İstanbul 28°C
30 Temmuz 2014 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Şans Topu Çekildi (2)» Polis Avukatları, Hakimler Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacak» İsrail'in Gazze'ye Saldırılarının Protesto Edilmesi» Şans Topu Çekildi (1)» Kocaeli'deki Silahlı Çatışma» Uefa Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu» Gölete Giren 5 Çocuk Boğuldu» Ankara'da Yangın» İsrail'in Gazze'ye Saldırıları» Futbol: Uefa Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu» Otomobil Benzin İstasyonu Duvarına Çarptı: 4 Ölü 1 Yaralı» Libya'daki Çatışmalar» Uefa Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu» Gemlik'te Denizde Kaybolan Gencin Cesedi Bulundu» Uefa Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu» Ukrayna'nın Doğusundaki Gelişmeler» Cumhurbaşkanı Seçimine Doğru» Feyenoord-beşiktaş Maçından Notlar» Erzurum'da Duvar Çöktü: 1 Ölü, 3 Yaralı» Cumhurbaşkanı Seçimine Doğru» 5. Manavgat Uluslararası Motosiklet Festivali Başladı» Kazanın Şokuyla Sandalyeye Oturup Olanları İzledi» Batı Afrika'daki Ebola Salgını» 108. Fevziye Yağlı Güreşleri» Derleme
Gün İçinde Geçtiğimiz "Emniyette 'Paralel Yapı' Operasyonu" Başlıklı Haberlerimizi Derleyerek Yeniden Yayımlıyoruz.
Saygılarımızla
Emniyette "Paralel Yapı" Operasyonu
» Ahırda Yangın Çıktı, Hayvanlar Son Anda Kurtarıldı» Trabzonspor'un Avusturya Kampı» Şanlıurfa'da Aralarında Husumet Bulunan Aileler Barıştı» Çocukların Kavgasına Aileler Karışınca...» Kazakistan Yılın İlk Yarısında 36,7 Milyon Ton Petrol Üretti» Gazzeli Anneler, "Evlat Korkusuyla" Yaşıyor» Aydın, Hatay Ve Ankara'daki Trafik Kazalarında 1 Kişi Öldü, 7 Kişi Yaralandı» Emniyetteki "Paralel Yapı" Operasyonu» Manisa'da Makilik Yangını» Almanya Seçime Hazır» Rüzgâr Enerjisi Sektöründe Almanya’nın Türkiye´ye Yatırımları Artıyor» Isparta'da Trafik Kazası: 1 Ölü, 10 Yaralı» Spd’de Neonazi Derneği İçin 100 Maddelik Soru Önergesi Verdi» Muğla'da Orman Yangını» Batı Afrika'daki Ebola Salgını» Ab Ve Abd Rusya’ya Ekonomik Yaptırımı Sertleştiriyor» Zschaepe'den Dayak Yiyen Kadın Mahkemede Konuştu» Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Konya'da» Nurtepe'deki Gerginlik» Hamas'tan Hizbullah'a, "Cephe Aç" Çağrısı» Uefa Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu» Kenan Sofuoğlu Manavgat'ta Hayranlarıyla Buluştu» Tff Başkanı Demirören, Golf Turnuvasına Katıldı» Katalonya Krizine Çözüm İçin "Sembolik" Görüşme» Cizre’de, Ydg-h Önce Bayrak Dikti Sonra Eylem Yaptı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 33 °C
İzmir
21 / 33 °C
Antalya
23 / 31 °C
Adana
25 / 32 °C
Konya
19 / 33 °C