İstanbul 15°C
19 Kasım 2017 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ERBAKAN: BUNLAR NASIL ŞEBEKE ?
22 Eylül 2011 Perşembe 13:23

ERBAKAN: BUNLAR NASIL ŞEBEKE ?

Çankaya'da yapılan zirvede Başbakan Erbakan şaşkın: "Bu nasıl şebeke?" Yılmaz, "Çetenin hükümette de uzantıları var" diyor

 Radikal, tarihi ‘Susurluk Zirvesi’nin tutanaklarına ulaştı. Çarpıcı değerlendirmelerin yer aldığı tutanakta dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan ‘devlet içindeki kontrolsüz güçler’ karşısında “Bu nasıl şebeke” diye hayret ediyor. ANAP lideri Mesut Yılmaz, faili meçhul cinayetleri işleyenlerin devlet içinde korunduğunu söylüyor. Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller de ‘Abdullah Çatlı’yı koruyan sözlerine açıklık getiriyor. 3 Kasım 1996’daki Susurluk kazasının ardından 22 Aralık 1996 günü Çankaya Köşkü... Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında tarihi ‘Susurluk Zirvesi’ yapılıyor. Masanın etrafında Demirel’in yanı sıra Başbakan Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ile muhalefet liderleri Mesut Yılmaz, Deniz Baykal, Bülent Ecevit ve Muhsin Yazıcıoğlu oturuyor. Susurluk kazası sonrasında ortaya çıkan polis –mafya ve siyasetçi ilişkileri konuşuluyor. Toplantıda liderlerin yaptığı değerlendirmeler 75 sayfalık tutanak haline getiriliyor. Ancak konuşulanlar da tutanaklar da gizli kalıyor. Radikal, yeniden gündeme gelen faili meçhullere ilişkin olarak Ankara Başsavcılığı dosyasına giren bu tutanaklara ulaştı.

Devlette kontrolsüz güçler
Erbakan, MİT, jandarma ve Teftiş Kurulu raporları ışığında yaptığı sunumda, çarpıcı değerlendirmelerde bulunuyor:
“Devletin içinde kontrolsüz güçlerin ortaya çıktığı kanaatindeyiz. Şimdi bu raporlar içerisinde çok büyük önemi olan dosya MİT’in incelemeleridir. 58 kişiyi bize bildirmişlerdir. Bu 58 kişinin içinde 29’unun bizim dosyalarımızda bilgileri vardır. 16’sı hayattadır. 13’ü hayatını kaybetmiştir. Geriye kalan 29 kişi hakkında ise dosyalarımızda bilgi yoktur. ‘Araştırılması gerek’ dedikleri insanlar hakkında dördünün politikacı, dördünün işadamı olduğunu isimleriyle bize bildirdiler. Beşinin asker, 13’ünün emniyet mensubu, 14’ünün ülkücü mafya mensubu olduğunu yazmışlar. Sekizinin ise bilinen eroin kaçakçısı olduklarını yazmışlar. Bu yumağın içerisindeler diyorlar.”

Bucak haraç topluyordu
Erbakan, MİT’in incelemeleri hakkında bilgi verirken değerlendirmelerini şöyle sürdürüyor: “Şimdi bu incelemenin arkasından kendileri şunu söylüyorlar. Sedat Bucak’ın Ankara’daki kumarhanelerden haraç topladığına dair bir iddia var.”
Erbakan, Susurluk çetesi ve bağlantılarına ilişkin şaşkınlığını da şöyle aktarıyor: “Kazada ölen Emniyet Müdürü Yardımcısı Hüseyin Kocadağ’ın olay tarihlerinde İstanbul’da sanıldığı halde aslında izinli olmadan görevinden ayrılmış olduğu tespit edilmiştir. Şimdi olay iki yönüyle mühim, birisi bu işle ilişkisi açısından, öbürü de bu varsayılan şebeke nasıl bir şebekedir ki, bir emniyet müdür yardımcısı hiçbir muamele yapmadan kendiliğinden il dışına çıkıyor?”

