İstanbul 7°C
19 Mart 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Vakıflar Konferansı, 40 Ülkenin Vakıf Temsilcilerini Buluşturacak
20 Eylül 2013 Cuma 11:48

Dünya Vakıflar Konferansı, 40 Ülkenin Vakıf Temsilcilerini Buluşturacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 23 ve 24 Eylül'de İstanbul'da düzenlenecek 'Dünya Vakıflar Konferansı', Türkiye ve 40 ülkenin vakıf teşkilatları temsilcilerini bir araya getirecek.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 23 ve 24 Eylül'de İstanbul'da düzenlenecek 'Dünya Vakıflar Konferansı', Türkiye ve 40 ülkenin vakıf teşkilatları temsilcilerini bir araya getirecek.

    Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, yapılacak konferansla basın mensuplarına açıklama yaptı.
Vakıflar üzerine uluslararasın bir konferansın 2004 yılında düzenlendiğini ifade eden Ertem, bunun daha çok akademik bir toplantı olduğunu belirtti. Dünya Vakıflar Konferansı'na ise işin teorisinden ziyade uygulayıcılarını davet ettiklerini anlatan Ertem, dünyanın önde gelen vakıflarıyla ilgili düzenleyici, icrai faaliyet gösteren kurumların temsilcilerini çağırdıkları konferansın, bu mahiyette ilk olduğunu açıkladı. Son dönemde sivil toplum kuruluşlarının toplum hayatında, siyasi hayatta etkin pozisyon aldığına işaret eden Ertem, vakıfların da önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu vurguladı. Dünyada bu anlamda birçok faaliyetin de yürütüldüğünü dile getiren Ertem, İslam dünyasında da Batı dünyasında da ortak vakıf kültürünün oluşmasına yönelik çalışmalar yürüten organizasyonların bulunduğunu anlattı.

    Konferansı, Batı ve İslam coğrafyasının bu mahiyetteki bütün çalışmalarını, ortak bir vakıf anlayışı ya da vakıfların toplum hayatıyla ilgili etkin sonuçlar almasına yönelik ne yapılabileceğini görmek açısından düzenlediklerini kaydeden Ertem, "Yapılabilirlik noktasında da önemli bazı sonuçlar alacağız." dedi.

    "ORTAK VAKIF OLUŞTURMA İDDİASINDA DEĞİLİZ"

    Batı ve İslam dünyası açısından ortak vakıf anlayışı oluşturma iddiasında olmadıklarının altını çizen Ertem, şunları ifade etti: "Bizim şu iddiamız var: Bu coğrafya, yani Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasının hakim olduğu topraklarda, geçmişte vakıflar gerçekten çok güçlü bir fonksiyon üstlendi. Bu güçlü çalışmaları nedeniyle de toplumda önemli yer elde ettiler. Şu anda dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kadar, vakıf çeşitliliği anlamında zenginliğe sahibiz. Bu coğrafyada, mazbut vakıf dediğimiz Osmanlı'dan kalan vakıflarımızdan yine Osmanlı'dan kalan ama evlatlarınca idare edilen mülhak vakıflara, sosyal anlaşma vakıflarından hayırseverlerimizin kurduğu günümüzün modern Batı tipi vakıflarına, kanunla kurulan vakıflarımıza kadar birçok örnek mevcut. Hatta ülkemizde yerleşik azınlıkların kurduğu cemaat vakıflarına kadar hiçbir ülkede örneğini göremeyeceğiniz mahiyette zenginliğimiz var. Vakıflarımız bu faaliyetlerini hiçbir sıkıntı duymadan, çok rahat yürütüyor. Bunların, vakıf alanında çalışan, gerek bu işin organizasyonunu gerek kanun çalışmalarını yapan kişi ve kuruluşlar nezdinde önemli örnek olacağını düşünüyorum. Aynı şekilde bizim de diğer coğrafyalardan en azından uygulama, anlayış anlamında istifade edebileceğimiz bazı konular olacaktır. O nedenle bu konferans önemli."

    Konferansta, ortak proje üretmeye yönelik sonuçlar da alınabileceğini de belirten Ertem, eşbaşkanlığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı Medeniyetler İttifakı'nın olumlu çalışmasına yönelik projelerin de üretebileceğini de vurguladı.

    Ertem, davetliler listesinde kendi alanında önemli pozisyonları olan kişilerin bulunduğunu kaydederek, konferansta Avrupa Vakıflar Merkezi Başkanı Gerry Salole'nin tecrübelerini aktaracağını söyledi.

    Adnan Ertem, Amerikan Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi Başkanı Lester Salamon, Amerika Vakıflar Merkezi Başkanı Nancy Albilal'in yanı sıra Güney Afrika, Kuveyt, Dubai gibi birçok ülkeden yetkililerin konferansa katılacağını bilgisini de paylaştı. CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 21 °C
İzmir
12 / 20 °C
Antalya
10 / 24 °C
Adana
15 / 27 °C
Konya
6 / 20 °C