İstanbul 11°C
23 Mart 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: 4 Ekimde Gelecek Tezkere Aynısı Da Olabilir Değişiklikler De Olabilir
19 Eylül 2013 Perşembe 19:53

Erdoğan: 4 Ekim'de Gelecek Tezkere Aynısı Da Olabilir Değişiklikler De Olabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4 Ekim'de süresi dolacak Suriye tezkeresinin ardından yeni bir tezkerenin geleceğini, bu tezkerenin aynısı olabileceği gibi farklı yönleri de olabileceğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4 Ekim'de süresi dolacak Suriye tezkeresinin ardından yeni bir tezkerenin geleceğini, bu tezkerenin aynısı olabileceği gibi farklı yönleri de olabileceğini söyledi. Erdoğan, tezkereye ilişkin, "4 Ekim'de gelecek olan tezkere aynısı olabilir, bazı değişikliklere tabi olarak da bu tezkere gelebilir. Şu anda gerek Dışişleri ve gerek Genelkurmay, tezkere üzerinde çalışmalarını yapıyorlar. Çalışmalar bitince bize getirilecek biz de değerlendirmemizi yapacağız sonra Meclis'e sunacağız." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Romanya Başbakanı Victor Ponta, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçeleştirdikleri ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, açıklamalarının ardından, gazetecilerin kendisine yönelttiği gündeme dair soruları cevapladı. Erdoğan'a ilk olarak, "İki gün önce Suriye tarafında bombalı araçlı saldırı oldu. O saldırının hedefinde Türkiye'nin olduğu, birçok ilde güvenlik önlemlerinin artırıldığı bilgileri var. Bu yönde istihbarat geldi mi size. Türkiye sınırına çok yakın Azaz bölgesinin El Kaide tarafından ele geçirildiği haberleri var. Bu Türkiye çısından risk doğurur mu?" şeklinde bir soru yöneltildi.

Erdoğan, bu soruyu, "Şu anda tabi Suriye'nin içerisinde gerek kuzeyinde gerek diğer bölgelerin bu tür olayların hepsini beklemem mümkün. Bu Azaz'da da olur diğer yerlerde de olur. Bildiğiniz gibi Fırat üzerindeki barajda atılan variller, bombalar neticesinde de baraj gövdelerinin ciddi sıkıntı içerisinde olduğu her an bir patlama ile karşı karşıya olduğu bir tehdit oluşturduğu milyonlarca insanın sular altında kalabileceği gibi bize gelen bilgiler var. Suriye'deki mevcut zalim rejim, bütün oradaki insanlığı tehdit eden bu konuda sayı şu bu gözetmeden attığı adımlar var. Burada da herhalde bu olaylardan bir tanesi gerçekleşmiş olan bir bombalamadır. Bunun bizim ülkemizle şu anda vardığımız müzakereler neticesinde bir ilgisi yok. Suriye'nin içerisindeki bunlar rutin hadiseler haline geldi ve yapılabilecek her türlü yanlışa karşı Türkiye bütün imkanları ile hazırdır." şeklinde cevapladı.

Başbakan Erdoğan'a, Türk gazeteciler tarafıdan ikinci olarak, "4 Ekim'de Suriye ile ilgili tezkerenin süresi doluyor, yeni bir tezkere gelecek mi yeni bir metin olacak mı? Konuk başbakanla aranızda Romanya ve Türkiye milli takımları için iddia söz konusu mu gruptan çıkma konusunda?" diye soruldu.

Erdoğan, tezkereye ilişkin, "4 Ekim'de gelecek olan tezkere aynısı olabilir, bazı değişikliklere tabi olarak da bu tezkere gelebilir. Şu anda gerek Dışişleri ve gerek Genelkurmay tezkere üzerinde çalışmalarını yapıyorlar. Çalışmalar bitince bize getirilecek biz de değerlendirmemizi yapacağız, sonra Meclis'e sunacağız." diye ifade etti.

Erdoğan, 2014 Dünya Kupası elemeleri için ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Romanya'nın önünde bir Estonya ve bir de Andorra maçı var. Bizim önümüzde ise Estonya ve Hollanda maçı var. Romanya, şu anda ilk bakışta çok daha şanslı bir tablo içinde. Ama az önce değerli dostum Viktor'un ifade ettiği gibi, biz bu noktada şüphesiz ki gitme arzusu içindeyiz ama burada Türkiye'nin ikide iki bu işi başarması lazım Romanya'nın ikide iki başarması gerekiyor. Bu neticeler son maçtan sonra ortaya çıkacak. Ben de Romanya'nın başarmasından dolayı memnuniyet duyarım, o da kendileri bu memnuniyetlerini ifade ettikleri için bu nezaketimizin gereğidir, temenni ederim nezaket kazansın." dedi.

CİHAN

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
» 'Kudüs herhangi bir şehir değil'» Türk sinemasına milyonluk destek» Ayasofya'nın tarihi ikonalarına konsevasyon» Arkadaşları Münir Özkul'u anlattı» Mobilyadan 2,7 milyar dolarlık ihracat» Bozkırın ortasından 126 ülkeye silo ihracatı» Yerel kanallara indirim müjdesi» TSK'nın fındığı TMO'dan » KOSGEB sayesinde işinin patronu oldu» Ayakkabı ihracatında rekor bekleniyor» 6 yıl sonra Türkiye'den Avrupaya ihracat» Afrikalı yetimler için gönüllüler aranıyor» FETÖ'yle, CHP'nin söylemi örtüşüyor» Terörist başının yeğeni yakalandı!» THY'den dev anlaşma! » Çöpler 'Akbil'i dolduracak » Uçaklar 193 milyon kişiyi taşıdı!» ABD polisi 987 kişiyi katletti» 'Milyoner'ler çoğaldı» Enerjide 30 milyar dolarlık tasarruf » TTK'den 'Fatih' açıklaması» Başbakan'dan baba vahşeti için inceleme» 80 bin kişi göçe zorlandı!» Cenk Tosun İngiliz devine gidiyor!» Tillerson: "Nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye çalışıyoruz"» Münir Özkul hayatını kaybetti!» 'Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada!'» 'Fahreddin Paşa, kahraman bir askerimizdir'» Belediye çalışmasında türbe bulundu» TARSİM'in kapsamı genişletildi» TürkAkım, baharda Türkiye kıyılarında» Japonya'dan, K. Kore'ye baskı kararı» Avusturya'da 'Türk bebek' ırkçılığı» Suriye'de 2017'de 42 gazeteci öldü» FETÖ sanığı avukat itirafçı oldu» Yüzbaşı Akın adliyede» AK Partili eski milletvekillere görev» BMGK, İran için toplanıyor» Taşeron işçilere uyarı! » Terim, ilk transferini yapıyor» Aykut Erdoğdu'dan 'Hazinedar' çarkı» Küresel piyasalar 'istihdam raporu'nu bekliyor » Avusturya ile Kanada'yla 'Gençlik Köprüsü'» Dolar güne yükselişle başladı» Borsa güne yükselişle başladı» HDP Genel Merkezinde darp ettiler! » Teklifi kabul ettiler! Görüşme olacak» Çin'den 'yetenekli' yabancılara 10 yıllık vize» Erdoğan'dan önemli açıklamalar!» Ortadoğu'da önemli gelişmeler yaşanacak!
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 23 °C
İzmir
9 / 19 °C
Antalya
12 / 22 °C
Adana
15 / 30 °C
Konya
9 / 26 °C