İstanbul 15°C
16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
19 Eylül 2013 Perşembe 15:23

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

FED'in bu kararının kalıcı olabileceğini çok düşünmüyorum. O yüzden de demoklesin kılıcının enerji sektörüyle ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim"- "Ham petrolün varil fiyatı 111 dolar civarında beklediğimiz düşüş henüz oluşmuş değil"- "A

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "FED'in kararının kalıcı olabileceğini çok düşünmüyorum. O yüzden de demoklesin kılıcının enerji sektörüyle ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim" dedi.

Bakan Yıldız, "Kadim Kent Kayseri Günleri" programı öncesinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

FED'in kararları ve enerji piyasasına yansımalarının neler olabileceğine ilişkin sorular üzerine Yıldız, 2 aydır enerji kalemleriyle ilgili maliyetlerde ciddi yükler oluştuğunu söyledi.

Maliyetlerle alakalı sürekli dengelenmesi gereken bir kısım "köpükler" oluştuğunu ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"FED bu kararıyla beraber aslında demoklesin kılıcı gibi uluslararası sermayenin bulunduğu ülkeleri tehdit etmeye devam edecektir. Bunu geçici bir durum olarak görüyorum. Bizlerin mutlaka kendi tasarruf haklarını oluşturabiliyor olması lazım bir yandan. Döviz fiyatlarının düşüyor olması enerjinin şu ana kadar omuzladığımız maliyetler açısından önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum ve Sayın Merkez Bankası Başkanımızın bahsettiği 1,92'lik kurların bir an önce oluşması lazım. Enerji sektörünün kuru 1,88 ile 1,92 dolar arasındadır. Maliyetlerimiz de genellikle bu düzeydedir. Bunun üzerinde gördüğünüz her rakam, şu anda 1,95 olarak gördüğünüz parite bizim maliyetlerle alakalı yüklendiğimiz, omuzladığımız bir rakamdır diye düşünmek lazım.

Ham petrolün varil fiyatı 111 dolar civarında beklediğimiz düşüş henüz oluşmuş değil. Bölgemizdeki siyasi istikrarsızlığın getirdiği maliyetlerin de bir an önce kendi rakamlarına çekilmesinin lazım geldiğini, yani 102-103 dolarlara gelmesi gerektiğini belirtmek isterim. FED'in bu kararının kalıcı olabileceğini çok düşünmüyorum. O yüzden de demoklesin kılıcının enerji sektörüyle ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim. Biz bunları sönümlemeye ve maliyet unsurlarını gidermeye gayret edeceğiz."

"Doğal gaz fiyatlarını sormak için henüz erken mi?" şeklindeki soruya karşılık Yıldız, "Henüz erken. O kadar hızlı gelişmeler oluyor ki hem parite hem de ham petrol fiyatlarıyla alakalı, biz bunların stabil hale geleceği zamanı gözlemliyoruz. Stabil hale gelmesi gerektiğini de söylüyoruz. 28-29'unda ayın son günlerinde bununla ilgili kararlarımızı açıklıyoruz" dedi.

Türkiye'nin yaptığı doğal gaz kontratlarıyla bağlantılı bir indirimin söz konusu olup olamayacağına yönelik soruya Yıldız, "Yaptığımız uluslararası kontratların pariteden etkilenir bir yanı yok. O kontratlar kendi içlerinde açık pozisyon olmadan ve dolar üzerinden devam ediyor. Bizler Türkiye olarak, kamu bütçesi olarak açık pozisyonda kalan bir bütçeyiz. Yani dolarla alıp lirayla satan bir ülkeyiz. O yüzden her parite, dolar hareketi bizi yakından ilgilendirmektedir. Ama 1,95'lik kuru en azından geçen haftaya göre son derece olumlu buluyorum" karşılığını verdi.

Yıldız, elektrik tarifelerine ilişkin bir soru üzerine, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, "Ay sonuna kadar bütün maliyetlerimizi inceleyeceğiz, ondan sonra bunları kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Madencilik konusundaki çevre duyarlılıklarını vurgulayan Yıldız, Türkiye'de 21 ilde 2 milyon hektarlık bir arazinin şu anda arama ve üretim faaliyetlerine kapalı olduğunu söyledi.

