İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Vakıflar Konferansı, 40 Ülkenin Vakıf Temsilcilerini Buluşturacak
20 Eylül 2013 Cuma 11:48

Dünya Vakıflar Konferansı, 40 Ülkenin Vakıf Temsilcilerini Buluşturacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 23 ve 24 Eylül'de İstanbul'da düzenlenecek 'Dünya Vakıflar Konferansı', Türkiye ve 40 ülkenin vakıf teşkilatları temsilcilerini bir araya getirecek.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 23 ve 24 Eylül'de İstanbul'da düzenlenecek 'Dünya Vakıflar Konferansı', Türkiye ve 40 ülkenin vakıf teşkilatları temsilcilerini bir araya getirecek.

    Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, yapılacak konferansla basın mensuplarına açıklama yaptı.
Vakıflar üzerine uluslararasın bir konferansın 2004 yılında düzenlendiğini ifade eden Ertem, bunun daha çok akademik bir toplantı olduğunu belirtti. Dünya Vakıflar Konferansı'na ise işin teorisinden ziyade uygulayıcılarını davet ettiklerini anlatan Ertem, dünyanın önde gelen vakıflarıyla ilgili düzenleyici, icrai faaliyet gösteren kurumların temsilcilerini çağırdıkları konferansın, bu mahiyette ilk olduğunu açıkladı. Son dönemde sivil toplum kuruluşlarının toplum hayatında, siyasi hayatta etkin pozisyon aldığına işaret eden Ertem, vakıfların da önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu vurguladı. Dünyada bu anlamda birçok faaliyetin de yürütüldüğünü dile getiren Ertem, İslam dünyasında da Batı dünyasında da ortak vakıf kültürünün oluşmasına yönelik çalışmalar yürüten organizasyonların bulunduğunu anlattı.

    Konferansı, Batı ve İslam coğrafyasının bu mahiyetteki bütün çalışmalarını, ortak bir vakıf anlayışı ya da vakıfların toplum hayatıyla ilgili etkin sonuçlar almasına yönelik ne yapılabileceğini görmek açısından düzenlediklerini kaydeden Ertem, "Yapılabilirlik noktasında da önemli bazı sonuçlar alacağız." dedi.

    "ORTAK VAKIF OLUŞTURMA İDDİASINDA DEĞİLİZ"

    Batı ve İslam dünyası açısından ortak vakıf anlayışı oluşturma iddiasında olmadıklarının altını çizen Ertem, şunları ifade etti: "Bizim şu iddiamız var: Bu coğrafya, yani Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasının hakim olduğu topraklarda, geçmişte vakıflar gerçekten çok güçlü bir fonksiyon üstlendi. Bu güçlü çalışmaları nedeniyle de toplumda önemli yer elde ettiler. Şu anda dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kadar, vakıf çeşitliliği anlamında zenginliğe sahibiz. Bu coğrafyada, mazbut vakıf dediğimiz Osmanlı'dan kalan vakıflarımızdan yine Osmanlı'dan kalan ama evlatlarınca idare edilen mülhak vakıflara, sosyal anlaşma vakıflarından hayırseverlerimizin kurduğu günümüzün modern Batı tipi vakıflarına, kanunla kurulan vakıflarımıza kadar birçok örnek mevcut. Hatta ülkemizde yerleşik azınlıkların kurduğu cemaat vakıflarına kadar hiçbir ülkede örneğini göremeyeceğiniz mahiyette zenginliğimiz var. Vakıflarımız bu faaliyetlerini hiçbir sıkıntı duymadan, çok rahat yürütüyor. Bunların, vakıf alanında çalışan, gerek bu işin organizasyonunu gerek kanun çalışmalarını yapan kişi ve kuruluşlar nezdinde önemli örnek olacağını düşünüyorum. Aynı şekilde bizim de diğer coğrafyalardan en azından uygulama, anlayış anlamında istifade edebileceğimiz bazı konular olacaktır. O nedenle bu konferans önemli."

    Konferansta, ortak proje üretmeye yönelik sonuçlar da alınabileceğini de belirten Ertem, eşbaşkanlığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı Medeniyetler İttifakı'nın olumlu çalışmasına yönelik projelerin de üretebileceğini de vurguladı.

    Ertem, davetliler listesinde kendi alanında önemli pozisyonları olan kişilerin bulunduğunu kaydederek, konferansta Avrupa Vakıflar Merkezi Başkanı Gerry Salole'nin tecrübelerini aktaracağını söyledi.

    Adnan Ertem, Amerikan Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi Başkanı Lester Salamon, Amerika Vakıflar Merkezi Başkanı Nancy Albilal'in yanı sıra Güney Afrika, Kuveyt, Dubai gibi birçok ülkeden yetkililerin konferansa katılacağını bilgisini de paylaştı. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Kalın: ''Kudüs satılık değildir!''» Refah Sınır Kapısı 4 günlüğüne açıldı» 70 milyar liralık teşvik» ABD, Suriye'de yeni ordu kuruyor!» Fitch'ten Merkez Bankası yorumu» Doğru nefes şiddetin ilacı» Türkiye'den 21 milyar dolarlık yardım» Eski yüksek yargıçlar hesap veriyor» Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu» Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvuru süresi uzatıldı» Trump'tan 'yeşil kart' çağrısı» Irak'ta Sistani'den Haşdi Şabi açıklaması» Amazon, İtalya’ya 100 milyon avro ödeyecek» İstihdama en büyük katkı hizmetten gelecek» Bu hafta en çok kazandıran altın oldu» ''Erdoğan parkasız Deniz Gezmiş'tir''» 'Mescid-i Aksa'da buluşacağız'» Zeybekci'den KDV açıklaması» S&P'nin Türkiye takvimi belli oldu» 'Mühendisten fazla kazanan ustabaşı var'» ''Kart puanlarını harcamayı unutmayın! ''» Albayrak'tan, CHP'li Özel'e 15 Temmuz cevabı» Başbakan Yıldırım Bangladeş'e gidecek» Mattis: Myanmar'da olanlar ürkütücü» Gül'den ABD'li mevkidaşına: "Dava hukuki değildir"» Çipras'tan müftü açıklaması» ''Bu toprak bizim, teslim etmeyeceğiz''» 39 terörist etkisiz hale getirildi» Hulisi Akar, Rus mevkidaşıyla görüştü» Erdoğan: Kudüs giderse Mekke'yi de kaybederiz» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
İzmir
13 / 19 °C
Antalya
12 / 18 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
4 / 13 °C