İstanbul 10°C
22 Şubat 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ERBAKAN: BUNLAR NASIL ŞEBEKE ?
22 Eylül 2011 Perşembe 13:23

ERBAKAN: BUNLAR NASIL ŞEBEKE ?

Çankaya'da yapılan zirvede Başbakan Erbakan şaşkın: "Bu nasıl şebeke?" Yılmaz, "Çetenin hükümette de uzantıları var" diyor

 Radikal, tarihi ‘Susurluk Zirvesi’nin tutanaklarına ulaştı. Çarpıcı değerlendirmelerin yer aldığı tutanakta dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan ‘devlet içindeki kontrolsüz güçler’ karşısında “Bu nasıl şebeke” diye hayret ediyor. ANAP lideri Mesut Yılmaz, faili meçhul cinayetleri işleyenlerin devlet içinde korunduğunu söylüyor. Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller de ‘Abdullah Çatlı’yı koruyan sözlerine açıklık getiriyor. 3 Kasım 1996’daki Susurluk kazasının ardından 22 Aralık 1996 günü Çankaya Köşkü... Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında tarihi ‘Susurluk Zirvesi’ yapılıyor. Masanın etrafında Demirel’in yanı sıra Başbakan Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ile muhalefet liderleri Mesut Yılmaz, Deniz Baykal, Bülent Ecevit ve Muhsin Yazıcıoğlu oturuyor. Susurluk kazası sonrasında ortaya çıkan polis –mafya ve siyasetçi ilişkileri konuşuluyor. Toplantıda liderlerin yaptığı değerlendirmeler 75 sayfalık tutanak haline getiriliyor. Ancak konuşulanlar da tutanaklar da gizli kalıyor. Radikal, yeniden gündeme gelen faili meçhullere ilişkin olarak Ankara Başsavcılığı dosyasına giren bu tutanaklara ulaştı.

Devlette kontrolsüz güçler
Erbakan, MİT, jandarma ve Teftiş Kurulu raporları ışığında yaptığı sunumda, çarpıcı değerlendirmelerde bulunuyor:
“Devletin içinde kontrolsüz güçlerin ortaya çıktığı kanaatindeyiz. Şimdi bu raporlar içerisinde çok büyük önemi olan dosya MİT’in incelemeleridir. 58 kişiyi bize bildirmişlerdir. Bu 58 kişinin içinde 29’unun bizim dosyalarımızda bilgileri vardır. 16’sı hayattadır. 13’ü hayatını kaybetmiştir. Geriye kalan 29 kişi hakkında ise dosyalarımızda bilgi yoktur. ‘Araştırılması gerek’ dedikleri insanlar hakkında dördünün politikacı, dördünün işadamı olduğunu isimleriyle bize bildirdiler. Beşinin asker, 13’ünün emniyet mensubu, 14’ünün ülkücü mafya mensubu olduğunu yazmışlar. Sekizinin ise bilinen eroin kaçakçısı olduklarını yazmışlar. Bu yumağın içerisindeler diyorlar.”

Bucak haraç topluyordu
Erbakan, MİT’in incelemeleri hakkında bilgi verirken değerlendirmelerini şöyle sürdürüyor: “Şimdi bu incelemenin arkasından kendileri şunu söylüyorlar. Sedat Bucak’ın Ankara’daki kumarhanelerden haraç topladığına dair bir iddia var.”
Erbakan, Susurluk çetesi ve bağlantılarına ilişkin şaşkınlığını da şöyle aktarıyor: “Kazada ölen Emniyet Müdürü Yardımcısı Hüseyin Kocadağ’ın olay tarihlerinde İstanbul’da sanıldığı halde aslında izinli olmadan görevinden ayrılmış olduğu tespit edilmiştir. Şimdi olay iki yönüyle mühim, birisi bu işle ilişkisi açısından, öbürü de bu varsayılan şebeke nasıl bir şebekedir ki, bir emniyet müdür yardımcısı hiçbir muamele yapmadan kendiliğinden il dışına çıkıyor?”

Kapatmak istiyorlar
ANAP lideri Mesut Yılmaz da Susurluk olayının üstünün örtülmeye çalışıldığını dile getiriyor:
“Şimdi bu olayın üstünü örtmek isteyenler var. Demek ki bu olayın üstünü örtmek isteyenlerin hükümette de uzantıları var. Başbakan’ın verdiği yetki, araştırma, inceleme ve gerekirse soruşturma yetkisidir. Ama Başbakan bu yetkiyi verdikten sonra iki hafta sonra sanki müfettiş gibi çağırıyor İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazcıoğlu’nu. ‘Anlat bakalım bildiklerini’ diyor. Adam da anlatıyor. Ne Teftiş Kurulu’na bunu iletiyorlar ne de Teftiş Kurulu’yla görüştürüyorlar. Ne sorgulama yapıyorlar ne de ifade alıyorlar. Siz müfettiş misiniz Sayın Başbakan. ”

Çiller’in Çatlı savunması
“Ne demişiz, Çatlı’yla ilgili söylemişiz. Çatlı’yı tanımam, Çatlı suçlu mudur, değil midir, bilmem. Kimin nesi varsa ortaya çıkartılsın, sonuna kadar gidelim. Ama koskoca güvenlik kurumlarını terör mücadelesi yapılan bir ortamda, gölge altında bırakırsak yanlış yaparız. Çatlı suçlu mudur, değil midir bilmem. Ama bireysel varsa, toplu varsa gidelim. Ama koskoca bir teşkilatı ve devleti çökertmeyelim.”

 

 

 

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!» Erdoğan'dan Fransız basınına açıklama
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
İzmir
11 / 15 °C
Antalya
10 / 16 °C
Adana
11 / 20 °C
Konya
0 / 12 °C