İstanbul 24°C
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En Büyük 100 Şirketin Yatırım Yapmak İstediği Ülkelerin Başında Türkiye Var
19 Eylül 2013 Perşembe 17:58

'En Büyük 100 Şirketin Yatırım Yapmak İstediği Ülkelerin Başında Türkiye Var'

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, dünyanın en büyük 100 şirketinin, en çok yatırım yapmak istediği ülkelerin başında Türkiye’yi tercih ettiğini belirtti.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, dünyanın en büyük 100 şirketinin, en çok yatırım yapmak istediği ülkelerin başında Türkiye’yi tercih ettiğini belirtti. Aycı, "Küresel ve uluslarası doğrudan yatırımı ülkemize getirdik. 2002'den itibaren 10 yılda 123 milyar dolarlık yatırıma ulaştık. Geçen yıl 12.5 milyar dolarlık yatırım yapmayı başardık. Toplamda 29 milyar doları bulduk ve bu yıl da ilk 7 ayda 7 milyar doları aldık. Toplamda 30 milyar dolarlık yatırımın üzerine çıktık.” dedi.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda (İTSO) iş adamları, daire müdürleri, idarecilere yönelik 'Türkiye’de Yatırım Ortamı' konulu bir sunum yaptı. Aycı, sinevizyon destekli, İTSO meclis salonundaki sunumunda; dünyanın en büyük 100 şirketinin, en çok yatırım yapmak istediği ülkelerin başında Türkiye’yi tercih ettiğini, Hatay’ın da yatırımcılar için önemli bir konuma sahip olduğuna vurgu yaptı. Hatay’ın konumu itibari ile çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Aycı, İskenderun Hassa Tüneli'nin tamamlanması ile yatırımcıların bölgeye akın edeceğini ve bölgede müthiş bir ekonomik hareketliliğin yaşanacağına dikkat çekti.

Başkan İlker Aycı, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın yaptığı hizmetlere de değinerek, şöyle konuştu: “Yatırım Destek Ajansı'nın asıl görevi yatırım destek ve tanıtımıdır. Bizler de bu konuda bölgemizi daha iyi tanıtmak için çaba sarf ediyoruz. Özellikle son 12 yılda Türkiye’nin değişen ekonomik yapısı ve kamuda değişen mantalite ile Türkiye’de yatırım çekme adına en başta gelen ülkeler arasında yer almaktayız. Küresel ve uluslarası doğrudan yatırımı ülkemize getirdik. 2002'den itibaren 10 yılda 123 milyar dolarlık yatırıma ulaştık. 2011 yılında çektiğimiz doğrudan yatırım 16 milyar doları aştı. Geçen yıl ise 12.5 milyar dolar yatırımı yapmayı başardık. Toplamda 29 milyar doları bulduk ve bu yıl ilk 7 ayda 7 milyar doları aldık. Toplamda 30 milyar dolarlık yatırımın üzerine çıktık.”

Türkiye’nin artık dış borçlanma ile büyüme metodunu tercih etmeyen bir ülke konumuna geldiğine dikkat çeken Aycı, “Uluslararası sermaye ile görüşerek, ihtiyaç duyduğu sermaye açığını doğrudan yatırımlarla da telafi etmeye çalışan bir ülke haline geldik. Bu nedenle Türkiye, doğuran yatırımlarını hızla artıran bir ülke haline geldi. Ülkemiz, dünyanın 20 büyük ekonomiye sahip ülkesinden biri olmasına rağmen, bu büyümenin 2023 hedefine uygun olarak 10 yıl içerisinde ilk 10 ülke arasına girmeyi hedeflemektedir. Bugün dış ülkedeki dünyanın önde gelen firmalarının büyük çoğunluğu ülkemize yatırımlarını yapmaktadır. Dünyanın en büyük 100 firmasının yatırım yapacağı ülkelerde Türkiye’yi tercih etmeleri de ülkemizin izlediği bu stratejide nereden nereye geldiğini göstermektedir. Avrupa’da pazarın büyüyememesi ve Avrupa’da yüksek kamu borçları Avrupa’nın belini büktü. Gerek bankacılık gerekse ülkelerin içinde bulunduğu kamu maliyetlerindeki borç krizi, ülkenin ekonomik gelişmesini engelledi. Tabi Avrupa’nın genç nüfusunun azalmasını da bu konuda büyük bir etken olarak görüyoruz. Türkiye’nin yatırım yapma konusundaki stratejisi, sadece Avrupa değil dünyanın dört bir tarafından yatırımcı ülkemizi ve bölgemizi de cazip hale getirdi. Türkiye olarak dünyanın önde gelen ülkelerinin ekonomilerini de örnek alarak gerekli stratejik girişimlerimiz ile Türkiye’yi dünyanın önde gelen gelişmiş ülkeler arasında getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin, uluslararası yatırımı çekmek stratejisi de artık kendini göstermekte ve yatırımcılar ülkemizi tercih etmektedir.” dedi.