Kapatmak istiyorlar
ANAP lideri Mesut Yılmaz da Susurluk olayının üstünün örtülmeye çalışıldığını dile getiriyor:
“Şimdi bu olayın üstünü örtmek isteyenler var. Demek ki bu olayın üstünü örtmek isteyenlerin hükümette de uzantıları var. Başbakan’ın verdiği yetki, araştırma, inceleme ve gerekirse soruşturma yetkisidir. Ama Başbakan bu yetkiyi verdikten sonra iki hafta sonra sanki müfettiş gibi çağırıyor İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazcıoğlu’nu. ‘Anlat bakalım bildiklerini’ diyor. Adam da anlatıyor. Ne Teftiş Kurulu’na bunu iletiyorlar ne de Teftiş Kurulu’yla görüştürüyorlar. Ne sorgulama yapıyorlar ne de ifade alıyorlar. Siz müfettiş misiniz Sayın Başbakan. ”

Çiller’in Çatlı savunması
“Ne demişiz, Çatlı’yla ilgili söylemişiz. Çatlı’yı tanımam, Çatlı suçlu mudur, değil midir, bilmem. Kimin nesi varsa ortaya çıkartılsın, sonuna kadar gidelim. Ama koskoca güvenlik kurumlarını terör mücadelesi yapılan bir ortamda, gölge altında bırakırsak yanlış yaparız. Çatlı suçlu mudur, değil midir bilmem. Ama bireysel varsa, toplu varsa gidelim. Ama koskoca bir teşkilatı ve devleti çökertmeyelim.”

 

 

 

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» "Cep Herkülü" hayatını kaybetti» '' HAK'' kanunu yürürlüğe girdi» Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uzun uçuş müjdesi» Kar yağışı pazartesi başlıyor» İkinci elde "kilometre" oyununa son» "Altını yastık altına girmeden topluyoruz"» Yapı denetim firmalarına ceza yağdı» ABD neyin peşinde?» Resmen açıklandı: "DEAŞ bitti!"» 11 milyar TL cebimizde kalacak» Cezaevinde Milli Tüfeğe parça üretimi» Merkez Bankasından flaş hamle» ''2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz''» Rusya'dan kritik'Türkiye' çağrısı» DEAŞ’a silahlar hangi ülkelerden gidiyor?» Türkiye İngiliz gemisine talip» Darbeciler birbirine düştü» Parayı veren serbest kalacak» Akıncı Üssü davasında şok karar» Ankara'daki ittifak senaryoları» Madenlerde yeni dönem» Bank Asya hakkında flaş karar» Moody's'ten önemli açıklama» Dijitalleşmenin yolu insandan geçiyor!» Türkiye’nin gücü NATO’ya özür diletti» TİKA'dan Kırgızistan'a destek» Ekonomi Bakanlığından ithalata neşter» Silikon Vadisine Rusya'dan rakip geliyor » BURULAŞ, Deniz Uçağı Bilet Satışlarını Durdurdu» TMSF el koymuştu şimdi satışta » Modern finans yaklaşımına bir alternatif» Katar'la tarihi anlaşma » FETÖ sanıklardan mahkemede skandal not » 2 milyar TL’lik yatırımla GOP'ta yükselecek» ABD'den Türkiye'ye 'S-400' tehdidi!» 3 yıldır durmadan kazandırıyor» Bankalardan satılık 10 bin konut! » 70 yıllık efsane marka icradan satılacak» Schumacher'in aracı rekor fiyata satıldı» Yeryüzü Doktorları'ndan Yemen'e destek » 'Türkiye bize babamız gibi davrandı'» NATO'dan özür geldi» THY, gayrimenkul yatırım şirketi kurdu» Bakan'dan 3. havalimanı açıklaması» Dünyada ilk ve tek Türkiye kullandı» Sarraf davasında yeni tape iddiası! Kim dinledi?» Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Almanya’da» MEB'den öğrencileri teknolojiyle buluşturan zirve» Ar-Ge'de 25 milyar dolar» Yunanistan'ı vuran hava İstanbul'a geliyor
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 17 °C
İzmir
10 / 18 °C
Antalya
11 / 21 °C
Adana
13 / 23 °C
Konya
4 / 16 °C