İstanbul 8°C
25 Mart 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerjinin patronları işveren sendikası kuruyor
19 Eylül 2013 Perşembe 15:01

Enerjinin patronları işveren sendikası kuruyor

ELDER çatısı altından buluşan elektrik dağıtım şirketleri şimdi de işveren sendikası kurmak için kolları sıvadı.

Tüzük çalışmalarını tamamlayan patronların ana hedefi maaşlar konusunda bir standart oluşturmak ve işçi sendikalarının karşısına tek mercii olarak çıkmak…Aylık enerji dergisi Enerji Panorama’nın Eylül sayısında yayımlanan habere göre elektrik dağıtım sektöründeki şirketler işveren sendikası kurmak için kolları sıvadı.Patronlar, “Şirketlerimiz 28 ayrı kurum tarafından denetleniyor. Tarifesinden, yıllık yatırım tutarlarına, karlılık oranından kayıp kaçak hedeflerine ve müşterilere vereceği hizmetin kalitesine kadar her konu EPDK tarafından belirlenen mevzuata ve onaya tabii. Tüm faaliyetlerimiz düzenleniyor ve işin ucunda ciddi yaptırımlar da gündeme gelebiliyor o halde biz de güçlerimizi birleştirerek daha etkin bir şekilde taleplerimizi ifade etmeliyiz” diyerek örgütlenme kararı aldı.Sektörün örgütlenme adımı Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’ni (ELDER) kurarak başlamıştı. Bir süre önce derneğin yönetimine dağıtım sektörünün en güçlü isimleri bizzat geçerek lobi çalışmalarını artırdı. Bu patronlar arasında Nihat Özdemir, Ahmet Çalık, Selahattin Hakman gibi isimler var…Daha sonra dağıtım ve perakende satış şirketlerinin ayrıştırılmasının bir sonucu olarak ELDER’den yeni bir dernek daha çıktı. Şimdilik adı Enerji İşadamları Derneği (ENİAD) olması planlanan yeni dernekte perakende satışın yanına üretim şirketleri de dahil edildi. Böylece elektrik üretiminde Elektrik Üreticileri Derneği EÜD, rüzgâr üreticilerinin dernekleri RESSİAD, RESYAD, hidroelektrik üreticilerinin HESSİAD, ayrıca güneşçiler, lisanssız elektrik üreticileri ve kulislerde dolaşan yeni kurulması planlanan başka dernekler derken üretim cephesindeki dernek sayısı böyle giderse 10’a ulaşacak.Şimdilerde Ankara kulislerinde dağıtıcıların bir başka güç birliğinden bahsediliyor. Ancak bu kez kurulacak olan bir dernek değil sendika. ELDER’ciler bir Enerji İşverenleri Sendikası kurmak üzere tüzük çalışmalarını tamamladı. Bu dernek işçilik maliyetlerinin çok önemli olduğu elektrik dağıtımda tüm bölgeler adına işçi sendikasının karşısında toplu iş görüşmelerine ve pazarlığa oturmayı planlıyor. Böylece dağıtım şirketlerindeki maaşlar konusunda da bir asgari standardın oluşması hedefleniyor.İLK GÜNDEMLERİ TAŞERON SİSTEMİ

İşçi cephesinde ise, dağıtım şirketlerinde sendikalaşma oranı düşen ve taşeron işçiliğin yaygınlaştığını gören işçi sendikaları mevzuatla haklarını garanti altına almak istiyor.EPDK tarafından hazırlanan lisans yönetmeliği değişikliği taslağında hizmetlerin taşeron değil şirket bünyesindeki işçilerle yapılması öngörüldü. Bu taslak metin elektrik dağıtıcıların büyük tepkisini çekti. Dağıtıcılar böylesi bir durumda işçilik maliyetlerinin 5 kata kadar artacağı gerekçesi ile yönetmeliğin bu şekilde çıkmaması için Bakanlık ve EPDK nezdinde yoğun bir lobi faaliyet yapıyor. Aynı zamanda TÜRK-İŞ başkanlığını da yapan ve enerji iş kolunda örgütlü olan TES-İŞ Sendikası da yönetmeliğin bu şekilde çıkması için bazı girişimlerde bulunuyor.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız mevzuat değişikliği konusunda desteğini dağıtım şirketlerinden yana kullanırken, önümüzdeki dönemde elektrik dağıtım cephesinde işçi işveren arasında önemli bir pazarlık sürecinin yaşanacağı anlaşılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 15 °C
İzmir
11 / 17 °C
Antalya
11 / 19 °C
Adana
10 / 22 °C
Konya
3 / 15 °C