İstanbul 17°C
18 Ekim 2017 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erbilde 2nci Kandil
24 Mayıs 2012 Perşembe 15:39

Erbil'de 2'nci Kandil

PKK'nın kadın hareketi KJB'nin Erbil'de düzenlediği 'kadın hakları' konferansı adeta Kandil'i aratmadı. Türtiye'den BDP milletvekillerinin de katıldığı konferansa PKK'nın dağ kadrosu ve Avrupa yönetiminden aranan isimler de katıldı.

Erbil'deki Kürt Federe Hükümeti bölgesinde bu sene ikincisi yapılan ve iki gündür devam eden bir kadın konferansı düzenleniyor. İran, Irak, Türkiye, Suriye ve Avrupa'da yaşayan çok sayıda kadının yer aldığı “2. Kürt Ulusal Kadın Konferansı”nda ilginç gelişmeler yaşanıyor.Konferansa PKK'nın kadın hareketi olan Yüksek Kadın Topluluğu-KJB (Koma Jinî Bılınd) da katılıyor. KJB'nın koordinatörünün ismi ise Zağo Zagros... Bu isim aynı zamanda PKK'nın Kandil'deki üst düzey yönetim kadroları arasında bulunuyor. Konferansta, PKK'nın Avrupa yöneticileri ile Türkiye'nin aradığı birçok PKK'lı da yer aldı. ROJ TV'de yönetici konumunda bulunan Necibe Karada, PKK'nın Avrupa kadrosunda yer alan Feleknas Uca, Demokratik Çözüm Partisi'nden Necibe Ömer, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'den 9 yönetici, İran'daki PJAK'tan 7 isim bunlar arasında dikkat çekti.


BDP'LİLER DE ORADA


Bu arada BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ayla Ata Akat, Mülkiye Birtane, bağımsız milletvekili Leyla Zana da göze batan simalar arasında bulundu...


Türkiye gazetesinden Adem Demir'in haberine göre, konferansa, kendi bölgesinde yapıldığı için Mesud Barzani de konuşmacı olarak katılmak istedi. Ancak organizatörler, “Bu bir kadın konferansı, erkek yönetici istemiyoruz. Sadece kadınların problemleri konuşulacaktır” diyerek hayır cevabı verdi. Ancak aynı kadınlar, ilerleyen saatlerde kendi problemlerini bırakıp Öcalan'ı gündeme taşıdı ve İmralı hükümlüsünün salıverilmesinden siyaset hakkı tanınmasına kadar birçok konuyu tartıştı. Öcalan'ın yazılarından derlenmiş bir makale ise bildiri olarak basılıp delegelere dağıtıldı.


KDP'Lİ EMİNE ZİKRİ

Türkiye Gazetesi'ne açıklamada bulunan konferansın organizatörlerinden KDP Milletvekili Emine Zikri, kadınların birçok sorunları olduğunu ve bunların çözümünün öncelenmesi gerektiğini vurguladı. 200'e yakın delegenin kadına yönelik şiddet ve haksızlıkların son bulmasını dile getirmeye çalıştıklarını belirten Zikri, konferansta kabul görmeyen çıkışların yersiz olduğunu söyledi. Zikri böyle demesine rağmen KJB'nin konferansta dağıttığı bildirilerde kadın sorunlarının ötesinde Öcalan'ın serbest bırakılması, kadın ordulaşması ve silahlı yönetmelerin savunulması işleniyor.


