İstanbul 13°C
20 Mart 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimciler, Avrupada Mesleki Yönlendirmeyi İnceleyecek
20 Eylül 2013 Cuma 12:48

Eğitimciler, Avrupa'da Mesleki Yönlendirmeyi İnceleyecek

Konya'nın, şube ve öğrenci sayısı bakımından en büyük dershanesi Sabah, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan 'Leonardo Da Vinci VETPRO' desteği aldı.

Konya'nın, şube ve öğrenci sayısı bakımından en büyük dershanesi Sabah, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan 'Leonardo Da Vinci VETPRO' desteği aldı. Üç kurumun ortaklaşa yürüteceği proje ile öğrencilerin, ilgi ve yeteneklerine göre meslek eğitimi seçimi yapmalarına yönelik saha çalışması yapılacak.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen basın toplantısıyla projeyi kamuoyuna açıklayan Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, üç kurumun ortaklaşa yürüteceği projenin Avrupa Birliği Bakanlığı'nca kabul edildiğini açıkladı. Prof. Şeker, "Proje kapsamında Sabah Dershaneleri, Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğü ve üniversitemiz bünyesinde görev yapan akademisyen, mesleki rehberlik uzmanları, idareci ve öğretmenlerden oluşacak 36 kişilik heyet Almanya, İspanya ve Polonya'ya eğitim ziyaretleri yapacak. Bu ziyaretlerde anılan ülkelerdeki öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre mesleki eğitime yönlendirme uygulamaları incelenecek, konuyla ilgili görüşmeler yapılacak. Elde edilen bilgi ve deneyimler rapor haline getirilecek ve sonuçlar Konya eğitim camiasıyla paylaşılacak." dedi.

Projenin amacını, 'eğitim ve öğretimin her aşamasında öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin belirlenip buna göre mesleki eğitime yönlendirilmesi, yönlendirme yapacak öğretmenlerin bu konuda küresel ölçekli bilgilerle donatılması' olarak açıklayan Prof. Şeker, "Proje sonunda elde edilecek bilgiler, üniversitemiz Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nde eğitim öğretim gören geleceğin öğretmen adayı öğrencilerimize de aktarılacak." şeklinde konuştu.

Projenin ortaklarından Sabah Dershanesi yöneticisi Murat Temiz de hem liseye hem üniversiteye hazırlık aşamasında dershaneye devam eden öğrencilerin uygun bölümlere yönlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. "Öğrencinin ilgi ve yeteneğine göre bölümler seçmesi, severek isteyerek okuması ve severek isteyerek hayatını kazanması demek." diyen Murat Temiz, öğrencilerin ana okulundan üniversite kapısına kadar geçirdiği bütün eğitim süreçlerinde ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesi için gözlenmesi gerektiğini kaydetti. Murat Temiz, bu proje ile üç Avrupa ülkesinde mesleki yönlendirme faaliyetlerinin yerinde incelenerek tecrübe paylaşımı yapılacağını sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca ise öğrencilerin lise ve üniversite hazırlık aşamasında meslek seçimi ve hedef belirlemelerine yardımcı olacak projeye katılmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Mustafa Koca, "Anne babaların bizlere emanet ettiği geleceğin teminatı gençlerimize ilgilerine, yeteneklerine uygun, severek okuyacakları ve okuldan sonra severek yapacakları meslekleri seçmede yardımcı olmak biz eğitimcilerin en büyük hedeflerinden biridir." dedi.

Sabah Dershanesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortak projesi, 2013-2014 eğitim öğretim yılı içinde hayata geçirilecek ve proje kapsamında elde edilecek bilgi, deneyim ve veriler yıl sonunda bir rapor haline getirilip eğitim camiasıyla paylaşılacak.CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 19 °C
İzmir
8 / 19 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
13 / 21 °C
Konya
3 / 20 °C