İstanbul 12°C
09 Aralık 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EL CEZİRENİN 2. ADAMINA ŞOK SUÇLAMA!
27 Eylül 2011 Salı 15:57

EL CEZİRE'NİN 2. ADAMINA ŞOK SUÇLAMA!

İstanbul Lisesi'ne 181'inci öğrencinin mevzuata aykırı naklen kaydını yapan okul müdürü Sakin Öner okulun internet sitesinde yaşadıklarını anlattı.

Türkiye'nin asırlık liselerinden İstanbul Lisesi'nde 180 kişilik kontenjanın dolmasının ardından yapılan kayıt tartışması büyüyor. Lisenin okul aile birliği, geçtiğimiz Cuma günü bir eylem gerçekleştirerek, ABD'den dönen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington eski koordinatörü ve gazeteci Nuh Yılmaz'ın kızı Z.'nin, okula hem yönetmeliğe aykırı olarak, hem de kontenjanların dolmasına rağmen kaydedildiğini belirtti. Okul aile birliği adına konuşan Nermin İlhan adlı veli, kayıtlar esnasında Nuh Yılmaz'ın müdür yardımcısı Atakan Alan'a bağırarak 'Bu okulda kapıcı bile olamazsın' dediğini iddia etti. VATAN'a konuşan Nuh Yılmaz ise müdür yardımcısının kızı için "IQ'su bu okulda okumaya yetmez" dediğini ve bu nedenle kendisine hakaret davası açtığını ifade etti.

"Emre uymayan benim"

Okul Aile Birliği'nin tepki gösterip, Z.'yi okula o kabul etti dediği ve hakkında dava açtığı Okul Müdürü Sakin Öner ise suskunluğunu okulun internet sitesine koyduğu yazı ile bozarak, Z.'nin kaydını iki kez reddettiğini ancak sonra kabul etmek zorunda kaldığını söyledi. Öner, yazısında şunları söyledi, "Değerli velilerim, kendimi riske ederek 8 Eylül 2011 ve 19 Eylül 2011 tarihlerinde iki defa reddetmeme rağmen, yasal olarak engelleyemediğim bir nakil olayını, hukuki yollardan ve yasal mevzuata ayrıcalıklarımızı yansıtma yönünde mücadele ederek düzeltme yerine, tamamen şahsımın yıpratılması ve güzide okulumuzun eğitim ve öğretimini felç etme yönünde örgütlü bir provokasyonla karşı karşıya bulunduğumuzu bildirmek durumundayım. Kırk yıllık meslek kariyerimi riske ederek, birçok müdürün yapamayacağı resmi emre iki defa uymayan da benim. Eğer sorun benim ayrılmamla çözülecekse bir gün bile görevde durmam. Sorun yasal mevzuatla ilgili bir sorundur ve hukuki mücadele süreci ile çözüme kavuşturulacaktır. Bunu da yönetimimiz ve kuruluşlarımız yapacaktır. Yoksa bu, öğrencilerimizi ve velilerimizi sokaklara dökerek bir günde sonuçlandırabileceğimiz bir sorun değildir."

"Ben yapacağımı yaptım"

Öner'in okulun internet sitesi aracılığı ile yaptığı açıklama bir gün sonra siteden kaldırıldı. Öner, açıklaması ile ilgili VATAN'a konuşarak, "Yazının internet sitemizde bir gün durması yeter. Konuyla ilgili ben yapacağımı yaptım" dedi. Z.'nin kaydının nasıl yapıldığına ilişkin de konuşan Öner şunları söyledi:"Kaydın uygun olmadığını İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne iki kez ilettim. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı beni muhattab almayarak Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile okula bir yazı gönderiyor. Yazıda, Z.'nin kaydını yapın ve sonucunu da bize bildirin diyor. Kaydı ondan sonra yaptık."

"Kararı nakil komisyonu aldı"

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır da, kayıt ilgili kararı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Nakil Komisyonu'nun aldığını söyledi. Çalışır, okul müdürünün kontenjanlarının dolduğunu belirttiğini, ancak Nakil Komisyonu'nun kararının kesin olduğunu ve kendilerine göre kaydın yönetmeliğe de aykırı olmadığını söyledi.

Kayıt iki yönden yasalara aykırı

Lisenin okula aile birliği tartışılan kayda, iki yönden bakarak kaydın yasal olmadığını belirtiyor. Bunlardan ilki okulunun Almanya ile imzaladığı eğitim protokolüne göre kontenjanının 180 olması. Bir diğeri ise Anadolu Lisesi Yönetmeliği'nin geçici 2. maddesi. Maddeye göre, öğrencinin yurtdışında Anadolu Lisesi'ne denk bir okulda iki yıl okumuş olması gerekiyor. Ancak veliler, Z adlı öğrencinin ABD'de sadece ilköğretim statüsünde bir okulda okuduğuna dikkat çekiyor.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü: Çok başarılı bir çocuk evrakları tam

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Lisesi'nde ortaya çıkan durumdan sonra bir açıklama yaparak Z. adlı öğrencinin kaydının yasal olduğunu kaydetti. Yıldız açıklamasında şunları söyledi: "İstanbul Lisesi'ne nakli yapılan öğrenci, ABD'de 2003-2004 öğretim yılından itibaren dokuz yıl öğrenim gördüğünü belirten belgeleri ve ilköğretim okulunu bitirenler düzeyinde öğrenim gördüğüne dair denklik belgesi ile Müdürlüğümüze başvurarak İstanbul Lisesi'ne naklini istemiştir. Öğrencinin öğrenim hayatında oldukça başarılı olduğu tespit edilmiştir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Anadolu Liseleri Nakil Komisyonu, bu öğrencinin Yönetmeliğin Geçici 2. Maddesine 'Madde kapsamında nakil olabilmek için mutlaka değişikliğin yapıldığı 18 Aralık 2004 tarihinde önce yurt dışında bulunması ve bu tarihten itibaren nakil talep tarihine kadar yurt dışında bulunması gerekmektedir. Yurt dışında geçirilen sürenin eğitim öğretim içinde olması gerekmekte olup, bunun lise veya ilköğretimde geçmiş olması fark etmemektedir.' göre naklinin İstanbul Lisesi Hazırlık Sınıfına yapılmasının uygun olduğuna karar vermiştir." Müdürlüğümüzce konu hakkında Bakanlığımızdan görüş de istenmiştir. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü verdiği cevapta, yurt dışından gelen öğrenciler için ayrı bir sınıf açılmasına gerek bulunmayıp mevcut sınıflardan birine kaydedilmesi gerektiğini, bildirmiştir. Ve öğrencinin Hazırlık Sınıfı'na kaydı gerçekleştirilmiştir. Bu nakil işleminde yasal olmayan bir husus bulunmamaktadır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
-3 / 7 °C
İzmir
3 / 14 °C
Antalya
6 / 18 °C
Adana
9 / 15 °C
Konya
-4 / 5 °C