İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Vakıflar Konferansı, 40 Ülkenin Vakıf Temsilcilerini Buluşturacak
20 Eylül 2013 Cuma 11:48

Dünya Vakıflar Konferansı, 40 Ülkenin Vakıf Temsilcilerini Buluşturacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 23 ve 24 Eylül'de İstanbul'da düzenlenecek 'Dünya Vakıflar Konferansı', Türkiye ve 40 ülkenin vakıf teşkilatları temsilcilerini bir araya getirecek.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 23 ve 24 Eylül'de İstanbul'da düzenlenecek 'Dünya Vakıflar Konferansı', Türkiye ve 40 ülkenin vakıf teşkilatları temsilcilerini bir araya getirecek.

    Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, yapılacak konferansla basın mensuplarına açıklama yaptı.
Vakıflar üzerine uluslararasın bir konferansın 2004 yılında düzenlendiğini ifade eden Ertem, bunun daha çok akademik bir toplantı olduğunu belirtti. Dünya Vakıflar Konferansı'na ise işin teorisinden ziyade uygulayıcılarını davet ettiklerini anlatan Ertem, dünyanın önde gelen vakıflarıyla ilgili düzenleyici, icrai faaliyet gösteren kurumların temsilcilerini çağırdıkları konferansın, bu mahiyette ilk olduğunu açıkladı. Son dönemde sivil toplum kuruluşlarının toplum hayatında, siyasi hayatta etkin pozisyon aldığına işaret eden Ertem, vakıfların da önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu vurguladı. Dünyada bu anlamda birçok faaliyetin de yürütüldüğünü dile getiren Ertem, İslam dünyasında da Batı dünyasında da ortak vakıf kültürünün oluşmasına yönelik çalışmalar yürüten organizasyonların bulunduğunu anlattı.

    Konferansı, Batı ve İslam coğrafyasının bu mahiyetteki bütün çalışmalarını, ortak bir vakıf anlayışı ya da vakıfların toplum hayatıyla ilgili etkin sonuçlar almasına yönelik ne yapılabileceğini görmek açısından düzenlediklerini kaydeden Ertem, "Yapılabilirlik noktasında da önemli bazı sonuçlar alacağız." dedi.

    "ORTAK VAKIF OLUŞTURMA İDDİASINDA DEĞİLİZ"

    Batı ve İslam dünyası açısından ortak vakıf anlayışı oluşturma iddiasında olmadıklarının altını çizen Ertem, şunları ifade etti: "Bizim şu iddiamız var: Bu coğrafya, yani Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasının hakim olduğu topraklarda, geçmişte vakıflar gerçekten çok güçlü bir fonksiyon üstlendi. Bu güçlü çalışmaları nedeniyle de toplumda önemli yer elde ettiler. Şu anda dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kadar, vakıf çeşitliliği anlamında zenginliğe sahibiz. Bu coğrafyada, mazbut vakıf dediğimiz Osmanlı'dan kalan vakıflarımızdan yine Osmanlı'dan kalan ama evlatlarınca idare edilen mülhak vakıflara, sosyal anlaşma vakıflarından hayırseverlerimizin kurduğu günümüzün modern Batı tipi vakıflarına, kanunla kurulan vakıflarımıza kadar birçok örnek mevcut. Hatta ülkemizde yerleşik azınlıkların kurduğu cemaat vakıflarına kadar hiçbir ülkede örneğini göremeyeceğiniz mahiyette zenginliğimiz var. Vakıflarımız bu faaliyetlerini hiçbir sıkıntı duymadan, çok rahat yürütüyor. Bunların, vakıf alanında çalışan, gerek bu işin organizasyonunu gerek kanun çalışmalarını yapan kişi ve kuruluşlar nezdinde önemli örnek olacağını düşünüyorum. Aynı şekilde bizim de diğer coğrafyalardan en azından uygulama, anlayış anlamında istifade edebileceğimiz bazı konular olacaktır. O nedenle bu konferans önemli."

    Konferansta, ortak proje üretmeye yönelik sonuçlar da alınabileceğini de belirten Ertem, eşbaşkanlığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı Medeniyetler İttifakı'nın olumlu çalışmasına yönelik projelerin de üretebileceğini de vurguladı.

    Ertem, davetliler listesinde kendi alanında önemli pozisyonları olan kişilerin bulunduğunu kaydederek, konferansta Avrupa Vakıflar Merkezi Başkanı Gerry Salole'nin tecrübelerini aktaracağını söyledi.

    Adnan Ertem, Amerikan Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi Başkanı Lester Salamon, Amerika Vakıflar Merkezi Başkanı Nancy Albilal'in yanı sıra Güney Afrika, Kuveyt, Dubai gibi birçok ülkeden yetkililerin konferansa katılacağını bilgisini de paylaştı. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
13 / 35 °C
İzmir
16 / 27 °C
Antalya
22 / 32 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
13 / 34 °C