İstanbul 17°C
24 Eylül 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimciler, Avrupada Mesleki Yönlendirmeyi İnceleyecek
20 Eylül 2013 Cuma 12:48

Eğitimciler, Avrupa'da Mesleki Yönlendirmeyi İnceleyecek

Konya'nın, şube ve öğrenci sayısı bakımından en büyük dershanesi Sabah, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan 'Leonardo Da Vinci VETPRO' desteği aldı.

Konya'nın, şube ve öğrenci sayısı bakımından en büyük dershanesi Sabah, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan 'Leonardo Da Vinci VETPRO' desteği aldı. Üç kurumun ortaklaşa yürüteceği proje ile öğrencilerin, ilgi ve yeteneklerine göre meslek eğitimi seçimi yapmalarına yönelik saha çalışması yapılacak.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen basın toplantısıyla projeyi kamuoyuna açıklayan Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, üç kurumun ortaklaşa yürüteceği projenin Avrupa Birliği Bakanlığı'nca kabul edildiğini açıkladı. Prof. Şeker, "Proje kapsamında Sabah Dershaneleri, Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğü ve üniversitemiz bünyesinde görev yapan akademisyen, mesleki rehberlik uzmanları, idareci ve öğretmenlerden oluşacak 36 kişilik heyet Almanya, İspanya ve Polonya'ya eğitim ziyaretleri yapacak. Bu ziyaretlerde anılan ülkelerdeki öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre mesleki eğitime yönlendirme uygulamaları incelenecek, konuyla ilgili görüşmeler yapılacak. Elde edilen bilgi ve deneyimler rapor haline getirilecek ve sonuçlar Konya eğitim camiasıyla paylaşılacak." dedi.

Projenin amacını, 'eğitim ve öğretimin her aşamasında öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin belirlenip buna göre mesleki eğitime yönlendirilmesi, yönlendirme yapacak öğretmenlerin bu konuda küresel ölçekli bilgilerle donatılması' olarak açıklayan Prof. Şeker, "Proje sonunda elde edilecek bilgiler, üniversitemiz Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nde eğitim öğretim gören geleceğin öğretmen adayı öğrencilerimize de aktarılacak." şeklinde konuştu.

Projenin ortaklarından Sabah Dershanesi yöneticisi Murat Temiz de hem liseye hem üniversiteye hazırlık aşamasında dershaneye devam eden öğrencilerin uygun bölümlere yönlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. "Öğrencinin ilgi ve yeteneğine göre bölümler seçmesi, severek isteyerek okuması ve severek isteyerek hayatını kazanması demek." diyen Murat Temiz, öğrencilerin ana okulundan üniversite kapısına kadar geçirdiği bütün eğitim süreçlerinde ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesi için gözlenmesi gerektiğini kaydetti. Murat Temiz, bu proje ile üç Avrupa ülkesinde mesleki yönlendirme faaliyetlerinin yerinde incelenerek tecrübe paylaşımı yapılacağını sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca ise öğrencilerin lise ve üniversite hazırlık aşamasında meslek seçimi ve hedef belirlemelerine yardımcı olacak projeye katılmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Mustafa Koca, "Anne babaların bizlere emanet ettiği geleceğin teminatı gençlerimize ilgilerine, yeteneklerine uygun, severek okuyacakları ve okuldan sonra severek yapacakları meslekleri seçmede yardımcı olmak biz eğitimcilerin en büyük hedeflerinden biridir." dedi.

Sabah Dershanesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortak projesi, 2013-2014 eğitim öğretim yılı içinde hayata geçirilecek ve proje kapsamında elde edilecek bilgi, deneyim ve veriler yıl sonunda bir rapor haline getirilip eğitim camiasıyla paylaşılacak.CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
11 / 25 °C
İzmir
14 / 28 °C
Antalya
18 / 32 °C
Adana
17 / 33 °C
Konya
13 / 25 °C