İstanbul 14°C
28 Kasım 2015 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» İzmir Barosu Tahir Elçi'nin Öldürülmesi Üzerine Olağanüstü Toplandı» Türkiye Barış Meclisi: İnadına 'Barış' Diyeceğiz» Chp Muğla İl Başkanı Alban, Can Dündar'ın Tutuklanmasını Kınadı» İnsan Tacirlerine 12 Tutuklama» Lastikçilerde Kar Lastiği Yoğunluğu Yaşanıyor» Erdoğan: Sayın Elçi Ve Şehit Polisimize Allah'tan Rahmet Diliyorum» Sendikadan İlginç Eylem: Ptt’de Kaybolan Paralar ‘yandı Bitti Kül Oldu’» Çankırı Baro Bakanı Köroğlu: Bu Milletin Birliğiyle, Dirliğiyle Kimse Oynayamaz» Can Dündar Ve Erdem Gül’ün Tutuklanması Protesto Edildi» Gelendost: Gazetecilere Yapılan Zulüm Bir An Önce Son Bulmalı» Datatech'den 1,6 Milyar Lira Ciro Hedefi» Fibabanka’dan Yeni Kredi Kampanyası» İmo: Tahir Elçi, Onlarca Gazetecinin Objektifleri Önünde Katledildi» Ünlü Akademisyen Tevfik Hacıyev Toprağa Verildi» İnşaat Vinci Parka Devrildi» Başaran Ulusoy: Rusya Krizinde Diplomasinin İcapları Yerine Getirilmeli» Tahir Elçi, Yarın Diyarbakır'da Defnedilecek» Avukat Selami Ekici: Elçi'nin Öldürülmesini Bir Suikast Olarak Görmek Gerek» Hdp İl Başkanı Av Özbingöl: Elçi'ye Sıkılan Kurşun Hepimize Sıkılmıştır» Basın Konseyi'nden Tahir Elçi Ve Polis Memuru İçin Başsağlığı Mesajı» Ford Otosan, Otomotiv İmalatının Dijital Lideri Oldu» Yapı İhracatçılarından Avrupa Hamlesi» Bakan Ala: Olay Bütün Yönleriyle Açıklığa Kavuşturulacaktır» İstanbul'da 5 Bin Polisin Katıldığı Uygulama» Girdikleri Evde Ev Sahibini Silah Ve Bıçakla Tehdit Edip Soyguna Devam Ettiler» Kremlin: Türkiye'nin Boğazları Kapatması Kıyamet Senaryosu Olur» Chp'li Keskin: Elçi’nin Demokrasi Şehidi Olarak Tarihe Geçeceğine İnanıyoruz» Şehit Polisin Vurulma Anı Güvenlik Kamerasında» Chp'li Bingöl: Olay Kısa Sürede Aydınlatılmalı, Yeni Olumsuzluklara Yol Açabilir» İngiltere Ulusal Gazeteciler Birliği'nden Dündar Ve Gül'ün Tutuklanmasına Tepki» Kocaeli Barosu Başkanı Gökçe: Şoktayım, Ne Diyeceğimi Bilemiyorum» Çanakkale Barosu: Olay Kara Bir Leke Olarak Tarihte Yerini Alacak» Atatürkçü Düşünce Derneği'nden Cumhuriyet'e Destek» Hdp: Tahir Elçi’nin Alçakça Katledilmesini Lanetliyoruz» Rusya Gerginliği Sonrası 8 Gemi Samsun Limanı'nda Beklemeye Devam Ediyor» Chp, İstanbul’daki Büyük Ölçekli Projeleri ‘kent Suçları’ Takibine Aldı» Çanakkale Barosu, Saldırıyı Kınadı» Çorum Valisi, 25 Yıllık Basın Müdürü’nü Görevden Aldı» Tahir Elçi'nin Son Tweetleri» Adana Barosu: Bu Saldırı Aynı Kararanlık Ellerin Ürünüdür» Tbb Başkanı Feyzioğlu, Tüm Baro Başkanlarını Diyarbakır’a Davet Etti» İl Genel Meclis Toplantısında ‘okul Müdürleri’ Sorusu Gerginliğe Neden Oldu» Chp'li Vekilden Polisin Biber Gazlı Müdahalesine Tepki» Çankırı'da Şehitler İçin Mevlit Okutuldu» Tbb Başkanı Feyzioğlu: O Kurşun Elçi’ye Değil Türkiye’ye Sıkıldı» Dar Gelirliler Kömür Almak İçin Haftalardır Gece Nöbeti Tutuyor» Mersin Kitap Fuarı Açıldı» Dışişleri Bakanlığı'nın Rusya'ya İlişkin Seyahat Duyurusu» Samsun Barosu Başkanı Gürbüz: Aylardır Endişelerimizi Dile Getiriyorduk» Kayseri Baro Başkanı Konaç: İnsanlık Nereye Gidiyor, Kalbimiz Kanıyor
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
5 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C
Antalya
9 / 21 °C
Adana
12 / 22 °C
Konya
3 / 16 °C