigara Operasyonu» İhsanoğlu Diyarbakır'da cami çıkışı yuhalandı!» Rusya’da Hırsızlar Kuyumcu Mağazasını Bir Dakikada Soydu» Erzincan'da Kaçağa Geçit Yok» Manisa'da Zabıtalar Seyyar Satıcılara Göz Açtırmayacak» İhsanoğlu'nu Anlattılar, Oy İstediler» Emniyetteki "Paralel Yapı" Operasyonu» Bayram öncesi altında yeni rekor! » İsrail'in Gazze'ye Saldırıları» Kıbrıs Müzakerelerinde Gerginlik
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
15 / 33 °C
İzmir
22 / 33 °C
Antalya
21 / 30 °C
Adana
23 / 32 °C
Konya
19 / 31 °C