İstanbul 12°C
01 Kasım 2014 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Yatırımcı Rehberi (2)» Basketbol: Thy Avrupa Ligi» Yatırımcı Rehberi (3)» Kayçevder, 50 Aile İle Sosyal Aktivitelerde Bulunacak» Gizemli Kadın Başkent Polisini Alarma Geçirdi» Altın fiyatı 4 yılın en düşük düzeyinde» CHP'den yeni nüfus cüzdanları için teklif» Aktif Eğitim-sen Yozgat Şubesi Üyeleri İle Piknikte Bir Araya Geldi» 'Kalite Yönetim Sisteminin Temel Prensibi İsraftan Kaçınmak'» Profesör Peçen: Dünya Ciddi Enerji Sorunlarıyla Karşı Karşıya» Kamuda korkutan 5 kara delik» Adana'da Kaçak Sigara Operasyonu» Uludağ Üniversitesi'nden Üniversite-sanayi İşbirliği Projelerine 11 Milyon Lira» Afganistan’da Operasyon: 12 Taliban Öldü» Karate Milli Takımı Sporcuları, Şampiyonluk İçin Almanya'ya Gitti» Bu yıl 400 kişi öldü, sorumluluk üstlenen yok» Bartın'da Maden Ocağındaki Göçük» Kazada Vefat Eden 18 Kişi Akşehir'de Toprağa Verilecek» Yaş Ve Kiloya Uygun Yapılmayan Egzersiz Kireçlenme Sebebi» Suriye’de Dünkü Saldırılarda 72 Kişi Öldü» İzmir Büyükşehir Bir Ayda 25 Etkinlik Düzenleyecek» Tanıdık Gibi Görünüp Emeklinin 800 Lirasını Çarptı» Çamuroğlu: Alevilerin Ahlâk Anlayışında Kupon Arazi Yok» Anadolu Ajansı'ndan Bir İlk Daha: "Istanbul Photo Awards" İçin Başvurular Başladı» Başbakan Davutoğlu, Afyonkarahisar'a Gitti» Suruç'ta Kobani Bahanesiyle Esnafa Kepenk Kapattırdılar» Başkan Karaçanta: Gayemiz Geride Hoş Bir Seda Bırakmak» Polisin Silahını Alıp Havaya Ateş Açtı» Akdeniz'de "Arama Kurtarma" Tatbikatı» İhmal Edilen Taşlar Böbrek Yetmezliğine Kadar Götürüyor» 24 kişilik midibüse 46 kişi bindirdi. 18'i öldü» Milli Tekvandocu Pekcan Dünya Şampiyonu» Mhp’den İç Ve Dış Politikanın Değerlendirilmesi İçin Genel Görüşme Talebi» Afad: Maden Ocağındaki Çalışmalar 627 Kişilik Ekip Ve 138 Araçla Devam Ediyor.» Uçakta cep telefonuna şartlı izin» Korkunç iddiaların arkası kesilmiyor» Evinden 5 Kamyon Çöp, Banka Hesabından 121 Bin Lira Çıktı» Brezilyalı Embraer Şirketi Askeri Kargo Uçağı Üretti» Madenci kızından yürek yakan soru» O faciayla ilgili davada karar çıktı» Çaldığı Eşyalarla Yakalandı» Pakistan’da Çatışma: 26 Ölü» Telefon Dolandırıcıları Bankadan Parayı Çekerken Yakalandı» Sneijder'den şok sözler! "Melo engelledi"» Emine Ülker Tarhan o partiye mi geçiyor?» Beşiktaş-fenerbahçe Rekabetinde 337. Randevu» Cihan Haber Ajansı Gündemi» Ünlü şarkıcı hayatını kaybetti» Kasım 2014 Dünya Gündemi» Peşmerge ile ilgili o iddiaları yalanladı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 11 °C
İzmir
8 / 19 °C
Antalya
11 / 24 °C
Adana
11 / 24 °C
Konya
1 / 11 °C