İstanbul 8°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
19 Eylül 2013 Perşembe 15:23

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

FED'in bu kararının kalıcı olabileceğini çok düşünmüyorum. O yüzden de demoklesin kılıcının enerji sektörüyle ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim"- "Ham petrolün varil fiyatı 111 dolar civarında beklediğimiz düşüş henüz oluşmuş değil"- "A

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "FED'in kararının kalıcı olabileceğini çok düşünmüyorum. O yüzden de demoklesin kılıcının enerji sektörüyle ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim" dedi.

Bakan Yıldız, "Kadim Kent Kayseri Günleri" programı öncesinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

FED'in kararları ve enerji piyasasına yansımalarının neler olabileceğine ilişkin sorular üzerine Yıldız, 2 aydır enerji kalemleriyle ilgili maliyetlerde ciddi yükler oluştuğunu söyledi.

Maliyetlerle alakalı sürekli dengelenmesi gereken bir kısım "köpükler" oluştuğunu ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"FED bu kararıyla beraber aslında demoklesin kılıcı gibi uluslararası sermayenin bulunduğu ülkeleri tehdit etmeye devam edecektir. Bunu geçici bir durum olarak görüyorum. Bizlerin mutlaka kendi tasarruf haklarını oluşturabiliyor olması lazım bir yandan. Döviz fiyatlarının düşüyor olması enerjinin şu ana kadar omuzladığımız maliyetler açısından önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum ve Sayın Merkez Bankası Başkanımızın bahsettiği 1,92'lik kurların bir an önce oluşması lazım. Enerji sektörünün kuru 1,88 ile 1,92 dolar arasındadır. Maliyetlerimiz de genellikle bu düzeydedir. Bunun üzerinde gördüğünüz her rakam, şu anda 1,95 olarak gördüğünüz parite bizim maliyetlerle alakalı yüklendiğimiz, omuzladığımız bir rakamdır diye düşünmek lazım.

Ham petrolün varil fiyatı 111 dolar civarında beklediğimiz düşüş henüz oluşmuş değil. Bölgemizdeki siyasi istikrarsızlığın getirdiği maliyetlerin de bir an önce kendi rakamlarına çekilmesinin lazım geldiğini, yani 102-103 dolarlara gelmesi gerektiğini belirtmek isterim. FED'in bu kararının kalıcı olabileceğini çok düşünmüyorum. O yüzden de demoklesin kılıcının enerji sektörüyle ilgili maliyetlerde etkili olacağı kanaatindeyim. Biz bunları sönümlemeye ve maliyet unsurlarını gidermeye gayret edeceğiz."

"Doğal gaz fiyatlarını sormak için henüz erken mi?" şeklindeki soruya karşılık Yıldız, "Henüz erken. O kadar hızlı gelişmeler oluyor ki hem parite hem de ham petrol fiyatlarıyla alakalı, biz bunların stabil hale geleceği zamanı gözlemliyoruz. Stabil hale gelmesi gerektiğini de söylüyoruz. 28-29'unda ayın son günlerinde bununla ilgili kararlarımızı açıklıyoruz" dedi.

Türkiye'nin yaptığı doğal gaz kontratlarıyla bağlantılı bir indirimin söz konusu olup olamayacağına yönelik soruya Yıldız, "Yaptığımız uluslararası kontratların pariteden etkilenir bir yanı yok. O kontratlar kendi içlerinde açık pozisyon olmadan ve dolar üzerinden devam ediyor. Bizler Türkiye olarak, kamu bütçesi olarak açık pozisyonda kalan bir bütçeyiz. Yani dolarla alıp lirayla satan bir ülkeyiz. O yüzden her parite, dolar hareketi bizi yakından ilgilendirmektedir. Ama 1,95'lik kuru en azından geçen haftaya göre son derece olumlu buluyorum" karşılığını verdi.

Yıldız, elektrik tarifelerine ilişkin bir soru üzerine, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, "Ay sonuna kadar bütün maliyetlerimizi inceleyeceğiz, ondan sonra bunları kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Madencilik konusundaki çevre duyarlılıklarını vurgulayan Yıldız, Türkiye'de 21 ilde 2 milyon hektarlık bir arazinin şu anda arama ve üretim faaliyetlerine kapalı olduğunu söyledi.

Kum, çakıl, agregalarla alakalı konularda ilgili valiliklerin yetkileri olduğunu dile getiren Yıldız, hangi alanlarda ruhsat verileceğine illerde karar verileceğini, diğer illerde de kapatılacak alanlar olacağını bildirdi.

"Çevre Bakanımızın çevreyle alakalı göstermiş olduğu hassasiyeti karşılıksız bırakmayız" diyen Yıldız, enerji alanında çevre uyumlu yapılacak çok proje olduğunu ifade etti.

Türkiye'de 15 bin kilometre duble yol, inşaat sektöründeki büyümenin kum, çakıl, agregalarla alakalı yapılan üretimler sonucu olduğuna işaret eden Yıldız, asfaltın oluşmasında bu malzemelerin oranının yüzde 91, inşaatlarda yüzde 82 olduğuna dikkati çekti. Bakan Yıldız, bu nedenle söz konusu sektörlerde küçülmeye sebep vermeden çevreyle uyumlu çalışmalar yürütülmesine yönelik gayretlere devam edeceklerini belirtti.

Yıldız, gaz satışındaki sınırlamaya ilişkin bir soru üzerine, bu sınırların aylara bağlı olarak kademeli artırıldığını söyledi.

Muhabir: Göksel Yıldırım
Yayınlayan: Necati Keleş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
3 / 15 °C