İstanbul 18°C
20 Ekim 2014 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:03

Dünya Nüfus Günü’nün Ana Teması ‘ergen Gebeliği’ Oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Dünya Nüfus Günü’nün bu yılki ana temasını 'Ergen Gebeliği' olarak belirleyerek ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulundu.

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque,Dünya Nüfus Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, en son Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre 25-49 yaşları arasındaki evli kadınların yaklaşık dörtte birinin 18 yaş ve altında evlendiklerini ve gelişmekte olan ülkelerde 500 milyondan fazla kız çocuğu yaşadığını belirtti.

    Huque, “Ergenlik çağındaki milyonlarca kız çocuğu, sıklıkla çocuk yaşta evlendirilmekte ve daha fiziksel, duygusal ve sosyal olarak anne olacak olgunluğa erişmeden gebelik ve çocuk sahibi olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da onları, haklarını talep etmelerine ve gerçek potansiyellerini hayata geçirmelerine engel olan derin bir ayrımcılık ve dışlanmayla karşı karşıya getirmektedir." dedi.

    ÖLÜM RİSKLERİ ARTTI

    UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque, ergenlik veya gençlik döneminde, fiziksel olarak tam gelişmeden gebe kalındığında, anne ve bebek ölümü risklerinde belirgin olarak artış gözlendiğini ifade ederek, "Gebelik ve doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar, 15-19 yaş arası kız çocukları için en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. 20 yaş altındaki annelerin dünyaya getirdiği bebeklerde ölü doğum ve ölüm oranı, 20-29 yaş arasındaki annelerin doğurduğu bebeklere kıyasla yüzde 50 daha fazladır. Ayrıca beslenme sorunu, kansızlık ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama durumlarında risk daha da artmaktadır." şeklinde konuştu.

    “ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ KIZLARA YATIRIM YAPILMALI”

    Ergenlik dönemindeki kızların güçlendirilmesine yönelik eylem çağrısında bulunan Dr. Huque, "Ergenlik dönemindeki kızlara yatırım yapmamız gerekmektedir. Eğitimli ve sağlıklı kız çocukları kendi potansiyellerini tam gerçekleştirme ve insan haklarını talep etme fırsatına sahip olmaktadır. Ayrıca bu çocukların daha geç evlenme, çocuk doğurmayı erteleme, daha sağlıklı çocuklara sahip olma ve daha yüksek gelir elde etme olasılığı da daha fazla olmaktadır. Bu kız çocukları, hem kendilerini hem de mevcut ve gelecekteki ailelerini yoksulluktan kurtarmaya yardımcı olabilirler. Onlar, kendi toplumları ve gelecek nesiller için değişimin gücü olacaklardır." dedi. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Ab Bakanı Bozkır, Tbmm Dışişleri Komisyonu Başkanı Çonkar’ı Kabul Etti» Vakıfbank Başantrenörü Guidetti:» "Bildiklerini Din Adına Pratiğe Döküp Realize Etmeyen, Yaşamayan Cahildir"» "Melih Gökçek'in Heykelini Dikerim"» Trabzon'daki Sağanak» Türkiye Peşmerge'ye kapılarını açtı» Basketbol: Uleb Avrupa Kupası» Abant'ta Sonbahar» "Renklendirici Ürünler, Sağlık Açısından Zararlı"» Gazeteci Yazar Prof. Dr. Seyfettin Gürsel Yoğun Bakımda» Futbol Devleri Dubai’de Buluşuyor» Sınır Olayları» Bankacılık Kanunu Değişiyor (1)» "Sosyal Medya Sorunlu Kişiliklere Ayna Tutuyor"» Adanaspor, Derbide 20. Kez Zafere Ulaştı» Yolsuzluğun Kapatılmasına Siyah Çelenkli Protesto» Marmaris'teki Orman Yangını» - Aa'dan Tunuslu Gazetecilere Habercilik Eğitimi» Aile Okulu Seminerleri Pursaklar’da Başladı» Soğuk Algınlığı Sinüzite Dönüşebiliyor» Altınordu 5. Kez "1 Puan" Dedi» Aydınlı Grup'tan “İstanbul’un yüzük taşını Topbaş’ın damadı kaptı” haberine tekzip!» Yozgat'ta Hırsızlık İddiasıyla 2 Çocuk Tutuklandı» Soprano Sarah Brightman İstanbul'a Geliyor» Chp’li Güven, Okullara Neden Hala Müdür Atanmadığını Sordu» Giresun Ticaret Borsası» Chp Yozgat İl Teşkilatı Adliyeye Siyah Çelenk Bıraktı» Narda Rekolte Düştü, Fiyat Arttı» Tina Charles, Sağlık Kontrolünden Geçti» Kars Adliyesi'nin Bahçe Duvarına Siyah Çelenk Bırakıldı» Muğla'daki Yangınlarda 52 Hektar Alan Zarar Gördü» Avukat Çakır: Endişelerimiz Büyük» Başkent'te Karı-koca Cinayeti: 2 Ölü» Türkiye'de "İyi Pamuk" Üretimi Yaygınlaşıyor» Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara'ya Gitti» Doğu'da Soğuk Hava» Facebook’u iştir kişinin, Cv’sine bakılmaz» Voleybol: Erkekler 1. Lig'de Görünüm» Hafriyat Kamyonunun Altına Girdi» Yolsuzluğun Kapatılmasına Çelenkli Protesto» İzmir'de 4. Basmane Günleri Başladı» Okulların Pansiyon Ücretlerine Zam» ''Kobani'ye Türkiye'nin İlçesiymiş Gibi Yardım Yaptık''» Ab Bakanı Bozkır, Tbmm Dışişleri Komisyonu'nun Yeni Başkanı Çonkar'ı Kabul Etti» Hazine Arazisinin Togemder'e Bedelsiz Tahsisi İddiası Tbmm'de» Avrupalı Firmalar İzmirli Hazır Giyimcilerle Buluşacak» Türkiye Basketbol 2. Ligi» 'Ezanlar Sussun' diye kampanya başlattılar » IŞİD'den Kobani açıklaması: Kararlıyız » Hava Oyunları Festivali, Fethiye Turizmine Renk Katacak
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 19 °C
İzmir
15 / 26 °C
Antalya
16 / 24 °C
Adana
14 / 24 °C
Konya
6 / 18 °C