KONFERANSIN BAŞI ZAĞO ZAGROS KARDEŞİNİ HAİN İLAN ETTİ


KJB'nin koordinatörü olan Suriyeli Kürt yönetici Zağo Zagros aynı zamanda PKK'nın Başkanlık Konseyi'nde yer alıyor. Edindiğimiz bilgiye göre, Zagros'un iki kız kardeşi de PKK'nın saflarında yer almış. Bunlardan biri PKK adına Kuzey Irak'ta gazetecilik yaparken 1997 yılında Kürdistan Demokrat Partisi peşmergeleri tarafından öldürülmüş. Kadın konferansında “hain” ve “düşman” kelimeleri ortalıkta çok dolaşıyor. Bunun sebeplerinden en önemlisi Zagros'un takındığı tavır... PKK'dan ayrılan ancak bu konferansa katılmak isteyen eski kadın militanlar var. Zagros bunlara kesinlikle izin vermedi. Çünkü Zagros onları “hain” ve “düşman” olarak tanımlıyor. Bu suçlamaları yaptıklarından birisi ise Zagros'un kendi kızkardeşi Raberin kod adlı Dılşa Yusuf... Dılşa Yusuf, örgütte yıllarca kalmış. Daha sonra 2004 yılında örgütten ayrılmış. Şu anda Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Yeni Kürdistan isimli yayın organında gazetecilik yapıyor. Katılımcıların bazılarına göre, eğer örgütün baskıları olmasaydı, örgütle yollarını ayırmış ve şu anda Erbil, Duhok, Süleymaniye ve Köysancak'ta farklı alanlarda faaliyetlerini sürdüren birçok kadın konferansa katılmış olacaktı.

STAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» Qatar Insurance, yeni piyasalara odaklanıyor» İran bankalarına Avrupa'dan kredi akıyor» Çimento devi Lafarge’dan IŞİD’e haraç!» YÖK'ten 'sınavsız üniversite' açıklaması!» İŞKUR üzerinden büyük vurgun!» 'Üç beş salon teröristi' içeriye böyle sızmış» Erdoğan açıkladı: Asker göndereceğiz» İşte ByLock üzerinden gönderdiği mesajlar!» F.Bahçeli futbolcunun tweeti ortalığı karıştırdı» Apple'da iPhone 8 hayal kırıklığı» İcralık olan Mardan otel, satışlarını durdurdu» İhtarname çekti: 3.5 milyon Euro'mu ödeyin» Taşgetiren, ‘Şebeke var’ dedi, ayrıldı» Suriye sınırındaki duvar bitiyor» Kayaşehir konutlarına rekor başvuru» Ali Koç, uzun süren sessizliğini bozuyor» Tren gecikirse yolcu tazminat alacak» Artık otomobiller de 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takacak» 'Filipinler'deki barış sürecinde son aşamadayız'» Amazon.com 'Türk ev tekstili' için geldi» Yeniden yapılandırmada 2. taksit hatırlatması» Üniversite sınav sistemi de sil baştan değişiyor» Bayık'a operasyonu ABD engelledi!» Seçim tarihi değişecek mi? » Zorunlu olacak! Tüm şirketler çalıştıracak...» Eski bakan Bayraktar gaza bastı» Putin'den kritik dolar hamlesi» Arakanlı Müslümanları bu kez de sel vurdu» 2023’e beş kala eğitim sistemimiz» KOSGEB'den işletmelere 2 yeni destek» Katar Gaz ile LNG anlaşması imzaladı» Adil kullanımı ve taahhütü kaldırdı» O uçak Erdoğan'ın uçağını düşürecekti» Türkiye 10 yıla kalmadan işçi ithal edecek» 20 bin öğretmen atanacak» Çeyizlerini 'acıdan' çıkarıyorlar» ABD'den PKK/PYD'ye zırhlı araç sevkiyatı» Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj» S-400'ler oraya yerleştirilecek!» Her okula ayrı TEOG... İşte yeni model...» Türk devinin tamamı satıldı» Rus devine 2 milyar dolarlık şok dava» Şeker Piliç'in dev tesisi icradan satılacak» Üniversite sınavları da kalkıyor mu?» MÜSİAD iş dünyasını New York’ta buluşturuyor» ÖZGÜR KUDÜS'Ü ÇİZİYORUZ!» BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN ‘İYİ’ FORMÜLÜ» Düğününde, katledilen arkadaşlarını unutmadı» Bakan Fakıbaba'dan fındık açıklaması» Eşini okutmak için atıldığı ticarette patron oldu
FACEBOOK

HAVA DURUMU
Ankara
6 / 22 °C
İzmir
13 / 28 °C
Antalya
15 / 29 °C
Adana
14 / 30 °C
Konya
5 / 20 °C