İstanbul 16°C
15 Aralık 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimciler, Avrupada Mesleki Yönlendirmeyi İnceleyecek
20 Eylül 2013 Cuma 12:48

Eğitimciler, Avrupa'da Mesleki Yönlendirmeyi İnceleyecek

Konya'nın, şube ve öğrenci sayısı bakımından en büyük dershanesi Sabah, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan 'Leonardo Da Vinci VETPRO' desteği aldı.

Konya'nın, şube ve öğrenci sayısı bakımından en büyük dershanesi Sabah, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan 'Leonardo Da Vinci VETPRO' desteği aldı. Üç kurumun ortaklaşa yürüteceği proje ile öğrencilerin, ilgi ve yeteneklerine göre meslek eğitimi seçimi yapmalarına yönelik saha çalışması yapılacak.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen basın toplantısıyla projeyi kamuoyuna açıklayan Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, üç kurumun ortaklaşa yürüteceği projenin Avrupa Birliği Bakanlığı'nca kabul edildiğini açıkladı. Prof. Şeker, "Proje kapsamında Sabah Dershaneleri, Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğü ve üniversitemiz bünyesinde görev yapan akademisyen, mesleki rehberlik uzmanları, idareci ve öğretmenlerden oluşacak 36 kişilik heyet Almanya, İspanya ve Polonya'ya eğitim ziyaretleri yapacak. Bu ziyaretlerde anılan ülkelerdeki öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre mesleki eğitime yönlendirme uygulamaları incelenecek, konuyla ilgili görüşmeler yapılacak. Elde edilen bilgi ve deneyimler rapor haline getirilecek ve sonuçlar Konya eğitim camiasıyla paylaşılacak." dedi.

Projenin amacını, 'eğitim ve öğretimin her aşamasında öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin belirlenip buna göre mesleki eğitime yönlendirilmesi, yönlendirme yapacak öğretmenlerin bu konuda küresel ölçekli bilgilerle donatılması' olarak açıklayan Prof. Şeker, "Proje sonunda elde edilecek bilgiler, üniversitemiz Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nde eğitim öğretim gören geleceğin öğretmen adayı öğrencilerimize de aktarılacak." şeklinde konuştu.

Projenin ortaklarından Sabah Dershanesi yöneticisi Murat Temiz de hem liseye hem üniversiteye hazırlık aşamasında dershaneye devam eden öğrencilerin uygun bölümlere yönlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. "Öğrencinin ilgi ve yeteneğine göre bölümler seçmesi, severek isteyerek okuması ve severek isteyerek hayatını kazanması demek." diyen Murat Temiz, öğrencilerin ana okulundan üniversite kapısına kadar geçirdiği bütün eğitim süreçlerinde ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesi için gözlenmesi gerektiğini kaydetti. Murat Temiz, bu proje ile üç Avrupa ülkesinde mesleki yönlendirme faaliyetlerinin yerinde incelenerek tecrübe paylaşımı yapılacağını sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca ise öğrencilerin lise ve üniversite hazırlık aşamasında meslek seçimi ve hedef belirlemelerine yardımcı olacak projeye katılmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Mustafa Koca, "Anne babaların bizlere emanet ettiği geleceğin teminatı gençlerimize ilgilerine, yeteneklerine uygun, severek okuyacakları ve okuldan sonra severek yapacakları meslekleri seçmede yardımcı olmak biz eğitimcilerin en büyük hedeflerinden biridir." dedi.

Sabah Dershanesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortak projesi, 2013-2014 eğitim öğretim yılı içinde hayata geçirilecek ve proje kapsamında elde edilecek bilgi, deneyim ve veriler yıl sonunda bir rapor haline getirilip eğitim camiasıyla paylaşılacak.



CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor» Esenyurt Belediye Başkanı istifa etti» AnadoluJet dönüm noktasında» Filistinli çocuklar suistimallere maruz kalıyor» Hak-İş'ten Kudüs mitingine davet» 'Antep katmeri'ne de tescil geldi» Tarihi ev şeklinde otobüs durağı» Milli güreşçiye Ertuğrul'dan teklif» 'Cenevre süreci büyük tehlikede'» TİKA'dan eğitim hamlesi» 'Mukaddes Emanetler depoda değil'» Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması» Suudi Arabistan'a atılan füzeler İran malı!» ''Bor konusunda büyük sürpriz 2018'de''» Enerji sektöründe kasımda 86 şirket kuruldu» Dolar haftanın son gününe düşüşle başladı » FBI Türkiye'den gidecek» Kadınlara aylık 400 TL çocuk desteği» İşsizlik eylül ayında yüzde 10.6 oldu» ABD'deki Atilla davasında duruşma erken bitirildi» Albayrak: Bundan böyle Türk bayraklı gemilerimizle dolaşacağız!» ASELSAN 10'da 1 fiyatına üretecek!» Başbakan Yardımcısı Şimşek Çin'de» Ava giderken avlandılar!» AB liderlerinden Kudüs kararı» İstihdam teşviklerinin detayları belli oldu» Hükümetten bedelli askerlik açıklaması» ''Vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin''» Havacılıkta uzman gençler yetişecek» TAIS'in hedefi uluslararası pazarlar» Okul sütü ihalesi yapıldı
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 9 °C
İzmir
13 / 18 °C
Antalya
10 / 20 °C
Adana
10 / 20 °C
Konya
0 / 10 °C