Kum, çakıl, agregalarla alakalı konularda ilgili valiliklerin yetkileri olduğunu dile getiren Yıldız, hangi alanlarda ruhsat verileceğine illerde karar verileceğini, diğer illerde de kapatılacak alanlar olacağını bildirdi.

"Çevre Bakanımızın çevreyle alakalı göstermiş olduğu hassasiyeti karşılıksız bırakmayız" diyen Yıldız, enerji alanında çevre uyumlu yapılacak çok proje olduğunu ifade etti.

Türkiye'de 15 bin kilometre duble yol, inşaat sektöründeki büyümenin kum, çakıl, agregalarla alakalı yapılan üretimler sonucu olduğuna işaret eden Yıldız, asfaltın oluşmasında bu malzemelerin oranının yüzde 91, inşaatlarda yüzde 82 olduğuna dikkati çekti. Bakan Yıldız, bu nedenle söz konusu sektörlerde küçülmeye sebep vermeden çevreyle uyumlu çalışmalar yürütülmesine yönelik gayretlere devam edeceklerini belirtti.

Yıldız, gaz satışındaki sınırlamaya ilişkin bir soru üzerine, bu sınırların aylara bağlı olarak kademeli artırıldığını söyledi.

Muhabir: Göksel Yıldırım
Yayınlayan: Necati Keleş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Kalın: ''Kudüs satılık değildir!''» Refah Sınır Kapısı 4 günlüğüne açıldı» 70 milyar liralık teşvik» ABD, Suriye'de yeni ordu kuruyor!» Fitch'ten Merkez Bankası yorumu» Doğru nefes şiddetin ilacı» Türkiye'den 21 milyar dolarlık yardım» Eski yüksek yargıçlar hesap veriyor» Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu» Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvuru süresi uzatıldı» Trump'tan 'yeşil kart' çağrısı» Irak'ta Sistani'den Haşdi Şabi açıklaması» Amazon, İtalya’ya 100 milyon avro ödeyecek» İstihdama en büyük katkı hizmetten gelecek» Bu hafta en çok kazandıran altın oldu» ''Erdoğan parkasız Deniz Gezmiş'tir''» 'Mescid-i Aksa'da buluşacağız'» Zeybekci'den KDV açıklaması» S&P'nin Türkiye takvimi belli oldu» 'Mühendisten fazla kazanan ustabaşı var'» ''Kart puanlarını harcamayı unutmayın! ''» Albayrak'tan, CHP'li Özel'e 15 Temmuz cevabı» Başbakan Yıldırım Bangladeş'e gidecek» Mattis: Myanmar'da olanlar ürkütücü» Gül'den ABD'li mevkidaşına: "Dava hukuki değildir"» Çipras'tan müftü açıklaması» ''Bu toprak bizim, teslim etmeyeceğiz''» 39 terörist etkisiz hale getirildi» Hulisi Akar, Rus mevkidaşıyla görüştü» Erdoğan: Kudüs giderse Mekke'yi de kaybederiz» FETÖ şüphelileri Yunanistan sınırında yakalandı» Nargile bir ülkede daha yasaklandı» Erdoğan, metro açılışında konuştu» Çin'den, Ziraat'a 600 milyon dolarlık kaynak» Emekli eşeklere için tören» Erdoğan: Kudüs için BM'de girişimler başlatıyoruz» Şimşek: ''Çin en önemli ortaklarımızdan biri''» Bakan yazdı, Haluk Levent söyledi» 'Kripto para altın yumurta çiftliği olabilir'» Erdoğan'ın çağrısına destek geldi» Türk-İş asgari ücret için bin 893 lira talep etti» Güneş Sistemi'nin benzeri bulundu» 6 ülkede üretiyor 96 ülkeye ihraç ediyor» İBB 2018'de zam yapmayacak!» Doğubayazıt hizmete doymuyor» ''Cezası 2 bin yıl sonra iptal edildi''» Filistin TİKA’yla kalkınıyor» Milli gelir ilk defa 3 trilyon lirayı aşacak» '' Suriyelilerin 976 bini okul çağındaki çocuklar''» Protez merkezi Suriyelilere umut oluyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
İzmir
13 / 19 °C
Antalya
12 / 18 °C
Adana
12 / 18 °C
Konya
4 / 13 °C