Vali M.Celalettin Lekesiz de Hatay’ın tarihten bu yana her zaman sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan önemli bir konuma sahip olduğuna işaret ederek, “Ülkemizin, uluslararası rekabette geri kalmaması ve illerimizin de ekonomik anlamda koşması çok önemli. İlimiz Hatay’da, gerçekten tarihten beri hemen her alanda topluma enerji pompalayan çok büyük potansiyeli olan bir şehir. Aktif hale gelmesi gereken potansiyeli de oldukça fazla. Hatay’ın bugünü yarından daha iyi nasıl olabilir düşüncesi ile çalışmalar devam ediyor. Gündemimiz, ekonomi ve bölgemizde yatırımlarla ilgili konularda görüş alış verişinde bulunmak için bugün buradayız. Türkiye’de en çok yatırım yapılmak istenen iller arasında Hatay ve Gaziantep gelmektedir. Amanoslar Hassa Tüneli hayalimiz, hayırlısı ile ete kemiğe bürünüp somut hale gelmeye başladı. 2014 yılının ortasında projesi bitecek ve yapımına başlanacak ve bu projenin 4 yıl süreceğini tahmin ediyoruz. Bu tünelin ortaya çıkması ile birlikte Gaziantep, Nurdağı Osmaniye, Kahramanmaraş İskenderun’a yol bağlantıları olacak ve limana çok kısa sürede yakınlaşacak ve uluslararası bir düzeyde hatırı saylır bir hale geleceğine inanıyoruz. Tünelin bitmesi ile birlikte 50-60 bin dönümlük araziyi yatırımcılarımıza açmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Lekesiz, tünelin tamamlanması ile birlikte bölgenin yatırıma açılacağını belirtti. Tünelin tamamlanması ile bölge ekonomisinin müthiş derecede gelişeceğini, çok büyük iş ve istihdam alanları oluşacağına dikkat çeken Vali Lekesiz, böylece ilin yer altı ve yer üstü zenginlik kaynakları, potansiyelinin daha çok ortaya çıkacağını ve bölge ekonomisinin müthiş derecede gelişeceini söyledi. Vali Lekesiz, "Tarımsal ürünlerin endüstriyel ürünlere dönüştürülmesi projeleri de zamanla projelendirilip ve hayata geçirileceğini umut ediyoruz ve güçlü yarınlar, akıl dolu bu günlerden geçiyor. Tüm dünya benzerlerini yapıyor, bizim yapmamamız için herhangi bir sebep yok. Onlar yapıyorsa bizler de çok daha iyi yapabileceğimize inanıyorum. İş adamlarımızın da bu konuda önerileri çok önemli. Bu toplantının ilimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

İTSO Başkanı Yılmaz Birçok ise küresel yatırımcının Türkiye’yi bir yatırım, üretim üssü olarak kullanıp, çevre pazarlara erişmeye çalıştığına dikkat çekerek, “Tabiî ki tüm bu avantajların bir arada bulunması, Türkiye’yi diğer ülkelerden farklılaştırmaktadır. Türkiye, 2023’te en büyük ilk 10 ekonomiyi hedefleyen bir ülkedir. Bu hedefe ulaşmak içinse büyük yatırımların yapılması gerekmektedir. Hatayımızın bu yatırımlarda hangi noktada olduğunu ve hangi avantajlara sahip olduğunu bilmek isteriz. Ayrıca, yabancılar bu ülkeye neden yatırım yapmalı, onlar için burada ne gibi fırsatlar var ve oda olarak bizler neler yapmalıyız. Sanırım bu konuda Sayın Başkanımız İlker Bey bizleri bilgilendirecektir. Huzurlarınızda kendilerine, bizlerle paylaşacakları değerli bilgilerinden dolayı teşekkür ediyor, hepinize tekrar hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum.” şeklinde açıklama yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından; iş adamları, sivil toplum kuruluş temsilcileri de söz alarak dilek ve temennilerde bulundular. Toplantı sonrası İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen, Başkanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ile Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’e fincan takımı ve İskenderun güvercini şildini hediye etti.
CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"» İsveçli papazın Müslümanlarla ilgili paylaşımı rekor kırdı» Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı» "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"» "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"» Eren Erdem'in açıklamalarına ilişkin soruşturma başlatıldı» Gebze-Halkalı banliyö hattının açılış tarihi belli oldu» Bozdağ'dan döviz değerlendirmesi» Muharrem İnce, diğer cumhurbaşkanı adaylarına bağışta bulundu» Türkiye'nin ilk F-35 savaş uçağı uçuş testinde» AK Parti'nin ilk mitinginin yeri ve tarihi belli oldu» Borsa İstanbul Grubu'ndan döviz hamlesi» 'Gençlere güvenilen bir ülkede yaşamak gurur verici'» Saadet'ten İstanbul'a iddialı liste» İsrail'in katliamları ile ilgili dosya UCM'ye teslim edildi» TDV 55 bin Kur'an-ı Kerim dağıtacak» Kaset kumpası firarî sanığı yakalandı» Yemek kartında yeni dönem başladı» "Kudüs-ü Şerif'teki haklarımızdan taviz vermemekte kararlıyız"» Denizbank satıldı!» ÖSYM, 20 yıllık sınav arşivini erişime açtı» İzmir'deki FETÖ davasında karar» CHP'li Eren Erdem hakkındaki iddianame kabul edildi» 'Suriye'nin toprak bütünlüğü korunacak'» CHP'nin milletvekili adayları belirlendi» Güneş gözlüğüne milyon dolarlar harcadık» Altının gramı haftaya rekorla başladı» Milletvekili aday listelerinde bugün son gün» 'Konut satışları gelecek aydan itibaren yükselişe geçecek'» Orhanlı gişelerindeki olaylara ilişkin dava: 57 sanığa müebbet» Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'Gülen' yanıtı» Yenikapı'da 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitingi düzenleniyor» Altis Resort Hotel doğayı ve lüksü bir arada sunuyor » 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!
HAVA DURUMU
Ankara
15 / 36 °C
İzmir
23 / 34 °C
Antalya
23 / 35 °C
Adana
23 / 33 °C
Konya
16 / 33 °C