İstanbul 26°C
21 Eylül 2017 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
19 Eylül 2013 Perşembe 15:23

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

FED'in bu kararının kalıcı olabileceğini çok düşünmüyorum. O yüzden de demoklesin kılıcının enerji sektörüyle ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim"- "Ham petrolün varil fiyatı 111 dolar civarında beklediğimiz düşüş henüz oluşmuş değil"- "A

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "FED'in kararının kalıcı olabileceğini çok düşünmüyorum. O yüzden de demoklesin kılıcının enerji sektörüyle ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim" dedi.

Bakan Yıldız, "Kadim Kent Kayseri Günleri" programı öncesinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

FED'in kararları ve enerji piyasasına yansımalarının neler olabileceğine ilişkin sorular üzerine Yıldız, 2 aydır enerji kalemleriyle ilgili maliyetlerde ciddi yükler oluştuğunu söyledi.

Maliyetlerle alakalı sürekli dengelenmesi gereken bir kısım "köpükler" oluştuğunu ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"FED bu kararıyla beraber aslında demoklesin kılıcı gibi uluslararası sermayenin bulunduğu ülkeleri tehdit etmeye devam edecektir. Bunu geçici bir durum olarak görüyorum. Bizlerin mutlaka kendi tasarruf haklarını oluşturabiliyor olması lazım bir yandan. Döviz fiyatlarının düşüyor olması enerjinin şu ana kadar omuzladığımız maliyetler açısından önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum ve Sayın Merkez Bankası Başkanımızın bahsettiği 1,92'lik kurların bir an önce oluşması lazım. Enerji sektörünün kuru 1,88 ile 1,92 dolar arasındadır. Maliyetlerimiz de genellikle bu düzeydedir. Bunun üzerinde gördüğünüz her rakam, şu anda 1,95 olarak gördüğünüz parite bizim maliyetlerle alakalı yüklendiğimiz, omuzladığımız bir rakamdır diye düşünmek lazım.

Ham petrolün varil fiyatı 111 dolar civarında beklediğimiz düşüş henüz oluşmuş değil. Bölgemizdeki siyasi istikrarsızlığın getirdiği maliyetlerin de bir an önce kendi rakamlarına çekilmesinin lazım geldiğini, yani 102-103 dolarlara gelmesi gerektiğini belirtmek isterim. FED'in bu kararının kalıcı olabileceğini çok düşünmüyorum. O yüzden de demoklesin kılıcının enerji sektörüyle ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim. Biz bunları sönümlemeye ve maliyet unsurlarını gidermeye gayret edeceğiz."

"Doğal gaz fiyatlarını sormak için henüz erken mi?" şeklindeki soruya karşılık Yıldız, "Henüz erken. O kadar hızlı gelişmeler oluyor ki hem parite hem de ham petrol fiyatlarıyla alakalı, biz bunların stabil hale geleceği zamanı gözlemliyoruz. Stabil hale gelmesi gerektiğini de söylüyoruz. 28-29'unda ayın son günlerinde bununla ilgili kararlarımızı açıklıyoruz" dedi.

Türkiye'nin yaptığı doğal gaz kontratlarıyla bağlantılı bir indirimin söz konusu olup olamayacağına yönelik soruya Yıldız, "Yaptığımız uluslararası kontratların pariteden etkilenir bir yanı yok. O kontratlar kendi içlerinde açık pozisyon olmadan ve dolar üzerinden devam ediyor. Bizler Türkiye olarak, kamu bütçesi olarak açık pozisyonda kalan bir bütçeyiz. Yani dolarla alıp lirayla satan bir ülkeyiz. O yüzden her parite, dolar hareketi bizi yakından ilgilendirmektedir. Ama 1,95'lik kuru en azından geçen haftaya göre son derece olumlu buluyorum" karşılığını verdi.

Yıldız, elektrik tarifelerine ilişkin bir soru üzerine, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, "Ay sonuna kadar bütün maliyetlerimizi inceleyeceğiz, ondan sonra bunları kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Madencilik konusundaki çevre duyarlılıklarını vurgulayan Yıldız, Türkiye'de 21 ilde 2 milyon hektarlık bir arazinin şu anda arama ve üretim faaliyetlerine kapalı olduğunu söyledi.

Kum, çakıl, agregalarla alakalı konularda ilgili valiliklerin yetkileri olduğunu dile getiren Yıldız, hangi alanlarda ruhsat verileceğine illerde karar verileceğini, diğer illerde de kapatılacak alanlar olacağını bildirdi.

"Çevre Bakanımızın çevreyle alakalı göstermiş olduğu hassasiyeti karşılıksız bırakmayız" diyen Yıldız, enerji alanında çevre uyumlu yapılacak çok proje olduğunu ifade etti.

Türkiye'de 15 bin kilometre duble yol, inşaat sektöründeki büyümenin kum, çakıl, agregalarla alakalı yapılan üretimler sonucu olduğuna işaret eden Yıldız, asfaltın oluşmasında bu malzemelerin oranının yüzde 91, inşaatlarda yüzde 82 olduğuna dikkati çekti. Bakan Yıldız, bu nedenle söz konusu sektörlerde küçülmeye sebep vermeden çevreyle uyumlu çalışmalar yürütülmesine yönelik gayretlere devam edeceklerini belirtti.

Yıldız, gaz satışındaki sınırlamaya ilişkin bir soru üzerine, bu sınırların aylara bağlı olarak kademeli artırıldığını söyledi.

Muhabir: Göksel Yıldırım
Yayınlayan: Necati Keleş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu» İSPARK’tan Havalimanlarında 1 Saat Ücretsiz Otopark» TMO’nun fındık alımı, piyasayı nasıl etkiler?» 'Family markasını BİM'e biz verdik'» 'Hero' tişörtü ilk kez delil sayıldı!» Uzmanlar açıkladı! Fiyatı fırlayacak» Devletin kasasına para yağdı» Kürsel piyasaları '2T' vurdu» FETÖ'cü şirket 200 milyonluk altınını kaçırdı» Erdoğan'dan Almanya'daki Türklere çağrı» Kaybeden hem Türkiye hem Almanya olur» Gizli projeleri FETÖ şirketlerine yaptırmışlar» Sanal inek alıp süt satmak istediler paraları kaptırdılar» Baklava kralının oğlu babasını solladı» Eski Genelkurmay Başkanı'nın madalyaları bit pazarından çıktı» O Türk teröristleri içeri sokmadı» İran ve Rusya ile ortak operasyon masada!» Albayrak: Gördüğüm yerde boğazlarım!» Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkarabilir» 102 yıllık Türk devi satıldı» Yabancı futbolcular Lucescu'yu zorluyor» Muayeneye gideceklere 'plaka' uyarısı» Galatasaray'da Riva depremi...» Borajet satışından çok kötü kokular geliyor» Denizbank'a şok KKDF cezası» UYP, 424 milyar dolar açık verdi» Moda devi Mexx'i Hollandalı RNF'ye sattı
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
16 / 34 °C
İzmir
22 / 36 °C
Antalya
22 / 36 °C
Adana
24 / 33 °C
Konya
17 / 32 °C